andrea4211
22.09.10,10:33
Ahojte,mam fakturu den vystavenia 01.07.2010, uhrada 02.07.2010. Mozem DPH odpocitat v auguste? Dakujem.
Lianka
22.09.10,08:57
Ano, najneskor do konca kalendarneho roka.
andrea4211
22.09.10,09:06
A nevadí, ze uhrada bola v juli?
Ivenka
22.09.10,09:09
Zaučtuješ ako poskytnutý preddavok.
Martin Mocko
22.09.10,09:09
nevadí:

§ 51
Uplatnenie práva na odpočítanie dane

(2) Platiteľ vykoná odpočítanie dane podľa § 49 ods. 2 písm. a), c) alebo písm. d) najskôr v zdaňovacom období, v ktorom právo na odpočítanie dane vzniklo, a najneskôr v poslednom zdaňovacom období kalendárneho roka, v ktorom právo na odpočítanie dane vzniklo, ak do uplynutia lehoty na podanie daňového priznania za zdaňovacie obdobie, v ktorom uplatňuje právo na odpočítanie dane, má doklad podľa odseku 1 písm. a), c) alebo písm. d). Ak platiteľ nemá doklad podľa odseku 1 písm. a), c) alebo písm. d) do uplynutia lehoty na podanie daňového priznania za posledné zdaňovacie obdobie kalendárneho roka, v ktorom právo na odpočítanie dane vzniklo, vykoná odpočítanie dane v tom zdaňovacom období, v ktorom dostane doklad podľa odseku 1 písm. a), c) alebo písm. d). Platiteľ vykoná odpočítanie dane podľa § 49 ods. 2 písm. b) najskôr v zdaňovacom období, v ktorom právo na odpočítanie dane vzniklo, a najneskôr v poslednom zdaňovacom období kalendárneho roka, v ktorom právo na odpočítanie dane vzniklo.
Lianka
22.09.10,09:11
Nie, uhrada s uplatnenim DPH nema nic spolocne. Dolezity je datum dodania tovaru/sluzby - obdobie, v ktorom mate pravo si najskor DPH odpocitat.
betka
22.09.10,20:40
Nie, uhrada s uplatnenim DPH nema nic spolocne. Dolezity je datum dodania tovaru/sluzby - obdobie, v ktorom mate pravo si najskor DPH odpocitat.

;) tu musím povedať, ako sa to vezme a dám predsa len ;);););).

Úhrada je v celku i dôkaz. ČO ak povie odberateľ, že žiadnu FA v roku 2010 nedostal, a že mu FA prišla neprišla v 5/2010, a nárok na odpočítanie si uplatnil až v 5/2010.;) 2011.

Ako náhle bola úhrada, mal by si nárokovať odpočítanie v roku 2010, a v žiadnom prípade nie v roku 2011. Pretože v 2011 by mu automaticky odpočet DPH vyhodili a uplatnili by si pokutu vo výške 3-nás. ZUS-ky a uroky z omeškania vo výške 4-nás. ZUS-ky, dňom doručenia platobného výmeru napr. 11/2011

Človek si mal automaticky, ak túto skutočnosť zistil až v roku 2011, urobiť DDP za niekt. mesiac roku 2010, najneskôr za mesiac 12/2010.

TAkže asi toľko...
KEJKA
22.09.10,22:23
čo betka, si o rok popredu?
Inak máš pravdu, DPH treba odpočítať vždy v rámci lalendárneho roka, .hm s výnimkou decembra /možnosť odpočtu v januári nasl.roka/
betka
23.09.10,06:31
čo betka, si o rok popredu?
Inak máš pravdu, DPH treba odpočítať vždy v rámci lalendárneho roka, .hm s výnimkou decembra /možnosť odpočtu v januári nasl.roka/

:D, už konám, akokeby bol rok 2011 a vyvodzujem dôsledky.:o, kt. by mohli nastať v roku 2011.
Myslím vždy, čo bude a ako sa to bude diať.:confused: a akým spôsobom sa bude postupovať...
babi2
23.09.10,07:21
čo betka, si o rok popredu?
Inak máš pravdu, DPH treba odpočítať vždy v rámci lalendárneho roka, .hm s výnimkou decembra /možnosť odpočtu v januári nasl.roka/
Ja si nemyslím, že nie je možnosť odpočtu v decembri, veď to je posledné zdaňovacie obdobie kalendárneho roka, tak isto ako je u kvartálnych platiteľov posledným zdaňovacím obdobím 4.Q., veď aj zákon hovorí že:
§51(2) Platiteľ vykoná odpočítanie dane podľa § 49 ods. 2 písm. a), c) alebo písm. d) najskôr v zdaňovacom období, v ktorom právo na odpočítanie dane vzniklo, a najneskôr v poslednom zdaňovacom období kalendárneho roka
KEJKA
23.09.10,07:50
vyňala si moju odpoveď z kontextu predchádzajúcich príspevkov a zadaní..........
je to tak ako píšeš, ja netvrdím opak.
marjankaj
23.09.10,07:59
A nevadí, ze uhrada bola v juli?

A na základe čoho si ju uhrádzala?:eek: To si ju nemala? alebo si iba "zabudla" dať do DPH?
babi2
23.09.10,08:10
vyňala si moju odpoveď z kontextu predchádzajúcich príspevkov a zadaní..........
je to tak ako píšeš, ja netvrdím opak.
Ja som to tak pochopila z Tvojej odpovede, kde píšeš, že:
DPH treba odpočítať vždy v rámci kalendárneho roka, s výnimkou decembra /možnosť odpočtu v januári nasl.roka/
Ak som to zle pochopila, tak sa ospravedlňujem
KEJKA
23.09.10,08:18
to je v poriadku, tým som reagovala na predchádzajúci príspevok.
podľa mňa aj doklad za december dostaneš v januári neskoro - po podaní DP za december, tak si DPH môžeš odpočítať aj v januári nasl.roka. Nie som si istá, ale to by bolo hrozne veľa dodatočných........
Martin Mocko
23.09.10,08:30
Baby..zákon jasne hovorí, že najneskôr do konca kalendárneho roka. Ako vraví kejka..je možnosť decembrovú oneskorenú faktúru odpočítať v januári. Ale musí byť zrejmé, že prišla až po termíne na podanie priznania (po 25.1.). Ak kontrola nájde úhradu spomínanej faktúry do tohoto termínu (prípadne ešte aj úhradu do konca decembra)...už to asi neprejde.
babi2
23.09.10,08:34
to je v poriadku, tým som reagovala na predchádzajúci príspevok.
podľa mňa aj doklad za december dostaneš v januári neskoro - po podaní DP za december, tak si DPH môžeš odpočítať aj v januári nasl.roka. Nie som si istá, ale to by bolo hrozne veľa dodatočných........
Áno v tom prípade, ak doklad za december obdržím v januári, po podaní DP za december, tak mám právo na odpočet v januári nasledujúceho roka, ale tu už si musím uplatniť odpočet v januári a nie neskôr
va1ke
21.10.10,13:54
Ahojte aj ja som natrafila na podobný problém.
Dostala sa mi do ruky faktúra z dátumom dodania 25.11.2009. Do firmy prišla na vyžiadanie 30.9.2010 (dostali sme upomienku tak sme ju žiadali). Kedy môžem odpočítať DPH v septembri alebu musím podať dodatočné za 11/2009?
jeso
21.10.10,13:57
DPH sa uplatniť nedá v tomto roku , musíš podať dodatočné



opravujem svoje tvrdenie ....
nemusíš podávať dodatočné DP vid...
§ 51
Uplatnenie práva na odpočítanie dane



(1) Právo na odpočítanie dane podľa § 49 môže platiteľ uplatniť, ak

a) pri odpočítaní dane podľa § 49 ods. 2 písm. a) má faktúru od platiteľa vyhotovenú podľa § 71,
b) pri odpočítaní dane podľa § 49 ods. 2 písm. b) je daň uvedená v záznamoch podľa § 70,
c) pri odpočítaní dane podľa § 49 ods. 2 písm. c) má faktúru od dodávateľa z iného členského štátu a v prípade premiestnenia tovaru platiteľa z iného členského štátu do tuzemska doklad o premiestnení tovaru,
d) pri odpočítaní dane podľa § 49 ods. 2 písm. d) má dovozný doklad potvrdený colným orgánom, v ktorom je platiteľ uvedený ako príjemca alebo dovozca.

(2) Platiteľ vykoná odpočítanie dane podľa § 49 ods. 2 písm. a), c) alebo písm. d) najskôr v zdaňovacom období, v ktorom právo na odpočítanie dane vzniklo, a najneskôr v poslednom zdaňovacom období kalendárneho roka, v ktorom právo na odpočítanie dane vzniklo, ak do uplynutia lehoty na podanie daňového priznania za zdaňovacie obdobie, v ktorom uplatňuje právo na odpočítanie dane, má doklad podľa odseku 1 písm. a), c) alebo písm. d).

Ak platiteľ nemá doklad podľa odseku 1 písm. a), c) alebo písm. d) do uplynutia lehoty na podanie daňového priznania za posledné zdaňovacie obdobie kalendárneho roka, v ktorom právo na odpočítanie dane vzniklo, vykoná odpočítanie dane v tom zdaňovacom období, v ktorom dostane doklad podľa odseku 1 písm. a), c) alebo písm. d).

Platiteľ vykoná odpočítanie dane podľa § 49 ods. 2 písm. b) najskôr v zdaňovacom období, v ktorom právo na odpočítanie dane vzniklo, a najneskôr v poslednom zdaňovacom období kalendárneho roka, v ktorom právo na odpočítanie dane vzniklo.

(3) Ak je účtovným obdobím platiteľa hospodársky rok, na účely odseku 2 sa kalendárnym rokom rozumie hospodársky rok.

(4) Odpočítanie dane platiteľ vykoná tak, že od celkovej výšky dane za príslušné zdaňovacie obdobie odpočíta celkovú výšku odpočítateľnej dane za príslušné zdaňovacie obdobie.
jeso
21.10.10,14:01
§ 51
Uplatnenie práva na odpočítanie dane



(1) Právo na odpočítanie dane podľa § 49 môže platiteľ uplatniť, ak

a) pri odpočítaní dane podľa § 49 ods. 2 písm. a) má faktúru od platiteľa vyhotovenú podľa § 71,
b) pri odpočítaní dane podľa § 49 ods. 2 písm. b) je daň uvedená v záznamoch podľa § 70,
c) pri odpočítaní dane podľa § 49 ods. 2 písm. c) má faktúru od dodávateľa z iného členského štátu a v prípade premiestnenia tovaru platiteľa z iného členského štátu do tuzemska doklad o premiestnení tovaru,
d) pri odpočítaní dane podľa § 49 ods. 2 písm. d) má dovozný doklad potvrdený colným orgánom, v ktorom je platiteľ uvedený ako príjemca alebo dovozca.

(2) Platiteľ vykoná odpočítanie dane podľa § 49 ods. 2 písm. a), c) alebo písm. d) najskôr v zdaňovacom období, v ktorom právo na odpočítanie dane vzniklo, a najneskôr v poslednom zdaňovacom období kalendárneho roka, v ktorom právo na odpočítanie dane vzniklo, ak do uplynutia lehoty na podanie daňového priznania za zdaňovacie obdobie, v ktorom uplatňuje právo na odpočítanie dane, má doklad podľa odseku 1 písm. a), c) alebo písm. d). Ak platiteľ nemá doklad podľa odseku 1 písm. a), c) alebo písm. d) do uplynutia lehoty na podanie daňového priznania za posledné zdaňovacie obdobie kalendárneho roka, v ktorom právo na odpočítanie dane vzniklo, vykoná odpočítanie dane v tom zdaňovacom období, v ktorom dostane doklad podľa odseku 1 písm. a), c) alebo písm. d). Platiteľ vykoná odpočítanie dane podľa § 49 ods. 2 písm. b) najskôr v zdaňovacom období, v ktorom právo na odpočítanie dane vzniklo, a najneskôr v poslednom zdaňovacom období kalendárneho roka, v ktorom právo na odpočítanie dane vzniklo.

(3) Ak je účtovným obdobím platiteľa hospodársky rok, na účely odseku 2 sa kalendárnym rokom rozumie hospodársky rok.

(4) Odpočítanie dane platiteľ vykoná tak, že od celkovej výšky dane za príslušné zdaňovacie obdobie odpočíta celkovú výšku odpočítateľnej dane za príslušné zdaňovacie obdobie.
va1ke
21.10.10,14:10
No v inom príspevku som sa dočítala, že môžem uplatiniť aj v tomto roku kedy mi prišla lebo
Ak platiteľ nemá doklad podľa odseku 1 písm. a), c) alebo písm. d) do uplynutia lehoty na podanie daňového priznania za posledné zdaňovacie obdobie kalendárneho roka, v ktorom právo na odpočítanie dane vzniklo, vykoná odpočítanie dane v tom zdaňovacom období, v ktorom dostane doklad podľa odseku 1 písm. a), c) alebo písm. d).
va1ke
21.10.10,14:12
konkrétne v tomto
Stará faktúra 06/2009 DPH a účtovanie? Včera
03:10 PM
alenad
21.01.11,09:42
Pekný deň prajem.
Poslala som jednej firme inventarizáciu pohľadávok ( s neuhradenou faktúrou z r.2006 ) a tá sa mi konečne 1.krát vrátila s ich odpoveďou a nesúhlasom. Dotyčná firma nám vystavila faktúru (ešte v r.2006) a jednostranným zápočtom si ich započítala, takže oni neevidujú voči nám žiadne záväzky.
Príslušnú faktúru neevidujem.
Pýtam sa, mám ju zaevidovať v 1/2011, kedy prišla odpoveď a môžem si vôbec ešte odrátať príslušnú dph?
Účtujem v jednoduchom účtovníctve.
alenad
21.01.11,11:58
posúvam ... skúsi niekto odpoveď?
seda
14.02.11,10:25
Dobrý deň, chcela by som sa poradiť. SZČO platca DPH 4.Q mi doniesol 4 faktúry z r. 2009, že treba zaúčtovať, lebo ich už konečne uhradil. Čistá trúba, skoro ma urvalo. Ako to zaúčtovať? Podľa toho čo tu čítam, môžem to dať do záväzkov roka 2010 a vtedy aj uplatním v 4.Q 2010 DPH? Či otvoriť r. 2009, urobiť opravné DPH 4.Q/2009, následne opraviť výkaz za r. 2009, vedie JU, čiže do výdavkov to pôjde až 12/10 kedy uhradil. Ďakujem.
seda
18.02.11,21:15
Poradíte mi?
seda
29.03.11,13:41
Neviem, či dobre urobím, ale už ma tlačí čas, tie faktúry z r. 2009 zaúčtujem do r. 2010, veď vraj mu vtedy došli a taktiež uplatním DPH v r. 2010. Bude to správne? Ďakujem.
emma01
30.03.11,06:27
Záväzok r. 2010 a podať k IV. Q r. 2010 DDP k DPH.
Stefan2005
30.03.11,07:17
Záväzok r. 2010 a podať k IV. Q r. 2010 DDP k DPH.


...SZČO platca DPH 4.Q mi doniesol 4 faktúry z r. 2009,....

?
emma01
30.03.11,08:41
Ktorej časti odpovede nerozumieš.
lidus
21.07.11,10:10
Zdravím Vás!
Chcela by som sa Vás opýtať na konkr. prípad:
Dostala som od konateľa dňa 27.6.2001 faktúru prijatú, s dokladom o úhrade.
Faktúra - dátum dodania: 17.5.2011
príjmový doklad: 17.5.2011

Naúčtovala som to nasledovne:
FP: 27.6.2011 (5xx/321A,, 321A/314A)- odpočet DPH 27.6.2011
Interný doklad: 17.5.2011 (314A/365A)
Výdavkový doklad: 27.6.2011 (365A/211A)

je to správny postup?
Ďakujem za odpoveď,
Lida
lidus
25.07.11,08:06
Zdravím Vás!
Chcela by som sa Vás opýtať na konkr. prípad:
Dostala som od konateľa dňa 27.6.2001 faktúru prijatú, s dokladom o úhrade.
Faktúra - dátum dodania: 17.5.2011
príjmový doklad: 17.5.2011

Naúčtovala som to nasledovne:
FP: 27.6.2011 (5xx/321A,, 321A/314A)- odpočet DPH 27.6.2011
Interný doklad: 17.5.2011 (314A/365A)
Výdavkový doklad: 27.6.2011 (365A/211A)

je to správny postup?
Ďakujem za odpoveď,
Lida
Ide mi hlavne o to, či to musím prehnať cez zálohy, alebo jednoduchu zaúčtovať úhradu cez pokladňu s dátumom 27.6.2011, ako naúčtujem FP.
lidus
28.07.11,09:42
posúvam..........
katka 23
28.07.11,14:03
Zálohové fa sa evidujú s predkontáciou Bez. Ak si ale obdržala daňový doklad k prijatej platbe od dodávateľa , ktorý je povinný ho vystaviť do 15 dní od prijatia platby a zároveň odviesť daň, vtedy by si už účtovala na analytických účtoch. Nepíšeš nič viac. Takže aj od toho záleží či je to treba prehnať cez zálohy.
witch
19.08.11,08:38
Pekný deň prajem, mám takýto problém:

V 2010 nám poslal neplátca DPH mailom FA za členské. FA nemala správne údaje (naše staré sídlo), tak som vyžadovala poslať poštou FA so správnými údajmi. Spoločnosť neposlala a ja na toto zabudla, nakoľko som nemala papierovú fa, len mail (bez elek.podpisu, bez dohody o zasielaní elektr.) FA nebola uhradená.
Teraz po roku nám poslali najprv upomienku a už poštou Fa so všetkými náležitosťami, za členstvo rok 2010 (je bez DPH). Ako zaúčtujem tuto FA? Je to náklad 2010, tak dám nedaňový náklad? Mám obálku s razítkom, že odoslaná bola august 2011, na základe toho to neviem dať do nákladov tohoto roku? Prosím poraďte správny postup. ďakujem
Tweety
19.08.11,08:44
Pekný deň prajem, mám takýto problém:

V 2010 nám poslal neplátca DPH mailom FA za členské. FA nemala správne údaje (naše staré sídlo), tak som vyžadovala poslať poštou FA so správnými údajmi. Spoločnosť neposlala a ja na toto zabudla, nakoľko som nemala papierovú fa, len mail (bez elek.podpisu, bez dohody o zasielaní elektr.) FA nebola uhradená.
Teraz po roku nám poslali najprv upomienku a už poštou Fa so všetkými náležitosťami, za členstvo rok 2010 (je bez DPH). Ako zaúčtujem tuto FA? Je to náklad 2010, tak dám nedaňový náklad? Mám obálku s razítkom, že odoslaná bola august 2011, na základe toho to neviem dať do nákladov tohoto roku? Prosím poraďte správny postup. ďakujem
Ak ste mali v minulom roku daňovú povinnosť, zaúčtuješ faktúru klasicky do daňovo uznaných nákladov. Ak nie, bude to nedaňový náklad roku 2011.
witch
19.08.11,08:50
Ak ste mali v minulom roku daňovú povinnosť, zaúčtuješ faktúru klasicky do daňovo uznaných nákladov. Ak nie, bude to nedaňový náklad roku 2011.

Daňovú povinnosť - to znamená, že sme boli v zisku a platili sme daň z príjmu?
Kde toto pravidlo nájdem, zák. o dani z príjmu?
Ďakujem za odpoveď.

mimotemy(Prepáč, dnes mi to nejako nemyslí, aj sa vyjadrujem ako tatár, asi je nízky tlak:confused:!
Tweety
19.08.11,09:04
Daňovú povinnosť - to znamená, že sme boli v zisku a platili sme daň z príjmu?
Kde toto pravidlo nájdem, zák. o dani z príjmu?
Ďakujem za odpoveď.

mimotemy(Prepáč, dnes mi to nejako nemyslí, aj sa vyjadrujem ako tatár, asi je nízky tlak:confused:!
Áno, presne to myslím, a nájdeš to v Zákone o dani z príjmu.
witch
19.08.11,09:09
Ďakujem!
babi2
19.08.11,09:33
Daňovú povinnosť - to znamená, že sme boli v zisku a platili sme daň z príjmu?
Kde toto pravidlo nájdem, zák. o dani z príjmu?
Ďakujem za odpoveď.

mimotemy(Prepáč, dnes mi to nejako nemyslí, aj sa vyjadrujem ako tatár, asi je nízky tlak:confused:!
nájdeš to aj tu
http://www.porada.sk/t122506-casove-rozlisenie.html
Getiška
19.08.11,13:31
Dobrý deň,
chcela som sa spýtať ako to je vtedy, keď som zabudla Interným dokladom zaúčtovať leasingovú splátku v júni. Múžem zaúčtovat v júli aj túto júnovú? Môže sa to brať tak isto ako faktúra, ktorá príde neskôr? Prosím Vás, dajte odpoveď.
Tweety
19.08.11,13:32
Dobrý deň,
chcela som sa spýtať ako to je vtedy, keď som zabudla Interným dokladom zaúčtovať leasingovú splátku v júni. Múžem zaúčtovat v júli aj túto júnovú? Môže sa to brať tak isto ako faktúra, ktorá príde neskôr? Prosím Vás, dajte odpoveď.
Áno, môžeš ju zaúčtovať v júli.
Getiška
22.08.11,09:13
Ďakujem. Takže nemusím podávať dodatočné daňové priznanie za 6/2011. Splátku budem mať zaúčtovanú v júli a vtedy si uplatním odpočet DPH. CHápem to správne?