alicacka
22.09.10,12:52
Máme šoféra, ktorý vykonáva medzinárodnú prepravu. Chcem sa opýtať, či za 1 deň môže mať nárok na 100 % stravného na Slovensku a 25 % stravného v CZ ? Kedy vzniká takáto situácia ? Ďakujem za vysvetlenie.:)
rodina1
22.09.10,11:46
Máme šoféra, ktorý vykonáva medzinárodnú prepravu. Chcem sa opýtať, či za 1 deň môže mať nárok na 100 % stravného na Slovensku a 25 % stravného v CZ ? Kedy vzniká takáto situácia ? Ďakujem za vysvetlenie.:)
Pri zahraničnej pracovnej ceste sa zisťuje aj čas, kedy sa prekročí štátna hranica toho-ktorého štátu a podľa toho sa určuje aj nárok na stravné.
KEJKA
22.09.10,11:51
tak ako je uvedené vyššie a kedy to nastane?
ak napr. pred odchodom na ZSC odpracuje viac ako 4 hod. vo firme SR, alebo sa vráti zo SR ráno priamo do firmy a stihne odpracovať viac ako 4 hod.
alicacka
22.09.10,11:52
Keď na Slovensku bol 12 hodín a v Čechách 4 hodiny, v Nemecku 8 hodín, tak na aké stravné má nárok ? /viem, že je to v tabuľke stravného, presné sumy ani nechcem vedieť/ Rada by som vedela, že u nás má nárok na plnú sumu do 12 hod. v Čechách do 4 hod a v Nemecku do 8 ? To môže dostať až také vysoké stravné? Ja som si myslela, že dostane stravné len toho štátu, v ktorom sa najviac zdržiaval, teda Slovensko.
alicacka
22.09.10,11:56
Kejka, prosím ťa, a vedela by si mi vysvetliť, že čo tých 25 % znamená ? Prečo práve 25% ? To kedy môže niekto dostať 25 % zo stravného ? O tých 25% som sa dočítala tu na porade, ale nechápem to.
alicacka
22.09.10,12:23
Prosím Vás nasledovné mám chápať tak, že ak na Slovensku bol 12 hod. dostane u nás 100 % stravného a v ten istý deň keď bol aj v zahraničí napr. do 6 hod. v Čechách, tak mu patrí ešte 25 % z českého stravného a od 6 do 12 v Nemecku, tak mu patrí ešte aj 50 % nemeckého stravného ?
Ak zahraničná pracovná cesta mimo územia Slovenskej republiky trvá v kalendárnom dni

a) do 6 hodín vrátane, patrí zamestnancovi stravné vo výške 25 % zo základnej sadzby stravného,
b) nad 6 hodín až 12 hodín, patrí zamestnancovi stravné vo výške 50 % zo základnej sadzby stravného,
c) nad 12 hodín, patrí zamestnancovi stravné v sume základnej sadzby stravného
KEJKA
22.09.10,13:37
Kejka, prosím ťa, a vedela by si mi vysvetliť, že čo tých 25 % znamená ? Prečo práve 25% ? To kedy môže niekto dostať 25 % zo stravného ? O tých 25% som sa dočítala tu na porade, ale nechápem to.
chcela som ti odporúčať prečítať z.o cest.náhradách, ale vidím, že si si ho už prečítala.............. :-)


Prosím Vás nasledovné mám chápať tak, že ak na Slovensku bol 12 hod. dostane u nás 100 % stravného a v ten istý deň keď bol aj v zahraničí napr. do 6 hod. v Čechách, tak mu patrí ešte 25 % z českého stravného a od 6 do 12 v Nemecku, tak mu patrí ešte aj 50 % nemeckého stravného ?
Ak zahraničná pracovná cesta mimo územia Slovenskej republiky trvá v kalendárnom dni

a) do 6 hodín vrátane, patrí zamestnancovi stravné vo výške 25 % zo základnej sadzby stravného,
b) nad 6 hodín až 12 hodín, patrí zamestnancovi stravné vo výške 50 % zo základnej sadzby stravného,
c) nad 12 hodín, patrí zamestnancovi stravné v sume základnej sadzby stravného
v zákone máš vysvetlené podmienky stravného v tuzemsku (5-12hod a sadzba)
a v zahraničí - presne tak ako si odcitovala. Počíta sa čas od prvého prechodu hranicami SR.........
a nájdeš v zákone aj kapitolku aké stravné do akého štátu a za akých podmienok. V zásade sa berie cieľový štát, kde má byť výkon práce.
alicacka
22.09.10,14:48
Kejka mohla by si mi potvrdiť, alebo odporovať tvrdeniu, že za 24 hodín môže dostať zamestnanec 100 % stravného v SR, 25 % stravného v jednom zahraničnom štáte a 50% stravného v nejakom druhom ? A to všetko za 24 hodín ?
KEJKA
22.09.10,14:52
nepotvrdzujem........špekulácia.
Uved príklad aj s prechodom hranicami.
§ 16
Vylúčenie súbehu náhrad poskytovaných
v slovenskej mene a v cudzej mene


(1) Pri zahraničnej pracovnej ceste patrí zamestnancovi za čas pracovnej cesty na území Slovenskej republiky stravné v slovenskej mene v rozsahu a za podmienok ustanovených v § 5; ak zamestnávateľ neumožní zamestnancovi stravovať sa zvyčajným spôsobom, môže uplatniť § 5 ods. 3.

(2) Pri zahraničnej pracovnej ceste, ktorá sa začína a končí na území Slovenskej republiky, je na vznik nároku na náhrady poskytované v cudzej mene rozhodujúci čas prechodu slovenskej štátnej hranice, odlet a prílet lietadla podľa letového poriadku alebo príchod a odchod lode z prístavu, v ktorom sa vykonáva vstupná alebo výstupná colná kontrola a pasová kontrola.

(3) Pri zahraničnej pracovnej ceste, ktorá sa začína a končí v zahraničí, sú na vznik nároku na náhrady poskytované v cudzej mene rozhodujúce podmienky pracovnej cesty určené zamestnávateľom (§ 3); obmedzenie podľa § 15 v tomto prípade neplatí.

(4) Pri zahraničnej pracovnej ceste, ktorá sa začína na území Slovenskej republiky a končí sa v zahraničí, a pri zahraničnej pracovnej ceste, ktorá sa začína v zahraničí a končí sa na území Slovenskej republiky, na posúdenie rozhodujúcich časov na vznik nároku na náhrady poskytované v cudzej mene sa primerane uplatnia ustanovenia odsekov 2 a 3.
alicacka
22.09.10,15:06
Zamestnanec odišiel 1.9.2010 zo SR 7,00 prešiel hranice do ČR o 15,00. Z Čiech išiel ďalej do Nemecka - hranice prešiel o 21,30 hod. V Nemecku bol do nasledujúceho dňa, kedy sa pohol domov.
alicacka
22.09.10,15:09
na Slovensku teda bol 8 hod. - 3,60 eur, v Čechách bol 6,30 hod - ... CZK /táto suma by mala byť 50 % stravného platné pre Čechy a potom 2,30 hod. bol v Nemecku - táto suma by mala byť 25 % stravného platného pre Nemecko . Dobre to chápem ?
alicacka
22.09.10,15:11
Kejka, nechcem špekulovať, len by som bola rada, keby mi niekto vysvetlil, či môže alebo nemôže dostať za jeden deň stravné z viacerých krajín. Nič iné nepotrebujem vedieť a v ničom inom sa nepotrebujem utvrdiť.
KEJKA
22.09.10,15:17
do ČR šiel z Košíc? vzhľadom na dobu cesty..........
K otázke.............ja by som aplikovala §13 ods.5
(5) Stravné v cudzej mene za kalendárny deň poskytne zamestnávateľ zamestnancovi v mene a vo výške stravného ustanoveného pre krajinu, v ktorej zamestnanec strávi v kalendárnom dni najviac hodín. Ak zamestnanec strávi v kalendárnom dni rovnaký počet hodín vo viacerých krajinách, zamestnávateľ poskytne stravné v cudzej mene, ktoré je pre zamestnanca výhodnejšie.

takže iba 50% stravného pre ČR
nakoľko záväzné časy prechodu hranicami platia iba SR-hranica tam a SR hranica späť.

takže nepotvrdzujem súčet troch čiastok v jednom kalendárnom dni.
alicacka
22.09.10,15:24
Takže iné hranice netreba sledovať, len SK ? Práve veta, ktorú si písala,..... poskytne zamestnávateľ zamestnancovi v mene a vo výške stravného ustanoveného pre krajinu, v ktorej zamestnanec strávi v kalendárnom dni najviac hod..... ma mýli v tom, že som si myslela, že za jeden deŇ sa sleduje len, že v ktorej krajine sa zamestnanec najdlhšie zdržiaval a za tú krajinu dostane aj stravné. Preto mám teraz v tom ozajstný chaos, a neviem, či dobre chápem to, že nie je už dôležitý prechod hranicou do Nemecka čo sa týka ďalšieho stravného 25 % zo sumy nemeckého stravného. T.j. za 1 deň ak sa nevráti na Slovensko, môže dostať stravné len z 2 štátov - t.j. slovenské stravné a české stravné - v tomto prípade, lebo sa tam dlhšie zdržiaval ako v Nemecku. CHápem to správne ?
KEJKA
22.09.10,16:36
v Nemcku bol predsa ten nasledujúci deň, takže dostane aj to a kedže vzhľadom na vzdialenosť sa vráti domov tak neskoro, že ešte bude mať 100% stravné za Nemecko - to bol predsa cieľ cesty.
Pokiaľ Českom len prechádzal - výkon práce bol v Nemcku, tak by som mu priznala diety za Nemecko 50% +100%
alicacka
23.09.10,07:25
My robíme prepravné služby a v tomto prípade ide o to, že zamestnanec prechádzal naozaj Čechmi, ale bol tam dňa 1.9. dlhšiu dobu ako v Nemecku, aj keď cieľom cesty bolo Nemecko.
Tak teraz to už naozaj nechápem.
xoxolushka
28.02.11,08:21
1. Keď bol na SK 12 hodín, nemá nárok na plné tuzemské stravné, to platí až nad 18 hodín.
2. ČR 4 hodiny a D 8 hodín - alebo ako uvádzaš 25%+50% alebo spočítaš hodiny a teda 12 hodín D.
alicacka
19.03.11,20:16
No toto, už úplne nechápem. O tom som ešte nepočula. Nemá na Slovensku nárok na stravné, ak sa tu zdržiava od 5-12 ? Len ak sa tu zdržiava nad 18 hodín ? Mohla by si to podložiť nejakým odsekom zákona ? Ďakujem veľmi pekne.:confused:
KEJKA
20.03.11,06:14
SK stravné maš odstupňované 5-12, 12-18, a nad 18.
Písal o plnom stravnom, ktoré si môže nárokov nad 18 hod.
alicacka
21.03.11,11:59
Aha, už to chápem. Samozrejme, že by dostal len to stravné, ktoré mu prináleží. Myslela som si,ž e môže dostať stravné len vtedy, ak odrobil nad 18 hodín. Už som asi prepracovaná.:confused:
anna81
26.03.13,15:28
konateľ v sro šiel na obchodné jednanie do nemecka (rok 2012), cez slovensko cestoval 2 hod, cez rakúsko 3,5hod, v nemecku necele 2 hodiny. patrí mu na cestu do nemecka stravné vo výške 45,-€? a vreckové v akej hodnote?
anna81
26.03.13,16:52
posúvam
Viera R.
27.03.13,12:05
Údaje sú neúplné. Podľa informácií, ktoré sú uvedené: na Slovensku nemá nárok na stravné
Rakúsko a Nemecko - Berie sa štát, kde strávil viac času to je Rakúsko - 3,5 + 2 hod. t. j. 5,5 hod. Stravné do 6 hodín pre Rakúsko je 11,25 EUR.
Uvedené uplatňuje konateľ-zamestnanec
anna81
27.03.13,12:22
konateľ v sro šiel na obchodné jednanie do nemecka (rok 2012), cez slovensko cestoval 2 hod, cez rakúsko 3,5hod, v nemecku necele 2 hodiny. patrí mu na cestu do nemecka stravné vo výške 45,-€? a vreckové v akej hodnote?


Údaje sú neúplné. Podľa informácií, ktoré sú uvedené: na Slovensku nemá nárok na stravné
Rakúsko a Nemecko - Berie sa štát, kde strávil viac času to je Rakúsko - 3,5 + 2 hod. t. j. 5,5 hod. Stravné do 6 hodín pre Rakúsko je 11,25 EUR.
Uvedené uplatňuje konateľ-zamestnanec

ďakujem že si sa ozvala, dajme tomu že jeden deň išiel tam, druhý deň naspäť, v programe alfa mi to vypočítalo na 2*45,-
Evanka
27.03.13,12:28
ďakujem že si sa ozvala, dajme tomu že jeden deň išiel tam, druhý deň naspäť, v programe alfa mi to vypočítalo na 2*45,- To je predsa iný prípad - iný počet hodín strávených v tom ktorom štáte na pracovnej ceste. Odpoveď od Viery R. bola na základe tvojho zadania správna.
anna81
27.03.13,12:34
To je predsa iný prípad - iný počet hodín strávených v tom ktorom štáte na pracovnej ceste. Odpoveď od Viery R. bola na základe tvojho zadania správna.

ano, uvedomujem si, že som to neúplne zadala