egron
22.09.10,17:28
ahojte poradáci,
rada by som sa opýtala či má niekto info o tom, že vraj sa po roku už topánky reklamovať nedajú...?!
Kúpila som synovi v auguste v AUROPE vysoké botasky za 74 €, po pol roku mu začalo do nich tiecť, tak sme kúpili inde iné a na tieto sa pozabudlo. Včera som bola uvedenú obuv reklamovať a oni mi oznámili, že na toto už záruka nie je, že po roku padla a pokiaľ to bola výrobná vada, nech si dám urobiť na vlastné náklady expertízu za cca 25 €. Poradte mi prosím , kto má skúsenosť, alebo vedomosti ako dalej pokračovať, či mám právo topánky reklamovať...
Ďakujem pekne za odpovede
misoft
22.09.10,17:27
Občiansky zákonník - Zákon č. 40/1964 Zb. §620 vraví jednoznačne:

§ 620
(1) Záručná doba je 24mesiacov. Ak je na predávanej
veci, jej obale alebo návode k nej pripojenom vyznačená
lehota na použitie, neskončí sa záručná doba pred
uplynutím tejto lehoty.
(2) Ak ide o použitú vec, kupujúci a predávajúci sa
môžu dohodnúť aj na kratšej záručnej dobe, nie však
kratšej než 12 mesiacov.
(3) Pri veciach, ktoré sú určené na to, aby sa užívali
po dlhšiu dobu, ustanovujú osobitné predpisy záručnú
dobu dlhšiu ako 24 mesiacov. Záručná doba presahu-
júca 24 mesiacov sa môže týkať i len niektorej súčiast-
ky veci.
(4) Na žiadosť kupujúceho je predávajúci povinný po-
skytnúť záruku písomnou formou (záručný list). Ak to
povaha veci umožňuje, postačí namiesto záručného
listu vydať doklad o kúpe.
(5) Vyhlásením v záručnom liste vydanom kupujúce-
mu alebo v reklame môže predávajúci poskytnúť záru-
ku presahujúcu rozsah záruky ustanovenej v tomto zá-
kone. V záručnom liste určí predávajúci podmienky
a rozsah tejto záruky.

Takže, pekne im otrep o hlavu tento zákon, pokiaľ sa budú stava na zadné, oznámiť SOI a tí im už zdvihnú trošičku mandle. Nekupovala si predsa obnosenú obuv, ale novú.
zdenka131
22.09.10,19:31
Reklamácia do 12 mesiacov od kúpy

Zákon o ochrane spotrebiteľa rozlišuje, či je reklamácia uplatnená počas prvých 12 mesiacov od kúpy alebo po uplynutí 12 mesiacov od kúpy. Toto rozlíšenie je významné až v prípade zamietnutia reklamácie zo strany predávajúceho v otázke hradenia nákladov za dokázanie oprávnenosti reklamácie.

Ak spotrebiteľ uplatní reklamáciu počas prvých 12 mesiacov, predávajúci môže reklamáciu vybaviť spôsobom odôvodnené zamietnutie iba na základe výsledku odborného posúdenia. Náklady na odborné posúdenie, ako aj všetky náklady súvisiace s odborným posúdením znáša počas prvých 12 mesiacov od kúpy výrobku vždy predávajúci, bez ohľadu na výsledok odborného posúdenia a ich úhradu nemožno od spotrebiteľa vyžadovať.

Reklamácia po 12 mesiacoch od kúpy
Ak je reklamácia uplatnená po uplynutí 12 mesiacov od kúpy výrobku, predávajúci ju môže vybaviť spôsobom odôvodnené zamietnutie aj bez odborného posúdenia. V tomto prípade je však osoba, ktorá reklamáciu vybavila (predávajúci, ním poverený zamestnanec alebo určená osoba), povinná poskytnúť spotrebiteľovi informáciu o tom, kam môže výrobok poslať na odborné posúdenie.

Odborné posúdenie môže vypracovať znalec, autorizovaná, notifikovaná alebo akreditovaná osoba, alebo určená osoba.
Ak spotrebiteľ pošle takýto výrobok na odborné posúdenie a odborným posúdením preukáže, že výrobok má vadu, za ktorú zodpovedá predávajúci, môže reklamáciu znova uplatniť. Znova uplatnenú reklamáciu predávajúci nemôže zamietnuť, ale musí ju vybaviť iným spôsobom, ako je odôvodnené zamietnutie, teda odovzdaním opraveného výrobku, výmenou výrobku, vrátením kúpnej ceny výrobku alebo vyplatením primeranej zľavy z ceny výrobku.

Náklady na odborné posúdenie
Z hľadiska nákladov, ak spotrebiteľ zašle výrobok na odborné posúdenie určenej osobe, náklady odborného posúdenia, ako aj všetky ostatné s tým súvisiace účelne vynaložené náklady znáša vždy predávajúci, teda počas celej dĺžky záručnej doby bez ohľadu na výsledok odborného posúdenia.
Ak je však výrobok zaslaný na odborné posúdenie inej ako určenej osobe, teda znalcovi alebo autorizovanej, notifikovanej alebo akreditovanej osobe, náklady odborného posúdenia, ako aj všetky ostatné s tým súvisiace účelne vynaložené náklady je predávajúci povinný uhradiť spotrebiteľovi iba v prípade, ak odborné posúdenie preukáže zodpovednosť predávajúceho za reklamovanú vadu, a to v lehote do 14 dní odo dňa znova uplatnenia reklamácie.

Ak sa však odborným posúdením preukáže, že zodpovedný za vady je spotrebiteľ, tak si všetky náklady hradí spotrebiteľ sám.

http://www.epi.sk/Main/Default.aspx?Template=~/Main/TArticles.ascx&MID=221&edllnkid=4728377&phContent=~/EDL/ShowArticle.ascx&ArticleId=26858&pa=13741
egron
30.09.10,08:09
dakujem pekne za rady