SK_Silvia
22.09.10,23:13
V sucasnosti mam hlavny pracovny pomer v jednej talianskej firme, no z osobnych dovodov sa musim vratit na Slovensko. Nakolko nie je mozne byt riadnou zamestnankynou talianskej firmy zo Slovenska, pre pokracovanie v spolupraci si musim zalozit zivnost.
Je vlastne dovolene mat slovensku zivnost a poskytovat 100% sluzieb do Talianska; dane a odvody by sa mohli platit len na Slovensku? Vie mi niekto poradit, ci treba nejake specialne doklady (aj z Talianska) na takuto zivnost?
Vopred dakujem!
SK_Silvia
22.09.10,21:19
Nespecifikovala som, ze sa jedna o pracu cez internet, zdrzovala by som sa len na Slovensku, necestovala fyzicky do Talianska.
profesional
23.09.10,07:54
Nakolko aj SR aj Taliansko je clenom EU, tak mame volny pohyb osob, sluzieb, kapitalu..
Preto mozes so Slovenskou zivnostou poskytovat pre Taliansku firmu sluzby.
Dane budes platit tu. Co sa tyka dane z prijmu a to iste aj co sa tyka odvodov.
Co sa tyka DPH, ak prekrocis istu hranicu, tak sa budes musiet ako Slovensky subjekt (pre Talianov zahranicny) zaregistrovat v Taliansku ako platca DPH na danovom Uurade Rime (da sa to aj postou) a budes nasledne pre vsetky plnenia od tej chvile uctovat taliansku DPH a v taliansku budes podavat priznanie k DPH a budes tam DPH odvadzat (pripadne si uplatnovat navratku).
zk24
23.09.10,07:58
A nebude sa na nu vztahovat aj paragraf 7a? kedze ako slovensky podnikatel so slovenskym sidlom bude poskytovat sluzbu do zahranicia?
profesional
23.09.10,08:10
Lenze tu ide o princip exteritoriality. A teda ze nase pravo v Taliansku neplati. Preto ked Taliansky zakon o DPH hovori ze od isteho obratu poskytnutych tovarov alebo sluzieb musi sa registrovat k DPH, tak musi.
Rovnake povinnosti maju podla nasich predpisov zahranicne subjekty u nas. Ide o reciprocnu legislativu v ramci EU.
zk24
23.09.10,08:15
Ja sa hadat nejdem, ale bez ohladu na vysku obratu je slovensky subjekt povinny registrovat sa na IC DPH pred dodanim sluzby do ineho ČŠ. Preto sa pytam, ci si nemyslis ze sa to bude tykat takisto aj zadavatela otazky....
profesional
23.09.10,09:43
Ono u nas sa sice zaregistruje, avsak po dosiahnuti isteho obratu Taliansku sa bude musiet zaregistrovat aj tam. A nasledne DPH bude uctovat ich a odvadzat ju tam. Je vela firiem co maju IC DPH vo viacerych krajinach. A na zaklade zakazu dvojiteho zdanenia sa potom DPH odvadza podla miesta zdanitelneho plnenia a to bude v Taliansku, kedze to bude urcene podla prijemcu.
zk24
23.09.10,09:44
No ved ja som tym nemyslela ze to tvoje neplati. len som chcela dodat, ze este skor ako poskytne sluzbu prvy krat sa musi registrovat u nas... Ked si ju upozornoval na obrat v Taliansku, tak ja som ju chcela upozornit aj na tuto povinnost, kedze nastane skor...


Preto som napisala ze ci sa na nu nebude vztahovat "AJ" paragraf 7A.
SK_Silvia
23.09.10,16:48
Dakujem pekne! :)