AlenockaS
23.09.10,06:52
Ahojte,včera som si kúpila športovú nepremokavú bundu a predavačka mi povedala, že ju nemám prať v tekutom pracom prostriedku, ale len v nejakých obyčajných, alebo v špeciálnom pracom prostriedku na takéto veci. Čo je to obyčajný prášok ? Nemôžem prať v Arieli ? V čom takéto veci periete vy ?
Llívia
23.09.10,05:05
Ahojte,včera som si kúpila športovú nepremokavú bundu a predavačka mi povedala, že ju nemám prať v tekutom pracom prostriedku, ale len v nejakých obyčajných, alebo v špeciálnom pracom prostriedku na takéto veci. Čo je to obyčajný prášok ? Nemôžem prať v Arieli ? V čom takéto veci periete vy ?
Periem ich v špeciálnom pracom prostriedku určenom na technické bundy, ktoré sú drahé jak sviňa :D, napr. 750 ml cca 20 EUR a vydržia možno aj tých 7 praní. Na bundu by som ti odporúčala kúpiť špeciálny prostriedok na pranie, lebo v ňom je aj nejaká "prísada", ktorá obnovuje nepremokavú vrstvu.
Najmä ich neper v ničom, čo obsahuje aviváž. (Naša práčka je nejaká divná alebo je divný tlak vody, lebo z nej niekedy pri praní neodtečie aviváž, tak ešte aj tu násypku s avivážou pred praním takýchto vecí vypláchnem.)
(Športové tričká, tepláky, spodné prádlo, periem občas aj v prášku (asi v Bonuxe) - ale len vtedy, ak nemám špeciálny prostriedok na pranie.)
Katy a R
23.09.10,05:09
.. hlavne bez tej aviváže !
Llívia
23.09.10,05:11
Pozor! Aj v niektorých práškoch na pranie je pridaná aviváž.
andreaS
23.09.10,05:29
a tiez pozor na cistiarne!!!

mne naposledy oprali bundy v geli :( a jednej to dost uskodilo... uz z nej neni zimna bunda ale taka tenka prechodna :( a to nebola paperova...

a ked som prisla reklamovat, ze cim to prali, tak tetuska s udivom na mna, ze vzdy vsetko perie v geli!!! a ze pani majitelka ma cistiaren 15 rokov... tak dakujem pekne... riesila to tym, ze mi tu bundu znovu operie a na moju ziadost teda v prasku, ale ze inak v prasku nic neperu...

moja mama perie bundy doma v prasku... je jedno aky, len nesmie obsahovat avivaz a rovnako nepridavat avivaz ak ho prasok neobsahuje ;)
Llívia
23.09.10,05:31
Technické bundy je lepšie prať v špeciálnom prášku (ktorý je tiež tekutý). Nepremokavá ochrana na bunde sa po čase môže vyprať a tieto prášky ju obnovujú.
http://hiking.sk/hk/ar/242/ako_prat_vybavenie.html Periem ich v prášku, čo je na tejto www vľavo hore na obrázku. Mala som ešte aj iný prášok, ale jeho názov si nepamätám.
andreaS
23.09.10,05:33
ked som davala tie bundy do cistiarne, tak som ich dala aj naimpregnovat ;) takze keby nieco, vzdy sa daju zaniest do cistiarne, kde ich len naimpregnuju... vychadzalo to tusim na 2-3eura za kus? ale potom je zase pravda, ze samotny speci prasok vychadza menej ;)
Llívia
23.09.10,05:35
To som netušila, že čistiarne poskytujú aj takúto službu (periem doma, čistiarne vôbec nevyužívam).
AlenockaS
23.09.10,07:39
Tak ten prášok vychádza pomaly toľko ako moja bunda v akcii :-o)) Ale napadá ma teda, tuším existujú aj nejaké mydlové vločky, možno by to šlo s niečím takým.....lebo, kôli jednej bunde kupovať taký drahý prach sa mi ozaj nechce.....a napríklad, rybárske oblečenie (akoby pogumovaný povrch) periem len v čistej vode, lebo to treba ako by len umyť....avšak moja nová bunda je žltá, takže tam bude treba nejaký prostriedok predpokladám..
Chobot
23.09.10,08:05
Ahojte,včera som si kúpila športovú nepremokavú bundu a predavačka mi povedala, že ju nemám prať v tekutom pracom prostriedku, ale len v nejakých obyčajných, alebo v špeciálnom pracom prostriedku na takéto veci. Čo je to obyčajný prášok ? Nemôžem prať v Arieli ? V čom takéto veci periete vy ?

Alebo to oper v normálnom prášku, ktorý síce tú impregnáciu (špeciálne ošetrenie vrchnej látky tak, aby bola nepremokavá) bundy naruší, ale môžeš si kúpiť impregnačný sprej (dostať ho v predajňách obuvi), ktorým následne bundu nastriekaš a opäť bude nepremokavá. My tým sprejom ošetrujeme aj topánky, ale aj nepr. detský kočík. Ak sa dobre naimpregnuje, tak také poprchanie ani nezamočí látku kočíka a kvapky vody stečú z látky (nevsiaknu).

Sprej je bezfarebný a nezanecháva fľaky, navyše oživuje farby - sú potom také sýtejšie.
AlenockaS
23.09.10,08:33
impregnačný sprej mám,na topánky...a síce je univerzálny...na oblečenie som to ešte nikdy neskúšala...tak teda vyskúšam po prvom opraní.....ďakujem za rady priatelia :-)
Zewa
02.10.10,22:03
ak ti je luto dat peniaze na odporucany praci prostriedok urceny na nepremokave oblecenie, mozes ho nahradit ekologickym saponatom na riad - tekutym - je menej agresivny ako klasicky prasok a tak je tam sanca ze nerozrusi ochrannu vrstvu na tvojej bunde.. per v pracke na menej ako na 30 stupnoch, pripadne rucne, kazdopadne podla pokynov od vyrobcu ako su oznacene na stitku/vysacke bundy...

ekologicky saponat pouzivam iba ked som na treku/kempujem, nudzovo...inac pouzivam odporucany praci roztok, aj koli zaruke na oblecenie co pouzvam...nejdem robit reklamu, je ich viacej druhov a maju rozne vlastnosti.
Viper
15.10.10,19:45
Ako tu uz bolo spominane pouzi praci prostriedok na nepremokave oblecenie.
Klasicke prasky a gely ti mozu bundu znicit.Ja som si kupil tento - Tarrago High Tech Performance Wash+
Stal cca 9eur,vypral som v tom moju bundu + nohavice a zeninu bundu a este tam zostalo .
Co som oblecenie skusal,tak nepremokavost zostala zachovana(80km v dazdivom pocasi)
Ak si raz znicis membranu, bunda uz nikdy nebude mat rovnake vlastnosti ako nova.
pachola
18.10.10,15:02
daria29
18.10.10,19:24
existuje prací prostriedok na šport oblečenie- čistí a stará sa o všetky textílie so špecialnou polopriepustnou membránou- goretex, sympatex,aťd..možno prať i obuv. 250 ml je na 10 praní.info
pe.pe
18.10.10,19:53
Najmä sa uisti, či máš len impregnovanú bundu, alebo je vyrobená z membránového materiálu, ten dodatočnou impregnáciou poškodíš, resp. stratí svoje vlastnosti.
Ja mám bundu z (podľa ceny) zázračnej membrány a tiež mi predavač strkal tuším holmenkol za neviem koľko €. Ale podľa pokynu na bunde sa dá prať v práčke na 40, jemný cyklus, bez aviváže a odstreďovania. Tak som to riskol a...žiadna ujma. Už má pár praní za sebou a slúži ako nová :)
betak
19.10.10,10:11
V Poprade som bol v sportovej predajni , kde predaval sportové oblecenie nejakej norskej firmy (drahé ako svina ) a k tomu doporucoval a aj predaval pracie orechy , vravel , ze ho vyrobcovia nutia to predavat , pretoze nenici odev. Kilo vylupanych orechov (skrupin) stalo cca 12 euro a je to na velmi dlho.
jjakr
19.10.10,10:14
nepremokavé sa podľa mňa nemá prať...ved tam máš štítok, ktorý Ťa naviguje, ako ju udržiavať....
JanaK