marticka999
23.09.10,07:56
Od r.2004 som podnikala – mala som zivnost, ale aj sprostredkovatelsku zmluvu s maklerskou spolocnostou. V r.2005 platilo, ze pri danovom priznani sa delili prijmy zo sprostredkovania a zo zivnosti. Prijmy zo sprostredkovania sa neratali do sumy pre odvody do socialnej poistovne. V SP mi tvrdia, že od roku 2006 už to neplati. Moje informacie su, ze to prestalo platit az od 1.1.2008. Kto ma pravdu? A podla akeho je to zakona?
Marticka999


PS: Sociálna poisťovňa to odomňa teraz spätna pýta!!!
Lianka
23.09.10,13:14
Kukni zakon o socialnom poisteni, je na uvodnej stranke. Najdes tam aj starsie znenia.
marticka999
26.09.10,16:28
V tom zákone nič také nieje...A keď mám povedať pravdu, moc sa v tom nevyznám
VieraPopluharova
26.09.10,18:55
Od r.2004 som podnikala – mala som zivnost, ale aj sprostredkovatelsku zmluvu s maklerskou spolocnostou. V r.2005 platilo, ze pri danovom priznani sa delili prijmy zo sprostredkovania a zo zivnosti. Prijmy zo sprostredkovania sa neratali do sumy pre odvody do socialnej poistovne. V SP mi tvrdia, že od roku 2006 už to neplati. Moje informacie su, ze to prestalo platit az od 1.1.2008. Kto ma pravdu? A podla akeho je to zakona?
Marticka999


PS: Sociálna poisťovňa to odomňa teraz spätna pýta!!!


Samostatne zárobkovo činná osobapodľa zákona o sociálnom poistení je fyzická osoba, ktorá má oprávnenie na vykonávanie činnosti podľa osobitného predpisu, okrem činnosti fyzickej osoby v pracovnom pomere, na ktorej výkon je povinná mať oprávnenie podľa osobitného predpisu [§ 5 písm. c) zákona o sociálnom poistení].

Z uvedeného vyplýva, že sprostredkovateľ, ktorý vykonáva sprostredkovateľskú činnosť na základe oprávnenia podľa osobitného predpisu, ktorým v tomto prípade je zákon o starobnom dôchodkovom sporení v znení neskorších predpisov, avšak nie v pracovnom pomere, má na účely sociálneho poistenia postavenie samostatne zárobkovo činnej osoby, a to odo dňa nadobudnutia právoplatnosti rozhodnutia o udelení povolenia na vykonávanie činnosti sprostredkovateľa.

Povinné nemocenské poistenie a povinné dôchodkové poistenie samostatne zárobkovo činnej osoby vzniká od 1. júla kalendárneho roka nasledujúceho po kalendárnom roku, za ktorý jej príjem z podnikania a z inej samostatnej zárobkovej činnosti podľa osobitného predpisu (zákon č. 595/2003 Z. z. o dani z príjmov v znení neskorších predpisov) bol vyšší ako 12-násobok vymeriavacieho základu uvedeného v § 138 ods. 10, a zaniká 30. júna kalendárneho roka nasledujúceho po kalendárnom roku, za ktorý jej príjem z podnikania a z inej samostatnej zárobkovej činnosti podľa osobitného predpisu, nebol vyšší ako 12-násobok vymeriavacieho základu uvedeného v § 138 ods. 10, ak zákon o sociálnom poistení neustanovuje inak.

Samostatne zárobkovo činnej osobe, ktorá má oprávnenie na vykonávanie činnosti podľa osobitného predpisu, povinné nemocenské poistenie a povinné dôchodkové poistenie zaniká vždy dňom zániku tohto oprávnenia [§ 21 ods. 1 a ods. 4 písm. b) zákona o sociálnom poistení v znení zákona č. 439/2004 Z. z.].

Samostatne zárobkovo činná osoba je povinná, ak zákon o sociálnom poistení neustanovuje inak, predložiť príslušnej pobočke Sociálnej poisťovne do 30. júna kalendárneho roka výpis z daňového priznania vrátane výpisu z opravného daňového priznania za predchádzajúci kalendárny rok.

Samostatne zárobkovo činná osoba je povinná prihlásiť sa na nemocenské poistenie a dôchodkové poistenie najneskôr do ôsmich dní od vzniku týchto poistení a odhlásiť sa z týchto poistení do ôsmich dní od ich zániku (§ 228 ods. 1 a 3 zákona o sociálnom poistení).

Získaním povolenia na vykonávanie činnosti sprostredkovateľa nadobúda fyzická osoba na účely sociálneho poistenia postavenie samostatne zárobkovo činnej osoby za predpokladu, že túto činnosť nevykonáva v príslušnej dôchodkovej správcovskej spoločnosti ako zamestnanec v pracovnom pomere. Vznik povinného nemocenského poistenia a povinného dôchodkového poistenia samostatne zárobkovo činnej osoby sa v tomto prípade posudzuje od 1. júla 2006, a to na základe dosiahnutej výšky príjmov z činnosti sprostredkovateľa za rok 2005.

Za predpokladu, že príjem z tejto činnosti dosiahol za rok 2005 vyšší ako zákonom ustanovená hranica príjmu, vzniklo samostatne zárobkovo činnej osobe od 1. júla 2006 povinné nemocenské poistenie a povinné dôchodkové poistenie, a tým aj povinnosť prihlásiť sa na tieto poistenia v príslušnej pobočke Sociálnej poisťovne podľa miesta trvalého pobytu, ako aj povinnosť platiť poistné na nemocenské poistenie, poistné na dôchodkové poistenie a poistné do rezervného fondu solidarity.

Ak fyzická osoba, ktorá je povinne nemocensky poistená a povinne dôchodkovo poistená samostatne zárobkovo činná osoba, je aj fyzickou osobou v pracovnom pomere, t. j. má na účely sociálneho poistenia postavenie zamestnanca, ide o súbeh dvoch poistných vzťahov, pričom povinnosť odvádzať poistné na sociálne poistenie sa posudzuje z každého poistného vzťahu osobitne, v spojitosti s ustanovením § 138 ods. 16 zákona o sociálnom poistení v znení zákona č. 439/2004 Z. z.

Čiže laicky povedane, ano podla zakona o socialnom poistení platného od
1.januára 2006 si bola povinná sa prihlásiť do socialnej poisťovne a podla prijmu zo sprostredkovatelskej cinnosti podla danoveho priznania za rok 2005 podať vypis z tohoto danoveho priznania socialnej poistovni i zo sprostredkovatelskej cinnosti a na zaklade vysky prijmu i platit prislusne odvody.
A je to presne podla zakona 439/2004.