zk24
23.09.10,08:01
Ahojte,

FO s dvojitym obcianstvom - Slovenske a iný ČŠ, je zamestnana v oboch tychto statoch, a aj podnika v oboch statoch. Ma dve trvale bydliska - na kazdom obcianskom uvedene jedno :rolleyes: . Takze na slovenskom obcianskom ma slovenske trvale bydlisko...

Jeho prijmy:

Slovensko:
1. Spolocnik / konatel s.r.o. - bez odmeny, bez zmluvy.
2. sucastne zamestnany v tejto spolocnosti na pracovny uvazok 8h tyzdenne (odpracovane vzdy v piatok) - z tychto prijmov mu zrazam zrazkovu dan mesacne. Vsetko poistne si plati v zahranici, na zaklade E101-tky
3. Príjmy z prenajmu nehnutelnosti

Iný ČŠ:
1. zamestnanie
2. niečo ako živnostník

Na základe čoho určím jeho danovu rezidenciu? V skutocnosti sa zdrziava viac na uzemi ineho ČŠ, kde ma manželku, na slovensku vsak ma rodicov a tuto "druhu cast" rodiny.

S pravidelnostou je na slovensku kazdy piatok (mame vzdy stretnutie), obcas vsak z casu na cas aj cez tyzden - ked vybavuje obchody pre slovensku s.r.o.

Ja viem ze je len september, ale pre istotu to zacinam riesit uz teraz - kde bude podavat DP? Na zaklade coho urcit jeho danovu rezidenciu? Staci ked mu na konci roka spravim danove priznanie za prijmy zo slovenskeho pracovneho pomeru + prijmy z nehnutelnosti? Alebo treba dodanovat aj zahranicne prijmy? Pripadne bude v zahranici dodanovat slovenske prijmy?

Alebo staci keby spisal cestne vyhlasenie ze sa na slovensku nezdrzuje 183 dni v roku?

Ďakujem za akykolvek nazor.
KEJKA
23.09.10,06:15
všetky informácie, ktoré by záväzne určili jeho domicil sú dvojité.
Takže by sa mal urýchlene rozhodnúť, kde to DP chce podávať - mne vychádza, že stredisko jeho ekonomicjých záujmov je predsa len ČŠ, nie SR. nech sa teda tam prihlási-zaregistruje a ty mu vypočítaš ZD a daň podľa SR zákonov kvôli zápočtu resp. vysporiadaniu celosvetových príjmov.
zk24
23.09.10,06:48
všetky informácie, ktoré by záväzne určili jeho domicil sú dvojité.
Takže by sa mal urýchlene rozhodnúť, kde to DP chce podávať - mne vychádza, že stredisko jeho ekonomicjých záujmov je predsa len ČŠ, nie SR. nech sa teda tam prihlási-zaregistruje a ty mu vypočítaš ZD a daň podľa SR zákonov kvôli zápočtu resp. vysporiadaniu celosvetových príjmov.


KEJKA, dakujem moc moc za reakciu. Co ale myslis tym ze nech sa teda tam prihlasi.... :) On si plati dane v rakusku zvlast a zvlast na slovensku... a len v podstate neviem ci mu spravim DP na slovensku a on bude zapocitavat / vynimat v zahranici, alebo opacne.... A hlavne v tej zahranicnej krajine vraj podavaju DP az ku koncu juna. Takze s tym ja mozem mat problem. Preto osobne by som mu osobne chcela spravit DP na slovensku zo slovenskych prijmov (zamestnanie+prenajom) a dat na zapocet do zahranicia...

Nepotrebujem k tomu nejake cestne prehlasenie kde si "sam" urci rezidenciu?
KEJKA
23.09.10,07:06
no ved - podľa mňa treba záväzne určiť rezidenciu. DP sa podáva v štáte, kde je rezidentom a to z celosvetových príjmov.
Hm, tie príjmy z nájmu - to zn. že ide o celoročný príjem a teda stálu prevádzkáreň. Takže podáš DP zaňho aj v SR a postúpiš na celkové usporiadanie do ČŠ.
Alebo ak si určí rezidenciu v SR - to bude pre teba asi problém, musela by si ty riešiť celosvetové príjmy.
V jednom štáte to treba urobiť a treba to aj záväzne doriešiť.
zk24
23.09.10,07:10
no ved - podľa mňa treba záväzne určiť rezidenciu. DP sa podáva v štáte, kde je rezidentom a to z celosvetových príjmov.

V pripade, ze si urci rezidenciu v zahranici, ja mu vydam potvrdenie o vyske prijmu a zrazenej dani, zo zavislej cinnosti.... Ako vsak vydokladuje prijem z prenajmu? Ako to dodani v zahranici? To potom dane z prenajmu nehnutelnosti neostavaju na slovensku?

Pripadne treba potom nasledne slovensky DU upovedomovat, ze bude podavat DP v zahranici?
KEJKA
23.09.10,07:15
upravila som svoj príspevok..........
a tie príjmy vydokladuje práve z podaného DP v SR, tam bude mať uvedenú aj daň na prípadný zápočet, at príjmy na prípadné vyňatie.
Platí zmluva o zamedzení dvojitého zdanenia.
zk24
23.09.10,07:20
Aha, takze aj ked si urci rezidenciu v zahranici (co je mojim cielom), a co v podstate aj je pravdou, lebo sa tam zdrziava viac ako 183 dni, len to nie je "na papieri" a z udajov je to tazko urcitelne.... tak aj vtedy podava DP aj na Slovensku, hej?

Takze ja mu spravim jednoduche DP FO typ B. a kopiu mu dam do ruky nech si odnesie do zahranicia, super.
betka
23.09.10,20:28
Základom je, zázračné číslo 183,vpar. 2/d/1, a potom určujwm, či som osobou podľa par. 2/d, čo zrejme i je lebo ak by bol v SR celý piatok, sobotu i nedelu, neprekročí v SR 183 dní.

A potom postupujete v zmysle par. 16-zdroj príjmov daňovníka s obmedzenou DP, kt. je úplne podrobne definovaný, a kt. okrem iného definuje i zabezpečenie dane