express55
23.09.10,08:18
Dobrý deň. Mám jeden problém, s ktorým si neviem dať rady.
Pracujem v sro-čke. Ešte v júli som zaslala peniaze na bankový účet nášmu obchodnému partnerovi do Českej republiky. Hneď na to som zistila, že tieto peniaze odišli na zlý účet. Peniaze som žiadala hneď späť, ale majiteľ firmy, na ktorú boli peniaze zaslané, sa vždy vyhovára, že má niečo iné, je na dovolenke a podobne. Prešli už 2 mesiace a ja tie peniaze ešte stále nemám.
Potrebovala by som poradiť, čo sa s tým dá robiť. Existuje na takéto niečo nejaký zákon o tom, kedy má vrátiť peniaze? Alebo od neho môžem žiadať nejaké penále? Ďakujem.
dana9
23.09.10,06:24
Ahoj,
z jeho strany ide o bezdovodne obohatenie, zakon to vyslovne upravuje v skratke, on dostal peniaze, ktorym nezodpoveda protihodnota, bez pravneho zakladu..
Mas pravo tieto peniaze ziadat spat, a to aj formou podania zaloby na sude, kde budes ziadat o vratenie bezdovodneho obohatenia
hujer1
23.09.10,06:28
mne sa stalo niečo podobné pred pár rokmi, avšak bola to platby v rámci SR, môj problém bol v tom, že sa dal zlý kód banky (t.j.číslo účtu bolo správne ale kód bol inej banky), zašiel som do mojej banky a spísal som nejakú žiadosť o stornovanie platby, trvalo to síce asi 2-3týždne ale peniaze sa mi vrátili späť na účet. Skús sa opýtať v banke, možno sa to dá podobným spôsobom riešiť aj teraz
express55
23.09.10,06:31
Nejde mi práve o súd, lebo to by sa zbytočne ťahalo, a nie je to až tak vysoká suma. Ide mi práve o ten zákon, na ktorý sa môžem odvolať pri telefonáte s ním. Aby sa trocha zľakol a konečne to aj vrátil.
arizona
23.09.10,06:46
Danielle369
23.09.10,06:48
Aj mne sa to stalo...a kedže peniaze stále neposielali späť, tak som im zavolala že prípad postupujem banke a tá exekútorovi. Peniaze boli za 3 dni na účte. Skús možno pomôže
express55
23.09.10,07:02
Ďakujem Dan. Ja to takto skúsim a uvidím, ako zareaguje dotyčný. Dúfam, že to pomôže. Ešte raz vďaka.
Chobot
23.09.10,08:13
Nejde mi práve o súd, lebo to by sa zbytočne ťahalo, a nie je to až tak vysoká suma. Ide mi práve o ten zákon, na ktorý sa môžem odvolať pri telefonáte s ním. Aby sa trocha zľakol a konečne to aj vrátil.

Ako už bolo spomenuté, ide z jeho strany o bezdôvodné obohatenie (podľa obč. zákonníka), ktoré je povinný vrátiť. Na tieto peniaze nemá zákonný nárok.