badgers
13.11.05,17:34
začínam robiť účtovníctvo jednej s.r.o., kde sú spoločníci Angličania, doklady mi dávajú sporadicky a v zásade len tie, čo už zaplatili. Sú platci DPH, tak sa stane, že v daňovom priznaní za okt. si budem uplatňovať DPH napr. z júla.O faktúre budem účtovať v októbri, pritom zdanit.plnenie bolo v júli,auguste.Proste je to vždy posunuté.Z pohľadu zák.o účtovníctve by sa malo účtovať vtedy,kedy došlo k účt. prípadu, a zákon o DPH?porušujem tým zákony? Ďakujem za reakcie!
Paula
13.11.05,16:44
začínam robiť účtovníctvo jednej s.r.o., kde sú spoločníci Angličania, doklady mi dávajú sporadicky a v zásade len tie, čo už zaplatili. Sú platci DPH, tak sa stane, že v daňovom priznaní za okt. si budem uplatňovať DPH napr. z júla.O faktúre budem účtovať v októbri, pritom zdanit.plnenie bolo v júli,auguste.Proste je to vždy posunuté.Z pohľadu zák.o účtovníctve by sa malo účtovať vtedy,kedy došlo k účt. prípadu, a zákon o DPH?porušujem tým zákony? Ďakujem za reakcie! V prvom rade by som si od angličanov čím skôr vypýtala všetky doručené a vystavené faktúry, a vôbec všetky doklady na zaúčtovanie.......a to z toho dôvodu, aby si náhodou nerobila po čase opravu opráv DP DPH. Kedy boli doručené DF, kedy došlo k skutočnej dodávke tovaru/služby, to vedia asi len oni a mali by ťa informovať. V tejto chvíli je mi ťažko ti viac poradiť.
renča1
14.11.05,05:29
začínam robiť účtovníctvo jednej s.r.o., kde sú spoločníci Angličania, doklady mi dávajú sporadicky a v zásade len tie, čo už zaplatili. Sú platci DPH, tak sa stane, že v daňovom priznaní za okt. si budem uplatňovať DPH napr. z júla.O faktúre budem účtovať v októbri, pritom zdanit.plnenie bolo v júli,auguste.Proste je to vždy posunuté.Z pohľadu zák.o účtovníctve by sa malo účtovať vtedy,kedy došlo k účt. prípadu, a zákon o DPH?porušujem tým zákony? Ďakujem za reakcie!
Zákon o DPH v §51 ods.2 ) hovorí :
Platiteľ vykoná odpoč.dane podľa §49 ods.2 písm.a),C)d) v zdaň.obodobí, v ktorom právo na odpočet dane vzniklo, alebo v prvom zdaňov. období nasleduj.po zdaňov.období, v ktorom právo na odpoč. dane vzniklo, ak od uplynutia lehoty na podanie daň.priznania za zdaňov.obdobie, v ktorom právo na odpočítanie dane vzniklo, má doklad podľa odseku 1 písm.a)c),d), ak platiteľ do uplynutia lehoty na podanie daň.priznania nemá doklad podľa odsedu 1 písm.a,c,d, vykoná odpočítanie dane v tom zdaňov.období, v ktorom dostane doklad.
STRELEC
14.11.05,05:39
Zákon o DPH v §51 ods.2 ) hovorí :
Platiteľ vykoná odpoč.dane podľa §49 ods.2 písm.a),C)d) v zdaň.obodobí, v ktorom právo na odpočet dane vzniklo, alebo v prvom zdaňov. období nasleduj.po zdaňov.období, v ktorom právo na odpoč. dane vzniklo, ak od uplynutia lehoty na podanie daň.priznania za zdaňov.obdobie, v ktorom právo na odpočítanie dane vzniklo, má doklad podľa odseku 1 písm.a)c),d), ak platiteľ do uplynutia lehoty na podanie daň.priznania nemá doklad podľa odsedu 1 písm.a,c,d, vykoná odpočítanie dane v tom zdaňov.období, v ktorom dostane doklad.Lenže platiteľom sa myslí firma a nie jej účtovníčka.
K tým angličanom - to budeš mať dosť problémov pri ročnej účtovnej závierke! Takými "angličanmi" (asi ich tak budem volať) je aj dosť našich FO, konateľov a pod.
domacnost
14.11.05,07:28
aj ja by som sa chcela zapojiť k príspevku. Sme veľká firma, v ktorej sa účtuje mesačne 200 faktúr. Tým chcem povedať, že ked nám príde faktúra či už z EÚ alebo z tuzemska aj po pol roku nárokujeme si odpočet v tom zdaň.období kedy tieto faktúry obdržíme. Mali sme minulý mesiac DÚ a nepovedali ani slovíčko nato.