zaja
23.09.10,08:46
Dobrý deň, potrebovala by som poradiť v spôsobe účtovania (JU + platca DPH)
V priebehu tohto roku od marca po november sme postupne obstarali počítačové vybavenie + program skladovej evidencie v celkovej hodnote cca 23000 € od rôznych dodávateľov. Skladový program nám takpovediac šila na mieru, na základe našich požiadaviek firma ktorá nám vždy určila aké technické vybavenie si máme zaobstarať. Celkové spustenie spôsobu predaja je stanovené na november 2010. A teraz k otázkam.
spôsob zaevidovania: v priebehu roka ako nákup investičného majetku
zaradenie do odpisov: súbor hnuteľných vecí odpis.sk.1 KP 26.2
(celková realizácia sa skladá asi 11.000 € technické vybavenie a 12.000 € tvorba programov, pričom jednotlivé časti, ako reg.pokladne, čítačky kódov, VIFI fungujú ako celok.)
účtovné odpisy: začať počítať až spustením do prevádzky v 11/2010, alebo od nákupu prvej kasy, čítačiek a pod. hoci sa ešte len testovali a na základe toho firma tvorila a dolaďovala program skladovej evidencie a prepojenia na reg. pokladne. Program bude vyfakturovaný až v 10/2010.
Vopred ďakujem za radu skúsenejším.
Ester plus
23.09.10,08:02
Program na skladovú evidenciu je nehmotným majetkom. Súbor môžeš vytvárať len z hnuteľných vecí a nie kombináciou hnuteľných a nehnuteľných vecí. Podľa § 20 postupov účtovania v sústave JÚ
ods.
10) Dlhodobý majetok sa začne odpisovať v mesiaci, v ktorom bol zaradený do používania.
zaja
23.09.10,11:49
Ďakujem za odpoveď
viem že daňové odpisy počítam až dňom zaradenia do používania, ale zmiatli ma účtovné odpisy, lebo niektoré časti sme kupovali už v marci a aj za ne platili, čiže podľa mňa sú už v evidencii firmy t.j. vedú sa k nim už účtovné odpisy, alebo sa mýlim?
K tomu nehmotnému majetku: spravím si internú smernicu v ktorej si stanovím že doba odpisovania bude 4 roky. (max. doba 5 rokov)
Ešte raz ďakujem za názor.
Ester plus
24.09.10,05:02
Pri účtovných odpisoch nezáleží na tom, kedy došlo k nadobudnutiu ale k zaradeniu. U nehmotného majetku si dľžku doby odpisovania stanovuje účtovná jednotka sama, podľa skutočnej doby použiteľnosti, ktorá môže byť aj kratšia alebo dlhšia ako 5 rokov. Výnimka platí len u nehmotného majetku charakteru zriaďovacích výdavkov, nákladov na vývoj a goodwil, kde od roku 2005 platí doba odpisovania do 5 rokov.
zaja
24.09.10,10:25
Ešte raz ďakujem odpoveď.
lusia1372
01.03.11,05:53
Dobrý deň, ja by som sa chcela spýtať ako by ste odpisovali zariadenie ktoré je stroj, ktorý je ale ovládaný softvérom. Odpisovali by ste zvlásť stroj a zvlásť softvér? Alebo by ste to odpisovali jak jeden majetok spolu? Prosím o radu, a tiež sa chcem spýtať či neviete či táto problematika je riešená aj v zákone?