vladors
13.11.05,16:38
Prosím o radu. V máji 2004 sme dostali od detí darom pozemok na ktorom sú všetky IS. Keďže v tom čase sa neplatili poplatky z prevodu a ani z píjmu, nebol vyhotovený ani znalecký posudok na zistenie ceny pozemku. Teraz sme tesne pred jeho predajom. Ak som dobre informovaný tak tak výška dane je 19% z rozdielu medzi cenou za ktorú sa pozemok predáva a cenou pri jeho nadobudnuti. Ako sa zistí cena pozemku pri nadobudnutí ?. Ak by sa teraz vyhotovil znalecký posudok môže sa táto zistená suma odrátať z ceny predajnej a výsledná suma sa zdaní 19 percentami??? ĎAKUJEM za odpoveď (vladors@pobox.sk)
ajobs
13.11.05,19:30
Prosím o radu. V máji 2004 sme dostali od detí darom pozemok na ktorom sú všetky IS. Keďže v tom čase sa neplatili poplatky z prevodu a ani z píjmu, nebol vyhotovený ani znalecký posudok na zistenie ceny pozemku. Teraz sme tesne pred jeho predajom. Ak som dobre informovaný tak tak výška dane je 19% z rozdielu medzi cenou za ktorú sa pozemok predáva a cenou pri jeho nadobudnuti. Ako sa zistí cena pozemku pri nadobudnutí ?. Ak by sa teraz vyhotovil znalecký posudok môže sa táto zistená suma odrátať z ceny predajnej a výsledná suma sa zdaní 19 percentami??? ĎAKUJEM za odpoveď (vladors@pobox.sk)
Odporúčam pozrieť si zákon o dani z príjmu, § 8, ods. 1 b), 2, 4, 5 a 6. Z dikcie zákona je zrejmé, že príjem z predaja môžme znížiť IBA definovanými spôsobmi, predovšetkým o preukázateľne zaplatenú kúpnu cenu za nehnuteľnosť. Ak kúpna cena nebola zaplatená, potom nie je o čo znížiť príjem. Hodnotu vlastnej práce do toho nemôžme zahrnúť, napr. ak ste nehnuteľnosť zveľadili. Takže čiastkový základ dane bude pravdepodobne celá suma, ktorú inkasujete za predaj nehnuteľnosti.
inča
15.11.05,20:27
predaj nehnuteľnosti je vážna vec. Pred časom som predala nejaku pôdu. Mám vklad do katastra, ale neviem čo mám robiť ďalej. Prosím o radu, už mám malo času. vďaka