zlati1
23.09.10,09:52
Dobrý deň

1. Máme zamestnankyňu v administratíve, ktorá zmenila trvalé bydlisko a zamestnávateľ jej umožnil pracovať z domu - bude vykonávať tú istú prácu akú robila doteraz. 1 deň bude pracovať priamo v kancelárii a 4 dni v týždni bude pracovať z domu.

2. Ak naša zamestnankyňa bude pracovať z domu, zamestnávateľ jej poskytne všetko technické vybavenie, chcem sa spýtať čo všetko treba uviesť do Dodatku k pracovnej zmluve? zmení sa jej len miesto výkonu práce - a to bude jej trvalé bydlisko

3. Táto zamestnankyňa by 1 x do týždňa vycestovala do kancelárie a tento deň by celý odpracovala v kancelárii. Takisto by vycestovala aj na iné pracovné cesty podľa potreby zamestnávateľa.
V pôvodnej prac. zmluve máme uvedené v bode pracovná cesta nasledovné:
Zamestnanec a Zamestnávateľ sa dohodli, že Zamestnávateľ môže vyslať Zamestnanca na pracovnú cestu mimo obvodu obce pravidelného pracoviska alebo jeho bydliska podľa vlastného uváženia a potreby, berúc do úvahy, že vyslanie na pracovnú cestu vyplýva priamo z povahy dohodnutého druhu práce. Na pracovnej ceste zamestnanec vykonáva prácu podľa pokynov vedúceho zamestnanca, ktorý ho na pracovnú cestu vyslal.
Ako by sa tento 1 deň ktorý pracuje v kanceláii považoval, ako pracovná cesta?

Poprosila by som Vás o nasmerovanie k uvedenej problematike.
Vopred ďakujem
zlati1
24.09.10,05:07
Neriešil nikto podobný prípad? Poraďte, ďakujem
Llívia
24.09.10,05:21
Dobrý deň

1. Máme zamestnankyňu v administratíve, ktorá zmenila trvalé bydlisko a zamestnávateľ jej umožnil pracovať z domu - bude vykonávať tú istú prácu akú robila doteraz. 1 deň bude pracovať priamo v kancelárii a 4 dni v týždni bude pracovať z domu.

2. Ak naša zamestnankyňa bude pracovať z domu, zamestnávateľ jej poskytne všetko technické vybavenie, chcem sa spýtať čo všetko treba uviesť do Dodatku k pracovnej zmluve? zmení sa jej len miesto výkonu práce - a to bude jej trvalé bydlisko

3. Táto zamestnankyňa by 1 x do týždňa vycestovala do kancelárie a tento deň by celý odpracovala v kancelárii. Takisto by vycestovala aj na iné pracovné cesty podľa potreby zamestnávateľa.
V pôvodnej prac. zmluve máme uvedené v bode pracovná cesta nasledovné:
Zamestnanec a Zamestnávateľ sa dohodli, že Zamestnávateľ môže vyslať Zamestnanca na pracovnú cestu mimo obvodu obce pravidelného pracoviska alebo jeho bydliska podľa vlastného uváženia a potreby, berúc do úvahy, že vyslanie na pracovnú cestu vyplýva priamo z povahy dohodnutého druhu práce. Na pracovnej ceste zamestnanec vykonáva prácu podľa pokynov vedúceho zamestnanca, ktorý ho na pracovnú cestu vyslal.
Ako by sa tento 1 deň ktorý pracuje v kanceláii považoval, ako pracovná cesta?

Poprosila by som Vás o nasmerovanie k uvedenej problematike.
Vopred ďakujem

1. Pôjde o domácku prácu, ktorú upravuje Zákonník práce takto:

§ 52 Domácka práca a telepráca

(1) Pracovný pomer zamestnanca, ktorý vykonáva prácu pre zamestnávateľa podľa podmienok dohodnutých v pracovnej zmluve doma alebo na inom dohodnutom mieste (ďalej len "domácka práca") alebo vykonáva prácu pre zamestnávateľa podľa podmienok dohodnutých v pracovnej zmluve doma alebo na inom dohodnutom mieste s použitím informačných technológií (ďalej len "telepráca") v pracovnom čase, ktorý si sám rozvrhuje, sa spravuje týmto zákonom s týmito odchýlkami:

a) nevzťahujú sa na neho ustanovenia o rozvrhnutí určeného týždenného pracovného času a o prestojoch,
b) pri dôležitých osobných prekážkach v práci mu nepatrí od zamestnávateľa náhrada mzdy s výnimkou úmrtia rodinného príslušníka,
c) nepatrí mu mzda za prácu nadčas, mzdové zvýhodnenie za prácu vo sviatok, mzdové zvýhodnenie za nočnú prácu a mzdová kompenzácia za sťažený výkon práce.

(2) Zamestnávateľ prijme pri telepráci vhodné opatrenia, najmä

a) zabezpečí, nainštaluje a pravidelne udržiava technické a programové vybavenie potrebné na výkon telepráce okrem prípadov, keď zamestnanec vykonávajúci teleprácu používa svoje vlastné vybavenie,
b) zabezpečuje, najmä pokiaľ ide o softvér, ochranu údajov, ktoré sa spracúvajú a používajú pri telepráci,
c) informuje zamestnanca o všetkých obmedzeniach používania technického vybavenia a programového vybavenia, ako aj o sankciách v prípade porušenia týchto obmedzení.

(3) Zamestnávateľ prijme opatrenia, ktoré predchádzajú izolácii zamestnanca vykonávajúceho domácku prácu alebo teleprácu od ostatných zamestnancov a dávajú mu možnosť stretávať sa s ostatnými zamestnancami.

(4) Pracovné podmienky zamestnanca pri domáckej práci a telepráci nesmú znevýhodňovať zamestnanca v porovnaní s porovnateľným zamestnancom na pracovisku zamestnávateľa.

(5) Za domácku prácu alebo teleprácu sa nepovažuje práca, ktorú zamestnanec vykonáva príležitostne alebo za mimoriadnych okolností so súhlasom zamestnávateľa alebo po dohode s ním doma alebo na inom ako zvyčajnom mieste výkonu práce za predpokladu, že druh práce, ktorý zamestnanec vykonáva podľa pracovnej zmluvy, to umožňuje.

2. Ak sa nemenia žiadne iné podmienky dohodnuté v pracovnej zmluve (napr. náplň práce), tak by som do dodatku uviedla len zmenu miesta výkonu práce + dala by som zamestnankyni podpísať zoznam zamestnávateľom poskytnutého technického vybavenia, príp. aj iných predmetov, ak ich prebrala.

3. Išlo by o pracovnú cestu, keďže dohodnuté miesto výkonu práce by bolo jej bydlisko.
zlati1
28.09.10,12:00
Prosím Vás a ako by ste riešili dovolenku? mala by na ňu nárok?
Ďakujem za odpoveď
Tweety
28.09.10,12:20
Prosím Vás a ako by ste riešili dovolenku? mala by na ňu nárok?
Ďakujem za odpoveď
Mala.
zlati1
30.09.10,11:50
Potrebovala by som si overiť ešte jednu skutočnosť.
§ 52 Domácka práca odst.1 písm.b sa hovorí: pri dôležitých osobných prekážkach v práci mu nepatrí od zamestnávateľa náhrada mzdy ....
§ 141 Doležité osobné prekážky v práci som si prečítala, neviem či to správne chápem, táto naša zamestnankyňa by nemala nárok na nemocenské, očr, materské atď?
To fakt nechápem, pretože vykonáva prácu asistentky z domu a jej náplň práce sa nemení, robí to čo by robila v kancelárii vo firme.
Mohli by ste mi to vysvetliť?
Ďakujem
Llívia
30.09.10,15:44
Potrebovala by som si overiť ešte jednu skutočnosť.
§ 52 Domácka práca odst.1 písm.b sa hovorí: pri dôležitých osobných prekážkach v práci mu nepatrí od zamestnávateľa náhrada mzdy ....
§ 141 Doležité osobné prekážky v práci som si prečítala, neviem či to správne chápem, táto naša zamestnankyňa by nemala nárok na nemocenské, očr, materské atď?
To fakt nechápem, pretože vykonáva prácu asistentky z domu a jej náplň práce sa nemení, robí to čo by robila v kancelárii vo firme.
Mohli by ste mi to vysvetliť?
Ďakujem
Na materské by určite nárok mala. Myslím si, že aj na OČR - tú platí Sociálna poisťovňa, nie zamestnávateľ, a aj na náhradu pri PN od zamestnávateľa má stále nárok.
Podľa mňa nemá nárok na platené voľno napr. na ošetrenie/vyšetrenie zamestnanca, sprevádzanie rodinného príslušníka na ošetrenie/vyšetrenie alebo sprevádzanie zdrav. postihnutého dieťaťa, darovnie krvi a pod.