matusisko
23.09.10,11:26
Je ODCHODNÉ u HASIČOV zdaniteľný príjem, alebo nie?
Chobot
23.09.10,09:42
Je ODCHODNÉ u HASIČOV zdaniteľný príjem, alebo nie?

Podľa akého zákona im vyplácaš odchodné? Majú hasiči nejako inak, osobitne upravené odchodné? Alebo je štandardne podľa ZP.
matusisko
23.09.10,09:48
odchodné sa vypláca príslušníkovi Hasičského a záchranného zboru (ďalej len “hasič“) sa z výsluhového zabezpečenia podľa zákona č. 328/2002 Z. z. o sociálnom zabezpečení policajtov a vojakov a o zmene a doplnení niektorých zákonov (ďalej len „zákon o sociálnom zabezpečení policajtov“)
- toto som nasla na internete
- jedna sa o mojho ocina
Chobot
23.09.10,10:01
odchodné sa vypláca príslušníkovi Hasičského a záchranného zboru (ďalej len “hasič“) sa z výsluhového zabezpečenia podľa zákona č. 328/2002 Z. z. o sociálnom zabezpečení policajtov a vojakov a o zmene a doplnení niektorých zákonov (ďalej len „zákon o sociálnom zabezpečení policajtov“)
- toto som nasla na internete
- jedna sa o mojho ocina

Pozeral som v zákone o dani z príjmov a bohužiaľ odchodné nie je oslobodené od dane - §9 zákona č. 595/2003:

(2) Od dane sú oslobodené aj
a) .....
f) dávky výsluhového zabezpečenia a služby sociálneho zabezpečenia príslušníkov ozbrojených síl, ozbrojených bezpečnostných zborov, ozbrojených zborov, Národného bezpečnostného úradu, Hasičského a záchranného zboru, Horskej záchrannej služby a Slovenskej informačnej služby poskytované podľa osobitných predpisov49) okrem výsluhového príspevku, odchodného a rekreačnej starostlivosti,
matusisko
23.09.10,10:14
tak ale na druhej strane aj celkom dobre, ak by isiel na dochodok v 1/2011 - za ten januar by mal mzdu, odchodne asi mozu vyplatit aj neskor ako v tej mzde za januar, ale to je vlastne jedno, z odchodneho sa neplatia odvody, ale sa zdanuje, cize pri danovom priznani za rok 2011 si moze o tu dan poziadat, len najlepsie pre neho bude ak uz nebude mat ziaden iny prijem nie? Kedze pojde na dochodok k 31.1.2011 ma narok na celu odpocitatelnu polozku a vyska vysluh.dochodku sa nebere ako prijem nie?
Chobot
23.09.10,10:34
tak ale na druhej strane aj celkom dobre, ak by isiel na dochodok v 1/2011 - za ten januar by mal mzdu, odchodne asi mozu vyplatit aj neskor ako v tej mzde za januar, ale to je vlastne jedno, z odchodneho sa neplatia odvody, ale sa zdanuje, cize pri danovom priznani za rok 2011 si moze o tu dan poziadat, len najlepsie pre neho bude ak uz nebude mat ziaden iny prijem nie? Kedze pojde na dochodok k 31.1.2011 ma narok na celu odpocitatelnu polozku a vyska vysluh.dochodku sa nebere ako prijem nie?

Tak. Ak nebude mať iný príjem zo závislej činnosti, tak mu daň vrátia.

Odchodné sa vypláca spolu s vyúčtovaním poslednej mzdy.
matusisko
23.09.10,10:43
ďakujem krasne za radu