Gitňak
23.09.10,13:02
Dobrý deň,
prosila by som o radu pri rozdelení bytu po rozvode.
Družstevný byt som dostala po mojej tete, ale do osobného vlastníctva som ho odkúpila už v manželstve, iba ja som za 11 rokov platila nájomné a mám o
tom aj všetky doklady. Teraz sa z manželom rozvádzame. Počula som, že ako obstarávateľ bytu ešte pred manželstvom, mám nárok na vačšiu časť bytu. Neviete mi prosím niekto poradiť? O akú vačšiu časť ide? A ako rýchlo po rozvode sa dá na súde majetkoprávne vysporiadať? :confused:
Viem, že s manželom sa nedohodnem, bude chcieť polovicu bytu.

Veľmi pekne ďakujem.
kimart
23.09.10,11:10
asi si nepomôžeš, nakoľko byt ste nadobudli do os. vlastníctva za spol. manželstva a to je bezpodielové, tak ti nepomôžu ani doklady otom, že si to platila ty. Takže delenie 1/2 na 1/2
Gitňak
23.09.10,11:22
Takže mi nepomože ani to, že som obstarávateľ bytu? Pýtam sa preto, lebo som sa radila s jednou právničkou a tá povedala,že na polovicu a potom s druhou právničkou a tá povedala, že mám nárok na vačšiu časť. Tak ja fakt neviem. Ale ďakujem za odpoveď.
ivka70
23.09.10,11:25
Bud mas narok na cely byt alebo na úpolovicu, ziadna vacsia a mensia cast.

Ak si bola pred manzelstvom ty vlastnikom drustevneho podielu, tak si byt mala odkupit len ty.
Ako mate byt vedeny na katastri, kto je vlastnikom?
To je dolezita informacia.
kimart
23.09.10,11:25
hm, ešte som sa s pojmom obstarávateľ bytu nestretla, no pochybujem, že by to súd uznal. Bola som v podobnej situácii a nezmôhla som nič, nakoniec som bola rada, keď sme sa nejak dohodli
Braňo
23.09.10,11:26
väčšia a menšia polovica neexistuje. máte rovnaký podiel.
Gitňak
23.09.10,11:40
Na katastri som vedená ako jediný vlastník, s tým, že tam je dátum odkúpenia bytu a to už sme boli manželia. Právnička mi povedala, že tým pádom má nárok aj moj manžel. A povedala, že by to malo byť tak, že trhová hodnota bytu keď som ho dostala od tety by mala byť moja a trhová hodnota bytu teraz ide na polovicu. Napr. byt mal v roku 1995 hodnotu milión-to by malo byť moje a teraz má 3 milióny, takže si 2 milióny rozdelíme na polovicu. Ja by som dostala 2 a moj muž 1 milión. Tak mi to povedala právnička. Neviem, či som to zrozumiteľne napísala. Len neviem, ako by to obstálo pred súdom.
Mária27
23.09.10,13:04
Vlastníčkou bytu si len ty, lebo si bola jedinou družstevníčkou. Manžel sa stal iba spoločným nájomcom drustevného bytu, nie však členom družstva. Družstvo môže previesť byt do vlastníctva len členovi družstva.
Iná vec je, že ste byt pri prevode vyplácali spolu. Z tej sumy musíš polovicu manželovi vyplatiť.

§ 28 bytzákona
Nájomca družstevného bytu, ktorý je členom bytového družstva, má nárok na prevod vlastníctva bytu podľa tohto zákona, ak nepožiadal o prevod vlastníctva podľa osobitného predpisu. 7)

obč. zákonník
§ 704
(1) Ak sa niektorý z manželov stal nájomcom bytu pred uzavretím manželstva, vznikne obom manželom spoločný nájom bytu uzavretím manželstva.
(2) To isté platí, ak vzniklo pred uzavretím manželstva niektorému z manželov právo na uzavretie zmluvy o nájme družstevného bytu.

§ 150
Pri vyporiadaní (BSM) sa vychádza z toho, že podiely oboch manželov sú rovnaké. Každý z manželov je oprávnený požadovať, aby sa mu uhradilo, čo zo svojho vynaložil na spoločný majetok, a je povinný nahradiť, čo sa zo spoločného majetku vynaložilo na jeho ostatný majetok.



Keby si nemala družstevný byt zaslobodna, stal by sa členom aj manžel:
§ 703
(2) Ak vznikne len jednému z manželov za trvania manželstva právo na uzavretie zmluvy o nájme družstevného bytu, vznikne so spoločným nájmom bytu manželmi aj spoločné členstvo manželov v družstve; z tohto členstva sú obaja manželia oprávnení a povinní spoločne a nerozdielne.
Chobot
23.09.10,13:26
Vlastníčkou bytu si len ty, lebo si bola jedinou družstevníčkou. Manžel sa stal iba spoločným nájomcom drustevného bytu, nie však členom družstva. Družstvo môže previesť byt do vlastníctva len členovi družstva.
Iná vec je, že ste byt pri prevode vyplácali spolu. Z tej sumy musíš polovicu manželovi vyplatiť.

§ 28 bytzákona
Nájomca družstevného bytu, ktorý je členom bytového družstva, má nárok na prevod vlastníctva bytu podľa tohto zákona, ak nepožiadal o prevod vlastníctva podľa osobitného predpisu. 7)

obč. zákonník
§ 704
(1) Ak sa niektorý z manželov stal nájomcom bytu pred uzavretím manželstva, vznikne obom manželom spoločný nájom bytu uzavretím manželstva.
(2) To isté platí, ak vzniklo pred uzavretím manželstva niektorému z manželov právo na uzavretie zmluvy o nájme družstevného bytu.

§ 150
Pri vyporiadaní (BSM) sa vychádza z toho, že podiely oboch manželov sú rovnaké. Každý z manželov je oprávnený požadovať, aby sa mu uhradilo, čo zo svojho vynaložil na spoločný majetok, a je povinný nahradiť, čo sa zo spoločného majetku vynaložilo na jeho ostatný majetok.



Keby si nemala družstevný byt zaslobodna, stal by sa členom aj manžel:
§ 703
(2) Ak vznikne len jednému z manželov za trvania manželstva právo na uzavretie zmluvy o nájme družstevného bytu, vznikne so spoločným nájmom bytu manželmi aj spoločné členstvo manželov v družstve; z tohto členstva sú obaja manželia oprávnení a povinní spoločne a nerozdielne.

Lenže ak ona, ako členka družstva nadobudla kúpou byt do vlastníctva, tak sa tak stalo počas manželstva a preto si myslím, že ten byt je v BSM. Obč. zákonník vylučuje nadobudnutie do BSM len v prípade darovania alebo dedenia. Kúpa bytu od družstva vylúčená nie je, preto podľa Obč. zákonníka sú vlastníkmi bytu obaja manželia, aj keď ako vlastníčkou je na LV len manželka.

Kúpila byt v manželstve - tak je v BSM. Je jedno, na základe akého právnej skutočnosti jej vzniklo právo kúpy bytu. Je to kúpa.

Jedine, keby nebola byt odkúpila, tak rozvodom zanikne spoločný nájom a ten, kto bol nájomcom pred uzatvorením manželstva, môže naďalej (aj po rozvode) užívať družstevný byt, druhému rozvodom zaniká nájom.

Bolo to v tejto téme:

http://www.porada.sk/t90423-vyrovnanie.html

Tuto ale byt bol odkúpený.

Gitňak - pre teba v tomto prípade bude platiť, že ak sa opýtaš 2 právnikov na tento prípad, dajú ti 3 rôzne stanoviská. Každý ti bude hovoriť niečo iné.

Trochu si vo výhode tým, že je byt písaný na teba. Pokiaľ to ex-manžel nenapadne, tak zostane vlastníctvo tebe, nemusíš nič konať. Ak to ale on napr. súdne napadne, tak potom uvidíš, ako zareagovať. Stačí potom nájsť právnika, aby to skúsil uhrať v tvoj prospech. Za kratší koniec teraz ťahá ex, lebo papierovo nemá žiadne vlastnícke práva (teoreticky by si ty, ako jediný vlastník, mohla byt sama aj predať).
Mária27
23.09.10,13:43
[QUOTE=Chobot;1514530]
Kúpila byt v manželstve - tak je v BSM. Je jedno, na základe akého právnej skutočnosti jej vzniklo právo kúpy bytu. Je to kúpa.
Jedine, keby nebola byt odkúpila, tak rozvodom zanikne spoločný nájom a ten, kto bol nájomcom pred uzatvorením manželstva, môže naďalej (aj po rozvode) užívať družstevný byt, druhému rozvodom zaniká nájom.
QUOTE]


Nie je to obyčajná kúpa, ale prevod upravený zákonom. My dvaja sme sa na túto tému bavili už viackrát aj tu na porade. Citovala som ti už aj judikát NS SR. Teraz ti zacitujem z právnej poradne enovín:

http://webcache.googleusercontent.com/search?q=cache:Ej7NReTbAFkJ:www.enoviny.sk/%3Fsekcia%3D3%26uroven%3D2%26obsah%3D2%26cid%3D428 2+prevod+dru%C5%BEstevn%C3%A9ho+bytu+man%C5%BEelov i&cd=4&hl=sk&ct=clnk&gl=sk
Manželia ako oprávnené osoby z transformácie BD Podľa ustanovenia § 700 ods. 3 OZ pri družstevnom byte môže spoločný nájom bytu vzniknúť len medzi manželmi, ak spolu trvalo žijú. Medzi inými osobami, hoci by boli príbuznými, alebo medzi druhom a družkou, je spoločný nájom družstevného bytu vylúčený zo zákona. Ak vznikne len jednému z manželov za trvania manželstva právo na uzavretie nájomnej zmluvy o nájme družstevného bytu, vznikne manželom spoločný nájom bytu spolu so spoločným členstvom manželov v BD. V takom prípade sú osobami oprávnenými na prevod bytu obaja manželia a BD prevedie družstevný byt manželom - spoločným nájomcom a spoločným členom do bezpodielového spoluvlastníctva manželov. Zmluvu o prevode vlastníctva družstevného bytu podpisujú obaja manželia. Prevod bytu do výlučného vlastníctva jedného z manželov, ktorí sú spoločnými nájomcami a spoločnými členmi BD, je možný, ak sa manželia dohodnú na zúžení zákonom určeného rozsahu bezpodielového spoluvlastníctva a to formou notárskej zápisnice, ktorú manželia predložia BD (§ 143a OZ). V takom prípade BD prevedie byt do výlučného vlastníctva jedného z manželov a zmluvu o prevode vlastníctva družstevného bytu podpisuje len tento manžel.

Ak niektorému z manželov vzniklo právo na uzavretie zmluvy o nájme družstevného bytu pred uzavretím manželstva, vznikne obom manželom spoločný nájom družstevného bytu zo zákona uzavretím manželstva, avšak spoločné členstvo manželov v družstve v takomto prípade nevznikne. Členom družstva počas trvania spoločného nájmu bytu je iba ten z manželov, ktorému vzniklo právo na uzavretie nájomnej zmluvy pred uzavretím manželstva. Právo požiadať o prevod bytu do vlastníctva a nárok na uzavretie zmluvy o prevode vlastníctva družstevného bytu má v takomto prípade iba ten z manželov, ktorý je členom družstva. BD prevedie byt do výlučného vlastníctva manžela, ktorý je síce spoločným nájomcom bytu, ale je výlučným členom družstva so splateným členským podielom.
Gitňak
23.09.10,14:04
Ďakujem za odpovede. Ide o to, že sa s manželom na byte nebudeme vedieť dohodnúť, lebo on chce polovicu bytu. Budeme to musieť vyriešiť súdnou cestou. Ja by som si chcela byt nechať, ale keď mu budem musieť vyplatiť polovicu, tak nebudem mať z čoho. Preto hľadám možnosti, ako by som mu vyplatila menšiu časť. Byt mám po tete, bude mi ho ľúto predať.
Chobot
23.09.10,14:11
Ďakujem za odpovede. Ide o to, že sa s manželom na byte nebudeme vedieť dohodnúť, lebo on chce polovicu bytu. Budeme to musieť vyriešiť súdnou cestou. Ja by som si chcela byt nechať, ale keď mu budem musieť vyplatiť polovicu, tak nebudem mať z čoho. Preto hľadám možnosti, ako by som mu vyplatila menšiu časť. Byt mám po tete, bude mi ho ľúto predať.

Tak si vytlač príspevok od Marie27 a dobre si ho uchovaj. Ak sa budete súdiť, použi to. Na základe toho by mal byt patriť len tebe, lebo ty si bola nájomníčkou už pred uzatvorením manželstva.
Gitňak
23.09.10,14:19
Súdiť sa budeme určite. On stále tvrdí, že sme byt odkúpili už keď sme boli manželia a má právo na polovicu. Právnička hovorila, že moje plus je aj to, že som platila nájomné.
Mária27
23.09.10,15:48
Ty mu dáš len polovicu toho, čo ste zo spoločného (z BSM) vložili do tvojho bytu - teda polovicu anuity. Koľko ste platili družstvu pri prevode bytu do tvojho vlastníctva? Platili ste to zo spoločných peňazí? Predpokladám, že áno.

Bytový zákon je špeciálny k občianskemu zákonníku. Ak niečo upravuje inak, platí špeciálny zákon.

Právo na prevod vlastníctva družstevného bytu má teda len člen družstva (aj keď manžel môže súhlasiť aj s prevodom na druhého manžela). Odvolaj sa na judikatúry.

Takto to potvrdil aj Ústavný súd SR v uznesení II. ÚS 302/08-11:
Sťažovateľ nemohol legitímne bez splnenia zákonných podmienok očakávať, že nadobudne vlastníctvo k predmetnému bytu. V tomto prípade jednou z takýchto podmienok bola nepochybne aj podmienka existencie členstva sťažovateľa v družstve žalovaného.
Gitňak
24.09.10,07:17
Chcela by som moju otázku trošku spresniť. V roku 1995 som dostala do užívania byt prevodom členských práv na mňa po tete. V 1996 som sa vydávala. V 2001 som požiadala o prevod do vlastníctva. Mám zmluvu o prevode vlastníctva družstevného bytu mne, ako členovi družstva. Meno mojho muža tam neni, je tam len stav vydatá. Jediným menom na zmluvách je to moje. Aj LV je na moje meno. Neodkupovali sme nič, lebo ten byt už bol vyplatený mojou tetou, investičný úver na byt bol už splatený-tak je to v zmluve, ale ešte ho nemala v osobnom vlastníctve, stále patril družstvu. Ja som len požiadala o prevod medzi družstvom a mnou. Neplatili sme ani korunu. Čiže nič zo spoločného. Takže byt by mal patriť mne? Veľmi pekne ďakujem, hlavne Márii27.
alikam
24.09.10,07:38
Myslím, že byt by mal patriť len Tebe, nakoľko išlo len o prevod bytu, nie o odkúpenie. Pretože ja som mala družstevný byt ako slobodná, odkupovala som ho ako vydatá a družstvo tam automaticky napísalo aj môjho manžela. Z určitého dôvodu sme nechceli, aby byt bol predmetom BSM, čiže aby bol len môj. Aby sme to tak mohli urobiť, manžel mi dal vyhlásenie overené notátom, že súhlasí s tým, aby som byt odkúpila a na katastri jediným vlastníkom bola ja. Bez toho by družstvo nemohlo urobiť prevod a zmluvu o odkúpení len na moje meno. V Tvojom prípade manžel vôbec nebol na zmluvách s družstvom uvedený, takže byt je Tvojím vlastníctvom.
Mária27
24.09.10,11:58
Chcela by som moju otázku trošku spresniť. V roku 1995 som dostala do užívania byt prevodom členských práv na mňa po tete. V 1996 som sa vydávala. V 2001 som požiadala o prevod do vlastníctva. Mám zmluvu o prevode vlastníctva družstevného bytu mne, ako členovi družstva. Meno mojho muža tam neni, je tam len stav vydatá. Jediným menom na zmluvách je to moje. Aj LV je na moje meno. Neodkupovali sme nič, lebo ten byt už bol vyplatený mojou tetou, investičný úver na byt bol už splatený-tak je to v zmluve, ale ešte ho nemala v osobnom vlastníctve, stále patril družstvu. Ja som len požiadala o prevod medzi družstvom a mnou. Neplatili sme ani korunu. Čiže nič zo spoločného. Takže byt by mal patriť mne? Veľmi pekne ďakujem, hlavne Márii27.
Takže byt vôbec nezahrniete do BSM, žiadnou čiastkou. Nič mu nevyplatíš. Možno dostaneš len podmienku nájsť mu náhradný byt (nájomný), čo by nemal byť problém.
Mária27
24.09.10,12:01
Myslím, že byt by mal patriť len Tebe, nakoľko išlo len o prevod bytu, nie o odkúpenie. Pretože ja som mala družstevný byt ako slobodná, odkupovala som ho ako vydatá a družstvo tam automaticky napísalo aj môjho manžela. Z určitého dôvodu sme nechceli, aby byt bol predmetom BSM, čiže aby bol len môj. Aby sme to tak mohli urobiť, manžel mi dal vyhlásenie overené notátom, že súhlasí s tým, aby som byt odkúpila a na katastri jediným vlastníkom bola ja. Bez toho by družstvo nemohlo urobiť prevod a zmluvu o odkúpení len na moje meno. V Tvojom prípade manžel vôbec nebol na zmluvách s družstvom uvedený, takže byt je Tvojím vlastníctvom.
V jednej dobe sa presadzoval názor, že podľa § 16 bytzákona má každý nájomca právo na prevod bytu do vlastníctva, preto sa družstvá takto istili. Odvtedy prešlo veľa vody (a proti hrádzam sú zátarasy), dnes je dôležitý § 28 o členstve.
Gitňak
24.09.10,12:19
Ďakujem, na začiatku som sa trochu zle vyjadrila s tým odkúpením. Bol to prevod vlastníckych práv. Veľmi ste ma tým potešili, musím to ešte prediskutovať s právničkou. Len neviem prečo mi ona hovorila, že mu musím dať časť peňazí. A druhá, že polovicu. Som zvedavá ako to znesie manžel, určite vyskočí z kože a bude chcieť peniaze. A ako je to s tým náhradným ubytovaním?
ivka70
24.09.10,12:27
Ďakujem, na začiatku som sa trochu zle vyjadrila s tým odkúpením. Bol to prevod vlastníckych práv. Veľmi ste ma tým potešili, musím to ešte prediskutovať s právničkou. Len neviem prečo mi ona hovorila, že mu musím dať časť peňazí. A druhá, že polovicu. Som zvedavá ako to znesie manžel, určite vyskočí z kože a bude chcieť peniaze. A ako je to s tým náhradným ubytovaním?

Musis mu dat cast penazi, lebo ma narok na 1/2 toho, co ste do TVOJHO bytu pocas manzelstva investovali. Takze mu musis vyplatit polovicu kupnej ceny, polovicu ceny z rekonstrukcie a pod.

Na nahradne ubytovanie nema narok, nakolko nema k tvojmu bytu ziadne vlastnicke prava.
Mária27
24.09.10,14:40
Musis mu dat cast penazi, lebo ma narok na 1/2 toho, co ste do TVOJHO bytu pocas manzelstva investovali. Takze mu musis vyplatit polovicu kupnej ceny, polovicu ceny z rekonstrukcie a pod.

Na nahradne ubytovanie nema narok, nakolko nema k tvojmu bytu ziadne vlastnicke prava.
Ivka, nie. To je tá výnimka pri družstevných bytoch. Ten byt bol už zaplatený, prevádza sa len do jej vlastníctva, nikde nie je napísané, že mu má niečo vyplatiť. V prvom zákone o prevode družstevných bytov (42/1992) bolo dokonca napísané, že sa družstevný byt prevádza bezplatne.

Možno právnička myslela polovicu anuity (úver od štátu), ktorú ste splácali počas manželstva spolu. Ale potom by sa malo zohľadniť aj to, že býval u teba zadarmo a neplatil nájom. Jednoducho to chodí tak, že sa byt nezahŕňa do BSM. Kataster raz ešte vysvetľoval, že byt patrí do BSM vtedy, ak sa aspoň časť členského podielu (nie anuity) zaplatila počas manželstva - vtedy sa zohľadňuje tak zásluhovosť získania bytu, ako aj úhrady. To ale nie je tvoj prípad.

Náhradné ubytovanie môže a nemusí súd nariadiť. Manžel mal užívacie právo, analogicky ako pri nájme môže mať nárok na náhradný byt či ubytovanie. Podľa zákona 189/1992 §5 (4) Zabezpečením bytovej náhrady je pre účely tohto zákona predloženie písomného vyhlásenia osoby, ktorá poskytne náhradný byt alebo náhradné ubytovanie, o tom, že uzavrie zmluvu o nájme alebo podnájme bytu s osobou, ktorá má vypratať byt.
Gitňak
24.09.10,17:58
Takže mu nemusím dať žiadne peniaze, ale musím mu zabezpečiť náhradné bývanie?
Mária27
24.09.10,18:01
Takže mu nemusím dať žiadne peniaze, ale musím mu zabezpečiť náhradné bývanie?
Náhradné bývanie (sú tri druhy) mu budeš musieť zabezpečiť len ak by ti to súd prikázal. Môže si ho nájsť aj sám - bytov na prenájom je dosť.
Lizbet
24.01.11,11:16
chcem sa spýtať na rozdelenie majetku po rozvode
Lizbet
24.01.11,11:26
Dobrý deň , ja by som sa chcela spýtať ako mám postupovať v tomto prípade: ex manžel chce odkúpiť moju polovicu byty , ktorý sme nadobudli kúpou nájomného bytu po rozvode. Teraz bývam v byte ja spolu s deťmi , nakoľko sa odsťahoval do prenájmu s priateľkou.Teraz sa znova sťahuje do bytu a tlačí na mňa aby som ho vyplatila ja alebo ma vyplatí on, ak sa nedohodneme tak to dá na súd. Chcem sa spýtať akú hodnotu bytu bude brať do úvahy súd ,trhovú alebo odhadnutú znalcom . 4o by bolo lepšie pre mňa a pre moje dve deti aby sme sa nemuseli potom tlačiť v garzónke a on bude mať trojizbový byt.
Mária27
24.01.11,12:31
Hodnota bytu je trhová. Keby ste sa súdili, mohla by si byt vyhrať, ale manžela by si musela vyplatiť. Skús si zobrať nejaký úver.
Gitňak
27.04.11,19:18
Dobrý deň,

zakladala som túto tému už dávnejšie a potrebovala by som sa ešte niečo spýtať a poprosiť o radu. S manželom sme sa už rozviedli, zostali sme po dohode zatiaľ bývať spolu v byte, ešte nemáme rozdelené BSM, ale ex prisľúbil, že bude platiť polovicu nájomného, ale za prvý mesiac nezaplatil nič, ani po mojich výzvach. Takže platím celé nájomné a on si býva zadarmo. Chcela by som sa spýtať, či by som mohla s ním spísať nejakú dohodu, alebo zmluvu, aby mi tú polovicu nájomného platil? Zmluvu o nájme? Alebo ako to mám riešiť? A ešte jednu otázočku, ex nenápadne odnáša veci z bytu, ako foťák a podobne, pomohlo by, keby som si všetky hodnotnejšie veci odfotila, kedže bloky od toho nemám, aby som mala nejaký dôkaz, že sme to spolu vlastnili?

Ďakujem
Erzebeth
27.04.11,19:44
Treba spísať všetko, čo v byte je, najlepšie za prítomnosti tvojej, exmanžela a právnika
Mária27
27.04.11,19:57
Dobrý deň,

zakladala som túto tému už dávnejšie a potrebovala by som sa ešte niečo spýtať a poprosiť o radu. S manželom sme sa už rozviedli, zostali sme po dohode zatiaľ bývať spolu v byte, ešte nemáme rozdelené BSM, ale ex prisľúbil, že bude platiť polovicu nájomného, ale za prvý mesiac nezaplatil nič, ani po mojich výzvach. Takže platím celé nájomné a on si býva zadarmo. Chcela by som sa spýtať, či by som mohla s ním spísať nejakú dohodu, alebo zmluvu, aby mi tú polovicu nájomného platil? Zmluvu o nájme? Alebo ako to mám riešiť? A ešte jednu otázočku, ex nenápadne odnáša veci z bytu, ako foťák a podobne, pomohlo by, keby som si všetky hodnotnejšie veci odfotila, kedže bloky od toho nemám, aby som mala nejaký dôkaz, že sme to spolu vlastnili?

Ďakujem
Ak je to len tvoj byt, požiadaj ho o vysťahovanie sa, môžeš aj súdne žiadať vypratanie bytu. Ak by žiadal náhradné bývanie, zožeň mu nejakú nájomnú zmluvu a nech ide het.
Majetok v BSM si môžete spísať už teraz (každú jednu vec), prípadne si to aj podpísať. Rozdelenie môžete urobiť dohodou alebo súdom aj neskôr.
A už mu nič netoleruj. Rozviedla si sa preto, aby si mala pokoj a nie ďalšie nerváky.
Gitňak
28.04.11,14:16
Ďakujem za rady, ale dohodli sme sa, že bude u mňa bývať do konca roka, chystá si kúpiť byt a zatiaľ nemá kam ísť. Preto som chcela vedieť, či s ním môžem spísať nejakú zmluvu o nájme, alebo niečo? Aby mi aspoň zaplatil polovicu nájmu.
Mária27
28.04.11,14:50
Nájomnú zmluvu už vlastne máte (ak mu dobrovolne nepovolíš bývať bezplatne) - nemusí byť písomná. Oznám mu hoci emailom, koľko od neho požaduješ mesačne za bývanie, koľko na energie, preplatiť si má osobomesiace pre bytový dom ... Potom sa to dá vymáhať.
Gitňak
28.04.11,16:24
Ďakujem veľmi pekne.
mandelinka
13.10.12,19:43
Na doplnenie pre vsetkych, ktorych to moze zaujimat - vysvetlovaci rozsudok z jedneho konkretneho pripadu:

http://www.supcourt.gov.sk/data/att/15377_subor.pdf (3 Cdo 291/2006)
“...Podľa názoru dovolacieho súdu je ustanovenie § 16 ods. 1 zákona č. 182/1993 Z.z. treba považovať za úpravu špeciálnu vo vzťahu k všeobecnej úprave nadobúdania majetku za trvania manželstva obsiahnutej v § 143 O.z. Uvedené ustanovenie jasne a jednoznačne zakotvuje prevod bytu do vlastníctva iba toho z manželov, ktorý je členom družstva. Prednosť tejto zvláštnej úpravy nemožno preklenúť žiadnym právnym výkladom, podľa ktorého by v tomto prípade nadobudli byt obaja manželia do bezpodielového spoluvlastníctva manželov. Nedošlo preto k pochybeniu zo strany bytového družstva, keď sporný byt previedlo do vlastníctva navrhovateľky, ktorá bola výlučnou členkou družstva...”

“...V danom prípade navrhovateľka nadobudla členstvo a nájom bytu ešte pred uzavretím manželstva. Uzavretím manželstva vzniklo manželom právo spoločného nájmu družstevného bytu (§ 704 ods. 2 O.z.), nevzniklo im však spoločné členstvo v družstve a členský podiel sa nestal spoločným. Pretože členkou družstva bola len navrhovateľka, ktorá bola ako člen výlučne oprávnená vyzvať družstvo k prevodu bytu do vlastníctva, previedlo družstvo byt do jej výlučného vlastníctva v súlade s § 16 zákona č. 182/1993 Z.z.

So zreteľom na špecifický charakter práva spoločného nájmu podľa § 704 ods. 2 O.z., pokiaľ člen družstva, ktorý je nájomcom družstevného bytu, nadobudol tieto práva pred
uzavretím manželstva, pri prevode vlastníctva družstevného bytu do výlučného vlastníctva člena družstva, nedochádza k transformácii družstevných práv oboch manželov (aj keď sú spoločnými nájomcami bytu) ale iba k transformácii družstevných práv toho z manželov, ktorý je zároveň členom družstva (ide o majetok nadobudnutý jedným z manželov za majetok patriaci do výlučného vlastníctva tohto manžela). To znamená, že v takomto prípade nedochádza k nadobudnutiu nového majetku, ani rozmnoženie doterajšieho majetku za trvania manželstva, ale ide iba o zmenu, ktorá nemá vplyv na povahu veci ako predmetu osobného vlastníctva. Preto v tomto prípade nedochádza ani k vzniku bezpodielového spoluvlastníctva manželov.”

182/1993, § 16: “ (1) Byt, ktorého nájomcom je fyzická osoba, môže vlastník domu (5 ods. 5) previesť do vlastníctva len tomuto nájomcovi.”