MirkaSu
23.09.10,13:16
Dobry den,

chcela by som sa spytat na kolko pracovnych dni volna s nahradou mzdy mam z dovodu lekarskeho vysetrenia so sebou a s dietatom. Je to 7 dní spolu? Alebo 7 dni na moje lekarske vysetrenie a dalsich 7 dni na sprevadzanie mojho dietata na vysetrenie? So zakonnika prace mi to nie je jasne.
Dalej by som sa chcela spytat, ak som tehotna na kolko dalsich pracovnych dni volna s nahradou mzdy mam narok (okrem tych zakladnych 7 dni pracovneho volna s nahradou mzdy z dovodu mojho lekarskeho vysetrenia)? Tiez to nie je v zakonniku jasne definovane.

Dakujem.
jacekova
23.09.10,11:17
máš nárok na 7dní pre seba (Zákonník práce, §141, ods.2, písm. a) a ešte aj 7 dní na sprevádzanie člena rodiny (Zákonník práce, §141, ods.2, písm. c)

čo sa týka tehotenstva, tak máš nárok na voľno na nevyhnutne potrebný čas (§141, ods.2, písm.a, bod.3)
katka50
23.09.10,11:20
Dobry den,

chcela by som sa spytat na kolko pracovnych dni volna s nahradou mzdy mam z dovodu lekarskeho vysetrenia so sebou a s dietatom. Je to 7 dní spolu? Alebo 7 dni na moje lekarske vysetrenie a dalsich 7 dni na sprevadzanie mojho dietata na vysetrenie? So zakonnika prace mi to nie je jasne.
Dalej by som sa chcela spytat, ak som tehotna na kolko dalsich pracovnych dni volna s nahradou mzdy mam narok (okrem tych zakladnych 7 dni pracovneho volna s nahradou mzdy z dovodu mojho lekarskeho vysetrenia)? Tiez to nie je v zakonniku jasne definovane.

Dakujem.
Máš nárok ročne na 7 dní so sebou a 7 dní s rod. príslušníkom.
ZP § 141
(2) Zamestnávateľ je povinný poskytnúť zamestnancovi pracovné voľno z týchto dôvodov a v tomto rozsahu:
a) vyšetrenie alebo ošetrenie zamestnanca v zdravotníckom zariadení
1. pracovné voľno s náhradou mzdy sa poskytne na nevyhnutne potrebný čas, najviac na sedem dní v kalendárnom roku, ak vyšetrenie alebo ošetrenie nebolo možné vykonať mimo pracovného času,
2. ďalšie pracovné voľno bez náhrady mzdy sa poskytne na nevyhnutne potrebný čas, ak vyšetrenie alebo ošetrenie nebolo možné vykonať mimo pracovného času,
3. pracovné voľno s náhradou mzdy sa poskytne na nevyhnutne potrebný čas na preventívne lekárske prehliadky súvisiace s tehotenstvom, ak vyšetrenie alebo ošetrenie nebolo možné vykonať mimo pracovného času,
b) narodenie dieťaťa manželke zamestnanca; pracovné voľno s náhradou mzdy sa poskytne na nevyhnutne potrebný čas na prevoz manželky do zdravotníckeho zariadenia a späť,
c) sprevádzanie
1. rodinného príslušníka do zdravotníckeho zariadenia na vyšetrenie alebo ošetrenie pri náhlom ochorení alebo úraze a na vopred určené vyšetrenie, ošetrenie alebo liečenie; pracovné voľno s náhradou mzdy sa poskytne len jednému z rodinných príslušníkov na nevyhnutne potrebný čas, najviac na sedem dní v kalendárnom roku, ak bolo sprevádzanie nevyhnutné a uvedené úkony nebolo možné vykonať mimo pracovného času,
2. zdravotne postihnutého dieťaťa do zariadenia sociálnej starostlivosti alebo špeciálnej školy; pracovné voľno s náhradou mzdy sa poskytne len jednému z rodinných príslušníkov na nevyhnutne potrebný čas, najviac na desať dní v kalendárnom roku,
veronikasad
23.09.10,11:21
Dobry den,

chcela by som sa spytat na kolko pracovnych dni volna s nahradou mzdy mam z dovodu lekarskeho vysetrenia so sebou a s dietatom. Je to 7 dní spolu? Alebo 7 dni na moje lekarske vysetrenie a dalsich 7 dni na sprevadzanie mojho dietata na vysetrenie? So zakonnika prace mi to nie je jasne.
Dalej by som sa chcela spytat, ak som tehotna na kolko dalsich pracovnych dni volna s nahradou mzdy mam narok (okrem tych zakladnych 7 dni pracovneho volna s nahradou mzdy z dovodu mojho lekarskeho vysetrenia)? Tiez to nie je v zakonniku jasne definovane.

Dakujem.
Na sprevádzanie dieťaťa na lek. vyšetrenie - 7 dní v kal.roku
Na vlastné lekárske vyšetrenie, ktoré nesúvisí s tehotenstvom - 7 dní v kal.roku
Na lekárske vyšetrenia súvisiace s tehotenstvom - nevyhnutne potrebný čas. Tehotenstvo musíš zamestnávatelovi oznámiť, inak ťa nepovažuje za tehotnú (aj keď budeš mesiac pred pôrodom)