Zuzana0440
23.09.10,13:45
Dobrý deň, chcela by som sa opýtať, či niekto z vás bol na mag.rez. mozgu v Ružinove.
Ak áno, ako dlho trvalo vyšetrenie, či bola podaná kontrastná látka a ak áno, aký mala účinok. Neprišlo z toho zle? A či je hlava nejak pevne zafixovaná a či je pacient zastrčený do tunela celý. Mám ísť zajtra na takéto vyšetrenie prvý krát, aby mi potvrdili, alebo vylúčili SM. Lumbálnu punkciu mi zatiaľ nerobili. Veľmi sa toho obávam, som z toho hrozne nervózna, bojím sa že nezvládnem absolvovať toto vyšetrenie ani keď si doma dám liek na ukludnenie.

Ďakujem za odpovede a pekný deň.
arizona
23.09.10,12:43
Danila
23.09.10,13:06
Dobrý deň, chcela by som sa opýtať, či niekto z vás bol na mag.rez. mozgu v Ružinove.
Ak áno, ako dlho trvalo vyšetrenie, či bola podaná kontrastná látka a ak áno, aký mala účinok. Neprišlo z toho zle? A či je hlava nejak pevne zafixovaná a či je pacient zastrčený do tunela celý. Mám ísť zajtra na takéto vyšetrenie prvý krát, aby mi potvrdili, alebo vylúčili SM. Lumbálnu punkciu mi zatiaľ nerobili. Veľmi sa toho obávam, som z toho hrozne nervózna, bojím sa že nezvládnem absolvovať toto vyšetrenie ani keď si doma dám liek na ukludnenie.

Ďakujem za odpovede a pekný deň.Vôbec nebuď nervózna, je jedno, kde magnetickú rezonanciu mozgu robia, postup je rovnaký. Ja som na nej bola po autonehode, nefixovali mi žiadnu hlavu, nedali žiadnu kontrastnú látku, tunel ako klaustrofobička neznášam, takže som to predýchala len tak-tak, a niekoľko minút pred koncom som to vzdala. Popis toho, čo stihli " odfotiť " postačoval. Ja som sa s tou klaustrofóbiou totiž nepochválila. Pokiaľ netrpíš klaustrofóbiou, nemáš sa čoho obávať. Trochu buchotu, ale nič katastrofálne. Keď som to prežila ja, tak to prežije každý. Tak klídek...:)
Mária27
23.09.10,13:28
Bola som tam s jedným pacientom, je to absolútne jednoduché pohodové vyšetrenie. Trvá krátko, pod prístrojom si asi po ramená ... nič zvláštne sa nestalo.
alla66
23.09.10,14:44
Dobrý deň, chcela by som sa opýtať, či niekto z vás bol na mag.rez. mozgu v Ružinove.
Ak áno, ako dlho trvalo vyšetrenie, či bola podaná kontrastná látka a ak áno, aký mala účinok. Neprišlo z toho zle? A či je hlava nejak pevne zafixovaná a či je pacient zastrčený do tunela celý. Mám ísť zajtra na takéto vyšetrenie prvý krát, aby mi potvrdili, alebo vylúčili SM. Lumbálnu punkciu mi zatiaľ nerobili. Veľmi sa toho obávam, som z toho hrozne nervózna, bojím sa že nezvládnem absolvovať toto vyšetrenie ani keď si doma dám liek na ukludnenie.

Ďakujem za odpovede a pekný deň.

postup vyšetrenia je rovnaký, nezáleží či ideš do BA alebo do KE. V mojom prípade som išla na MR, ktorá je spojená s onkológiou. Tiež som mala obavy z vyšetrenia, pokiaľ som nevidela pacientov čakajúcich do vedľajších dverí. Tí prežívajú horšie chvíle a bola som rada, že k nim nepatrím. V tuneli ti zafixujú hlavu, budeš pokojne ležať. Chvíľu budeš počuť zvuky ako od susedov, keď vŕtajú do panela a potom sa ti bude zdať, že si na rockovom koncerte.... Zvuky sa budú opakovať. Občas to s tebou trochu zatrasie, aby si náhodou nezaspala.:) Z vyšetrenia netreba mať strach, horšie sú chvíle, keď čakáš na výsledky. Držím palce;)
vema
06.09.14,14:38
Ja idem tiež na MR mozgu aj s kontrastnou látkou.Nakoľko som alegička mám 12 hod. pred vyšetrenim užiť 2 tab. dithiaden, 1 tab. 3Omg. prednison. To isté 2 hod. pred vyšetrenim. Bojim sa čo to somnou urobí tolké tabltky. Má niekto takúto sksenosť. Mám 46 kg, nezložia ma tie tabletky?
pankratz
06.09.14,16:16
Pokiaľ ide o mozog, určite ti zafixujú hlavu do rámu. Mal som mozgovú príhodu a robili mi tiež MRI. Najprv bez látky, potom ma vytiahli von , pichli nejakú kontrastnú látku a pustili znovu do tunela celého. Najviac som neznášal rôzne buchot, trepanie do železa, zvuky ako z kováčne a elektrárne, tie som dosť bolestivo prežíval. Keď neurologička spomínala, že pôjdem ešte raz, lebo niektoré miesta neboli jasné, tak som odmietol, že viac krát tam nepôjdem. Vonku v čakárni som sa rozprával jednou spolupacientkou, tá spomínala, že na zlepšených prístrojoch už tie zvuky prekryjú hudbou, ktorú púšťajú pacientovi do sluchátok. Okrem tých silných a nepríjemných zvukov som to ešte dosť dobre pretrpel. Pacient má v ruke tlačítko, ktorým môže pacient upozorniť obsluhu, že má problémy túto procedúru zvládnuť.
Excise Duty
06.09.14,17:14
Vyšetrujú na tom aj malé deti a tie nemajú ani 46 kg. Nič ti neublíži. Ak by si nemohla, tak ťa na to vyšetrenie nepošlú, buďme radi, že takéto prístroje existujú, nič pri tom nebolí a nič nás neožaruje. Náušnice dole, šminky dole a ani tetovanie nie je žiadúce.
vema
06.09.14,17:15
Najviac sa bojim tej kontrastnej látky, či mi nebude zle.
Excise Duty
06.09.14,17:38
Nebude.
Excise Duty
06.09.14,17:49
Ak niekomu vyšetrujú hlavu, tak ju má zafixovanú a teda nemožno nasadiť slúchadlá s hudbou. Na to majú špeciálne protihlukové ušné zátky, sám som trčal v tom aparáte takmer 37 minút s krčnou chrbticou a tiež som mal hlavu zafixovanú, mal som v ušiach tie štople a tie zvuky toho prístroja v podstate utlmili. Nieže by som ich nepočul ale nebolo to nič hrozné. Netreba nikoho strašiť dopredu. Tu sú autentické zvuky MR:
https://www.youtube.com/watch?v=9GZvd_4ot04
LydaLyda
06.09.14,18:24
Ja nemám klaustrofobiu, som alergička - astmatička, nemala som kontrastnú látku, ale sa mi v ústach tvorili sliny, ktoré som musela pomaly prehĺtať. takže som sa obávala, či mi nezabehne slina, ale som to ukočírovala a všetko bolo OK. Do ruky dajú pumpičku, keby bolo treba ukončiť vyšetrenie. Trochu sa mi krútila ešte hlava na tom lehátku, keď ma vytiahli von a sadla som si, inak sa nič nepríjemné neudialo. Takže nech všetko dobre dopadne! Veľa šťastia.
vema
07.09.14,05:40
Ďakujem za povzbudenie aj za video, už to len budem musieť zvládnuť, iné mi nezostáva.
sosak
07.09.14,05:51
Možno by bolo dobré, keby sa ku kontrastnej látke vyjadrila tvoja alergologička, lebo píšeš, že ti ju budú aplikovať. Ak by to bolo možné treba na základe doporučenia alergologičky požiadať o vykonanie MR bez kontrastnej látky, vzhľadom k tvojim alergiám.
vema
07.09.14,06:35
Ja som alergická na mesokain a niektoré antibiotika a na zaklade toho mi pripravili tie tabletky, len neviem keď užijem 2 tabletky ditiadenu a prednison či budem vládať chodiť po vlastných, či nezaspím. ten tunel budem musieť predýchať. ja ani neviem či mám klastrofobiu, ale som tak trochu manikárka. Ach.
vema
07.09.14,06:44
Ja som alergická na mesokain a niektoré antibiotika a na základe toho mi pripravili tie tabletky. Obávam sa, či budem vládať chodiť po vlastných po užití 2 ditiadénoch a prdnisonu 12 hod. pred vyšetrením a 2 hod. pred to isté. ten tunel snaď predýcham, nie som klaustrofobička, ale tak trochu panikárka. Ach.
pankratz
07.09.14,06:56
Excise Duty, aj ja už nemusím do roboty. Len denný program mi určujú lekári a sestričky. Tie zvuky sú slabšie ako som ich počúval ja. Štuple mi nikto nedával a neponúkal. Tú procedúru MRI som absolvoval 6 mesiacov po ochorení, vo svojom 67 roku života. A tie frekvencie neznášam, prero som nerobil kováča v ČKD, ani elektrotechnika v elektrárni.
vema
07.09.14,06:59
Keď chcem napísat príspevok a nie komentár ako na to?
sosak
07.09.14,07:07
V tejto téme - otázke, je pod pôvodnou otázkou v hornej časti okienko : napísať odpoveď.
Excise Duty
07.09.14,07:34
Ani ja nie som vo veku teenagera a tiež mám viac ako šesť krížikov na chrbte. Pokiaľ ide o hlasitosť, pochopiteľne je vyššia a napokon i tá videopríloha, čo som pripojil, nie je nastavená na maximálnu hlasitosť. A pokiaľ ide o štuple, na tie sa ma nik nepýtal, jednoducho mi ich vrazili do uší a bolo. To svedčí len o tom, že nie všade na Slovensku pristupujú k pacientom rovnako, ale aby bolo jasné, vyšetrenie som absolvoval na Heydukovej nie po protekcii ale preto, lebo keď som obvolával všetky bratislavské pracoviská čo robia MRI vyšetrenia, tam mi dali najkratší možný termín a i ten bol viac ako mesiac. Ale nejde o nás dvoch a naše subjektívne pocity, ide o to aby sme povzbudili vemu, ktorá má obavy z alergickej reakcie a nie zo samotného MR vyšetrenia.
vema
07.09.14,07:56
OK, ďakujem.
Excise Duty
07.09.14,07:57
Pred samotným vyšetrením budeš musieť vyplniť dotazník a jedna z otázok je, či pacient trpí klaustrofóbiou. I ten lekár, čo ťa poslal na MR vyšetrenie, musel sa ťa vypytovať na všetky okolnosti a ťažkosti, inak by ti to vyšetrenie neodporučil. Vyšetrenie MR je najdokonalejšie v porovnaní s CT vyšetrením alebo dokonca s RTG vyšetrením. Je časovo náročnejšie, vieš si predstaviť, že by ťa takú dobu ožarovali röntgenom, ten i tak nie je vhodný na vyšetrovanie mäkkého tkaniva ako je mozog. Nech ťa povzbudí skutočnosť, že vyšetrenie MRI je drahé, ale v plnej výške ho hradí poiťovňa, celý život len platíš a platíš, takže nech platí aj niekto iný, však si na to poistné prispevaš!
vema
07.09.14,09:29
Však sa tak nejak utešujem. Veď tam je plno lekárov, keby sa dačo dialo. Ďakujem.
Excise Duty
07.09.14,10:01
OK, potom daj vedieť, ako si to zvládla.
Takto nejako vyzerá ten dotazník, inak každé pracovisko má svoj vlastný dotazník ale obsah je rovnaký. Inak zaplatíš si iba euro alebo dva za napálenie výsledku vyšetrenia na CD, to budeš potrebovať pre svojho lekára.
http://www.magnetct-tn.sk/imageuploads/33/dotaznik-mr.pdf
vema
07.09.14,11:11
Fajn, aspon to budem mať rýchlo hotové, naštudovala som si to, Idem zajtra , tiež mám už svoje roky, nervy tiež už nič moc, dúfam, že to zvládnem, dám vedieť. Ďakujem.
vema
07.09.14,11:42
Ešte sa opýtam, to ma šupnú do toho tunela úplne celú, alebo len hlavu?
Excise Duty
07.09.14,12:27
Zhruba do pol pása, ide o to aby hlava bola asi tak v strede toho tunela, lebo ako píšeš, ideš na vyšetrenie mozgu, počas vyšetrenia sa ale bude lôžko s tebou rôzne vysúvať a zasúvať, podľa toho, ako budú robiť rôzne sekvencie.
Tu je niečo na pobavenie:
https://www.youtube.com/watch?v=tyoo2jMbbj4
vema
07.09.14,13:13
Ďakujem.
Excise Duty
07.09.14,15:43
Ešte pozri toto, asi takto bude vyzerať tvoje zajtrajšie vyšetrenie, tu môžeš vidieť detailne, ako dávajú štuple do uší a ako zafixujú hlavu, presne tak to robili aj mne, hoci mne vyšetrovali krčnú časť chrbtice. Takže zajtra s úsmevom ako ten malý pacient :-)
https://www.youtube.com/watch?v=LaAjrPbahBA
vema
07.09.14,17:28
Ešte jedna otazka. Ten tunel je vzadu otvorený, alebo uzavretý? Si zlatá a ďakujem za povzbudivé slová.
Excise Duty
07.09.14,17:37
No, je to tunel, takže dva otvory, napokon aj z tých videí je to vidieť. Inak som mr, nie žr.
vema
07.09.14,18:15
No ja len pre istotu, zdalo sa mi z obrazkov. Nepochopila som poslednú vetu, asi mi už nezapaluje od strachu.
vema
07.09.14,18:36
Už som pochopila, tak si zlatý, ďakujem, dobrú noc.
vema
08.09.14,17:00
MR som úspešne zvládla. Po požití tých tabletiek na alergiu som bola čiastočne utlmená, nemala som taký strach. Dostala som sluchátka a ten skafander, zavrela som oči a otvorila, až keď mi dali kontr. látku, to som sa dosť bála, čo to bude, ale nič. Som rada, že to mám za sebou a všetkým ďakujem za rady a povzbudenie.
Excise Duty
08.09.14,17:16
No vidíš, je po strachu a po probléme a si o jednu skúsenosť bohatšia. Ak sa smiem opýtať, v ktorej nemocnici si to bola?
vema
08.09.14,19:04
Uniklinika Prievidza.
lakatusik
09.02.16,18:00
Ahojte, chcem sa s vami podelit so svojou skusenostou, urcite tym niekomu pomozem.
Celych poslednych 5 mesisacov som zacala mavat priblizne dva razy do tyzdna silne BOLESTI HLAVY. Bolela ma cela hlava, hned po zobudeni. Bolesti trvali 10, 12 hodin v kuse. Za ten cas som vyskusala styri rozne tablety, ktore su na bolest hlavy urcene. Nepomohla ani jedna. Pijem vzdy cca 2 litre neperlivej nechladenej vody denne, moja strava je 90 % surove ovocie a zelenina, tabletky nepomohli, preto som vedela, ze to nie je v poriadku. V tieto dni som iba lezala, nemohla som sa hybat, bolo mi zakazdym na VRACANIE, TRPLI mi obe ruky, brnenie v tvari, TLAK v hlave, ODPADNUTIE. Pracujem v kancelarii a zazivala som trojhodinove zavraty, hoci pocas sedenia na stolicke. Chodenie bolo pre mna ako nocna mora. Kdekolvek som bola, prichadzali na mna zavraty, zakolisala sa zem, a ja som musela vyhladat najblizsiu lavicku, nech sa nezosypem . Pridalo sa PALENIE V HLAVE, pod pokozkou hlavy, vzadu na temene hlavy. Silnejsie palenie, na nevydrzanie, trvalo celych 21 dni, bez prestavky, odkedy som sa rano zobudila az kym som nezaspala.
Zijem v Nemecku. Obvodny mi urobil vysetrenia (zrenicky a ich reakcia na svetlo, pevnost stisku oboch ruk, reflex kolien po poklepnuti kladivkom, tlak, prezrel krk a chrbat, centimeter po centimetre, ci nemam niekde zaseknuty nerv, plus mi zobral krv) Vysledky vsetky v norme, dokonca aj zelezo v krvi v poriadku.
Nasledovala MAGNETICKA REZONANCIA HLAVY. Vsimla som si, ze nie len ja, ale aj ostatni sa tohto vysetrenia boja. Bala som sa tiez, celeho vysetrenia a hlavne vysledkov. Pred vysetrenim som cca styri hodiny nic nejedla, ak by mi chceli pichnut kontrasnu latku, pila som len vodu. Pred vysetrenim vyplnate dotaznik. Do miestnosti s MR som isla oblecena vo vlastnom obleceni z domu(bez kovov, ak mate kovy v tele-hladajte info na nete), tetovanie nemam, makeup som si vsak mohla nechat (ak by sa mi prehrievala pokozka na tvari, alebo by mi prislo nevolno, mala som dat znamenie – stlacit balonik, ktory som drzala pocas vysetrenia v ruke), dostala som sluchatka na usi s meditacnou hudbou, ktore vsak boli na nic, lebo pristroj je stokrat hlucnejsi : D , pocas skenovania hlavy sa nesmiete hybat. U mna vysetrenie trvalo 12 minut. Vysledok MR – nic sa nenaslo, ziadne poskodenie mozgu, vnutorne krvacania, zmeny na mozgu, iba zdravy mozog:D.
S vysledkami som isla k Neurologicke. Ta mi urobila EEG VYSETRENIE MOZGU Vysetrenie skuma aktivitu mozgu a zistuje poskodenia mozgu. U mna bolo vsetko v Poriadku. Poslala ma domov s tym, ze som zdrava.

CO MI VSAK POMOHLO? Pomohla som si sama. Desat dni som uzivala 600 g magnezia denne, pocuvala kazdy vecer 40 minut meditacnu hudbu a masirovala si svaly vzadu na krku a plecia. Nechcem tomu doteraz verit, ale toto mi naozaj pomohlo. To nekonecne palenie hlavy, zavraty a bolesti hlavy zmizli. Uz su mesiac aj par dni prec: )
A co mi tieto zdravotne problemy sposobilo? Myslim, ze za to moze moj strach po zazitkoch, ktore su na denno-dennom poriadku tu u nas, v Nemecku.
Dovod, preco som svoj pribeh rozpisala je ten, aby som pomohla zbavit sa strachu z tohto vysetrenia, lebo aj ked su symptomy niekedy na nevydrzanie, vysledky stoja za usmev. Tak sa drzte a nemysliste hned na najhorsie, lebo taki sme my, ludia:)
Terezia13
09.02.16,18:49
ja som bola, nie je to nič hrozné, treba ostať v pohode, nič necítiš, kontrastnú látku dávajú a o všetkom ťa informujú, ja som bola v BB, ale po vyšetrení by bolo dobré mať niekoho pri sebe, nejaké točenie hlavy by ani nemalo byť, ale auto neodporúčam šoférovať ani po dvoch hodinách