kahu
23.09.10,15:31
Ahojte, chcem sa spýtať prišla nám faktúra z čiech za výmenu hriadeľa na nákladnom aute. Tá oprava sa ale vykonávala na území SR. Ako to je z DPH, viete mi poradiť ako to zaúčtujeme v omege? Ďakujem
kahu
23.09.10,13:59
prosím pomôžte mi niekto s tým
betka
23.09.10,20:36
Ahojte, chcem sa spýtať prišla nám faktúra z čiech za výmenu hriadeľa na nákladnom aute. Tá oprava sa ale vykonávala na území SR. Ako to je z DPH, viete mi poradiť ako to zaúčtujeme v omege? Ďakujem

Neviem ako Omega.

1. FA mala byť bez DPH. Nevadí, že oprava bola vykonaná na území SR, ale kým bola vykonaná. Ak bola vykonaná dodavateľom z Česka, na FA musíte mať IČ DPH napr. CZ (dodavateľ) odberateľ SK. Vtedy bude FA bez DPH. Riadite sa par. 15/1 zákona o DPH.
Nezabudnite, že v zmysle nového zákona o DPH musíte byť obe osoby registrované. A pre Vás to znamená samozdanenie služby v zmysle par. 69.

2. NA druhej strane Vám mohla prísť FA z ČIech, ale dodavateľ môže byť registrovaný na Slovensku a dodal Vám službu pod SK pre SK, vtedy by bola FA v režime 19% DPH.

V súhrnnom výkaze Vás partner "udá", že dodal službu do SR, kde dochádza k overovaniu s DP DPH. Nezabudnite, že dňom dodania služby a teda dňom uvedenia v DP DPH je deň skutočný deň dodania služby a nie deň vystavenia, ako to bolo oňahdy.
Ak Vám neprijde FA a náhodou by prišla napr. 30.10., kde by dňom vyhotovenia bolo napr. 26.10.2010, a dátum dodania by bol 9/2010. Musíte podať DDP za mesiac 9/2010, resp. 3.Q., kde Vám vznikne DP = "odvediete DPH do SK ŠR v tomto mesiaci, ale nárok na odpočítanie by Vám vznikol až v 10/2010, kedy máte FA.

Pozor na služby.