misomiso
23.09.10,15:24
Richard ma tu asi pred mesiacom zrusil s politickou temou. No odvtedy to veselo fici uz niminalne 15 novych politickych tem, takze sa opat pridavam aj ja. Kedze sa teraz nechystam kritizovat (iba) SAS, tak verim, ze to tu necha.

Zrovna dnes som si uvedomil, ako hlbolo v socializme este zijeme. Ak aj nie v socializme, tak v akom hobolom byrokratickom marazme.

Pred par tyzdnami som sa rozhodol vydat knihu. Moja s.r.o. mala vsetky mozne volne zivnosti, len vydavatelsku nie. Tak - aby som neporusil zakon, vybral som sa na ZU. Tam som zistil, ze treba vyplnit ziadost, kupit kolok 5 EUR a o tyzden prist po zivnostenske opravnenie.

Slecny som sa pytal - ci to podlieha nejakemu schvalovaniu, ci by mi to pripadne mohli aj nedat. Kedze je to volna zivnost, schvalovanie je iba formalne, nemozu to neudelit.

Teda pytam sa, naco tento cirkus? Chapem, ze ak chce niekto podnikat, musi sa niekde registrovat. v USA staci na DU, som ochotny stravit aj to, ze u nas to ma byt okrem DU aj ZU. Ale naco je komu 100 volnych zivnosti, naco povinnost na kazdu sa osobitne registrovat?

Chapem nutnost takejto registracie pri viazanych zivnostiach. Chapem, ze musim prejst nejakym schvalovacom procesom, ak chcem napr. vykonavat elektroinstalacie, alebo realitnu cinnost? Ale volne zivnosti?

Ved ak by sme tuto politiku statu doviedli ad absurdum, tak by sme mohli mat zivnost pre maloobchod s potravinovym tovarom, maloobchod so zeleziarskym tovarom, maloobchod pre drogeriu... A potom napr. ak by mal niekto zivnost na maloobchod pre potraviny, mohli by sme po nom ziadat, aby sa znova registroval pre biopotraviny, ak ich chce predavat.

Aky ma vyznam rozsirenie nasej cinnosti o "vydavatelstvo", ak kazdemu, kto pride na ZU a zaziada, musia povolit vydavatelstvo a my sme uz v ramci volnych zivnosti na ZU registrovani?

Nie, ze by mi vadilo az tak tych 5 EUR. Vadi mi princip a to, ze ma stat nuti uplne zbytocne stratit 2 x jeden den.

Tie tetusky va ZU si tam surfuju na internete, pri pustenom radiu a kavicke. No - nic proti teplym miestockam. Nech si tam sedia, hoci aj za moje peniaze, ale nech ma nikto nenuti, aby som sa na to ich zbytocne nicnerobenie chodil pozerat. Mam take obavy, ze ani tymto teraz tam hore taketo nedochadza.
jar88
23.09.10,13:48
Zrovna dnes som si uvedomil, ako hlbolo v socializme este zijeme. Ak aj nie v socializme, tak v akom hobolom byrokratickom marazme.


Tie tetusky va ZU si tam surfuju na internete, pri pustenom radiu a kavicke. No - nic proti teplym miestockam. Nech si tam sedia, hoci aj za moje peniaze, ale nech ma nikto nenuti, aby som sa na to ich zbytocne nicnerobenie chodil pozerat. Mam take obavy, ze ani tymto teraz tam hore taketo nedochadza.

Ja žasnem, že si si to vôbec uvedomil. (ale nezovšeobecňuj)
-----------------------------------------------------------
Ešte ti zostáva maličkosť.
Tou je uvedomiť si, že sa nepovoľuje občanom, ale oznamuje štátu.
FAA
23.09.10,14:06
No za posledných 6 rokov to dosť zredukovali, v r. 2004 som robil sro, na to čo chceli robiť bolo potrebných 27 živností, teraz chcú chlapci ďalšiu sro s takým istým rozsahom živností, ako tá predošlá a stačilo mi na to už len 17 živností. Ale ináč absolutný súhlas. Stačila by jedna volná živnosť, aj keby štátna správa prišla o poplatky(tie sa tiež dajú nastaviť tak, aby neprišla), získala by však to, že veľa ľudí by nerobilo jalovú robotu, ale naozaj iba to, čo by malo zmysel.
Ešte že zrušili systém jedna živnosť - jeden živnostenský list, to bola pakáreň na n-tú, a pri zakladaní sro aj poriadne drahá.
Z môjho pohľadu človeka, ktorí vidí do štátnej správy len ako stránka, by sa tých zjednodušení našlo viacero.
Priniesli by okrem zníženia nákladov na oboch stranách, hlavne zníženie korupcie (niet príležitosti, niet zlodeja).
A ešte niečo, neverím, že o takýchto zlepšeniach a zjednodušeniach v štátnej správe nevedia aj politici, a prečo ich neaplikujú do praxe? Nie sú slobodní. Takže tak.