mayita
23.09.10,19:55
Dobry den, velmi prosim , kto len trochu vie poradit, budem vdacna za kazdu radu.
Potrebujem vypracovat podnikatelsky plan pre ziskanie bankoveho uveru a jeho sucastou ma byt i popis konkurencie, trhu a pod., kde je potrebne taktiez zobrazit v kolacovom grafe podiel na trhu jednotlivych konkurentov a aj ten moj potencialny buduci podiel na trhu. Viete mi s tym niekto poradit? Ako zistim, ktory konkurent ma aky podiel na trhu a ako vypocitam ten svoj?

Vopred vdaka
misomiso
23.09.10,18:15
A preco to chces vypocitavat? Banke treba vzdy povedat, co chce pocut. Posudzovat to tam budu ludia, ktori sa tomu aj tak nerozumeju ani za mak, ale vyzaduju to, pretoze ktosi vyssie postaveny to po nich vyzaduje (ako na vojne).

Teda spravis taky kolacovy graf, z ktoreho bude jasne, ze sa ti peniaze budu iba sypat a ze banka, ktora si ta odchyti spravi stastie ako nevesta v romatickom filme.
mayita
23.09.10,18:21
Praveze to musi byt realisticky pohlad a jednoducho chcem to mat na poriadku, lebo mi na tom uvere zalezi. Ani banka ani akykolvek investor nema rad v podnikatelskych planoch privelmi optimisticke ocakavania, chcu skutocne predpoklady a fakty a vedia rozlisit, kedy sa chce niekto len zapacit a umelo zaujat.
ale aj tak dik za reakciu
misomiso
23.09.10,18:34
Praveze to musi byt realisticky pohlad a jednoducho chcem to mat na poriadku, lebo mi na tom uvere zalezi. Ani banka ani akykolvek investor nema rad v podnikatelskych planoch privelmi optimisticke ocakavania, chcu skutocne predpoklady a fakty a vedia rozlisit, kedy sa chce niekto len zapacit a umelo zaujat.
ale aj tak dik za reakciu

Praveze nic nevedia rozlisit. Ti ludia by neboli schopni viest ani vlastny PNS stanok - mozno cest niektorym vynimkam. Ja som mal tu cest rozpravat sa z analytikmi - rizikarmi, ktori nam napriklad v Tatra Leasingu neschvalili leasing. Nemali ani sajnu o podnikani, dokonca nemali ani zakladne zemepisne znalosti, ktore by clovek predpokladal u ekonomicky vzdelaneho cloveka. Potom nam dali leasing v inej banke a nikdy sme ani jeden den nemeskali si splatkou, dokonca sa smiali, ze by si nas mali vyvesit na nastenku, ze takych klientov nebyva vela.

Rovnako mi ako sukromnej osobe v TB napriklad neodobrili hypoteku. nakoniec som si pozical inde a teraz, po styroch rokoch som vsetko vyplatil. Keby mi to dali z TB, tak by na mne dobre zarobili - urok, poplatok ziadost o predcasne splatenie + sankcia za predcasne splatenie. Lenze nevedeli ani zhruba zratat mieru rizika, ani v jednom, ani v druhom pripade.

Ak mas nejake zakladne vedomosti o podnikani, tak sa rozhodne nemusis bat jednania s bankou, ti ludia v banke budu vacsinou vsetci moralne a vedomostne pod tvojou urovnou.
mayita
23.09.10,19:01
dakujem, dodal si mi trochu odvahu :)
misomiso
23.09.10,19:06
Urob tam co najviac grafov, oni miluju grafy :)
padro
24.09.10,04:57
ja zase nemam v TB problem s uvermi, dokonca mi ich stale ponukaju :) zistil som ze v tej banke nejde ani tak o to aby si mal zisk, ale potrebujes tam tocit peniaze (nemusia ti zostat ani den na ucte) len prelejes z jedneho uctu na druhy a potom po roku uz ti budu tolko penazi ponukat ... :) inak to nie je zjadne tajomstvo ze to tak funguje, poradili mi to aj na Dialog sluzbe aj na pobocke.
misomiso
24.09.10,06:34
ja zase nemam v TB problem s uvermi, dokonca mi ich stale ponukaju :) zistil som ze v tej banke nejde ani tak o to aby si mal zisk, ale potrebujes tam tocit peniaze (nemusia ti zostat ani den na ucte) len prelejes z jedneho uctu na druhy a potom po roku uz ti budu tolko penazi ponukat ... :) inak to nie je zjadne tajomstvo ze to tak funguje, poradili mi to aj na Dialog sluzbe aj na pobocke.


Ale ved ja tam nemusim umelo prelievat peniaze, ja ich tam dost prelivem aj realne, mam tam vsetky ucty - sukromne aj podnikatelske. Uvery (najroznejsie) mi ponukaju tak 8 - 9 x do roka, prave pred tyzdnom mi nukali uver zabezpeceny nehnutelnostou, na internet bankingu mi po prihlaseni vyskoci, ze mam predschvaleny uver v konkretnej vyske X Eur, (pri asi 20% p.a. uroku :)) - staci iba odklikunt, ze suhlasim.

Problem nastal vzdy v tedy, ak som sa rozhodol ich ponuku (normalnu ponuku, na 20% uvery samozrejme nereagujem) akceptovat. To potom prve co urobili, ze mi vytlacili na specialnim pepieri hypotekarny prislub a zhrabli poplatok za ziadost o HU. Dalej ma tahali za nos a neustale nemili podmienky. nevedeli posudit riziko, ak hrali mrtveho chrobaka.

To iste pri leasingu. Mali v reklame, ze leasing posudia do troch dni, trvalo im to pat mesiacov (cely cas, kym sa nam vyrabali technologie) a potom sa vyjadrili, ze nie. Ja som bol este taky naivny, ze som ziadal o osobne stretnutie, kde som vsetko pochopil, ked som videl, s kym hovorim. Ine leasingovky nasledne nemali s nami problem.

Inak - to, ze ti banka nieco ponuka este vobec nic neznamena. Ponuka to to ten naspodnejsi retailovy pesiak na pobocke (pripadne riaditel pobocky), ktory nema ziadne kompetencie. On tym iba vykonava svoju cinnost. Navyse im casto ani nie je trapne ponukat ti uplne nezmysly - ako napr. uver za 8%, ktory by bol zabezpeceny terminovanym vkladom s urokom 2,9%.
profesional
24.09.10,17:06
Robi sa to takto:

Spis si zoznam najvacsich firiem posobiacich v prislusnom odvetvi / segmente. Nasledne si zo zbierky listin vyziadaj kopie ich rocnych uctovnych zavierok za posledne zdanovacie obdobie.
Vezmi si udaj rocny obchodny obrat. Tento bude predstavovat podiel na trhu povedzme 98 %. Nasledne rozratanie jednotlivych obratov na celkovom suctovom obrate uz dokazes urobit lahko.
Zvysne 2 % nechaj pre bezvyznamne subjekty na trhu.
misomiso
25.09.10,11:10
Robi sa to takto:

Spis si zoznam najvacsich firiem posobiacich v prislusnom odvetvi / segmente. Nasledne si zo zbierky listin vyziadaj kopie ich rocnych uctovnych zavierok za posledne zdanovacie obdobie.
Vezmi si udaj rocny obchodny obrat. Tento bude predstavovat podiel na trhu povedzme 98 %. Nasledne rozratanie jednotlivych obratov na celkovom suctovom obrate uz dokazes urobit lahko.
Zvysne 2 % nechaj pre bezvyznamne subjekty na trhu.

Presne tak, no to by malo zmysel iba vtedy, ak by to chcela pre vlastnu potrebu. Banka si to urcite nebude overovat, takze tam stacia hausnumera.

Navyse taketo udaje mozu dost klamat, pokilal sa firmy zaoberaju roznymi druhmi cinnosti.
profesional
30.09.10,14:55
Ano, ak sa firmy zaberaju viacerymi cinnostami, musel by sa postup upravit o koeficient podielovosti v cinnosti a pouzit korelacnu analyzu. ale dalo by sa to taj tak.

Ono, to ze v bankach sedia na risku casto ludia co o analytickej matematike nepoculi je pravda. Na druhu stranu ak by som bol ja prave taky clovek a videl by som ze v prevaznej vacsine zamerov strielaju ludia hodnoty od brucha a tu by som videl krasny logicky vypocet aj s odovodnenim, videl by som ze ten clovek naozaj vie co robi a zjavne ma schopnosti co ini nemaju, ovela skor by som uvazoval o schvaleni uveru v pripade splnenia ostatnych podmienok.