radorohal
23.09.10,21:33
Dobry den

chcem sa opytat ci v pripade, ze konatel, ktory NIE JE zamestnanec vo vlastnej firme uziva auto na pracovne ucely (auto je v jeho sukromnom vlastnictve) je povinny platit DMV?

Nema ziadnu dohodu o prenajme s vlastnou fiirmou ani nic podobne.

Dakujem za opdoved
zk24
23.09.10,21:43
Dobry den

chcem sa opytat ci v pripade, ze konatel, ktory NIE JE zamestnanec vo vlastnej firme uziva auto na pracovne ucely (auto je v jeho sukromnom vlastnictve) je povinny platit DMV?

Nema ziadnu dohodu o prenajme s vlastnou fiirmou ani nic podobne.

Dakujem za opdoved

Aj ked konatel nema uzatvoreny pracovny vztah so spolocnostou, z pohladu zakona o cestovnych nahradach sa konatel povazuje za zamestnanca. A okrem toho, ze spolocnost (nie konatel) plati na konci roka DMV za mesiace, kedy sa vozidlo pouzilo pri pracovnych cestach, ma konatel narok na cestovne nahrady podla zakona o cestovnych nahradach.... (opotrebenie, spotreba PHL, stravne, vreckove). Cestovne nahrady aj DMV je danovo uznanym vydavkom spolocnosti.

Tym, ze nemas oznamovaciu povinnost voci danovemu uradu, mozes si na konci roka prepocitat, ci sa spolocnosti oplati vyplacat cestovne nahrady a platit DMV (kedze konatel je asi jediny spolocnik, moze sa sam rozhodnut), alebo ci si pouzitie vozidla na sluzobne ucely nebude uplatnovat do nakladov.
radorohal
23.09.10,22:05
na nete som nasiel aj takuto radu:

konatel ma v zmysle §5, ods.1, pism b/ podobny status ako zamestnanec... nakolko jeho prijmy sa ovazuju za prijmy zo zavislej cinnosti....

z uvedeneho vyplyva :
- moze pouzit vlastne motorove vozidlo na ucely SC
- nemusi platit dan z motorovych vozidiel

Je to hlupost?
zk24
23.09.10,22:06
na nete som nasiel aj takuto radu:

konatel ma v zmysle §5, ods.1, pism b/ podobny status ako zamestnanec... nakolko jeho prijmy sa ovazuju za prijmy zo zavislej cinnosti....

z uvedeneho vyplyva :
- moze pouzit vlastne motorove vozidlo na ucely SC
- nemusi platit dan z motorovych vozidiel

Je to hlupost?

Nie je to hlupost. Je to to iste co som povedala. Konatel neplati dan z motorovych vozidiel. Povinnost platit dan je prenesena na zamestnavatela, a teda na danu spolocnost.
zk24
23.09.10,22:10
odpoved na dopyt, z DRSR:

Podľa § 85 ods. 2 písm. a) zákona č. 582/2004 Z. z. o miestnych daniach a miestnom poplatku za komunálne odpady a drobné stavebné odpady v znení neskorších predpisov (ďalej „zákon o miestnych daniach“) daňovníkom je tiež zamestnávateľ, ak vypláca cestovné náhrady zamestnancovi za použitie vozidla, v dokladoch ktorého je ako držiteľ zapísaný zamestnanec.
Poskytovanie cestovných náhrad upravuje zákon č. 283/2002 Z. z. o cestovných náhradách v znení neskorších predpisov (ďalej „ zákon č. 283/2002 Z. z.“), pričom cestovné náhrady môže zamestnávateľ vyplácať iba zamestnancovi, za použitie vozidla na služobnú cestu. Zamestnancom pre účely vyplácania cestovných náhrad podľa § 2 ods. 6 zákona č. 283/2002 Z. z. sú osoby definované v § 1 ods. 1 a 2 citovaného zákona.
Na základe uvedeného, pre účely dane z motorových vozidiel za zamestnanca možno považovať osobu, ktorej patrí cestovná náhrada podľa zákona č. 283/2002 Z. z.
Ak medzi zamestnávateľom a osobou nie je uzatvorený pracovnoprávny vzťah a podľa zákona č. 283/2002 Z. z. sa táto osoba považuje za zamestnanca (napr. konateľ resp. spoločník spoločnosti a podobne), pre účely dane z motorových vozidiel je táto osoba zamestnancom.
Z vyššie uvedeného vyplýva, ak zamestnávateľ zamestnancovi (konateľovi alebo spoločníkovi) vypláca cestovné náhrady v zmysle zákona č. 283/2002 Z.z. za použitie motorového vozidla, v dokladoch ktorého je ako držiteľ zapísaný zamestnanec, ktorému sú vyplácané cestovné náhrady, zamestnávateľ je daňovníkom dane z motorových vozidiel podľa § 85 ods. 2 písm. a) zákona o miestnych daniach.
Na zamestnávateľa ako daňovníka dane z motorových vozidiel / § 85 od. 2 písm. a)/ sa pri vzniku a zániku daňovej povinnosti v priebehu zdaňovacieho obdobia nevzťahuje oznamovacia povinnosť podľa § 90 ods. 2 zákona o miestnych daniach.
Zamestnávateľ je za vozidlo zamestnanca, ktoré v roku 2010 je predmetom dane z motorových vozidiel do 31. januára 2011 povinný zaplatiť daň resp. pomernú časť dane z motorových vozidiel a v tej istej lehote aj podať daňové priznanie k dani z motorových na DÚ miestne príslušný podľa sídla zamestnávateľa.

Ak zamestnávateľ je daňovníkom dane z motorových vozidiel /§ 85 ods. 2 písm. a)/, potom zaplatená daň z motorových vozidiel je daňovým výdavkom v zmysle § 19 ods. 3 písm. j) zákona o dani z príjmov v znení neskorších predpisov.
Daňovými výdavkami podľa § 19 ods. 2 písm. d) zákona o dani z príjmov sú výdavky (náklady) na pracovné cesty, na ktoré vzniká nárok podľa osobitných predpisov (zákon č. 283/2002 Z.z. o cestovných náhradách v znení neskorších predpisov - výklad tohto zákona zabezpečuje Ministerstvo práce, sociálnych vecí a rodiny SR, nie DR SR B. Bystrica).
Okruh osôb, ktoré majú nárok na cestovné náhrady pri pracovných cestách je uvedený v § 1 zákona o cestovných náhradách. Pracovnú cestu môžu vykonávať aj iné osoby ako zamestnanci. Za iné osoby sa považujú osoby, ktoré plnia činnosti pre nich vyplývajúce z osobitného postavenia podľa osobitných predpisov napr. konateľ spoločnosti. U týchto osôb sa za pracovnú cestu považuje aj cesta, ktorá trvá od ich nástupu na cestu za účelom plnenia činností vyplývajúcich z ich osobitného postavenia vrátane výkonu činnosti, do skončenia tejto cesty.
Vzhľadom na to, že § 5 ods. 1 písm. b) zákona o dani z príjmov ustanovuje, že príjmy konateľa sa považujú za príjmy zo závislej činnosti a konateľ sa považuje za zamestnanca podľa ods. 2 tohto ustanovenia, má konateľ nárok na cestovné náhrady vo výške, na ktoré mu vzniká nárok podľa zákona o cestovných náhradách.
V prípade, ak sú splnené podmienky uvedené v zákone o cestovných náhradách, náklady na pracovné cesty konateľa zaúčtované v účtovníctve zamestnávateľa ovplyvňujú základ dane v nárokovej výške podľa § 19 ods. 2 písm. d) zákona č. 595/2003 Z.z. o dani z príjmov v znení neskorších predpisov.
Ak nejde o výkon pracovnej cesty, náklady na spotrebované PHL vstupujú do základu dane podľa podmienok určených v § 19 ods. 2 písm. l).


Odbor služieb pre verejnosť
DR SR Banská Bystrica
radorohal
23.09.10,22:19
"Z vyššie uvedeného vyplýva, ak zamestnávateľ zamestnancovi (konateľovi alebo spoločníkovi) vypláca cestovné náhrady v zmysle zákona č. 283/2002 Z.z. za použitie motorového vozidla, v dokladoch ktorého je ako držiteľ zapísaný zamestnanec, ktorému sú vyplácané cestovné náhrady"

--- ale mne firma nevyplaca ziadne cestovne nahrady, ani za opotrebnenie vozidla, ani vobec nic, ani to nechcem, nebude sa asi nic menit na povinnosti firmy platit cestnu dan?

Inak dakujem za trpezlivost :-)
zk24
23.09.10,22:25
"Z vyššie uvedeného vyplýva, ak zamestnávateľ zamestnancovi (konateľovi alebo spoločníkovi) vypláca cestovné náhrady v zmysle zákona č. 283/2002 Z.z. za použitie motorového vozidla, v dokladoch ktorého je ako držiteľ zapísaný zamestnanec, ktorému sú vyplácané cestovné náhrady"

--- ale mne firma nevyplaca ziadne cestovne nahrady, ani za opotrebnenie vozidla, ani vobec nic, ani to nechcem, nebude sa asi nic menit na povinnosti firmy platit cestnu dan?

Inak dakujem za trpezlivost :-)


V takom pripade vozidlo nepodlieha DMV - neboli zamestnancovi vyplacane cestovne nahrady.
radorohal
23.09.10,22:29
DAKUJEM NAJLEPSIA SPRAVA DNESNEHO DNA :-) BTW: Mas uctovnicku firmu? Mam viac projektov, dobry uctovnik by sa zisiel (pisem vazne, nie v euforii z toho ze nedostanem pokutu).
Martin Mocko
09.11.10,14:00
Teraz mám podobný prípad. Konateľ SRO, ktorý nie je zamestnancom. Používa skromné vozidlo (je zapísaný ako majiteľ v TP) na služobné účely. SRO mu však prepláca iba diety. Kilometrovné ani PHM mu SRO neprepláca. Zamýšľam sa nad tým z každej strany. Pravdepodobne by vozidlo nemalo podliehať dani z MV..alebo?
Martin Mocko
10.11.10,11:17
Poslal som dopyt na DRSR ohladom mojej otazky. Ak budem mat odpoved, zavesim ju sem.
zk24
10.11.10,12:29
Podla mna nepodlieha DMV, ved na tu pracovnu cestu (alebo kam) mohol ist aj vlakom.... kedze sa mu nepreplacaju km + opotrebenie...
Martin Mocko
10.11.10,19:16
Podla mna nepodlieha DMV, ved na tu pracovnu cestu (alebo kam) mohol ist aj vlakom.... kedze sa mu nepreplacaju km + opotrebenie...

Som trošku "rozdvojený" v tejto otázke. Na jednej strane je pravdou to, čo píšeš, Zuzka. Na druhej strane sa môže kontrola spýtať, akým spôsobom išiel na služobnú cestu. A vtom prípade sú teoreticky splnené náležitosti z §85 zákona o miestnych daniach... A to, že použil vlastné vozidlo a boli mu vyplatené cestovné náhrady podľa zákona o cest. náhradách. Iba že by DRSR za cestovné náhrady pokladalo iba kilometrovné. Uvidíme, čo odpíšu hlavy pomazané.
AIMA
24.03.13,12:42
Dobrý deň,

prosím o radu:
konateľ, ktorý je držiteľom vozidla, účtuje pracovnú cestu spoločnosti, v ktorej je konateľom. Spoločnosť zaplatila daň z MV a podala priznanie.
Konateľ je zároveň SZČO a potrebuje si uplatniť cestovné za to isté MV (je jeho súkromné) v podnikaní podľa osobitného predpisu ako znalec. Má považovať podmienku zaplatenia dane z MV za splnenú? Môže si dať do nákladov cesťáky? Ako to účtovať?
Vďaka