cicushka
13.11.05,22:40
Najprv by som chcela podakovat vsetkym na tejto stranke. Dakujeeeem.
Teraz k veci. Som to nova, aj si uz vyse hodiny citam starsie prispevky, ale ako viac ludi uz napisalo, aj tak nenechadzam jasnu odpoved na moju otazku.
A ta je:
Som zacinajuci zivnostnik, nebudem platca DPH. Zamestnam niekoho na dohodu.
1. Co ma tento moj dohodar podpisat k zmluve, aby dostal celu nezdanitelnu ciastku.
2. Aky je presny text tej veci?
3. je to uvazdane priamo na zmluve alebo mimo na nejakom extra tlacive?
4. Znamena to, ze si tym ja ulahcim robotu, ze to za neho nemusim kazdy mesiac odvadzat ja a ze je to iba na nom aby tak spravil pri danovom priznani?
5. Pri takomto podpisani mi stale ostava povinnost odviezt urazove 0.8% za kazdeho dohodara?

Dakujem Vam.
Daska
13.11.05,22:01
Prikladam tlacivo, vola sa to "VYHLASENIE na zdanenie prijmov FO zo zavislej cinnosti podla zakona 595/2003 Z. z. o dani z prijmov".

Ak tvoj dohodar nepodpisal toto vyhlasenie u ineho zamestnavatela, moze ho podpisat u teba.
Potom ak mu das mzdu mensiu ako 7328,- Sk, nemas mu co zdanit, a odvedies len ako zamestnavatel urazove poistenie vo vyske 0,8% do SP.
Na konci roka mu vystavis Potvrdenie o zdanitelnej mzde a zvysok uz bude na nom.
Tato cesta je pre teba ako zamestnavatela najjednoduchsia...
Daska
13.11.05,22:08
Este pripominam, ze to ze nebude mat dan, neznamena, ze Ti odpada povinnost prihlasit sa na DU ako platitel dane zo zavislej cinnosti a kazdy stvrtrok davat prehlady o zrazenej a odvedenej dani, aj ked 0,-
cicushka
13.11.05,22:59
Dakujem Vam. Ten limit 7328,-Sk je mesacny?
Daska, nerozumiem tej casti, ze sa musim prihlasit ako platitel dane zo zavislej cinnosti. Samozrejme ze na Danovom sa prihlasim, ale ak som pochopila spravne, nebudem platcom pokial moj cisty rocny prijem nebude presahovat tu hranicu 80 tisis....a nieco. Uz neviem presne. Je to tak alebo sa mylim?
STRELEC
14.11.05,04:23
Možno by sa Ti hodilo pre začiatok trochu prečítať niečo ohľadom miezd "v kocke". Ono aj po rokoch vždy je priestor na nové otázky v jednotlivostiach. Mne sa dosť pozdáva "Príručka mzdovej účtovníčky" od Ing.Zuzany Cingeľovej. (Dane, účtovníctvo - vzory a prípady, č. 3-4/2005. Je tam základ z teórie a príklady ku konkrétnym veciam. Samozrejme - brožúra je z marca-apríla 2005, takže zmeny nastali, ale mohla by Ti pre začiatok dobre poslúžiť.
STRELEC
14.11.05,04:34
Dakujem Vam. Ten limit 7328,-Sk je mesacny?
Daska, nerozumiem tej casti, ze sa musim prihlasit ako platitel dane zo zavislej cinnosti. Samozrejme ze na Danovom sa prihlasim, ale ak som pochopila spravne, nebudem platcom pokial moj cisty rocny prijem nebude presahovat tu hranicu 80 tisis....a nieco. Uz neviem presne. Je to tak alebo sa mylim?Aj keď si oslovila Dášku: 7.328.-Sk je tzv. nezdaniteľná časť základu dane (daňová úľava, odpočítateľná položka). U zamestnanca je to 1/12 z ročnej čiastky 87.936.-Sk (rok 2005), ktorú si uplatníš aj Ty v svojom daňovom priznaní k daniam z príjmov za rok 2005. Zamestanec si ju mesačne môže uplatniť samozrejme len 1x (u jedného zamestnávateľa).
Na DU sa máš prihlásiť preto, lebo sa uzatvorením DVP staneš zamestnávateľom. Teda pripadá do úvahy, že by si mala odviesť pre DU nejakú daň z príjmu zo záv. činnosti (zo mzdy) zrazenú zamestnancovi. Aj keď nebude čo odviesť, si povinná (pokuta! ak tak neurobíš) na DU, na odd. registrácie, oznámiť, že si sa stala zamestnávateľom. Radšej to urob súčasne, ako sa ako zamestnávateľ prihlásiš na Soc. poisťovni pri prihlasovaní Tvojho prvého dohodára.
cicushka
14.11.05,11:23
Dakujem. :)
linko
15.11.05,09:15
Ahojte, zaujalo ma toto "kazdy stvrtrok davat prehlady o zrazenej a odvedenej dani, aj ked 0,- __________________" Na akom tlačive sa to hlási? Ďakujem
otázka
15.11.05,09:21
PREHĽAD o zrazených a odvedených preddavkochna daň z vyplatených príjmov...
ajobs
15.11.05,09:22
Ahojte, zaujalo ma toto "kazdy stvrtrok davat prehlady o zrazenej a odvedenej dani, aj ked 0,- __________________" Na akom tlačive sa to hlási? ĎakujemTu máš link na to tlačivo, môžeš ho vypísať priamo na nete a vytlačiť

https://www.drsr.sk/priznania/prehlad2004.html:)
otázka
15.11.05,09:25
A do 31.3.2006 - HLÁSENIE o vyúčtovaní dane a o úhrne príjmov...
ivularadula
15.11.05,10:07
Ja by som sa chcela opýtať koľko môže zarobiť zamestnanec na dohodu o VP?
ajobs
15.11.05,10:10
Ja by som sa chcela opýtať koľko môže zarobiť zamestnanec na dohodu o VP?
Môže robiť maximálne 300 hodín do roka, ale zarobiť môže aj 15.000.000 Sk, ak na to máš ?!:D :D
Ale teraz vážne, výška zárobku nie je obmedzená.
Daska
15.11.05,10:48
Obmedzena je iba pre evidovanych nezamestnanych a to na 3200,- Sk mesacne a 64 hodin mesacne, ale to tu uz bolo rozoberane vo viacerych prispevkoch....