c4u
24.09.10,08:28
Ahoj,
mám sro, ktorá už funguje a má svoje prvé príjmy. Keďže som nezamestnaný a figurujem ako konateľ / spoločník bez odmeny, potrebujem z dačoho aj žiť.

Oficiálne si môžem podiel zo zisku vyplatiť až po účtovnej závierke (teda ak nejaký zisk vtedy bude). Lenže ja na konci roka asi nebudem mať zisk a nejaké peniažky potrebujem dovtedy mať.

Ako sa to dá obísť? Musí existovať nejaká možnosť. Ďakujem za pomoc.
Tweety
24.09.10,07:04
Ahoj,
mám sro, ktorá už funguje a má svoje prvé príjmy. Keďže som nezamestnaný a figurujem ako konateľ / spoločník bez odmeny, potrebujem z dačoho aj žiť.

Oficiálne si môžem podiel zo zisku vyplatiť až po účtovnej závierke (teda ak nejaký zisk vtedy bude). Lenže ja na konci roka asi nebudem mať zisk a nejaké peniažky potrebujem dovtedy mať.

Ako sa to dá obísť? Musí existovať nejaká možnosť. Ďakujem za pomoc.
Môžeš si zobrať pôžičku(na základe zmluvy), ktorú ale musíš vyrovnať.
dragan.michal
24.09.10,07:08
A keby si si z účtu vytahoval hotovost ako ze si ju dal do pokladnice? Túto hotovost by si mínal na svoje potreby a po uctovnej uzavierke by si si akoze vyplatil zisk z tejto pokladnice? Proste by si svoj zisk odratal z pokladne.
Tweety
24.09.10,07:09
A keby si si z účtu vytahoval hotovost ako ze si ju dal do pokladnice? Túto hotovost by si mínal na svoje potreby a po uctovnej uzavierke by si si akoze vyplatil zisk z tejto pokladnice? Proste by si svoj zisk odratal z pokladne.
Čiže by bolo manko v pokladni? To akože vloženie do pokladne je porušením zákona.
andreaS
24.09.10,07:36
jediny legalny sposob ako vybrat peniaze z sro, je bud sa zamestnat na pracovny pomer alebo na zaklade mandatnej zmluvy...

lebo je vzdy otazne, ci firma vobec zisk bude mat... takze ty si mozes vytahovat peniaze a v marci zistis, ze si ich nemas ani z coho vyplatit...
dragan.michal
24.09.10,07:52
prečo? Proste vytiahnem peniaze z uctu a dam ich do pokladne. Tak nebudem mt na ucte 1000 eur, ale budem ich mat v pokladni. Prečo by to malo byt porusenie zakona?

A na konci roka ked viem ze budem mat zisk tak si vyberem zisk z pokladne. Samozrejme, ze si ich nevezmem, lebo som si ich vyberal postupne z pokladne
zk24
24.09.10,07:55
prečo? Proste vytiahnem peniaze z uctu a dam ich do pokladne. Tak nebudem mt na ucte 1000 eur, ale budem ich mat v pokladni. Prečo by to malo byt porusenie zakona?

A na konci roka ked viem ze budem mat zisk tak si vyberem zisk z pokladne. Samozrejme, ze si ich nevezmem, lebo som si ich vyberal postupne z pokladne


pretoze inventarizaciu pokladne robis napriklad 4x rocne, zo zakona. A tym ze budes uctovne vykazovat zostatok na 211-tke 1,000 eur a v skutocnosti tam bude jedna obrovska nula, tak mas manko. Lenze tym, ze uvedies ze tam aj v skutocnosti ta tisicka je, tak porusujes zakon.

Ak ma byt vsetko oficialne, bez porusenia zakona, tak jedine pozicka konatelovi - bud jednorazovo si pozicat z vlastnej firmy vacsi obnos penazi, alebo pripadne "sukromne" nakupy postupne uctovat na ucet 365 - Zavazky voci spolocnikom. Netreba ale zabudat ze tieto pozicky sa musia vratit do spolocnosti, a casto sa stava, ze kedze konatel nema dost sukromnych penazi, ani firemnych, tak ich nikdy ani nevrati... a potom vznikaju take veci, ze sa vracaju "fiktivne" do pokladne, ako radi dragan.michal ,a v skutocnosti je tam "prd".
c4u
24.09.10,12:57
Mohla by si mi prosím viac povedať o tej mandátnej zmluve?
profesional
24.09.10,17:03
Suhlasim s tym ze pomerne dobry sposob je urobit medzi sebou ako fyzickou osobou a svojou s.r.o. ramcovu zmluvu o pozicke a plus zmluvu o zapocte pohladavok. Nakolko ide o vtah medzi personalne prepojenymi osobami, alebo medzi osobou ovladanou a ovladajucou, musi jednoznacne byt na pozicku uplatneny trhovy urok, ktory musi byt doveryhodne preukazany. (Napriklad sadzobnikmi bank pre urokove sadzby spotrebnych uverov bez rucenia a zabezpeky.)
Nasledne sa v s.r.o. bude takyto urok povazovat za zdanitelny prijem. Co je trochu nevyhodou tohto systemu. Urok ktory danovy urad akceptuje je medzi 9,25 % rocne a 18,50 % rocne. Na druhu stranu vyhodou je, ze prijem vyplateny ako podiel na zisku (pricom vyplatenim sa rozumie zapocitanie pohladavok v tomto pripade) nepodlieha zdaneniu a ani nevstupuje do vypoctu odvodovych povinnosti voci zdravotnej ci socialnej poistovni.

Co sa tyka Mandatnej zmluvy, tak ta je este o cosi idealnejsia.
A to preto lebo v s.r.o. to bude predstavovat danovy naklad a ty ako fyzicka osoba si na prijem ziskany cez mandatnu zmluvu uplatnit 40 % pausalne naklady. Nevyhodou tohto systemu je ale ze zaplatis pomerne vysoke odvody do zdravotnej a socialnej poistovne ako fyzicka osoba.

Najidealnejsi sposob je zalozit si dalsiu pravnicku osobu a to v krajine ktora nema problem s vyplacanim dividend ci podielov na zisku vopred resp. zalohovou formou. Ide napriklad o Velku Britaniu. Dan pre male firmy je rovnako ako u nas 19 %. Zisky sa daju cez vzajomnu fakturaciu dostat do Anglickej Ltd, tam sa budu zdanovat rovnako ako u nas. Da sa to robit aj cez prijmove pokladnicne doklady (pozor, jednotliva transakcia nesmie prekrocit 10.000 USD alebo ekvivalent v akejkolvek inej mene - prekrocenie by bolo porusenim medzinarodnych predpisov pre ochranu proti praniu spinavych penazi a legalizacii prijmov z trestnej cinnosti). Velka Britania umoznuje vyplacat preddavky na podiel zo zisku priebezne a v akejkolvek vyske. Je dobre ak pravnym titulom na presunutie zisku do Velkej Britanie je prave mandatna zmluva a to medzi Anglickou Ltd. a Slovenskou s.r.o.
Na niektore cinnosti v ramci mandatnej zmluvy su daniari alergicki. Napriklad ak tam bude konzultacna cinnost a pod. Je potrebne robit protokol z cinnosti ktore budu podkladom pre fakturaciu. To ze SR a Velka Britania su v EU je velkou vyhodou.
Naklady na vedenie uctovnictva malej firmy vo Velkej Britanii (da sa vsetko riesit v pohode emailom) neprekroci spravila 600 GBP rocne (britskych libier, ekvivalent cca. 750 Eur rocne co predstavuje cca. 62,50 Eur mesacne).

Ono t ako si vyplacat legalne zisky z pravnickej osoby pocas zdanovacieho obdobia patri do problematiky danoveho planovania. Co nie je celkom vec pre laikov (ak nechcu skoncit bud na mizine alebo za mrezami).
andreaS
25.09.10,06:30
pokial mi je zname, tak z mandatnej zmluvy sa do socialnej poistovne nedovadza nic...

Odvadza sa zdravotne poistenie ako pri klasickom zamestnani (t.j. firma 10% a ty 4%) a odvedie sa dan z prijmu... ak nemas ziadny iny prijem, tak po skonceni roka podas danove priznanie, kde si uplatnis nezdanitelnu ciastku na seba, ak mas nepracujucu manzelku tak aj na nu si uplatnis nezdanitelnu ciastku (alebo ma prijem mensi ako nezdanitelna ciastka - vtedy si uplatnis rozdiel medzi nezdanitelnou a jej prijmom), ak mas aj deti a manzelka si danovy bonus neuplatnuje v praci, resp. je nezamestnana, tak si uplatnis aj danovy bonus a nakoniec so zaplatenej dane bude preplatok ;) ale pri uplatneni nezdanitelnej ciastky len na teba a nic ine bude preplatok tak ci tak... neviem o tom, ze by sa dali uplatnit 40% vydavky, mam len aku-taku teoreticku vedomost, v praxi som este nemala tu cest riesit nieco taketo (ak niekto vie o 40% pausalnych vydavkoch, budem rada ak ma uvedie na pravu mieru)...

ale mam zato, ze to je najvyhodnejsi sposob, pretoze cela tato odmena je nakladom firmy, plus odvody ktore zaplatila firmy (tych 10% zdravotke) a uhrada ti krasne moze ist rovno z BU na tvoj ucet...
Lianka
25.09.10,07:06
Lenže ja na konci roka asi nebudem mať zisk a nejaké peniažky potrebujem dovtedy mať.



A na konci roka ked viem ze budem mat zisk tak si vyberem zisk z pokladne. Samozrejme, ze si ich nevezmem, lebo som si ich vyberal postupne z pokladne

On pravdepodobne zisk mat nebude. Aj straty bude treba z niecoho uhradit.
Lianka
25.09.10,07:11
Ono t ako si vyplacat legalne zisky z pravnickej osoby pocas zdanovacieho obdobia patri do problematiky danoveho planovania. Co nie je celkom vec pre laikov (ak nechcu skoncit bud na mizine alebo za mrezami).

Danove planovanie je na mieste aj v slovenskych pravnichy osobach, nielen v spolocnostiach zalozenych v danovych rajoch. U mojich klientov sa tomu kazdorocne venujeme.

Dnes je, zial, stav podnikania na Slovensku taky, ze podnika kde kto, kto si mysli, ze staci vediet sa podpisat. Vysledkom je, ze mnohi nevedia, co je to prieskum trhu, podnikatelsky plan, o podstanych ustanoveniach Obchodneho zakonnika nemaju ani sajnu a pod.
c4u
25.09.10,15:02
Veľmi pekne ďakujem za odpoveď všetkým.

andreaS: Nemáš, prosím, dakde po ruke vzor mandátnej zmluvy? Tento spôsob sa aj mne najviac pozdáva.
andreaS
25.09.10,15:54
toto mam ulozene z porady
c4u
03.10.10,12:12
Veľmi pekne ďakujem.
veronikasad
03.10.10,12:38
Veľmi pekne ďakujem za odpoveď všetkým.

andreaS: Nemáš, prosím, dakde po ruke vzor mandátnej zmluvy? Tento spôsob sa aj mne najviac pozdáva.
... ale len do konca tohto roku
c4u
04.10.10,05:36
A potom čo?
Braňo
04.10.10,05:44
Radiť brať pôžičku ako konateľ zo svojej s.r.o. v prípade, že s.r.o. nemá nakumulovaný zisk nie je dobrá rada, nakoľko sa môže s vlastným imaním dostať rýchlo do mínusu, ktoré ak vytvoril stratu zrejme už aj má.....
Braňo
04.10.10,05:46
A potom čo?

Potom to už zrejme tak výhodné nebude....
c4u
04.10.10,07:09
Potom to už zrejme tak výhodné nebude....

To chápem, že to už asi výhodné nebude. Skôr som sa veronikasad chcel opýtať, čo za postup potom odporúča? Už som sa tešil z tej mandátnej zmluvy a teraz takéto zmrazenie :)
c4u
04.10.10,07:12
Radiť brať pôžičku ako konateľ zo svojej s.r.o. v prípade, že s.r.o. nemá nakumulovaný zisk nie je dobrá rada, nakoľko sa môže s vlastným imaním dostať rýchlo do mínusu, ktoré ak vytvoril stratu zrejme už aj má.....

Peniaze sú, problém je, že nie účtovne. Firma síce peniaze dostane, ale poskytuje služby napr. na rok, tak sa účtovne rozdelia do tohto a budúceho roka. Keby to tak nebolo, tak mám zisk na konci roka.
c4u
07.10.10,10:09
Ešte posledná otázka. V zakl. listine mám napísané, že o odmene konateľa rozhodne valné zhromaždenie. Keďže som zároveň jediným spoločníkom sro, musím urobiť zápisnicu, resp. Zápis o*rozhodnutí jediného spoločníka spoločnosti? A ak áno, musím ho zaslať do zbierky listín?

Resp. musím kvôli mandátnej zmluve riešiť hocičo z toho?
Trip
09.10.10,19:29
zapisnicu z VZ urobit musis, nikam to posielat nemusis.

ako firma sa musis prihlasit do zdravotnej poistovne kde si ako fyz.osoba (konatel) poisteny. ZP ti posle liebesbrief, kde ti stanovia variabilny symbol pod krorym budes platit mesacne zdravotne odvody zo svojej konatelskej odmeny. vybavene.