Janette
24.09.10,09:02
Dobrý deň,

klient FO neviedie knihu jázd - auto má v podnikaní, ale si vedie cestovné príkazy a eviduje si sám pre seba - ako majiteľ - cestovné aj stravné.. je to v poriadku?
Ďakujem za ohlasy.
Janette
24.09.10,07:16
Podľa mňa si môže len evidovať knihu jázd, a dávať si preukazateľné PHM výdavky do nákladov - prevádzková réžia.
Monika Kováčová
24.09.10,07:36
Podľa mňa si môže len evidovať knihu jázd, a dávať si preukazateľné PHM výdavky do nákladov - prevádzková réžia.
ak je vozidlo zaradené v obchodnom majetku, sú VOZD preukázateľné PHM - nákup materiálu:)
Janette
24.09.10,07:41
Auto má vložené v majetku, má odvedenú cestnú daň... to je všetko v poriadku.
Lenže moja otázka je v tom, že predsa on si nemôže sám sebe účtovať cestovné príkazy a brať si z pokladne cez výdavkový pokladničný doklad náhradu cestovného aj stravného... podľa mňa to môže robiť len svojim zamestnancom, a on žiadnych nemá.. rozmýšľam správne? Ďakujem.
Janette
24.09.10,07:43
zabudla som dodať, že správne si účtuje nákup PHM do nákladov. Ide mi o náhradu cestovného a stravného. Ď.
Monika Kováčová
24.09.10,07:44
Auto má vložené v majetku, má odvedenú cestnú daň... to je všetko v poriadku.
Lenže moja otázka je v tom, že predsa on si nemôže sám sebe účtovať cestovné príkazy a brať si z pokladne cez výdavkový pokladničný doklad náhradu cestovného aj stravného... podľa mňa to môže robiť len svojim zamestnancom, a on žiadnych nemá.. rozmýšľam správne? Ďakujem.
uvedený postup platí v prípade, že vozidlo nie je zaradené v OM. Ak je vozidlo zaradené v OM, platí moja predchádzajúca odpoveď. :)
Zita5
24.09.10,07:45
Auto má vložené v majetku, má odvedenú cestnú daň... to je všetko v poriadku.
Lenže moja otázka je v tom, že predsa on si nemôže sám sebe účtovať cestovné príkazy a brať si z pokladne cez výdavkový pokladničný doklad náhradu cestovného aj stravného... podľa mňa to môže robiť len svojim zamestnancom, a on žiadnych nemá.. rozmýšľam správne? Ďakujem.

Z pokladne si môže v medziach zákona ako SZČO vybrať koľko chce, ak mu to zostatok v pokladni dovoľuje a aj jeho plnenie záväzkov .

Ak má vozidlo v OM má nárok si vyúčtovať čerpanie PHL . Ak absolvoval služobnú cestu , má nárok si vyúčtovať stravné .To všetko za účelom podnikania .

Čo sa týka PHL a prevádzkovej réžie či materiálu tu je vyjadrenie DRSR
http://www.porada.sk/1338711-post41.html
Janette
24.09.10,08:11
Ďakujem Vám veľmi pekne. Želám príjemný deň Vám všetkým.