andereriva
24.09.10,14:38
Dobrý deň. Chcel by som sa spýtať či sa môže zamestnávateľ a zamestnanec dohodnúť na nevyplatení odchodného pri výpovedi dohodou podľa paragrafu 63 ods 1 písmeno b. v prípade , že si to žiada zamestnanec !
vieraaaa
24.09.10,12:50
Dobrý deň. Chcel by som sa spýtať či sa môže zamestnávateľ a zamestnanec dohodnúť na nevyplatení odchodného pri výpovedi dohodou podľa paragrafu 63 ods 1 písmeno b. v prípade , že si to žiada zamestnanec !

V tomto prípade by išlo o odstupné. Viď nasl. § ZP

§ 76 ZP Odstupné a odchodné
(1) Zamestnancovi, s ktorým zamestnávateľ skončí pracovný pomer výpoveďou z dôvodov uvedených v § 63 ods. 1 písm. a) alebo b) alebo z dôvodu, že zamestnanec stratil vzhľadom na svoj zdravotný stav podľa lekárskeho posudku dlhodobo spôsobilosť vykonávať doterajšiu prácu alebo dohodou z tých istých dôvodov, patrí pri skončení pracovného pomeru odstupné v sume najmenej dvojnásobku jeho priemerného mesačného zárobku. Ak pracovný pomer zamestnanca trval u zamestnávateľa najmenej päť rokov, patrí mu odstupné v sume najmenej trojnásobku jeho priemerného mesačného zárobku.


§ 17 ZP Neplatnosť právneho úkonu
(1) Právny úkon, ktorým sa zamestnanec vopred vzdáva svojich práv, je neplatný.

Prečo sa potom nedohodnete na ukončení pracovného pomeru dohodou v zmysle § 60 ZP, keď zamestnanec nechce odstupné?
hanelie
24.09.10,12:54
ak nič nechce použite § 60 ZP - dohoda

použitie § 63 a násl umožňuje využiť nároky aj spätne / do určitej doby
andereriva
24.09.10,12:58
Zamestnancom som ja. Nepožadujem odchodné z dôvodu platobnej neschopnosti zamestnávateľa. Mám uzavreté poistenie pre prípad straty zamestnania a poisťovňa plní poistnú udalosť len v prípade výpovede danej zamestnávateľom podľa už spomenutého paragrafu.
hanelie
24.09.10,13:02
máš na mysli odstupné - odchodné sa vypláca pri prvom odchode na dôchodok/starobný,predčasný, invalidný nad 70%
Asztalosová
24.09.10,13:04
Dobry den. Potrebujem radu. Mam zamestnanca ktory sa vratil z dlhodobej PN a podla lekara nemoze vykonavat svoju pracu. Zamestnanec dal vypoved podla §69 ods. 1 pism c, ja som vypoved prevzala a podpisala. Teraz mozem bud vypoved akceptovat alebo odmietnut. A ak odmietnem, ponuknut zamestnancovi preradenie na inu pracu vzhladom na jej zdravotny stav a kratsi pracovny cas na 4 hod. A ak odmietne preradenie, nemusim jej vyplatit odstupne ani ziadne nahrady. Je to takto spravne? Dakujem za odpoved.
andereriva
24.09.10,13:04
Áno odstupné.
hanelie
24.09.10,13:25
Dobry den. Potrebujem radu. Mam zamestnanca ktory sa vratil z dlhodobej PN a podla lekara nemoze vykonavat svoju pracu. Zamestnanec dal vypoved podla §69 ods. 1 pism c, ja som vypoved prevzala a podpisala. Teraz mozem bud vypoved akceptovat alebo odmietnut. A ak odmietnem, ponuknut zamestnancovi preradenie na inu pracu vzhladom na jej zdravotny stav a kratsi pracovny cas na 4 hod. A ak odmietne preradenie, nemusim jej vyplatit odstupne ani ziadne nahrady. Je to takto spravne? Dakujem za odpoved.

vyhnúť sa plateniu nárokov je možné len v prípade výpovede dohodou, prípadne okamžitého skončenia PP zo strany zamestnávateľa pre hrubé porušenie prac.disciplíny
to, že odpracovala len 4,5 mesiaca na tom nič nemení /
vieraaaa
24.09.10,15:12
Úplne náhodou, má odpracovaných 4,5 mesiaca pred PN-kou a po nej? Nevmestí sa do 3 mesiacov skúšobnej doby, ktorá sa predlžuje o PN-ku (ak ju mal v PZ)? To iba náhodou, lebo si nenapísala, dátum nástupu do zamestnania a dátum trvania PN-ky, alebo som to iba nepostrehla. Ale to je asi naozaj len mimo témy.
Asztalosová
24.09.10,15:43
Do zamestnania nastupila 15.4.2009, od 2.9.2009 do 23.9.2010 bola na PN a od 24.9.2010 podala okamzite skoncenie PP. Ja by som spravila tak, ze jej postou poslem list, v ktorom jej navrhnem preradenie na inu pracu a kratsi pracovny cas 4 hod/den a ak to odmietne, potom nema narok na odstupne a ani ziadnu nahradu.
A ak ma na nieco narok, potom to treba pocitat priemerny mesacny zarobok. Vypocitam to z pravdepodobneho zarobku za 3.Q 2010, lebo cely rok bola na PN a nemala ziadny prijem. Takto je to spravne?
vieraaaa
24.09.10,16:19
Do zamestnania nastupila 15.4.2009, od 2.9.2009 do 23.9.2010 bola na PN a od 24.9.2010 podala okamzite skoncenie PP. Ja by som spravila tak, ze jej postou poslem list, v ktorom jej navrhnem preradenie na inu pracu a kratsi pracovny cas 4 hod/den a ak to odmietne, potom nema narok na odstupne a ani ziadnu nahradu.
A ak ma na nieco narok, potom to treba pocitat priemerny mesacny zarobok. Vypocitam to z pravdepodobneho zarobku za 3.Q 2010, lebo cely rok bola na PN a nemala ziadny prijem. Takto je to spravne?
Ako vidím, skúšobná doba sa nedá použiť. Okrem toho, ona mala PN-ku viac ako 52 týždňov, čiže koniec PN-ky nemala mať a asi ani nemala platenú. Na to obdobie neplatenej PN-ky sa myslím prerušuje aj poistenie na SP formou registračného listu, ale v tejto oblasti som si nie celkom istá, lebo našťastie som taký prípad ešte nemala. Snáď sa k tomu ešte niekto vyjadrí, kto je v tom viac doma.

Pokiaľ ide o ten priemer, keď neodpracovala 22 dní, tak potom ho vypočítaš ako píšeš.
Viď §134 ZP
(3) Ak zamestnanec v rozhodujúcom období neodpracoval aspoň 22 dní alebo 170 hodín, používa sa namiesto priemerného zárobku pravdepodobný zárobok. Pravdepodobný zárobok sa zistí zo mzdy, ktorú zamestnanec dosiahol od začiatku rozhodujúceho obdobia, alebo zo mzdy, ktorú by zrejme dosiahol.
Asztalosová
24.09.10,17:51
Dakujem za odpoved. Pouzijem 3.Q t.j. júl, august a september. Ale v septembri bude mat aky zarobok. 1.9. este PN, od 2.9. do 22.9. prerusenie poistenia, ale na PN este bola, ta sa konci 22.9., 23.9. uz moze pracovat, ale my priniesla potvrdenie o lekarskej prehliadke.
karpis
04.10.10,04:18
Prosím poradiť
Naša zamestnankyňa násstup 7.11.2005 ukončenie prac. pomeru 8.2.2010 následne nový pracovný pomer 9.2.2010 - 27.6.2010 ( podanie žiadosti na predčasný dôchodok) PN od 10.2.2010 do 27.6.2010 čiže odpacovaný 1 deň ostatné PN má nárok na odchodné a v akej výške?
karpis
04.10.10,04:59
Naša zamestnankyňa násstup 7.11.2005 ukončenie prac. pomeru 8.2.2010 následne nový pracovný pomer 9.2.2010 - 27.6.2010 ( podanie žiadosti na predčasný dôchodok) PN od 10.2.2010 do 27.6.2010 čiže odpacovaný 1 deň ostatné PN má nárok na odchodné a v akej výške?

prosím nikto nevie???
Llívia
04.10.10,05:03
Dobry den. Potrebujem radu. Mam zamestnanca ktory sa vratil z dlhodobej PN a podla lekara nemoze vykonavat svoju pracu. Zamestnanec dal vypoved podla §69 ods. 1 pism c, ja som vypoved prevzala a podpisala.

Čo zamestnankyňa napísala vo výpovedi? Je to dôležité vedieť, lebo:

Zákonník práce § 69
(1) Zamestnanec môže pracovný pomer okamžite skončiť, ak

a) podľa lekárskeho posudku nemôže ďalej vykonávať prácu bez vážneho ohrozenia svojho zdravia a zamestnávateľ ho nepreradil do 15 dní odo dňa predloženia tohto posudku na inú pre neho vhodnú prácu,
b) zamestnávateľ mu nevyplatil mzdu, náhradu mzdy, cestovné náhrady, náhradu za pracovnú pohotovosť, náhradu príjmu pri dočasnej pracovnej neschopnosti zamestnanca alebo ich časť do 15 dní po uplynutí ich splatnosti,
c) je bezprostredne ohrozený jeho život alebo zdravie.

§ 69 nie je výpoveď, ale okamžité skončenie pracovného pomeru, t.j. pracovný pomer mal skončiť dňom, kedy si od zamestnanca prevzala písomné oznámenie o okamžitom skončení pracovného pomeru. Teda teraz by už v pracovnom pomere nemal byť. Teraz by si akurát tak mohla namietať na súde neplatné skončenie pracovného pomeru zo strany zamestnanca, ak:

§ 70 Okamžité skončenie pracovného pomeru musí zamestnávateľ aj zamestnanec urobiť písomne, musia v ňom skutkovo vymedziť jeho dôvod tak, aby ho nebolo možné zameniť s iným dôvodom, a musia ho v ustanovenej lehote doručiť druhému účastníkovi, inak je neplatné. Uvedený dôvod sa nesmie dodatočne meniť.

Teraz mozem bud vypoved akceptovat alebo odmietnut Veľký omyl. Nemôžeš buď akceptovať alebo odmietnuť. Ak bola daná neplatná výpoveď alebo okamžité skončenie pracovného pomeru, môžeš trvať na ďalšom výkone práce od zamestnanca, ale o neplatnosti výpovede/okamžitého skončenia prac. pomeru musí rozhodnúť súd. A ak odmietnem, ponuknut zamestnancovi preradenie na inu pracu vzhladom na jej zdravotny stav a na kratsi pracovny cas na 4 hod. Toto máš skadiaľ?

Zákonník práce § 55 Preradenie na inú prácu
(1) Vykonávať práce iného druhu alebo na inom mieste, ako boli dohodnuté v pracovnej zmluve, je zamestnanec povinný len výnimočne, a to v prípadoch ustanovených v odsekoch 2 a 4.

(2) Zamestnávateľ je povinný preradiť zamestnanca na inú prácu, ak

a) zamestnanec vzhľadom na svoj zdravotný stav podľa lekárskeho posudku dlhodobo stratil spôsobilosť naďalej vykonávať doterajšiu prácu, alebo ak ju nesmie vykonávať pre chorobu z povolania alebo pre ohrozenie touto chorobou, alebo ak na pracovisku dosiahol najvyššiu prípustnú expozíciu určenú rozhodnutím príslušného orgánu verejného zdravotníctva,

(3) Ak nemožno dosiahnuť účel preradenia podľa odseku 2 preradením zamestnanca v rámci pracovnej zmluvy, môže zamestnávateľ preradiť zamestnanca v týchto prípadoch po DOHODE aj na prácu iného druhu, ako bol dohodnutý v pracovnej zmluve.

(5) Práca, na ktorú zamestnávateľ preraďuje zamestnanca podľa odseku 3, musí zodpovedať zdravotnej spôsobilosti zamestnanca na prácu. Zamestnávateľ je povinný prihliadnuť aj na to, aby táto práca bola pre zamestnanca vhodná vzhľadom na jeho schopnosti a kvalifikáciu.

(6) Zamestnávateľ je povinný vopred prerokovať so zamestnancom dôvod preradenia na inú prácu a dobu, počas ktorej má preradenie trvať. Ak preradením zamestnanca dochádza k zmene pracovnej zmluvy, zamestnávateľ je povinný vydať mu písomné oznámenie o dôvode preradenia na inú prácu a o jeho trvaní okrem prípadov uvedených v odseku 4.

Ani zo zdravotných dôvod nemôže zamestnanca preradiť ako sa ti zapáči a dokonca mu ešte stanoviť kratšiu pracovnú dobu bez jeho súhlasu.

A ak odmietne preradenie, nemusim jej vyplatit odstupne ani ziadne nahrady. Je to takto spravne? Dakujem za odpoved.
Odstupné sa vypláca, ak dá výpoveď zamestnávateľ zamestnancovi, príp. pri dohode o skončení prac. pomeru:
Zákonník práce § 76 Odstupné a odchodné
(1) Zamestnancovi, s ktorým zamestnávateľ skončí pracovný pomer výpoveďou z dôvodov uvedených v § 63 ods. 1 písm. a) alebo b) alebo z dôvodu, že zamestnanec stratil vzhľadom na svoj zdravotný stav podľa lekárskeho posudku dlhodobo spôsobilosť vykonávať doterajšiu prácu alebo dohodou z tých istých dôvodov, patrí pri skončení pracovného pomeru odstupné v sume najmenej dvojnásobku jeho priemerného mesačného zárobku. Ak pracovný pomer zamestnanca trval u zamestnávateľa najmenej päť rokov, patrí mu odstupné v sume najmenej trojnásobku jeho priemerného mesačného zárobku.

Keďže však v tvojom prípade pracovný pomer skončil zamestnanec, platí toto:
§ 69
((4) Zamestnanec, ktorý okamžite skončil pracovný pomer, má nárok na náhradu mzdy v sume svojho priemerného mesačného zárobku za výpovednú dobu dvoch mesiacov.
Napíš, čo presne napísal zamestnanec vo svojej výpovedi (najlepšie, ak ju budeš citovať od slova do slova).
karpis
04.10.10,06:07
Prosím poradiť
Naša zamestnankyňa násstup 7.11.2005 ukončenie prac. pomeru 8.2.2010 následne nový pracovný pomer 9.2.2010 - 27.6.2010 ( podanie žiadosti na predčasný dôchodok) PN od 10.2.2010 do 27.6.2010 čiže odpacovaný 1 deň ostatné PN má nárok na odchodné a v akej výške?
prosím poradiť !!!!!!!!!
katka50
04.10.10,06:18
prosím poradiť !!!!!!!!!
Patrí jej odchodné. To, že je PN nemá na to vplyv.

Zákonník práce § 76 ods.6
(6) Pri prvom skončení pracovného pomeru po nadobudnutí nároku na predčasný starobný dôchodok, starobný dôchodok a invalidný dôchodok, ak pokles schopnosti vykonávať zárobkovú činnosť je viac ako 70 %, patrí zamestnancovi odchodné najmenej v sume jeho priemerného mesačného zárobku podľa § 134, ak požiada o poskytnutie uvedeného dôchodku pred skončením pracovného pomeru alebo bezprostredne po jeho skončení.
VERONIKA6
04.10.10,06:33
Výpočet odchodného si pozri aj v príspevku č. 11.
elenka
05.10.10,11:30
Zamestnanec nastúpil do pracovného pomeru z úradu práce, kde bol dlhodobo evidovaný ako uchádzač o zamestnanie a počas tejto doby začal poberať predčasný starobný dôchodok. V pracovnom pomere v našej organizácii zotrval tri roky a požiadal o skončenie pracovného pomeru. Prináleží mu odchodné ? (u posledného zamestnávateľa pred úradom práce ešte dôchodok nepoberal). Prosím o radu, znalým tejto problematiky.
Ďakujem.
drobeceva
05.10.10,11:38
Zamestnanec nastúpil do pracovného pomeru z úradu práce, kde bol dlhodobo evidovaný ako uchádzač o zamestnanie a počas tejto doby začal poberať predčasný starobný dôchodok. V pracovnom pomere v našej organizácii zotrval tri roky a požiadal o skončenie pracovného pomeru. Prináleží mu odchodné ? (u posledného zamestnávateľa pred úradom práce ešte dôchodok nepoberal). Prosím o radu, znalým tejto problematiky.
Ďakujem.
keďže v čase, kedy mu bol priznaný PSD nebol Vašim zamestnancom , tak odchodné mu nepatrí
Chobot
05.10.10,12:34
keďže v čase, kedy mu bol priznaný PSD nebol Vašim zamestnancom , tak odchodné mu nepatrí

Ja som opačného názoru. Podľa mňa mu patrí. Odcitujem najprv ustanovenie ZP § 76 ods. 6:

(6) Pri prvom skončení pracovného pomeru po nadobudnutí nároku na predčasný starobný dôchodok, starobný dôchodok a invalidný dôchodok, ak pokles schopnosti vykonávať zárobkovú činnosť je viac ako 70 %, patrí zamestnancovi odchodné najmenej v sume jeho priemerného mesačného zárobku podľa § 134, ak požiada o poskytnutie uvedeného dôchodku pred skončením pracovného pomeru alebo bezprostredne po jeho skončení.

Takže podľa uvedeného ustanovenia patrí odchodné nielen vtedy, ak počas trvania PP (alebo bezprostredne po jeho skončení) mu vznikne nárok na starobný dôchodok, ale aj vtedy, ak mu nárok na SD vznikol pred vznikom PP, ale mu predtým nebol vyplatený.

A tu, keď končí PP, tak to je v súlade s tou prvou vetou ustanovenia - jemu prvý krát končí PP po vzniku nároku na SD. Predtým nekončil PP, takže mu odchodné nemal kto vyplatiť.

Treba si len overiť, či naozaj nedostal odchodné: mohol predtým končiť PP a následne na to požiadať o napr. predčasný ku dňu skončeniu PP v predchádzajúcej práci - potom by dostal odchodné dodatočne od predchádzajúceho zamestnávateľa. Takže overiť dátum vzniku nároku a dátum skončenia predchádzajúceho PP.
mzdarka renca
05.10.10,12:46
Ja som opačného názoru. Podľa mňa mu patrí. Odcitujem najprv ustanovenie ZP § 76 ods. 6:

(6) Pri prvom skončení pracovného pomeru po nadobudnutí nároku na predčasný starobný dôchodok, starobný dôchodok a invalidný dôchodok, ak pokles schopnosti vykonávať zárobkovú činnosť je viac ako 70 %, patrí zamestnancovi odchodné najmenej v sume jeho priemerného mesačného zárobku podľa § 134, ak požiada o poskytnutie uvedeného dôchodku pred skončením pracovného pomeru alebo bezprostredne po jeho skončení.

Takže podľa uvedeného ustanovenia patrí odchodné nielen vtedy, ak počas trvania PP (alebo bezprostredne po jeho skončení) mu vznikne nárok na starobný dôchodok, ale aj vtedy, ak mu nárok na SD vznikol pred vznikom PP, ale mu predtým nebol vyplatený.

A tu, keď končí PP, tak to je v súlade s tou prvou vetou ustanovenia - jemu prvý krát končí PP po vzniku nároku na SD. Predtým nekončil PP, takže mu odchodné nemal kto vyplatiť.

Treba si len overiť, či naozaj nedostal odchodné: mohol predtým končiť PP a následne na to požiadať o napr. predčasný ku dňu skončeniu PP v predchádzajúcej práci - potom by dostal odchodné dodatočne od predchádzajúceho zamestnávateľa. Takže overiť dátum vzniku nároku a dátum skončenia predchádzajúceho PP.

zaujímavá teória, ja som to dodnes brala tak, ako Evka...... minimálne 10x som si to prečítala a teraz na to čumím asi takto :eek::)

PS: niečo na tom bude, že sa učíme celý život, a to som bola v naivnej predstave, že ZP mám v malíčku:(
drobeceva
05.10.10,14:02
Ja som opačného názoru. Podľa mňa mu patrí. Odcitujem najprv ustanovenie ZP § 76 ods. 6:

(6) Pri prvom skončení pracovného pomeru po nadobudnutí nároku na predčasný starobný dôchodok, starobný dôchodok a invalidný dôchodok, ak pokles schopnosti vykonávať zárobkovú činnosť je viac ako 70 %, patrí zamestnancovi odchodné najmenej v sume jeho priemerného mesačného zárobku podľa § 134, ak požiada o poskytnutie uvedeného dôchodku pred skončením pracovného pomeru alebo bezprostredne po jeho skončení.

Takže podľa uvedeného ustanovenia patrí odchodné nielen vtedy, ak počas trvania PP (alebo bezprostredne po jeho skončení) mu vznikne nárok na starobný dôchodok, ale aj vtedy, ak mu nárok na SD vznikol pred vznikom PP, ale mu predtým nebol vyplatený.

A tu, keď končí PP, tak to je v súlade s tou prvou vetou ustanovenia - jemu prvý krát končí PP po vzniku nároku na SD. Predtým nekončil PP, takže mu odchodné nemal kto vyplatiť.

Treba si len overiť, či naozaj nedostal odchodné: mohol predtým končiť PP a následne na to požiadať o napr. predčasný ku dňu skončeniu PP v predchádzajúcej práci - potom by dostal odchodné dodatočne od predchádzajúceho zamestnávateľa. Takže overiť dátum vzniku nároku a dátum skončenia predchádzajúceho PP.

No...donútil si ma teraz sa zamyslieť. Niečo pravdy na tom môže byť. Ak u predchádzajúceho z-ľa odchodné nedostal, bolo by to tak, ako píšeš.

V praxi som takýto prípad nemala.
Som na tom podobne, ako mzdarka renča.
Ale znova sa potvrdilo, že celý život sa učíme;)
Kvaka
05.10.10,14:29
Ako je to s odchodným, ak niekto skončí dočasnú službu po piatich rokoch dočasného služobného pomeru, nevzniká mu teda nárok na výsluhový dôchodok. Počas výkonu služby požiadal o riadny starobný dôchodok, tento mu bol priznaný. Prvý krát vlastne skončil zamestnanie po nadobudnutí nároku na starobný dôchodok až ukončením dočasnej služby. Z tohto titulu dostal odchodné vo výške jedného mesačného platu, ale toto odchodné je z titulu ukončenia dočasnej služby po 5 rokoch, také isté odchodné dostal aj iný mladý človek, ktorý ukončil dočasnú päťročnú službu a odišiel zo silového rezortu. Neviete niekto, či má takýto dôchodca nárok na odchodné z dôvodu prvého skončenia pracovného pomeru po nadobudnutí nároku na starobný dôchodok?
elenka
06.10.10,09:05
Ďakujem Chobot, ja zastávam ten itý názor, ešte si overím u predchádzajúceho zamestnávateľa tak ako píšeš. Ďakuem ešte raz.
hanelie
06.10.10,09:31
Zamestnanec nastúpil do pracovného pomeru z úradu práce, kde bol dlhodobo evidovaný ako uchádzač o zamestnanie a počas tejto doby začal poberať predčasný starobný dôchodok. V pracovnom pomere v našej organizácii zotrval tri roky a požiadal o skončenie pracovného pomeru. Prináleží mu odchodné ? (u posledného zamestnávateľa pred úradom práce ešte dôchodok nepoberal). Prosím o radu, znalým tejto problematiky.
Ďakujem.


(6) Pri prvom skončení pracovného pomeru po nadobudnutí nároku na predčasný starobný dôchodok, starobný dôchodok a invalidný dôchodok, ak pokles schopnosti vykonávať zárobkovú činnosť je viac ako 70 %, patrí zamestnancovi odchodné najmenej v sume jeho priemerného mesačného zárobku podľa § 134, ak požiada o poskytnutie uvedeného dôchodku pred skončením pracovného pomeru alebo bezprostredne po jeho skončení.
práve kvôli tej podmienke mu odchodné nepatrí /
Chobot
06.10.10,09:43
práve kvôli tej podmienke mu odchodné nepatrí /

hanelie, ale on požiadal o poskytnutie dôchodku pred skončením PP! Dokonca požiadala ešte pred začiatkom PP.


"ak požiada o poskytnutie uvedeného dôchodku pred skončením pracovného pomeru alebo bezprostredne po jeho skončení"

Ale tá posledná veta, na ktorú sa odvolávaš, je za iným účelom. Tá určuje, že na odchodné zamestnanec nemá nárok, ak o dôchodok požiada napr. 3 mesiace PO skončení PP (alebo mu nárok vznikne nie bezprostredne po skončení). A to sa stalo v jeho prípade, ale s tým predchádzajúcim zamestnávateľom. Tam skončil PP a až potom mu vznikol nárok. Preto mu predchádzajúci zamestnávateľ nemohol vyplatiť odchodné.
drobeceva
06.10.10,09:51
mne to vychádza - v čase, kedy mu bol priznaný PSD - zamestnávateľa nemal.
Čiste filozofická úvaha-ak by bol šikovný každý PSD-našiel by si zamestnávateľa, aby mohol využiť možnosť vyplatenia odchodného.;) Či, ako to je?
hanelie
06.10.10,10:23
čisto hypoteticky:

človek evidovaný na úp 5 rokov, potom požiada o dôchodok, je mu vyplácaný dva roky, potom sa zamestná, ukončí PP vznikne mu nárok na odchodné?
Kvaka
06.10.10,10:48
hanelie, ale on požiadal o poskytnutie dôchodku pred skončením PP! Dokonca požiadala ešte pred začiatkom PP.


"ak požiada o poskytnutie uvedeného dôchodku pred skončením pracovného pomeru alebo bezprostredne po jeho skončení"

Ale tá posledná veta, na ktorú sa odvolávaš, je za iným účelom. Tá určuje, že na odchodné zamestnanec nemá nárok, ak o dôchodok požiada napr. 3 mesiace PO skončení PP (alebo mu nárok vznikne nie bezprostredne po skončení). A to sa stalo v jeho prípade, ale s tým predchádzajúcim zamestnávateľom. Tam skončil PP a až potom mu vznikol nárok. Preto mu predchádzajúci zamestnávateľ nemohol vyplatiť odchodné.
Ja to čítam inak, ak požiada o dôchodok pred skončením pracovného pomeru, logicky z toho vyplýva, že počas pracovného pomeru. Takže nie pred začatím pracovného pomeru.
Chobot
06.10.10,11:08
Ja to čítam inak, ak požiada o dôchodok pred skončením pracovného pomeru, logicky z toho vyplýva, že počas pracovného pomeru. Takže nie pred začatím pracovného pomeru.

Ale nikde nie je podmienka, že k priznaniu SD musí dôjsť počas trvania PP. Tá prvá veta ustanovenia práve hovorí o tom, že pri prvom skončení PP po nadobudnutí nároku. Nikde nie je obmedzené, že ten nárok nemôže vzniknúť pred začiatkom toho prac. pomeru, ktorý sa končí.
Chobot
06.10.10,11:10
čisto hypoteticky:

človek evidovaný na úp 5 rokov, potom požiada o dôchodok, je mu vyplácaný dva roky, potom sa zamestná, ukončí PP vznikne mu nárok na odchodné?

Áno. Ja si to ustanovenie vysvetľujem presne takto. Spĺňa to podmienku prvého skončenia PP po nadobudnutí nároku na dôchodok. Je jedno, po akej dlhej dobe od nadobudnutia nároku skončí PP.

Každý má nárok na odchodné, kto končí PP prvý krát ako dôchodca.
hanelie
06.10.10,11:54
Ale nikde nie je podmienka, že k priznaniu SD musí dôjsť počas trvania PP. Tá prvá veta ustanovenia práve hovorí o tom, že pri prvom skončení PP po nadobudnutí nároku. Nikde nie je obmedzené, že ten nárok nemôže vzniknúť pred začiatkom toho prac. pomeru, ktorý sa končí.

zdroj: kariera.zoznam.sk
Odchodné sa spája so vznikom nároku na dôchodok, a to:
• Predčasný starobný dôchodok
• Starobný dôchodok
• Invalidný dôchodok

Nárok na odchodné vzniká za nasledovných podmienok:
• Povinnosť vyplatiť Vám ho má zamestnávateľ, u ktorého pracujete v čase, keď Vám vznikne nárok na vyššie uvedené typy dôchodkov.
• O dôchodok musíte požiadať v čase pracovného pomeru alebo čo najskôr po skončení pracovného pomeru (musí Vám byť priznaný aj nárok, nestačí len podať žiadosť).
• „Čo najskôr“ znamená hneď po skončení pracovného pomeru, možno už v ten istý deň alebo nasledujúci deň, ak to nestihnete počas pracovného pomeru.
• Odchodné Vám prislúcha bez ohľadu na odstupné, t.j. môže Vám vzniknúť nárok na odstupné aj odchodné.
• Odchodné je možné vyplatiť iba raz, a to v čase, kedy Vám vznikol nárok na predčasný starobný, starobný alebo invalidný dôchodok.
• Výška odchodného je stanovená na minimálnu čiastku jedného Vášho priemerného platu.
Chobot
06.10.10,12:16
zdroj: kariera.zoznam.sk
Odchodné sa spája so vznikom nároku na dôchodok, a to:
• Predčasný starobný dôchodok
• Starobný dôchodok
• Invalidný dôchodok

Nárok na odchodné vzniká za nasledovných podmienok:
• Povinnosť vyplatiť Vám ho má zamestnávateľ, u ktorého pracujete v čase, keď Vám vznikne nárok na vyššie uvedené typy dôchodkov.
• O dôchodok musíte požiadať v čase pracovného pomeru alebo čo najskôr po skončení pracovného pomeru (musí Vám byť priznaný aj nárok, nestačí len podať žiadosť).
• „Čo najskôr“ znamená hneď po skončení pracovného pomeru, možno už v ten istý deň alebo nasledujúci deň, ak to nestihnete počas pracovného pomeru.
• Odchodné Vám prislúcha bez ohľadu na odstupné, t.j. môže Vám vzniknúť nárok na odstupné aj odchodné.
• Odchodné je možné vyplatiť iba raz, a to v čase, kedy Vám vznikol nárok na predčasný starobný, starobný alebo invalidný dôchodok.
• Výška odchodného je stanovená na minimálnu čiastku jedného Vášho priemerného platu.

Môže byť. Je to tiež len názor. Aj ja som dal svoj. Zo zákona to nevyplýva tak, ako to tu prezentujú. Ale možno sa mýlim...
Katy a R
10.10.10,09:01
Pripojí ešte niekto svoj názor :confused: ... veľmi zaujímavé..
veronikasad
10.10.10,09:19
(6) Pri prvom skončení pracovného pomeru po nadobudnutí nároku na predčasný starobný dôchodok, starobný dôchodok a invalidný dôchodok, ak pokles schopnosti vykonávať zárobkovú činnosť je viac ako 70 %, patrí zamestnancovi odchodné najmenej v sume jeho priemerného mesačného zárobku podľa § 134, ak požiada o poskytnutie uvedeného dôchodku pred skončením pracovného pomeru alebo bezprostredne po jeho skončení.

V odst. 6 mi chýba dodatok "u súčasného zamestnávatela", preto súhlasím s tým, čo napísal Chobot
Kvaka
10.10.10,09:30
(6) Pri prvom skončení pracovného pomeru po nadobudnutí nároku na predčasný starobný dôchodok, starobný dôchodok a invalidný dôchodok, ak pokles schopnosti vykonávať zárobkovú činnosť je viac ako 70 %, patrí zamestnancovi odchodné najmenej v sume jeho priemerného mesačného zárobku podľa § 134, ak požiada o poskytnutie uvedeného dôchodku pred skončením pracovného pomeru alebo bezprostredne po jeho skončení.

V odst. 6 mi chýba dodatok "u súčasného zamestnávatela", preto súhlasím s tým, čo napísal Chobot
Veronika, ale to vyplýva priamo zo znenia odseku. Zamestnancovi, ktorý požiada o odchodné pred skončením pracovného pomeru, patrí odchodné, ale kto je zamestnanec? Teda kto mu vyplatí odchodné? Zamestnávateľ, ktorý ho zamestnával, keď požiadal o odchodné, ale muselo to byť prvé skončenie pracovného pomeru po nadobudnutí nároku na dôchodok, teda nemôže to byť iný zamestnávateľ.
veronikasad
10.10.10,09:34
Veronika, ale to vyplýva priamo zo znenia odseku. Zamestnancovi, ktorý požiada o odchodné pred skončením pracovného pomeru, patrí odchodné, ale kto je zamestnanec? Teda kto mu vyplatí odchodné? Zamestnávateľ, ktorý ho zamestnával, keď požiadal o odchodné, ale muselo to byť prvé skončenie pracovného pomeru po nadobudnutí nároku na dôchodok, teda nemôže to byť iný zamestnávateľ.
Anka, logicky je to tak ako píšeš. Ale pokial by niektorý zamestnanec chcel využiť alebo zneužiť a dal podnet na súd, asi by zamestnávatel, ktorý odchodné odmietol vyplatiť - na súde neobhájil svoj postup...
Katy a R
10.10.10,09:59
takže taký príklad uvediem:
Ak zamestnanec (v preddôchodkovom veku) dostane výpoveď ... eviduje sa na UPSVaR ... prácu si nenájde .. tak sa rozhodne, že požiada o predčasný dôchodok. A trebárs o pol roka na to sa mu "pritrafí" práca na dobu určitú - rok. Doplním aj časovo - pol roka v evidencii, pol roka poberateľ PD a potom ten nový PP.
Mal by po skončení tohto PP nárok na odchodné. (u predchádzajúceho zamestnávateľa samozrejme nedostal).
A ešte .. o odchodné sa musí požiadať:confused:
Kvaka
10.10.10,11:27
takže taký príklad uvediem:
Ak zamestnanec (v preddôchodkovom veku) dostane výpoveď ... eviduje sa na UPSVaR ... prácu si nenájde .. tak sa rozhodne, že požiada o predčasný dôchodok. A trebárs o pol roka na to sa mu "pritrafí" práca na dobu určitú - rok. Doplním aj časovo - pol roka v evidencii, pol roka poberateľ PD a potom ten nový PP.
Mal by po skončení tohto PP nárok na odchodné. (u predchádzajúceho zamestnávateľa samozrejme nedostal).
A ešte .. o odchodné sa musí požiadať:confused:
Áno, súhlasím, to je prvé skončenie pracovného pomeru po nadobudnutí nároku na dôchodok.
Chobot
11.10.10,07:36
Veronika, ale to vyplýva priamo zo znenia odseku. Zamestnancovi, ktorý požiada o odchodné pred skončením pracovného pomeru, patrí odchodné, ale kto je zamestnanec? Teda kto mu vyplatí odchodné? Zamestnávateľ, ktorý ho zamestnával, keď požiadal o odchodné, ale muselo to byť prvé skončenie pracovného pomeru po nadobudnutí nároku na dôchodok, teda nemôže to byť iný zamestnávateľ.


Áno, súhlasím, to je prvé skončenie pracovného pomeru po nadobudnutí nároku na dôchodok.

Kvaka, ale v týchto príspevkoch si odporuješ..:confused::confused:
Chobot
11.10.10,07:41
takže taký príklad uvediem:
Ak zamestnanec (v preddôchodkovom veku) dostane výpoveď ... eviduje sa na UPSVaR ... prácu si nenájde .. tak sa rozhodne, že požiada o predčasný dôchodok. A trebárs o pol roka na to sa mu "pritrafí" práca na dobu určitú - rok. Doplním aj časovo - pol roka v evidencii, pol roka poberateľ PD a potom ten nový PP.
Mal by po skončení tohto PP nárok na odchodné. (u predchádzajúceho zamestnávateľa samozrejme nedostal).
A ešte .. o odchodné sa musí požiadať:confused:

Tiež si myslím, že má nárok.

O odchodné nemusí žiadať, vyplýva priamo zo zákona. Ale dobré je pripomenúť sa .... a by na to nezabudli...;)
Kvaka
11.10.10,07:58
Tiež si myslím, že má nárok.

O odchodné nemusí žiadať, vyplýva priamo zo zákona. Ale dobré je pripomenúť sa .... a by na to nezabudli...;)
No ja si nemyslím, že si odporujem. V obidvoch prípadoch dá odchodné ten zamestnávateľ, u ktorého zamestnanec pracoval, keď prvýkrát skončil pracovný pomer po nadobudnutí nároku na dôchodok, ak požiada o poskytnutie uvedeného dôchodku pred skončením pracovného pomeru alebo bezprostredne po jeho skončení.
Môže si neskôr nájsť prácu, ktorú keď ukončí, už nemá nárok požiadať o odstupné. Bude to už len ďalšie, ale nie prvé skončenie pracovného pomeru po nadobudnutí nároku na dôchodok.
Chobot
11.10.10,09:55
No ja si nemyslím, že si odporujem. V obidvoch prípadoch dá odchodné ten zamestnávateľ, u ktorého zamestnanec pracoval, keď prvýkrát skončil pracovný pomer po nadobudnutí nároku na dôchodok, ak požiada o poskytnutie uvedeného dôchodku pred skončením pracovného pomeru alebo bezprostredne po jeho skončení.
Môže si neskôr nájsť prácu, ktorú keď ukončí, už nemá nárok požiadať o odstupné. Bude to už len ďalšie, ale nie prvé skončenie pracovného pomeru po nadobudnutí nároku na dôchodok.

Lenže v tomto príklade nárok nadobudol v čase, kedy nebol v pracovnom pomere. U tarého zamestnávateľa nemal nárok, pretože dôchodok mu priznali až po skončení PP, teda počas doby, kedy bol evidovaný na úrade práce.

Nový PP mu vznikol už po priznaní nároku, teda pracovať začínal ako dôchodca. A keď končil tento PP, bolo to prvé skončenie pracovného pomeru po nadobudnutí nároku na dôchodok.


takže taký príklad uvediem:
Ak zamestnanec (v preddôchodkovom veku) dostane výpoveď ... eviduje sa na UPSVaR ... prácu si nenájde .. tak sa rozhodne, že požiada o predčasný dôchodok. A trebárs o pol roka na to sa mu "pritrafí" práca na dobu určitú - rok. Doplním aj časovo - pol roka v evidencii, pol roka poberateľ PD a potom ten nový PP.
Mal by po skončení tohto PP nárok na odchodné. (u predchádzajúceho zamestnávateľa samozrejme nedostal).
A ešte .. o odchodné sa musí požiadať:confused:
Kvaka
11.10.10,10:10
No však som súhlasila s príspevkom Katy a R, a vôbec v tom nevidím problém, ani rozpor s tým, čo som napísala k príspevku veroniky: Zamestnancovi, ktorý požiada o odchodné pred skončením pracovného pomeru, patrí odchodné, ale kto je zamestnanec? Teda kto mu vyplatí odchodné? Zamestnávateľ, ktorý ho zamestnával, keď požiadal o odchodné, ale muselo to byť prvé skončenie pracovného pomeru po nadobudnutí nároku na dôchodok, teda nemôže to byť iný zamestnávateľ.

V čom si nerozumieme, neviem, možno ma zle čítaš, aj keď každý máme na to svoj názor, trvám na tom, že v tých dvoch príspevkoch, čo si citoval, si neodporujem.
Chobot
11.10.10,10:20
No však som súhlasila s príspevkom Katy a R, a vôbec v tom nevidím problém, ani rozpor s tým, čo som napísala k príspevku veroniky: Zamestnancovi, ktorý požiada o odchodné pred skončením pracovného pomeru, patrí odchodné, ale kto je zamestnanec? Teda kto mu vyplatí odchodné? Zamestnávateľ, ktorý ho zamestnával, keď požiadal o odchodné, ale muselo to byť prvé skončenie pracovného pomeru po nadobudnutí nároku na dôchodok, teda nemôže to byť iný zamestnávateľ.

V čom si nerozumieme, neviem, možno ma zle čítaš, aj keď každý máme na to svoj názor, trvám na tom, že v tých dvoch príspevkoch, čo si citoval, si neodporujem.

V príspevku, čo písala Katy a R v čase, keď mu vznikol nárok na dôchodok, nebol nikde zamestnancom. Bol evidovaný na úrade práce. Čiže v čase, keď požiadal o odchodné, nemal zamestnávateľa. A napísala si, že má aj tak nárok na odchodné u zamestnávateľa, u ktorého sa zamestnal po tom, čo mu vznikol nárok na dôchodok.
hanelie
11.10.10,10:36
čerstvá odpoveď z pracovno právneho oddelenia inšpektorátu práce:

dôchodca nastupujúci do PP, ktorý už poberá dôchodok nemá nárok na odchodné po ukončení tohto PP, hoci inde mu /napr. evidencia úpsvar/ ho nevyplatili
Kvaka
11.10.10,10:41
No tak inak. Ja ti to dám do textu.

No však som súhlasila s príspevkom Katy a R, a vôbec v tom nevidím problém, ani rozpor s tým, čo som napísala k príspevku veroniky: Zamestnancovi, ktorý požiada o odchodné pred skončením pracovného pomeru, patrí odchodné, ale kto je zamestnanec? Teda kto mu vyplatí odchodné? Zamestnávateľ, ktorý ho zamestnával, keď požiadal o odchodné, ale muselo to byť prvé skončenie pracovného pomeru po nadobudnutí nároku na dôchodok, teda nemôže to byť iný zamestnávateľ ako ten, u ktorého požiadal o odchodné.




V príspevku, čo písala Katy a R v čase, keď mu vznikol nárok na dôchodok, nebol nikde zamestnancom. Bol evidovaný na úrade práce. Čiže v čase, keď požiadal o odchodné, nie o odchodné, o dôchodok požiadal nemal zamestnávateľa. Nemal, súhlasím. A napísala si, že má aj tak nárok na odchodné u zamestnávateľa, u ktorého sa zamestnal po tom, čo mu vznikol nárok na dôchodok. Áno, súhlasím, lebo nárok na dôchodok nenadobudol u predchádzajúceho zamestnávateľa, ani bezprostredne po výpovedi, ale až po dlhšej evidencii na úrade práce, a tento zamestnávateľ bol prvým zamestnávateľom od ktorého mal právo požiadať o odstupné.
Kvaka
11.10.10,11:18
čerstvá odpoveď z pracovno právneho oddelenia inšpektorátu práce:

dôchodca nastupujúci do PP, ktorý už poberá dôchodok nemá nárok na odchodné po ukončení tohto PP, hoci inde mu /napr. evidencia úpsvar/ ho nevyplatili
Hanelie, a dá sa hovoriť o úrade práce ako o zamestnávateľovi, ktorý mohol odchodné vyplatiť? Asi nie, tak to čo je v tej zátvorke je asi nad rámec zákona. To, že si nárok na odchodné nemôže presúvať z predchádzajúceho zamestnania na to ďalšie, to som si aj ja tak vysvetlila. Ale v prípade, že sa rozhodol požiadať o dôchodok počas evidencie na úrade práce a nie bezprostredne po skončení predchádzajúceho zamestnania, tak by mohol mať nárok na odchodné od prvého zamestnávateľa po nadobudnutí nároku na dôchodok.
hanelie
11.10.10,11:32
Ale v prípade, že sa rozhodol požiadať o dôchodok počas evidencie na úrade práce a nie bezprostredne po skončení predchádzajúceho zamestnania, tak by mohol mať nárok na odchodné od prvého zamestnávateľa po nadobudnutí nároku na dôchodok.
niet dôvodu na rôzne projekcie - úplne zrozumiteľne - nárok na odchodné vzniká len osobe, ktorá je práve v PP, požiada o dôchodok počas tohto PP a potom z akéhokoľvek dôvodu ukončí PP
/ btw - definícia odchodného je klasifikovaná ako odmena zamestnávateľa za /dlhoročnú/ prácu v podniku/firme ap./
Chobot
12.10.10,06:24
niet dôvodu na rôzne projekcie - úplne zrozumiteľne - nárok na odchodné vzniká len osobe, ktorá je práve v PP, požiada o dôchodok počas tohto PP a potom z akéhokoľvek dôvodu ukončí PP
/ btw - definícia odchodného je klasifikovaná ako odmena zamestnávateľa za /dlhoročnú/ prácu v podniku/firme ap./

Tak toto je logické vysvetlenie. ;)

Asi s tým súhlasím.
petacuckova
21.10.10,04:29
Dobrý deň. Prosila by som vás o radu... Na odchodné vzniká nárok zamestnancovi pri prvom skončení pp po nadobudnutí nároku na dôchodok... Naša zamestnankyňa ide požiadať k 30.11 o predčasný dôchodok a k tomuto dátumu aj skončí PP... Má nárok na odchodné,keďže skončí PP a ešte nie je dôchodkyňa, respektíve rozhodnutie o dôchodku ešte nebude mať ? A keby požiadala trebárs k 30.11. o dôchodok a naďalej by pracovala ešte 2 týždne ( lebo aj nad tým uvažuje ) a v čase keď bude končiť pracovný pomer ešte nebude mať rozhodnutie o priznaní dôchodku,ale v podstate k tomuto dátumu mu jej ho neskôr priznajú...vtedy jej môžem vyplatiť keď oň požiada ? Ďakujem veľmi pekne za odpoveď, ale ešte som sa s odchodným v mojej praxi nestretla...
katka50
21.10.10,04:41
Dobrý deň. Prosila by som vás o radu... Na odchodné vzniká nárok zamestnancovi pri prvom skončení pp po nadobudnutí nároku na dôchodok... Naša zamestnankyňa ide požiadať k 30.11 o predčasný dôchodok a k tomuto dátumu aj skončí PP... Má nárok na odchodné,keďže skončí PP a ešte nie je dôchodkyňa, respektíve rozhodnutie o dôchodku ešte nebude mať ? A keby požiadala trebárs k 30.11. o dôchodok a naďalej by pracovala ešte 2 týždne ( lebo aj nad tým uvažuje ) a v čase keď bude končiť pracovný pomer ešte nebude mať rozhodnutie o priznaní dôchodku,ale v podstate k tomuto dátumu mu jej ho neskôr priznajú...vtedy jej môžem vyplatiť keď oň požiada ? Ďakujem veľmi pekne za odpoveď, ale ešte som sa s odchodným v mojej praxi nestretla...

Na odchodné má nárok zamestnanec pri prvom skončení PP po nadobudnutí nároku na dôchodok, alebo ak o dôchodok požiada bezprostredne po ukončení PP. Ty jej ho však môžeš vyplatiť až po predložení Rozhodnutia o priznaní dôchodku. Čiže Ti ho predloží a Ty jej ho vyplatíš či už počas trvania PP, alebo po ukončení PP.
petacuckova
21.10.10,05:04
Čiže ak by aj požiadala k 30.11. o predčasný dôchodok ,k tomuto dátumu by ukončila PP,tak jej ho nevyplatím,lebo kým nemám rozhodnutie, nemôžem. Ak by mi však doniesla rozhodnutie napr. v januári 2011 a požiadala o odchodné, vyplatím jej ho ...Ale platí to aj vtedy, aj keď ukončí PP pomer k tomu dátumu, keď aj požiada o dôchodok ? Lebo to nebude prvé ukončenie PP po nadobudnutí nároku na dôchodok,lebo to bude v ten istý deň... Zle to chápem ? Začínam mať v tom guľáš :(...
katka50
21.10.10,05:10
Čiže ak by aj požiadala k 30.11. o predčasný dôchodok ,k tomuto dátumu by ukončila PP,tak jej ho nevyplatím,lebo kým nemám rozhodnutie, nemôžem. Ak by mi však doniesla rozhodnutie napr. v januári 2011 a požiadala o odchodné, vyplatím jej ho ...Nemusí žiadať-predloží Rozhodnutie a Ty jej ho vyplatíš.Ale platí to aj vtedy, aj keď ukončí PP pomer k tomu dátumu, keď aj požiada o dôchodok ? ÁnoLebo to nebude prvé ukončenie PP po nadobudnutí nároku na dôchodok,lebo to bude v ten istý deň... Zle to chápem ? Začínam mať v tom guľáš :(...
Príklad: PP skončí k 30.11.2010 a o dôchodok požiada od 30.11.2010. Patrí jej odchodné po predložení Rozhodnutia o priznaní dôchodku.
petacuckova
21.10.10,05:20
Katka 50 ďakujem ti veľmi pekne za odpoveď... Prajem pekný deň...
petacuckova
22.11.10,12:03
Dobrý deň. Už som tu prednedávnom riešila zamestnankyňu a teraz už mám od nej presné informácie. K 15.12.2010 končí dohodou pracovný pomer a ide do predčasného dôchodku. Mňa by zaujímalo, keď jej budem robiť výplatu za december v januári, či jej nemôžem vyplatiť odchodné, aj keď ešte nebudem mať rozhodnutie o priznaní predčasného dôchodku, ale určite mi ho donesie hneď po obdržaní... ide mi o to, že ak som dobre postrehla,budúci rok sa z odchodného budú platiť aj odvody do ZP a SP a na školení nám spomínali, že ak by trebárs doniesol rozhodnutie budúci rok v marci, tak v tom prípade by bolo nutné ho rozpopčítať na mesiace a urobiť opravné mesačné výkazy ( aj keď si to v pravdupovediac neviem predstaviť ).... Proste by som sa chcela všetkému tomuto vyhnúť :-)... Ďakujem za odpoved...
petacuckova
24.11.10,06:33
Vie mi niekto prosím vás poradiť ? Ďakujem...
katka50
24.11.10,06:47
Dobrý deň. Už som tu prednedávnom riešila zamestnankyňu a teraz už mám od nej presné informácie. K 15.12.2010 končí dohodou pracovný pomer a ide do predčasného dôchodku. Mňa by zaujímalo, keď jej budem robiť výplatu za december v januári, či jej nemôžem vyplatiť odchodné, aj keď ešte nebudem mať rozhodnutie o priznaní predčasného dôchodku, ale určite mi ho donesie hneď po obdržaní... ide mi o to, že ak som dobre postrehla,budúci rok sa z odchodného budú platiť aj odvody do ZP a SP a na školení nám spomínali, že ak by trebárs doniesol rozhodnutie budúci rok v marci, tak v tom prípade by bolo nutné ho rozpopčítať na mesiace a urobiť opravné mesačné výkazy ( aj keď si to v pravdupovediac neviem predstaviť ).... Proste by som sa chcela všetkému tomuto vyhnúť :-)... Ďakujem za odpoved...
Odchodné môžeš vyplatiť až po predložení Rozhodnutia o priznaní dôchodku-veď pri predčasnom je aj možnosť, že jej ho nemusia priznať.
petacuckova
25.11.10,07:00
Ona už bola na sociálke dopredu si zisťovať, takže priznať jej ho priznajú... ďakujem za odpoveď. A ešte jedna podotázka, ak by mi ho doniesla trebárs vo februári aký priemer použijem pri výpočte odchodného ? - priemer posledný platný z decembra, alebo vypočítam za 4Q/2010 a použijem ten...keďže už u nás nebude pracovať ?
eva24
25.11.10,07:13
Chcem sa opýtať, zákon o verejnom záujme a vyplatení odchodného, zamestanec mal od 1.1.2010 určený tarifný plat podal žiadosť o prvý odchod do dôchodku k 31.07.2010, v mesiaci 07/2010 sa mu zmenil tarifný plat zobrali mu osobný príplatok, ktorý tarifný plat použijem na výpočet odchodného?
mzdarka renca
25.11.10,17:25
Chcem sa opýtať, zákon o verejnom záujme a vyplatení odchodného, zamestanec mal od 1.1.2010 určený tarifný plat podal žiadosť o prvý odchod do dôchodku k 31.07.2010, v mesiaci 07/2010 sa mu zmenil tarifný plat zobrali mu osobný príplatok, ktorý tarifný plat použijem na výpočet odchodného?

Odchodné neupravuje zákon o odmeňovaní niektorých zamestnancov vo verejnom záujme č. 553/2003, ale riadiš sa Zákonníkom práce. Viem, že tebe ide o to, že zamestnanec je od 31.7.2010 rozhodnutím SP starobným dôchodcom. Odchodné vyplatíš vo výške funkčného platu (alebo platov v zmysle KZ), ktorý má v tom mesiaci, keď končí PP.
petacuckova
29.11.10,11:47
A ešte jedna podotázka, ak by mi ho doniesla trebárs vo februári aký priemer použijem pri výpočte odchodného ? - priemer posledný platný z decembra, alebo vypočítam za 4Q/2010 a použijem ten...keďže už u nás nebude pracovať ?