lopta1
24.09.10,14:56
Dobry den.
Prenajimam nebytove priestory (ktore mam sama prenajate) jednemu podnikatelovi, ktoremu prisiel nedoplatok za energie za minuly rok. Nedoplatok ziada zaplatit odo mna a vyhovara sa na to, ze mu bola od elektrarni uctovana vyssia tarifa za kilowat na kurenie, pretoze vraj nieje v rozvodovej skrini nejaky automaticky prepinac aby mu to pocitalo v tej nizsej tarife.

V zmluve ma ale napisane, ze: Zmluvné strany sa dohodli, ze podnajomnik hradi vsetky náklady spojené s odberom elektrickej energie.

Sam si bol prihlasovat elektriku.

Tak by som sa chcela opytat, ci ma pravo odo mna tento nedoplatok ziadat zaplatit alebo nie ? a ci som mala ja ako najomca povinnost mu takyto prepinac zabezpecit alebo nie. ... chce na mna podat trestne oznamenie.
ciners
24.09.10,15:14
Ked bol sam prihlasovat elektrinu,tak asi vedel v akom tarife bude, nie? Ta zmluva na elektro je na koho?
lopta1
24.09.10,15:26
Zmluva na elektriku je na neho.

No a podla mna musel vediet za aku tarifu sa mu to bude pocitat, kedze si to bol prihlasovat sam na seba.
arizona
24.09.10,16:19
Zmluva na elektrinu je na jeho meno, predpokladám, že výpisy a faktúry chodili do jeho rúk nie do tvojich.
Takže on od začiatku vedel v akej tarife má elektrinu,koľko platí mesačne zálohu a koľko míňa...
Mal možnosť to riešiť hneď, nie až po roku. Prečo by si ty mal platiť za niečo, čo spotreboval on?
Podľa mňa je to z jeho strany špekulácia.
Mária27
24.09.10,16:29
Občiansky zákonník - nájom všeobecne:

§ 668
(1) Nájomca je povinný oznámiť prenajímateľovi bez zbytočného odkladu potreby opráv, ktoré má vykonať prenajímateľ. Pri porušení tejto povinnosti zodpovedá nájomca za škodu tým spôsobenú a nemá nároky, ktoré by mu inak prislúchali pre nemožnosť alebo obmedzenú možnosť užívať vec pre vady veci, ktoré sa včas prenajímateľovi neoznámili.
§ 669
Ak nájomca vynaložil na vec náklady pri oprave, na ktorú je povinný prenajímateľ, má nárok na náhradu týchto nákladov, ak sa oprava vykonala so súhlasom prenajímateľa alebo ak prenajímateľ bez zbytočného odkladu opravu neobstaral, hoci sa mu oznámila jej potreba. Inak môže nájomca požadovať len to, o čo sa prenajímateľ obohatil.

Zák. 116/1990 o nájme nebytových priestorov
§ 5
Práva a povinnosti prenajímateľa a nájomcu

(1) Ak nie je dohodnuté inak, prenajímateľ je povinný odovzdať nebytový priestor nájomcovi v stave spôsobilom na dohovorené alebo obvyklé užívanie, v tomto stave ho na svoje náklady udržiavať a zabezpečovať riadne plnenie služieb, ktorých poskytovanie je s užívaním nebytového priestoru spojení.
(2) Nájomca je oprávnený užívať nebytový priestor v rozsahu dohodnutom v zmluve.
(3) Nájomca je povinný uhrádzať náklady spojené s obvyklým udržiavaním.
(4) Nájomca je povinný bez zbytočného odkladu oznámiť prenajímateľovi potrebu opráv, ktoré má prenajímateľ urobiť, a umožniť vykonanie týchto i iných nevyhnutných opráv; inak nájomca zodpovedá za škodu, ktorá nesplnením povinnosti vznikla.
§ 6
Podnájom
(1) Nájomca je oprávnený prenechať nebytový priestor alebo jeho časť na určitý čas do podnájmu len so súhlasom prenajímateľa.
(2) Práva a povinnosti vyplývajúce z § 5 sa vzťahujú aj na toho, komu sa nebytový priestor prenechal do podnájmu.
marleau
24.09.10,16:32
Zmluva na elektrinu je na jeho meno, predpokladám, že výpisy a faktúry chodili do jeho rúk nie do tvojich.
Takže on od začiatku vedel v akej tarife má elektrinu,koľko platí mesačne zálohu a koľko míňa...
Mal možnosť to riešiť hneď, nie až po roku. Prečo by si ty mal platiť za niečo, čo spotreboval on?
Podľa mňa je to z jeho strany špekulácia.

Podľa mňa je to chrapúnstvo,tu je všetko jasné.
lopta1
24.09.10,17:42
Občiansky zákonník - nájom všeobecne:

§ 668
(1) Nájomca je povinný oznámiť prenajímateľovi bez zbytočného odkladu potreby opráv, ktoré má vykonať prenajímateľ. Pri porušení tejto povinnosti zodpovedá nájomca za škodu tým spôsobenú a nemá nároky, ktoré by mu inak prislúchali pre nemožnosť alebo obmedzenú možnosť užívať vec pre vady veci, ktoré sa včas prenajímateľovi neoznámili.



takze z tohto som pochopila, ze ked mi to neoznamil, no vlastne oznamil, ale az po roku (aj to mi povedal len v sukromnom rozhovore medzi 4 ocami), tak si za to zodpoveda sam a nic mu nemusim zaplatit.