ps84
24.09.10,17:38
Ahoj,
potreboval by som poradiť ohľadom zmluvy zo zamestnávateľom.
Moja situácia je nasledovná:
Počas školy som pracoval vo firme ako brigádnik, až dovtedy kým som neodštátnicoval. Z mojím šéfom som bol dohodnutý, že po škole nastúpim na plný úväzok, ale situácia sa zmenila a namiesto toho aby ma prijali, museli začať prepúšťať, takže ma nemohol prijať. Tak sme sa dohodli že budem zatiaľ pracovať aspoň na dohodu. Lenže situácia sa stále nezlepšila a takže ma stále nemôžu prijať. A na dohodu môžem odpracovať iba 350 h ročne ( a ja už mám teraz odpracovaných cca. 250h). Keď som sním tento týždeň rozprával tak mi povedal, že sa na mňa pýtal na generálnom riaditeľstve, ohľadom môjho nástupu do práce na trvali prac pomer, no tam mu povedal generálny riaditeľ, že ak ma chce prijať tak musí na miesto mňa prepustiť niekoho iného. A to by som nerád. Takže vás žiadam o radu ako by som mohol pracovať vo firme na dohodu alebo inú pracovnú zmluvu. Keďže na trvalí pracovný pomer nemôžem.

Vopred ďakujem za odpovede.
vieraaaa
24.09.10,16:05
Ahoj,
potreboval by som poradiť ohľadom zmluvy zo zamestnávateľom.
Moja situácia je nasledovná:
Počas školy som pracoval vo firme ako brigádnik, až dovtedy kým som neodštátnicoval. Z mojím šéfom som bol dohodnutý, že po škole nastúpim na plný úväzok, ale situácia sa zmenila a namiesto toho aby ma prijali, museli začať prepúšťať, takže ma nemohol prijať. Tak sme sa dohodli že budem zatiaľ pracovať aspoň na dohodu. Lenže situácia sa stále nezlepšila a takže ma stále nemôžu prijať. A na dohodu môžem odpracovať iba 350 h ročne ( a ja už mám teraz odpracovaných cca. 250h). Keď som sním tento týždeň rozprával tak mi povedal, že sa na mňa pýtal na generálnom riaditeľstve, ohľadom môjho nástupu do práce na trvali prac pomer, no tam mu povedal generálny riaditeľ, že ak ma chce prijať tak musí na miesto mňa prepustiť niekoho iného. A to by som nerád. Takže vás žiadam o radu ako by som mohol pracovať vo firme na dohodu alebo inú pracovnú zmluvu. Keďže na trvalí pracovný pomer nemôžem.

Vopred ďakujem za odpovede.

Jednou možnosťou by bolo uzatvoriť u zamestnávateľ aj dohodu o vykonaní práce aj dohodu o pracovnej činnosti. Súbeh sa nevylučuje, len každá je iný druh práce. Dohoda o pracovnej činnosti je na opakované práce a môže sa vykonávať max. 10 hodín týždenne. Dohoda o vykonaní práce je na jednorázové práce a časovým limitom max. 350 hodín za rok.
Viď aj poradňa HN:
http://moje.hnonline.sk/node/1745

Okrem toho, pokiaľ by si pracoval na dohody a bol evidovaný na úrade práce, je aj hranica príjmu, myslím, že je to teraz max.136,52 € - iank Ťa vyradia z evidencie. Ale to asi ovládaš.

Z tvojej otázky som nepochopila, či si pracoval ako študent na základe dohody o brigádnickej práci študentov alebo inej, keď píšeš, že už máš odpracovaných 250 hodín, lebo hodiny odpracované na základe rôznych dohôd sa nesčítavajú.
ps84
24.09.10,16:22
Počas školy som mal dohodu o brigádnickej práci ale ta už nemohla pokračovať lebo, už nie som študent. takže sme uzavreli dohodu o vykonaní práce ( a na túto dohodu už mám odpracovaných tých cca. 250h).

Úrad práce ma netrápi, som evidovaný ako dobrovoľne nezamestnaný. A zdravotné poistenie si platím sám. Dúfam, že mi žiadni iné povinnosti voči štátu nemám ak som dobrovoľne nezamestnaný.
vieraaaa
24.09.10,16:32
Počas školy som mal dohodu o brigádnickej práci ale ta už nemohla pokračovať lebo, už nie som študent. takže sme uzavreli dohodu o vykonaní práce ( a na túto dohodu už mám odpracovaných tých cca. 250h).

Úrad práce ma netrápi, som evidovaný ako dobrovoľne nezamestnaný. A zdravotné poistenie si platím sám. Dúfam, že mi žiadni iné povinnosti voči štátu nevyplývajú ak som dobrovoľne nezamestnaný.
Takže potom by bolo riešenie, pracovať naďalej na DoVP a súčasne uzatvoriť aj dohodu o pracovnej činnosti na 10 hodín týždenne (viď poradňa HN - link som uviedla v predošlej odpovedi), no v dohode musí byť uvedená iná práca. Veď v tom by Ti mal vedieť zamestnávateľ poradiť, či má možnosť uzatvoriť s Tebou ešte jednu dohodu, pokiaľ má o Tvoju prácu záujem.
veronikasad
24.09.10,16:43
Počas školy som mal dohodu o brigádnickej práci ale ta už nemohla pokračovať lebo, už nie som študent. takže sme uzavreli dohodu o vykonaní práce ( a na túto dohodu už mám odpracovaných tých cca. 250h).

Úrad práce ma netrápi, som evidovaný ako dobrovoľne nezamestnaný. A zdravotné poistenie si platím sám. Dúfam, že mi žiadni iné povinnosti voči štátu nemám ak som dobrovoľne nezamestnaný.

No mala by ťa trápiť zdravotná poisťovňa, ak tvoj mesačný príjem samoplatitela prekročí vymer. základ samoplatitela. Musíš podať RZZP a vznikne ti nedoplatok na zdr. poistení.
ps84
24.09.10,16:52
A koľko činí ten mesačný príjem samo platiteľa.
Ako ja sa nebránim platiť i všetky odvody ak budem môcť pracovať bez toho aby som musel uzatvoriť hlavný pracovný pomer.
A dúfam že do konca roka sa to nejak vyrieši.


No mala by ťa trápiť zdravotná poisťovňa, ak tvoj mesačný príjem samoplatitela prekročí vymer. základ samoplatitela. Musíš podať RZZP a vznikne ti nedoplatok na zdr. poistení.
Andyke
24.09.10,17:16
Ak dosiahneš ako samoplatiteľ príjem v mesiaci, ktorého výška je viac ako 206,60 €, tak budeš mať povinnosť podať RZZP a aj doplatiť.
zuzanna
26.09.10,17:53
neviete aky § to je v zdravotnom poistení ked som samoplatitel ze musim podat RZZP:confused:
ps84
27.09.10,05:23
Ako tak pozerám, iné možnosti okrem týchto dvoch zmlúv asi niesu


- zmluvu o pracovnej činnosti - 10h týždenne (40h/mes)
- dohodu o vykonaní práce - 350h do roka u jedného zamestnávateľa

vďaka všetkým za pomoc.
hajni
27.09.10,07:41
Prosím vie mi niekto poradiť ako vyriešiť problém.... zamestnávateľ nechce zamestnať na PP ale prácu by potreboval vykonávať po celý mesiac. Ja si zas živnosť nechcem otvárať. Uzatvoriť súbežne dohody? Sú limitované aj sumou alebo len časovým rozsahom? Ďakujem
hanelie
27.09.10,07:46
len časovým rozsahom
zuzanna
27.09.10,08:27
neviete aky § to je v zdravotnom poistení ked som samoplatitel ze musim podat RZZP:confused:
neviete mi poradit
hanelie
27.09.10,08:40
§ 19 zákona o zdravotnom poistení odsek 1 a 2
hajni
27.09.10,08:47
Ako dobrovoľne nezamestnaný, ktorý robí na dohodu musím platiť aj do sociálnej poisťovni?
Maryška
27.09.10,08:58
Dobrý deň!

Mám zamestnanca, s ktorým sme uzavreli Dohodu o vyk.práce. Podpísal mi vyhlásenie na zdanenie príjmov fo zo záv.činnosti, takže mu upltaním nezdaniteľnú časť. Pôvodne mala s ním byť uzatvorená prac.zmluva do konca roka, ale pracuje u nás len niekoľko hodín. Môžem takto postupovať? Je prípustná táto možnosť?
A ešte jedna otázka? Keďže má 2 deti, na ktoré si chce uplatniť bonus a dosiahne každý mesiac polovicu minimálnej mzdy, môžem mu tento bonus priznať?
ďakujem za odpoveď
jacekova
27.09.10,09:02
Ako dobrovoľne nezamestnaný, ktorý robí na dohodu musím platiť aj do sociálnej poisťovni?


ak chceš mať niekedy nárok na nemocenské a prípadne aj dôchodok, tak áno
katka50
27.09.10,09:03
Dobrý deň!

Mám zamestnanca, s ktorým sme uzavreli Dohodu o vyk.práce. Podpísal mi vyhlásenie na zdanenie príjmov fo zo záv.činnosti, takže mu upltaním nezdaniteľnú časť. Pôvodne mala s ním byť uzatvorená prac.zmluva do konca roka, ale pracuje u nás len niekoľko hodín. Môžem takto postupovať? Je prípustná táto možnosť?Áno
A ešte jedna otázka? Keďže má 2 deti, na ktoré si chce uplatniť bonus a dosiahne každý mesiac polovicu minimálnej mzdy, môžem mu tento bonus priznať?Pri splnení ostat. podmienok - Ánoďakujem za odpoveď
Odpoveď v texte.
jacekova
27.09.10,09:03
Dobrý deň!

Mám zamestnanca, s ktorým sme uzavreli Dohodu o vyk.práce. Podpísal mi vyhlásenie na zdanenie príjmov fo zo záv.činnosti, takže mu upltaním nezdaniteľnú časť. Pôvodne mala s ním byť uzatvorená prac.zmluva do konca roka, ale pracuje u nás len niekoľko hodín. Môžem takto postupovať? Je prípustná táto možnosť?
A ešte jedna otázka? Keďže má 2 deti, na ktoré si chce uplatniť bonus a dosiahne každý mesiac polovicu minimálnej mzdy, môžem mu tento bonus priznať?
ďakujem za odpoveď


áno, môžete s ním uzavrieť do konca roka Dohodu o VP (neprekročiť 350 hodín)
danovy bonus mu môžete uplatniť ak splna ost.podmienky
Maryška
27.09.10,09:24
super, ďakujem pekne
ccokoladecka
04.10.10,15:40
chcem sa spytat, idem davat zamestnancovi dohodu o vykonani prace. je to vzajomna dohoda s firmou, ze bude vyuzivat sluzobne vozidlo denodenne na cestovanie v ramci celej SR. Avsak viem, ze prace na dohodu mozu byt max. 350 h/rocne. to mi vychadza cca 30 hodin/mesacne. myslite, ze je to napadnutelne, ked vozidlo bude mat k dispozicii denodenne?
ccokoladecka
04.10.10,15:43
chcem sa spytat, idem davat zamestnancovi dohodu o vykonani prace. je to vzajomna dohoda s firmou, ze bude vyuzivat sluzobne vozidlo denodenne na cestovanie v ramci celej SR. Avsak viem, ze prace na dohodu mozu byt max. 350 h/rocne. to mi vychadza cca 30 hodin/mesacne. myslite, ze je to napadnutelne, ked vozidlo bude mat k dispozicii denodenne?

este ma napadlo, teraz ma dohodu, ktoru by sme dali len do konca roka, napr. na 70 hodin mesacne, aby sa pokryli cestovne vydavky a od zaciatku roka by som zamestnavatelovi navrhla, aby to bolo na pracovnu zmluvu