Marz1
24.09.10,21:55
Pekný večer prajem,

minulý rok mi účtovníčka poradila ze si do istej sumy môžem zohnať brigádnika na dohodu o vykonaní príležitostnej práce. Tak som to spravil , urobil som zmluvu podla vzoru, vystavil som výdavkový doklad, a zaevidoval platbu ako mzdu do alfy. Tento rok som normálne odovzdal daňove priznanie, všetko bolo v poriadku, ale teraz mi z daňového volali že im chýba akýsi štvrťročný výkaz a koncoročné vyhlásenie ohľadne toho brigádnika. Účtovníčka mi nič nespomínala že také niečo treba odovzdať, v alfe nič také nie je na vytlačenie, ani na drsr.sk som nič nenašiel, tak teraz neviem čo im tam mám vlastne priniesť.

Ďakujem za odpovede
Martin
vieraaaa
24.09.10,20:08
Pekný večer prajem,

minulý rok mi účtovníčka poradila ze si do istej sumy môžem zohnať brigádnika na dohodu o vykonaní príležitostnej práce. Tak som to spravil , urobil som zmluvu podla vzoru, vystavil som výdavkový doklad, a zaevidoval platbu ako mzdu do alfy. Tento rok som normálne odovzdal daňove priznanie, všetko bolo v poriadku, ale teraz mi z daňového volali že im chýba akýsi štvrťročný výkaz a koncoročné vyhlásenie ohľadne toho brigádnika. Účtovníčka mi nič nespomínala že také niečo treba odovzdať, v alfe nič také nie je na vytlačenie, ani na drsr.sk som nič nenašiel, tak teraz neviem čo im tam mám vlastne priniesť.

Ďakujem za odpovede
Martin
Pokiaľ ide o ten štvrťročný výkaz - je to "Prehľad ...", ktorý ak nemáš v mzdovom programe, dá sa vypisovať na
http://www.drsr.sk/wps/portal/!ut/p/kcxml/04_Sj9SPykssy0xPLMnMz0vM0Y_QjzKLN4g3CgzwNAVJgjiO-pEIMV-P_NxU_SB9b_0A_YLciHJHR0VFAC3hrR0!/delta/base64xml/L3dJdyEvd0ZNQUFzQUMvNElVRS82XzBfMlFQSlY!?nID=6_0_2 QPI5&cID=6_0_2QPI5
a potom je to šiesta odrážka (+) - "daň zo závislej činnosti a funkčných požitkov"
a ďalej "Prehľad o zrazených a odvedených preddavkoch na daň ... (platné od 1.1.2009 za zdaňovacie obdobie 2009)"
Evanka
24.09.10,20:10
Pekný večer prajem,

minulý rok mi účtovníčka poradila ze si do istej sumy môžem zohnať brigádnika na dohodu o vykonaní príležitostnej práce. Tak som to spravil , urobil som zmluvu podla vzoru, vystavil som výdavkový doklad, a zaevidoval platbu ako mzdu do alfy. Tento rok som normálne odovzdal daňove priznanie, všetko bolo v poriadku, ale teraz mi z daňového volali že im chýba akýsi štvrťročný výkaz a koncoročné vyhlásenie ohľadne toho brigádnika. Účtovníčka mi nič nespomínala že také niečo treba odovzdať, v alfe nič také nie je na vytlačenie, ani na drsr.sk som nič nenašiel, tak teraz neviem čo im tam mám vlastne priniesť.

Ďakujem za odpovede
Martin
Ak si mal zamestnanca, bol si povinný podávať štvrťročné prehľady o mzdách a odvedených preddavkoch na dani a ročné Hlásenie (ako sumár za celý rok). Tu sú tlačivá http://www.drsr.sk/drsr/slovak/danovy_subjekt/tlaciva_danovych_priznani/vzoryhl.html
Marz1
24.09.10,20:31
A to treba odovzdať aj keď to bola iba ako príležitostná práca na dohodu do 200 eur/rok na študenta? Lebo účtovníčka mi povedala že tam nič netreba dávať lebo je to oslobodené od dane podla §8 zákona 595/2003.
vieraaaa
24.09.10,22:02
A to treba odovzdať aj keď to bola iba ako príležitostná práca na dohodu do 200 eur/rok na študenta? Lebo účtovníčka mi povedala že tam nič netreba dávať lebo je to oslobodené od dane podla §8 zákona 595/2003.

K zdaňovaniu, resp. nezdaňovaniu príležitostnej práce, je aj článok na doleuvedenej internet. stránke

http://www.investujeme.sk/clanky/danova-optimalizacia-oslobodenie-od-dane-a-prilezitostne-cinnosti/
Evanka
27.09.10,17:19
A to treba odovzdať aj keď to bola iba ako príležitostná práca na dohodu do 200 eur/rok na študenta? Lebo účtovníčka mi povedala že tam nič netreba dávať lebo je to oslobodené od dane podla §8 zákona 595/2003.
Píšeš, že si mal študenta ako brigádnika, teda pracoval u teba na dohodu o brigádnickej práci študentov. Z toho titulu si sa prihlásil na DU ako zamestnávateľ.
Takýto študent dostával u teba mzdu, ktorú si mu bol povinný zdaňovať. Ak však podpísal u teba vyhlásenie, mal nárok na odpočítateľnú položku a v tom prípade mu vyšlo platiť nulovú daň.
Ak mu však vyšla aj nulová daň, si povinný podávať štvrťročné prehľady a ročné Hlásenie.
Z § 39 ods. 11 zákona o dani z príjmov vyplýva. že povinnosť predložiť hlásenie sa odvíja od toho, či zamestnávateľ vypláca, poukazuje alebo pripisuje k dobru príjmy zo závislej činnosti a nie od skutočnosti, či mu vzniká povinnosť zrážať a odvádzať preddavky na daň resp. daň.
Katy a R
27.09.10,18:46
Pekný večer prajem,

..... Tak som to spravil , urobil som zmluvu podla vzoru.....

Martin

.. hádam, keby si upresnil, akú zmluvu si to vlastne spravil :confused::confused::confused:
mzdarka renca
27.09.10,19:44
Ja len doplním, že ak ide o jednu z dohôd, tak je potrebné, aby si sa prihlásil aj na sociálnej poisťovni ako zamestnávateľ, kde si povinný odoslať mesačný výkaz + prílohu a platiť za takto zamestnaného študenta úrazové poistenie vo výške 0,8% z vymeriavacieho základu - odmeny za prácu.
Marz1
13.10.10,17:55
Ďakujem všetkým za odpovede, už som to v spolupráci s mojou účtovníčkou a daňovým úradom vyriešil, jednalo sa o príležitostnú prácu, ktorá je od dane oslobodená, teda nejedná sa o prácu na dohodu (to by som bol zamestnávateľ) ale skôr o zmluvu o dielo ... čím nie som zamestnávateľ a nemusím robiť kvôli tým pár eurám všetky tie papiere okolo, musel som však opraviť výkaz o príjmoch a výdavkoch a presunúť položku zo "mzdy" na "prevádzkové náklady", takže tam bola tá chyba.
Marz1
13.10.10,18:13
.. hádam, keby si upresnil, akú zmluvu si to vlastne spravil :confused::confused::confused:

Zmluva mala podľa vzoru názov "Dohoda o vykonaní príležitostnej práce", musel som ju prerobiť na "Zmluva o dielo", lebo sa veľmi podobala na "Dohodu o vykonaní práce", čo vlastne nemala byť. Bol to zlý vzor, aj keď účtovníčka mi vravela že tento vzor jej odobrila jej daňováčka, a už ho viac krát použila a všetko bolo v poriadku.