emily
14.11.05,09:03
Kolegynky, kolegovia, ktorí máte skúsenosť s podávaním dodatočného daňového priznania na daň z príjmu, prosím o radu.
Zistila som za minulý rok zlé zaúčtovanie odberateľskej fa mojou predchodkyňou. Boli ponížené výnosy. V konečnom dôsledku ide len o poníženie straty. Podám dodatočné DP. Strata sa zníži, ale čo s výkazmi. Opravím ich v minulom roku? Asi blbosť. Neopravujem ich a v tomto roku urobím dodatočne opravu účtovania tej fa?
slnko
14.11.05,09:44
Pri podaní dodatočného DP treba podať aj opravené výkazy, to znamená, že musia sa opraviť aj minuloročné výkazy. V tomto roku treba upraviť počiatočné stavy.http://www.porada.sk/images/icons/icon7.gif
emily
14.11.05,10:15
Pri podaní dodatočného DP treba podať aj opravené výkazy, to znamená, že musia sa opraviť aj minuloročné výkazy. V tomto roku treba upraviť počiatočné stavy.http://www.porada.sk/images/icons/icon7.gif
Ale ja do minulého roka už nemôžem vstupiť, už je uzavretý. Ak aj ručne opravím výkazy. Nebudú mi konečné stavy sedieť s počiatočnými, keď opravím počiatočné. Ako to je?
slnko
14.11.05,10:38
Ale ja do minulého roka už nemôžem vstupiť, už je uzavretý. Ak aj ručne opravím výkazy. Nebudú mi konečné stavy sedieť s počiatočnými, keď opravím počiatočné. Ako to je?Podstatné je, aby Ti tie PS sedeli na opravené výkazy pri DDP. Nemusia Ti sedieť v softvéri, ak Ti už nedovoľuje vstúpiť do minulého roku.http://www.porada.sk/images/icons/icon7.gif
emily
14.11.05,11:30
Podstatné je, aby Ti tie PS sedeli na opravené výkazy pri DDP. Nemusia Ti sedieť v softvéri, ak Ti už nedovoľuje vstúpiť do minulého roku.http://www.porada.sk/images/icons/icon7.gifZatiaľ ďakujem:) Budem pátrať ďalej
Baška
14.11.05,12:19
Kolegynky, kolegovia, ktorí máte skúsenosť s podávaním dodatočného daňového priznania na daň z príjmu, prosím o radu.
Zistila som za minulý rok zlé zaúčtovanie odberateľskej fa mojou predchodkyňou. Boli ponížené výnosy. V konečnom dôsledku ide len o poníženie straty. Podám dodatočné DP. Strata sa zníži, ale čo s výkazmi. Opravím ich v minulom roku? Asi blbosť. Neopravujem ich a v tomto roku urobím dodatočne opravu účtovania tej fa?Opravu zle zaúčtovanej faktúry z minulého roku prevediete v tomto roku. Keďže ste minulý rok znížili výnosy, tohto roku ich účtovne zvýšite - zaúčtujete správne. Pri podaní daňového priznania za tento rok podáte aj dodatočné daňové priznanie za minulý rok/ alebo ho môžete podať hneď, avšak môže sa vám stať, že ešte niečo objavite, čo by malo byť dôvodom na podanie DDP, preto je lepšie podať ho spolu s riadnym za tento rok/ s tým, že v riadnom daňovom priznaní upravite výnosy o zaúčtovanú opravu z minulého roku - znížite. V dodatočnom daňovom priznaní za minulý rok zvýšite výnosy, súčasne sa vám zníži strata. Účtovné výkazy podavate len za tento rok.
Otvoriť účtovné knihy minulého roku by ste mohli len v prípade, že ešte nebol výsledok hospodárenia valnou hromadou schválený. V takom prípade by potom bolo možné previesť opravu účtovania priamo v minulom roku a vtedy by ste zostavovali aj účtovné výkazy.
Jednoduchšie je však previesť opravu účtovania v tomto roku.
emily
14.11.05,12:27
Opravu zle zaúčtovanej faktúry z minulého roku prevediete v tomto roku. Keďže ste minulý rok znížili výnosy, tohto roku ich účtovne zvýšite - zaúčtujete správne. Pri podaní daňového priznania za tento rok podáte aj dodatočné daňové priznanie za minulý rok/ alebo ho môžete podať hneď, avšak môže sa vám stať, že ešte niečo objavite, čo by malo byť dôvodom na podanie DDP, preto je lepšie podať ho spolu s riadnym za tento rok/ s tým, že v riadnom daňovom priznaní upravite výnosy o zaúčtovanú opravu z minulého roku - znížite. V dodatočnom daňovom priznaní za minulý rok zvýšite výnosy, súčasne sa vám zníži strata. Účtovné výkazy podavate len za tento rok.
Otvoriť účtovné knihy minulého roku by ste mohli len v prípade, že ešte nebol výsledok hospodárenia valnou hromadou schválený. V takom prípade by potom bolo možné previesť opravu účtovania priamo v minulom roku a vtedy by ste zostavovali aj účtovné výkazy.
Jednoduchšie je však previesť opravu účtovania v tomto roku.Z toho vyplýva, že HV mi ostane ten nesprávny z minulého roku a tohtoročný HV budem mať skreslený minuloročnou fa a tak sa mi HV dorovná?
Neviem toto všetko nejak domyslieť do konca. Tohto roku budem mať zisk a budem chcieť umoriť minuloročnú stratu. Budem ju umorovať podľa dodatočného DP?
slnko
14.11.05,12:29
Z toho vyplýva, že HV mi ostane ten nesprávny z minulého roku a tohtoročný HV budem mať skreslený minuloročnou fa a tak sa mi HV dorovná?
Neviem toto všetko nejak domyslieť do konca. Tohto roku budem mať zisk a budem chcieť umoriť minuloročnú stratu. Budem ju umorovať podľa dodatočného DP?rozhodne podľa dodatočného DPhttp://www.porada.sk/images/icons/icon7.gif
emily
14.11.05,12:31
Baška
14.11.05,12:41
Z toho vyplýva, že HV mi ostane ten nesprávny z minulého roku a tohtoročný HV budem mať skreslený minuloročnou fa a tak sa mi HV dorovná?
Neviem toto všetko nejak domyslieť do konca. Tohto roku budem mať zisk a budem chcieť umoriť minuloročnú stratu. Budem ju umorovať podľa dodatočného DP?Áno, účtovný HV tohto roku budete mať vyšší o zaúčtovanú faktúru z minulého roku. Ale daňovo to musíte upraviť v obidvoch rokoch - tzn. podaním dodatočného daňového priznania za minulý rok a úpravou účtovného HV za tento rok na daňový základ. /Výnosy očistite o čiastku, ktorá bude predmetom dodatočného DP/. Umorovať stratu budete podľa DDP.
emily
14.11.05,12:45
Áno, účtovný HV tohto roku budete mať vyšší o zaúčtovanú faktúru z minulého roku. Ale daňovo to musíte upraviť v obidvoch rokoch - tzn. podaním dodatočného daňového priznania za minulý rok a úpravou účtovného HV za tento rok na daňový základ. /Výnosy očistite o čiastku, ktorá bude predmetom dodatočného DP/. Umorovať stratu budete podľa DDP.Ďakujem. Tak nejak som si to predstavovala, ale som si to v hlave nevedela zoradiť. :)