mona11
25.09.10,19:17
Dobrý večer poraďáci,bola by som rada ,keby se mi pomohli ako poradiť správne bratovi.S už bývalou priateľkou si zobrali úver na dom,ktorým žiadateľom je brat a ručiteľmi je byt jej rodičov.Brat dom nechcel,len ona ho presvedčila,že rodičom peniaze nedajú,že oni ho neošklbú,že chcú rodinný dom.Zložili zálohu na tento dom a ona si kúpila auto,on si vyplatil nejaký dlh a aj ona.Po vyčerpaní úveru sa rozišli.Podotýkam,že o zálohu prišli,keďže dom po roschode nekúpili,keďže sa rozišli a jej rodičia ho naraz nechceli.A čo teraz On vyplatil úver len po výšku svojho dlhu a prestal ďalej platiť.Chodia mu upomienky z banky a on to ďalej odmieta platiť/jej dlhy/Môžu mu zablokovať účet?Ona nepracuje a odmieta to platiť.Auto predala,ale z predaja peniaze na úver nevrátila.Čo ho teraz čaká?Bude musieť ten úver platiť/čo on rázne odmieta/.Dalo by sa to nejako riešiť?Ďakujem za každú radu.
willma
25.09.10,17:23
tak ja neviem,ak brat prestane platiť, tak pohľadávku vymáhajú od ručiteľov a tí predsa ručia svojim bytom...
mona11
25.09.10,17:27
No to si myslím aj ja,len neviem či náhodou nie až vtedy,keby brat nepracoval,ale keďže pracuje,tak si myslím že to budú vymáhať najprv cez zamestnávateľa zrážkami zo mzdy
Flinstone
25.09.10,17:29
tak ja neviem,ak brat prestane platiť, tak pohľadávku vymáhajú od ručiteľov a tí predsa ručia svojim bytom...
lenže potom nastáva situácia, že ručiteľ si môže súdne vymáhať škodu takto spôsobenú od neho, ako dlžníka... a exekútor bude trpezlivý... počká, kým mladý bude mať nejaký majetoček a bude mu furt brať... Veď predsa podľa zmluvy to bola jeho pôžička... že polovicu peňazí daroval frajerke? Jeho problém. Banku to nezaujíma, súd to nebude zaujímať tiež, a na papieri predpokladám nič nemá. Len svoju dlžobu voči banke.
Banka mu požičala peniaze podľa zmluvy, a zhodne podľa zmluvy ich chce späť. Bodka
Čo urobil s peniazmi banku nezaujíma.
mona11
25.09.10,17:34
Myslíš aj v tom prípade ak má príjem zo zamestnania adostatok na splácanie mesačnej splátky?
Flinstone
25.09.10,17:38
Myslíš aj v tom prípade ak má príjem zo zamestnania adostatok na splácanie mesačnej splátky?
banka sa netrápi... pošle dlžníkovi nejaké výzvy... samozrejme doporučene, a ak sa nič nedeje, pošle výzvu na úhradu aj s trestným úrokom ručiteľovi... Veď preto ho majú... Ručiteľ sa predsa zaväzuje pri zmluve o úvere v prípade nehradenia dlhu dlžníkom, v jeho mene uhradiť dlh.
Potom si ho ručiteľ môže od dlžníka vymáhať v občiansko-právnom konaní.
Katy a R
25.09.10,17:43
... nie je riešením prestať platiť úver ... iba čo mu rastú penále ...treba sa nejako dohodnúť.
banku nezaujímajú vzťahy s bývalou ... a nepodpisoval aj súhlas so zrážkami so mzdy :confused:
mona11
25.09.10,17:47
Takže začarovaný kruh.On teraz neplatí,potom budú platiť oni a vymáhať od neho,aby im to zaplatil.No horoooorrrr
mona11
25.09.10,17:50
Fúha,tak to neviem,a on asi tiež nie,keďže všetko vybavovala ona a on to len podpísal.Nemal ani poňatia,že sa rozídu.No to je pravda,že sa mu zvyšujú úroky za neplatenie,len povedzme si na rovinu,platiť za niekoho úver a nie malý 20rokov,tak to je na slučku.