Karin Schmidtová
25.09.10,21:01
Ahojte, neviete niekto co vsetko podla zakona spada pod pojem vyzivne? ak sud urcil vyzivne dajme tomu na sumu 33 €, no v priebehu roka sa udeju necakane udalosti= necakane vydavky na skolske poplatky, alebo nejake vylety, vodicak a podobne, mal by povinný prispiet okrem sudom urceneho vyzivneho aj na tieto necakane polozky? je mozne to od neho sudne vymahat? alebo to ma byt uz akoze zahrnute v tom vyzivnom urcenom sudom?
za pomoc vopred dakujem
lujza.j
25.09.10,19:20
pokiaľ viem okrem deklarovanej výšky ktorú mu určil súd nemusí už platiť nič. ak dá niečo "navyše" je to na povinnom, teda na ňom. ak sa ti situácia - náklady na školu a pod. zmenili požiadaj o zvýšenie výživného. vodičák určite nie je dôvod pre krotý by ti súd odklepol zvýšenie výživného.
Karin Schmidtová
25.09.10,19:24
pokiaľ viem okrem deklarovanej výšky ktorú mu určil súd nemusí už platiť nič. ak dá niečo "navyše" je to na povinnom, teda na ňom. ak sa ti situácia - náklady na školu a pod. zmenili požiadaj o zvýšenie výživného. vodičák určite nie je dôvod pre krotý by ti súd odklepol zvýšenie výživného.
no ale povedz, nie je logicke ze na taketo vyssie vydavky by ako otec mal prispiet? alebo jazykove kurzy? v zakone sa totiz pise ze povinny ma prispevat MINIMALNE sudom urcenou vyskou vyzivovacej povinnosti.
Xanti
25.09.10,19:27
Aj toto závisí od dobrej vôle povinného, lebo je to nad rámec jeho povinností určenej súdom.
Ak je dieťa na neho milé a prívetivé, a povie, že potrebuje prispieť na vodičák tak nemá dôvod nedať. Ale ak dieťa sa mu vyhráža súdom vždy ak ho vidí, tak sa nečudujem že prispieť nechce.
lujza.j
25.09.10,19:36
som matka 19r dcéry jej výživné je 1 000.-Sk = 33,19e, jej bio otec posiela na cent presne:eek::D čiže 33,19e, a to má súdom odklepnutú tú sumu 800,.Sk:eek: nikdy jej na nič neprispel:mad: a ja som nemala chuť sa s ním naťahovať, možno som mala:rolleyes: sú tri druhy bio otcov, tí čo neplatia, tí čo platia iba čo majú a potom tí čo platia čo majú a bez problémov dajú aj navyše;)
Katy a R
25.09.10,19:53
.. nemusela si hneď dve témy zakladať ...
Treba brať do úvahy ale aj jeho situáciu (samozrejme, že my situáciu nepoznáme) ale! .. čo ak aj on má zvýšené výdavky (napr choroba..):confused: Nemôžeš ho predsa tlačiť do roboty, keď je na dôchodku .. na ten kurz si našetri (veď pracuješ), alebo ho o to pekne požiadaj - možno prispeje. Ak nie - tak nepôjdeš. Koľkí sú na tom oveľa horšie.
A píšeš, že platí dobrovoľne ... môže sa stať (pri nízkom dôchodku), že mu súd určí platiť ešte menej.
Xanti
25.09.10,20:01
Občas žasnem aký sme náročný.

Spolužiačka na výške makala aj študovala. A dokonca časť zárobku z brigád posielala domov. Lebo mama bola na rodičáku a otec bez práce ( nedarilo sa nájsť ).
Je to o prioritách, a je lepšie ak človek sa naučí nespoliehať sa na druhých ale len a len na seba.
Mária27
26.09.10,17:16
Ahojte, neviete niekto co vsetko podla zakona spada pod pojem vyzivne? ak sud urcil vyzivne dajme tomu na sumu 33 €, no v priebehu roka sa udeju necakane udalosti= necakane vydavky na skolske poplatky, alebo nejake vylety, vodicak a podobne, mal by povinný prispiet okrem sudom urceneho vyzivneho aj na tieto necakane polozky? je mozne to od neho sudne vymahat? alebo to ma byt uz akoze zahrnute v tom vyzivnom urcenom sudom?
za pomoc vopred dakujem
Výživné upravuje zákon o rodine č. 36/2005. Pri žiadosti o zvýšenie výživného treba uviesť náklady dieťaťa aj na kultúru, výlety a pod. Pri rodičoch sa berú do úvahy len ich výdavky ktoré je nevyhnutné vynaložiť. Minimálne výživné je 30 % zo sumy životného minima na nezaopatrené neplnoleté dieťa alebo na nezaopatrené dieťa podľa osobitného zákona, čo je myslím 30 % z84,61 €, teda cez 25 €.

§ 62

1) Plnenie vyživovacej povinnosti rodičov k deťom je ich zákonná povinnosť, ktorá trvá do času, kým deti nie sú schopné samé sa živiť.
(2) Obaja rodičia prispievajú na výživu svojich detí podľa svojich schopností, možností a majetkových pomerov. Dieťa má právo podieľať sa na životnej úrovni rodičov.
(3) Každý rodič bez ohľadu na svoje schopnosti, možnosti a majetkové pomery je povinný plniť svoju vyživovaciu povinnosť v minimálnom rozsahu vo výške 30 % zo sumy životného minima na nezaopatrené neplnoleté dieťa alebo na nezaopatrené dieťa podľa osobitného zákona.13)
(4) Pri určení rozsahu vyživovacej povinnosti súd prihliada na to, ktorý z rodičov a v akej miere sa o dieťa osobne stará. Ak rodičia žijú spolu, prihliadne súd aj na starostlivosť rodičov o domácnosť.
(5) Výživné má prednosť pred inými výdavkami rodičov. Pri skúmaní schopností, možností a majetkových pomerov povinného rodiča súd neberie do úvahy výdavky povinného rodiča, ktoré nie je nevyhnutné vynaložiť.
(6) Ak je maloleté dieťa zverené do striedavej osobnej starostlivosti rodičov, súd pri určení výživného prihliadne na dĺžku striedavej osobnej starostlivosti každého rodiča alebo súd môže rozhodnúť aj tak, že počas trvania striedavej osobnej starostlivosti rodičov výživné neurčuje.