Gitňak
26.09.10,08:15
Dobrý deň,
potrebovala by som poradiť. S manželom sa rozvádzame, on dostal počas manželstva veľkú časť peňazí, ako dedičstvo. Za tie peniaze sa kúpila sedačka a ostatné peniaze sme minuli na dovolenky, ... . Nič hmotné, proste sa minuli. On chce teraz, aby som mu vyplatila tieto peniaze, lebo to bolo dedičstvo a boli len jeho. Može chcieť, aby som mu dala peniaze, aj keď sme za ne nekúpili nič hmotné? Tú sedačku nech si zoberie. A ešte jedna otázka. Ja som tiež dostala peniaze, ale bohužiaľ mama mi ich dala do ruky a nemám o tom ani žiadny doklad. Z týchto peňazí sme rekonštruovali byt, ale neviem ako mám dokázať, že to bolo z mojich peňazí?

Ďakujem za rady.
arizona
26.09.10,06:32
Nemusíš mu nič vyplácať, ak sa peniaze minuli napr. na spoločné dovolenky. To,ako minul svoje zdedené peniaze bolo jeho slobodné rozhodnutie.

Ty si zas z darovaných peňazí (na ktoré nemáš doklad) rekonštruovala byt..Berte to ako "fifty-fifty"
Boli ste manželia, obaja ste dostali nejaké peniaze, ktoré ste spoločne využívali, takže čo si chcete spätne vyplácať?
Gitňak
26.09.10,06:41
Ja nechcem nič vrátiť spať, to len moj muž. On sa somnou naťahuje za každú korunu. Len neviem ako je to s tým, že on má na tie peniaze doklad a ja nič nemám? Ako by to obstálo pred súdom?
arizona
26.09.10,06:54
Ja nechcem nič vrátiť spať, to len moj muž. On sa somnou naťahuje za každú korunu. Len neviem ako je to s tým, že on má na tie peniaze doklad a ja nič nemám? Ako by to obstálo pred súdom?
A čo keď má doklad? Veď si ich užil, nie? To, že si ich užil a predovolenkoval s manželkou, či deťmi bolo jeho rozhodnutie. Nik ho nenútil...;)
(keby ich minul v kasíne, či po krčmách s kamarátmi, tiež by si to nevymáhal spätne vrátiť)

Keby si namiesto toho kúpil niečo "konkrétne", tak by mal nárok si to teraz nechať, nakoľko by si mohol oddôvodniť, že to má zo "zdedených peňazí", to by bolo niečo iné...
Gitňak
26.09.10,06:59
Jediné čo sme za tie peniaze kúpili bola sedačka. Tú si može kľudne zobrať. Stále sa mi ale vyhráža súdom. On chce tie peniaze spať.
durisovad
26.09.10,07:04
Ja myslim, ze taku zalobu mu sud ani nevezme. Ale ak mysli, ze sud je jedine riesenie, nech skusi, zaplati sudne trovy, sud prehra a bude spokojny.
Sedacku mu naloz na chrbat a nech ide kade lahsie.
Mária27
26.09.10,12:38
Dobrý deň,
potrebovala by som poradiť. S manželom sa rozvádzame, on dostal počas manželstva veľkú časť peňazí, ako dedičstvo. Za tie peniaze sa kúpila sedačka a ostatné peniaze sme minuli na dovolenky, ... . Nič hmotné, proste sa minuli. On chce teraz, aby som mu vyplatila tieto peniaze, lebo to bolo dedičstvo a boli len jeho. Može chcieť, aby som mu dala peniaze, aj keď sme za ne nekúpili nič hmotné? Tú sedačku nech si zoberie. A ešte jedna otázka. Ja som tiež dostala peniaze, ale bohužiaľ mama mi ich dala do ruky a nemám o tom ani žiadny doklad. Z týchto peňazí sme rekonštruovali byt, ale neviem ako mám dokázať, že to bolo z mojich peňazí?

Ďakujem za rady.
Ak nezdedil vec ale peniaze, môže len dokazovať, že ich zmenil na konkrétnu vec, ktorá je jeho výlučným majetkom a žiada ju vyňať z BSM., alebo že ich investoval do veci v BSM a žiada ich vydať (§ 150). Ak zdedené (darované) peniaze sú spotrebované, v manželstve bez toho, aby vošli do konkrétneho majetku, vošli do BSM (ako príjem).
Peniaze vložené do rekonštrukcie bytu by sa napr. dali odpočítať, keby bol doklad alebo dôkaz.

Súd môže byť - o rozdelenie BSM. Aj keď sa o BSM dohodnete, bude vám to (pre nehnuteľnosti) potvrdzovať.
Barbara
30.08.11,04:22
ahojte Poraďáci,

moja kamoška zdedila peniaze , vlastne ju vyplatila sestra, ale o tom nie je doklad. použila ich na kúpu bytu, ktorý je v BSM. Rozviedli sa . ako vie dokázať na súde, že tie zdedené peniaze použila na kúpu, keď o tom nemá doklad. stačí ak sestra dosvedčí, že ju vyplatila? toľko viem že podľa § 150 OZ sa berie do úvahy aj to, čo jeden z manželov vynaložil na spoločný majetok.
srdečná vďaka za rady
Barbara
30.08.11,05:42
ahojte Poraďáci,

moja kamoška zdedila peniaze , vlastne ju vyplatila sestra, ale o tom nie je doklad. použila ich na kúpu bytu, ktorý je v BSM. Rozviedli sa . ako vie dokázať na súde, že tie zdedené peniaze použila na kúpu, keď o tom nemá doklad. stačí ak sestra dosvedčí, že ju vyplatila? toľko viem že podľa § 150 OZ sa berie do úvahy aj to, čo jeden z manželov vynaložil na spoločný majetok.
srdečná vďaka za rady


posúvam
Tweety
30.08.11,06:07
ahojte Poraďáci,

moja kamoška zdedila peniaze , vlastne ju vyplatila sestra, ale o tom nie je doklad. použila ich na kúpu bytu, ktorý je v BSM. Rozviedli sa . ako vie dokázať na súde, že tie zdedené peniaze použila na kúpu, keď o tom nemá doklad. stačí ak sestra dosvedčí, že ju vyplatila? toľko viem že podľa § 150 OZ sa berie do úvahy aj to, čo jeden z manželov vynaložil na spoločný majetok.
srdečná vďaka za rady
ÁNo, tento podiel by bol z BSM vybratý, ale dokazovanie, že to boli len jej peniaze, kedže o tom nemá doklad( ale keď išlo o sestrino vyplatenie na základe dedičstva) tak ako doklad by možno postačilo to rozhodnutie o nadobudnutí dedičstva.
Barbara
30.08.11,06:10
ÁNo, tento podiel by bol z BSM vybratý, ale dokazovanie, že to boli len jej peniaze, kedže o tom nemá doklad( ale keď išlo o sestrino vyplatenie na základe dedičstva) tak ako doklad by možno postačilo to rozhodnutie o nadobudnutí dedičstva.


ďakujem ti Majka, presne to isté som jej povedala aj ja
pepsikova
30.08.11,06:18
ahojte Poraďáci,

moja kamoška zdedila peniaze , vlastne ju vyplatila sestra, ale o tom nie je doklad. použila ich na kúpu bytu, ktorý je v BSM. Rozviedli sa . ako vie dokázať na súde, že tie zdedené peniaze použila na kúpu, keď o tom nemá doklad. stačí ak sestra dosvedčí, že ju vyplatila? toľko viem že podľa § 150 OZ sa berie do úvahy aj to, čo jeden z manželov vynaložil na spoločný majetok.
srdečná vďaka za rady..

..no má predsa rozhodnutie z dedičského konania, v ktorom je sestra zaviazaná vyplatiť jej peniaze...sestra vyplatila,tak je to jej majetok,ktorý môže použiť na čo chce...a je problém od sestry dostať súhlas o vyplatení?..pre istotu...
rudopp
30.08.11,06:19
ahojte Poraďáci,

moja kamoška zdedila peniaze , vlastne ju vyplatila sestra, ale o tom nie je doklad. použila ich na kúpu bytu, ktorý je v BSM. Rozviedli sa . ako vie dokázať na súde, že tie zdedené peniaze použila na kúpu, keď o tom nemá doklad. stačí ak sestra dosvedčí, že ju vyplatila? toľko viem že podľa § 150 OZ sa berie do úvahy aj to, čo jeden z manželov vynaložil na spoločný majetok.
srdečná vďaka za rady


ÁNo, tento podiel by bol z BSM vybratý, ale dokazovanie, že to boli len jej peniaze, kedže o tom nemá doklad( ale keď išlo o sestrino vyplatenie na základe dedičstva) tak ako doklad by možno postačilo to rozhodnutie o nadobudnutí dedičstva.

Ja by som si ako dôkaz zoradil podľa kalendára doklady :
- osvedčenie o dedičstve
- výpis ( súhlasné čestné prehlásenie so sestrou, že vtedy a vtedy vyplatila/prevzala peniaze)
- KZ na byt
- rozpis splatenia bytu
- ak dokáže, že byt (kvôli nízkym iným zdrojom) nemohol byť kúpený bez peňazí z jej dedičstva
- výpisy o platbe za byt
- tak dokáže, že svoje výlučné dedičstvo vložila do bytu

A má nárok, aby bolo vyňaté z BSM.
rudopp
30.08.11,06:20
[/B]

ďakujem ti Majka, presne to isté som jej povedala aj ja

Nestačí.
Dedičstvo mohli "prejesť" a zo spoločných peňazí kúpiť byt.
Tweety
30.08.11,06:30
Nestačí.
Dedičstvo mohli "prejesť" a zo spoločných peňazí kúpiť byt.
Mohli, ale to neboli spoločne nadobudnuté peniaze, takže ten čenč je možný.