stratena
14.11.05,08:36
zdravim poradakov...ja viem ze wacsina uctovnikov je nazoru ze danove odpisy a uctovne odpisy sa rovnaju...ale ja mam otazku ak sa rozhodnem ze sa mi rovnat nebudu teda "rozhodnem" zvolim postup podla zakona...kam mam nauctovat rozdiel medzi danovymi a uctovnymi odpismi? dakujem velmi pekne
Paula
14.11.05,07:39
zdravim poradakov...ja viem ze wacsina uctovnikov je nazoru ze danove odpisy a uctovne odpisy sa rovnaju...ale ja mam otazku ak sa rozhodnem ze sa mi rovnat nebudu teda "rozhodnem" zvolim postup podla zakona...kam mam nauctovat rozdiel medzi danovymi a uctovnymi odpismi? dakujem velmi pekneO rozdieli neúčtuješ, uvádzaš ho iba na tlačive k DP.
viktoria
14.11.05,07:41
Účtuješ len o účtovných odpisoch. Rozdiely medzy daňovými a účtovnými odpismi budú pripočítateľné resp. odpočítateľné položky v daňovom priznaní.
stratena
14.11.05,07:45
a kedy to je pripocitatelne a kedy pripocitatelne?
Katarína STR
14.11.05,07:57
a kedy to je pripocitatelne a kedy pripocitatelne?
Ak sú tvoje účtovné odpisy menšie ako daňové, vtedy je rozdiel medzi nimi tvoja odpočitateľná položka.

Ak sú tvoje účtovné odpisy väčšie ako daňové, tak je rozdiel medzi nimi tvoja pripočitateľná položka.
Jozef I
14.11.05,08:55
A neuctuje sa tu nahodou aj o odlozenej dani. Myslim v pripade ze zostatkova cena dlhodobeho hmotneho majetku uctovna a danova nie je rovnaka???
Jana Acsová
14.11.05,09:10
A neuctuje sa tu nahodou aj o odlozenej dani. Myslim v pripade ze zostatkova cena dlhodobeho hmotneho majetku uctovna a danova nie je rovnaka???O odloženej daňovej pohľadávke alebo záväzku povinne účtujú účtovné jednotky, ktoré majú povinnosť auditu, prípadne povinne auditu podliehali. Ostatné účtovné jednotky môžu ale nemusia o odloženej dani účtovať.
Jana Acsová
14.11.05,09:13
kam mam nauctovat rozdiel medzi danovymi a uctovnymi odpismi? dakujem velmi pekneRozdiel medzi účtovnými a daňovými odpismi je položkou upravujúcou základ dane. O takejto položke sa nikdy neúčtuje. Napríklad aj repre je pripočítateľnou položkou a nijako to neovplyvní účtovanie.

Prípadné dočasné rozdiely, ktoré vyplývajú z položiek upravujúcich základ dane sa zohľadňujú pri účtovaní odloženej dane, ale tá sa týka prípadných daňových dopadov a nie samotného rozdielu, ktorý ZD upravuje.
Tweety
14.11.05,09:19
Rozdiel medzi účtovnými a daňovými odpismi je položkou upravujúcou základ dane. O takejto položke sa nikdy neúčtuje. Napríklad aj repre je pripočítateľnou položkou a nijako to neovplyvní účtovanie.Súhlas, iba doplním,že takých účtov ( nedaňových)je v účtovníctve spoločnosti viac.:rolleyes: :cool:
iva
14.11.05,11:42
Prosím, a ako je to v prípade, že daň.odpisy a síce rovnakjú účtov.odpisom, avšak v roku 2005 bude s.r.o.-čka v strate, preto uvažujem o "pozastavení" odpisov na jeden rok. Normálne zaúčtujem účtov.odpisy, ale bude to celé odpočít.položka ?
Jana Acsová
14.11.05,11:44
Prosím, a ako je to v prípade, že daň.odpisy a síce rovnakjú účtov.odpisom, avšak v roku 2005 bude s.r.o.-čka v strate, preto uvažujem o "pozastavení" odpisov na jeden rok. Normálne zaúčtujem účtov.odpisy, ale bude to celé odpočít.položka ?Áno. Vznikne rozdiel medzi účtovnými a daňovými odpismi. Je potrebné si to vyznačiť v operatívnej evidencii k dlhodobému majetku napr. na karte. Automaticky sa vám však účtovné a daňové odpisy prestanú v roku 2005 rovnať.
iva
14.11.05,11:57
Avo, prosím ťa, je aj taká možnosť, že "pozastavím" len odpis niečoho ? Napríklad odpis budovy nie, ale odpis automobilu áno ?
Dík.
Jana Acsová
14.11.05,11:59
Avo, prosím ťa, je aj taká možnosť, že "pozastavím" len odpis niečoho ? Napríklad odpis budovy nie, ale odpis automobilu áno ?
Dík.Áno. To je na rozhodnutí daňového subjektu. Daňové odpisovanie sa tak môže stať nástrojom finančného plánovania.http://www.porada.sk/images/icons/icon7.gif
iva
14.11.05,12:04
Prosím ťa, v JU ohľadom "posunutia" odpisov by nemal byť žiadny problém ? Živnostník bude mať tento rok zrejme stratu, jednoducho môžem odpisy tento rok pozastaviť ? Len sa všetky odpisy posunú o jeden rok hotovo ?
Jana Acsová
14.11.05,12:06
Prosím ťa, v JU ohľadom "posunutia" odpisov by nemal byť žiadny problém ? Živnostník bude mať tento rok zrejme stratu, jednoducho môžem odpisy tento rok pozastaviť ? Len sa všetky odpisy posunú o jeden rok hotovo ?Daňovo sa odpisovanie preruší a v nasledujúcom roku sa v odpisovaní postupuje rovnako ako v ďalších rokoch. T.j. prerušíte odpisovanie napr. v druhom roku ... a tretí rok postupujete daňovo ako keby by ste odpisovali druhý rok.
jomasepo
15.11.05,12:04
A neuctuje sa tu nahodou aj o odlozenej dani. Myslim v pripade ze zostatkova cena dlhodobeho hmotneho majetku uctovna a danova nie je rovnaka???
Neviem,či sa mi podarí presne špecifikovať moju otázku?Prvý krát sa zapájam do diskusie.Začíname s novým softwarom od nového roka a neviem,či mám v začatých odpisoch uplatniť aj odpisy účtovné.Doteraz firma,čo účtovala našu firmu externe ich
nevyužívala.Bojím sa,že si to len skomplikujem.Môžem začať u novo nakúpených
DHM a v starých účtovať len daňovými odpismi? Ďakujem všetkým za pomoc
tlubos
15.11.05,13:24
Ahoj JOMASEPO,

Pokúsim sa poskytnúť ti jednoduchý návod pre pochopenie problému:

Daňové odpisy: nepredstavujú skutočné opotrebenie dlhodobého majetku, daňové odpisy dlhodobého majetku, ktoré si môžeš uplatniť ako náklady pre účely určenia daňového základu - je to tvoje právo, nie povinnosť, a teda môžeš prerušiť odpisovanie a pokračovať v nasledujúcich obdobiach. Ich výšku určuje zákon o dani z príjmov podľa zaradenia do jednotlivých skupín. Nie si povinný o nich účtovať, je to samostatná kalkulácia napríklad v excelovskej tabuľke.

Účtovné odpisy: O týchto sa účtuje. Je to náklad a ako taký ovplyvňuje hospodársky výsledok. Predstavuje skutočnú mieru opotrebenia dlhodobého majetku a skutočný dopad využívania dlhodobého majetku na hospodársky výsledok spoločnosti.

Príklad: Budova v hodnote 50 mil. Sk má životnosť 50 rokov. Na základe životnosti stanovíš účtovné odpisy v hodnote 1/50, ktoré každý rok zaúčtuješ vo výške 1 mil. Sk do nákladov. Zákon o dani z príjmov určuje, že budovu môžeš daňovo odpísať za 20 rokov, 2,5 mil. Sk každý rok, čo nezaúčtuješ, ale len vykonáš úpravu tvojho daňového základu o 1,5 mil. Sk a v daňovom priznaní uvedieš hodnotu účtovného odpisu 1 mil. Sk a hodnotu daňového odpisu 2,5 mil. Sk. Práve kvôli tomuto rozdielu môže byť pre teba výhodné prerušiť daňové odpisy v čase, keď sa firme nedarí a má nízky daňový základ a uplatniť si ich v čase, keď sa darí a má vysoký daňový základ.