xclaymanx
26.09.10,12:29
Dobry den,

Predavam 1/4 podiel domu mame, ktora momentalne vlastni 1/2 domu. Ostatok tz. 1/4 domu vlastni moj brat.
Kedze po predaji podielu mi mama slubila docasne byvanie v dome ( kym nepostavim vlastny dom ), chcel by som toto byvanie zakomponovat do kupnej zmluvy na dom. Robim to ako poistku, kedze vztahy nie su najidelanejsie.
Dodatok k zmluve som sformuloval nasledovne:

Ostatné dojednania

1) Zmluvné strany sa dohodli, že kupujúci umožní predávajúcemu a jeho blízkej rodine
využívať nehnuteľnosti na bývanie do 31.decembra 2015, pričom predávajúci má
rovnaké práva a povinnosti ako ostatný spoluvlastníci nehnuteľnosti.

Zriadenim vecneho bremena by som to neporiesil, kedze brat nebude suhlasit s byvanim. Taktiez by som sa chcel vyhnut najomnej zmluve, ktora by mohla byt napadnutelna.

Dakujem za odpovede.
Mária27
26.09.10,11:55
Týmto ale nijako nezaväzujete brata ako spoluvlastníka. Spoluvlastník má právo nesúhlasiť s užívaním nehnuteľnosti treťou osobou.
Mamka ako väčšinový spoluvlastník má právo rozhodnúť (prehlasovať), ale najskôr treba bratovi zámer oznámiť, dať mu právo vyjadriť sa. Ak bude za, ide o dohodu všetkých; ak bude proti,mama ho prehlasuje. Inak by bol tento právny úkon neplatný.

A ešte: nejde o dodatok kúpnej zmluvy, ale o novú zmluvu o výpožičke. Mama ti dáva časť svojho spoluvlastníckeho podielu bezplatne dočasne do užívania.
V prípade kúpnej zmluvy by to bolo viazanie na podmienku, avšak to nemožno riešiť dodatkom, nakoľko vlastníctvo je už prevedené.
Chobot
27.09.10,09:12
Dobry den,

Predavam 1/4 podiel domu mame, ktora momentalne vlastni 1/2 domu. Ostatok tz. 1/4 domu vlastni moj brat.
Kedze po predaji podielu mi mama slubila docasne byvanie v dome ( kym nepostavim vlastny dom ), chcel by som toto byvanie zakomponovat do kupnej zmluvy na dom. Robim to ako poistku, kedze vztahy nie su najidelanejsie.
Dodatok k zmluve som sformuloval nasledovne:

Ostatné dojednania

1) Zmluvné strany sa dohodli, že kupujúci umožní predávajúcemu a jeho blízkej rodine
využívať nehnuteľnosti na bývanie do 31.decembra 2015, pričom predávajúci má
rovnaké práva a povinnosti ako ostatný spoluvlastníci nehnuteľnosti.

Zriadenim vecneho bremena by som to neporiesil, kedze brat nebude suhlasit s byvanim. Taktiez by som sa chcel vyhnut najomnej zmluve, ktora by mohla byt napadnutelna.

Dakujem za odpovede.

Na tvojom mieste by som to jednoznačne riešil tým vecným bremenom.

Ak brat nesúhlasí s takým VB, tak prečo si myslíš, že ho k niečomu donútiš takouto nejakou zmluvou, ktorá je právne slabšia, ako to VB? Ak nebude súhlasiť s VB, tak si ponechaj tú štvrtinu, kým sa neodsťahuješ. Nikdy nevieš, čo sa môže stať.

A mimochodom - riešili ste už otázku, čo po smrti mamy? Ty zase len zdedíš po nej polovicu, takže neviem, prečo teraz jej dávaš 1/4?

A ešte - ty si nemôžeš nejakou zmluvou určiť rovnaké práva, ako majú spoluvlastníci. Ty po predaji tvojho podielu nikdy nebudeš mať také práva, ako spoluvlastníci, ktorým ich vlastnícke právo vyplýva zo zákona! Napr. ty si nemôžeš nikdy prihlásiť manželku k trvalému pobytu bez súhlasu všetkých spoluvlastníkov nehnuteľnosti (na rozdiel od brata, ktorý k tomu súhlas matky nepotrebuje).
xclaymanx
27.09.10,10:51
Po smrti matky ostane cely dom bratovi. Uz sa tak vyjadrila, ze mu to necha.
Vecne bremeno sa da zriadit v kupnej zmluve? Alebo ho musim zriadit zvlast?
S tymi pravami a povinnostami je to tak, ze ked tam ostanem byvat, nechcem aby mi niekto vyslovene skakal po hlave, kedze stratim vlastnicky podiel.
Predat to nechcem neskor, kedze by som si musel brat dost vysoky uver.
Chobot
28.09.10,06:33
Po smrti matky ostane cely dom bratovi. Uz sa tak vyjadrila, ze mu to necha.


Tak ste sa všetci dohodli? Lebo pokiaľ v čase smrti bude matka majiteľom, tak ty budeš automaticky dedičom. Jedine, že by si sa na dedičskom konaní vzdal dedičstva v prospech brata.


Vecne bremeno sa da zriadit v kupnej zmluve? Alebo ho musim zriadit zvlast?


Dá sa aj tak, aj tak. Najlepšie je priamo v kúpnej zmluve, nemusíš platiť ešte raz poplatok za vklad do katastra, jedným návrhom sa zapíše všetko.


S tymi pravami a povinnostami je to tak, ze ked tam ostanem byvat, nechcem aby mi niekto vyslovene skakal po hlave, kedze stratim vlastnicky podiel.


Ty už nebudeš vlastníkom, jediné právo, ktoré si budeš môcť nárokovať (ak to bude zapísané v katastri), je bývať v dome. Nebudeš môcť rozhodovať o opravách, rekonštrukciách, prijatí iného podnájomníka a pod.


Predat to nechcem neskor, kedze by som si musel brat dost vysoky uver.

Tomuto nerozumiem, veď keď predávaš, nepotrebuješ úver....:confused: Či od mamy dostaneš za tú štvrtinu peniaze na nejakú stavbu?
xclaymanx
28.09.10,08:07
Tak ste sa všetci dohodli? Lebo pokiaľ v čase smrti bude matka majiteľom, tak ty budeš automaticky dedičom. Jedine, že by si sa na dedičskom konaní vzdal dedičstva v prospech brata.?

Nedohodli sme sa, matka sa tak vyjadrila, a ja s stym nespravim nic. Takze je mozne, ze este za zivota to btraovi preda, alebo daruje. Alebo ma vydedi.



Dá sa aj tak, aj tak. Najlepšie je priamo v kúpnej zmluve, nemusíš platiť ešte raz poplatok za vklad do katastra, jedným návrhom sa zapíše všetko.

Dakujem, to som potreboval vediet.



Ty už nebudeš vlastníkom, jediné právo, ktoré si budeš môcť nárokovať (ak to bude zapísané v katastri), je bývať v dome. Nebudeš môcť rozhodovať o opravách, rekonštrukciách, prijatí iného podnájomníka a pod.

To mi je jasne, ja chcem len par rokov byvat, kym nedostaviam. Nechcem sa tam stat menejcennym, za to, ze uz nevlastnim podiel.


Tomuto nerozumiem, veď keď predávaš, nepotrebuješ úver....:confused: Či od mamy dostaneš za tú štvrtinu peniaze na nejakú stavbu?

Ano, nadobudnute peniaze pouzijem na stavbu domu. Suma, ktoru dostanem je slabsia 1/3 rozpoctu domu.