type
26.09.10,14:42
Objavili sme pozemky na ktorych je napisany jediny vlastnik a to otcov stryko,ktory ale žil a zomrel v Amerike koncom 50tich rokov,pozemky sa nachadzaju v SR,jedna sa o ornu podu a trvale travnate pozemky cca 9 ha.Na prislušnom katasri je jedinym vlastnikom stale on jediny( meno,priezvisko,SR) Akym sposobom sa možme dostat k tymto pozemkom?Nemame jeho umrtny list,alebo ine doklady.Poprosim Vas o radu,dakujem každemu:)
Mária27
26.09.10,16:51
Nemá strýko okrem vás iných zákonných dedičov? Kto pozemky užíva?
type
26.09.10,19:22
je to otcov stryko,otec ma este 3 surodencov,tie pozemky nevyuziva nik aspon o tom neviem,neviem ako mame zacat
ascari
27.09.10,12:39
Ako píše Mária musíš zistiť či mal v amerike nejakých dedičov (deti). Niektorí vysťahovalci išli do ameriky zarobiť peniaze a plánovali sa vrátiť domov, iní sa vrátiť neplánovali alebo sa po čase rozhodli nevrátiť a všetok svoj majetok zanechali rodine doma. O týchto skutočnostiach poväčšinou nie sú písomné doklady. Dá sa to riešiť vydržaním ale je potrebné splniť potrebné náležitosti.
Mária27
27.09.10,18:44
je to otcov stryko,otec ma este 3 surodencov,tie pozemky nevyuziva nik aspon o tom neviem,neviem ako mame zacat
Tak sa pekne choď na tie pozemky pozrieť a zsiti, kto ich užíva. Ak ich neužíva nik, tak ich začnite užívať, aby vás tam aspoň vídali. Až potom môžete tvrdiť, že ich užívate viac ako 10 rokov, že vám ich strýko napr. daroval a nedala sa zapísať zmluva ... skrátka, snažiť sa to vydržať.
Matias.S
28.09.10,04:20
Objavili sme pozemky na ktorych je napisany jediny vlastnik a to otcov stryko,ktory ale žil a zomrel v Amerike koncom 50tich rokov,pozemky sa nachadzaju v SR,jedna sa o ornu podu a trvale travnate pozemky cca 9 ha.Na prislušnom katasri je jedinym vlastnikom stale on jediny( meno,priezvisko,SR) Akym sposobom sa možme dostat k tymto pozemkom?Nemame jeho umrtny list,alebo ine doklady.Poprosim Vas o radu,dakujem každemu:)

Vprvomrade musíš ísť na katastrálny úrad zistiť kde sa nachádzajú (v ktorom katastrálnom území - obec ....), ak tieto pozemky boli súčasťou dedického konania, ktoré už prebehlo a vlastník bol len otcov strýko (už bol prevedený podiel tvojho otca na strýka, tak potom nemáte nárok na tento pozemok) .... je nutné sa skontaktovať s rodinou strýka, alebo požiadať o súdne vyriešenie ... najprv šak kataster a zistiť kto vlastne užíva dané pozemky ....
ilona
28.09.10,04:30
Mária,ale ak vlastníš pozemok aj viac ako 10 rokov nedá sa už privlastniť vydržaním,ten zákon už padol,už to nie je možné.
doktor23
28.09.10,05:39
Mária,ale ak vlastníš pozemok aj viac ako 10 rokov nedá sa už privlastniť vydržaním,ten zákon už padol,už to nie je možné.

prečo by to nebolo možné? Pokiaľ viem, občiansky zákonník ešte platí.
Matias.S
28.09.10,05:51
prečo by to nebolo možné? Pokiaľ viem, občiansky zákonník ešte platí.

Občiansky zákoník však nie je pozemkový ... reštituované pozemky sa dali riešiť myslím do roku 2009 ... teraz prebiehajú jednotlivé roebky po katastrálnych územiach, kde boli riešené aj tieto veci ... je to zložitejšie .... podielové vlastníctva, nezistení vlastníci, ...
ascari
28.09.10,05:51
Nijaký zákon nepadol,
treba preštudovať § 63 písm. zákona č. 323/1992 Zb. o notároch a notárskej činnosti

avšak samotný fakt, že nejakú vec užívam 10 rokov mi ešte nedáva nárok na vydržanie. Tá 10ročná lehota je len jednou z podmienok a povedal by som že najmenej nepodstatnou. Dôležité je preukázať ako (legálne) som tú vec nadobudol, tj. napríklad nejaká kúpna, darovacia, zmluva ktorá nebola na katastri zapísaná. (kedže nie vždy bolo povinné zmluvy zapisovať do katastra).

(napr. ja pracujem za jedným písacím stolom a počítačom už 10 rokov a chcem si ich zobrať domov lebo si myslím že sú už moje ale kedže som ich legálne nenadobudol -zamestnávateľ mi ich nedaroval, nepredal, tak vydržaním ich nadobudnúť nemôžem, hoci 10ročná vydržacia lehota je splnená.)

- to isté platí aj v prípade toho strýka v amerike, pokiaľ tie pozemky pred odchodom do ameriky zanechal bratovi tak "dobromyselnosť držby" je potrebné nejako preukázať. (listiny, svedectvá atd...)
type
28.09.10,06:20
dakujem VAm za rady,pozrieme sa na to bližsie a uvidime co sa bude dat s tym robit
Matias.S
28.09.10,07:17
Nijaký zákon nepadol,
treba preštudovať § 63 písm. zákona č. 323/1992 Zb. o notároch a notárskej činnosti

avšak samotný fakt, že nejakú vec užívam 10 rokov mi ešte nedáva nárok na vydržanie. Tá 10ročná lehota je len jednou z podmienok a povedal by som že najmenej nepodstatnou. Dôležité je preukázať ako (legálne) som tú vec nadobudol, tj. napríklad nejaká kúpna, darovacia, zmluva ktorá nebola na katastri zapísaná. (kedže nie vždy bolo povinné zmluvy zapisovať do katastra).

(napr. ja pracujem za jedným písacím stolom a počítačom už 10 rokov a chcem si ich zobrať domov lebo si myslím že sú už moje ale kedže som ich legálne nenadobudol -zamestnávateľ mi ich nedaroval, nepredal, tak vydržaním ich nadobudnúť nemôžem, hoci 10ročná vydržacia lehota je splnená.)

- to isté platí aj v prípade toho strýka v amerike, pokiaľ tie pozemky pred odchodom do ameriky zanechal bratovi tak "dobromyselnosť držby" je potrebné nejako preukázať. (listiny, svedectvá atd...)


Súhlasím ... je to jedna časť pri zložitosti prekazovania vlastníctva k pozemku ... najlepšie kúpna zmluva, oficiálna listina o prevode ... ak tieto náležitosti nie sú a strýko nemá potomstvo .... je to komplikované a je potrebné informovať sa na príslušnom úrade (začať na katastri) ... čo je potrebné ďalej urobiť pre získanie práv k daným pozemkom, ak je to vôbec reálne ...
ilona
28.09.10,07:50
Ascari,ale zákon o vydržaní pôdy ak si ho užíval viac ako 10 rokov a mal si na to svedkov skutočne platil,veľa ľudí si takto pozemky vybavili,len už neplatí ako píše Matias.
doktor23
29.09.10,21:10
Nijaký zákon nepadol,
treba preštudovať § 63 písm. zákona č. 323/1992 Zb. o notároch a notárskej činnosti

avšak samotný fakt, že nejakú vec užívam 10 rokov mi ešte nedáva nárok na vydržanie. Tá 10ročná lehota je len jednou z podmienok a povedal by som že najmenej nepodstatnou. Dôležité je preukázať ako (legálne) som tú vec nadobudol, tj. napríklad nejaká kúpna, darovacia, zmluva ktorá nebola na katastri zapísaná. (kedže nie vždy bolo povinné zmluvy zapisovať do katastra).

(napr. ja pracujem za jedným písacím stolom a počítačom už 10 rokov a chcem si ich zobrať domov lebo si myslím že sú už moje ale kedže som ich legálne nenadobudol -zamestnávateľ mi ich nedaroval, nepredal, tak vydržaním ich nadobudnúť nemôžem, hoci 10ročná vydržacia lehota je splnená.)

- to isté platí aj v prípade toho strýka v amerike, pokiaľ tie pozemky pred odchodom do ameriky zanechal bratovi tak "dobromyselnosť držby" je potrebné nejako preukázať. (listiny, svedectvá atd...)



Máš pravdu, že tam musí byť predovšetkým dobromyseľnosť. Ale ak budú tvrdiť, že im strýko pri odchode do Ameriky povedal, aby si zobrali tú pôdu, dá sa to považovať za ústne uzavretú darovaciu zmluvu a dobromyseľnosť máš ošetrenú
doktor23
29.09.10,21:13
Ascari,ale zákon o vydržaní pôdy ak si ho užíval viac ako 10 rokov a mal si na to svedkov skutočne platil,veľa ľudí si takto pozemky vybavili,len už neplatí ako píše Matias.
skús mi vysvetliť, prečo neplatí?
OBčiansky zákonník:
§ 134
Vydržanie


(1) Oprávnený držiteľ sa stáva vlastníkom veci, ak ju má nepretržite v držbe po dobu troch rokov, ak ide o hnuteľnosť, a po dobu desať rokov, ak ide o nehnuteľnosť.

(2) Takto nemožno nadobudnúť vlastníctvo k veciam, ktoré nemôžu byť predmetom vlastníctva, alebo k veciam, ktoré môžu byť len vo vlastníctve štátu alebo zákonom určených právnických osôb (§ 125).

(3) Do doby podľa odseku 1 sa započíta aj doba, po ktorú mal vec v oprávnenej držbe právny predchodca.

(4) Pre začiatok a trvanie doby podľa odseku 1 sa použijú primerane ustanovenia o plynutí premlčacej doby.
ascari
30.09.10,05:29
pre ilona: prepáč ale netáraj, zákon platí, preštuduj si Občiansky zákonník a Notársky poriadok

pre doktor23: áno, presne to som chcel naznačiť že to majú tvrdiť :) len som to nechcel otvorene napísať ale nech si to domyslia sami.. ;)
type
30.09.10,07:48
Dobry den!Mam este otazku k tym pozemkom ohladom otcovho stryka co zomrel v Amerike,zistil som že za tie pozemky sa do roku 1970 platili normalne dane,avsak neviem či ich platil otcov otec alebo otcov dalši stryko,a preto sa chcem opytat kde by som mohol najs nejaky zapis o tom ze sa za tie pozemky odvadzali normalne dane,dakujem
ilona
30.09.10,12:40
Ascari,netáram tak celkom,možno som sa dosť dobre nevyjadrila,ja viem,že zákon 323/1992 platí,ale tie podmienky vydržania sú oveľa prísnejšie ako boli do roku 2008. Dovtedy to bolo úplne jednoduché,stačilo mať svedkov a pod. Na katast.úrade sú zverejnené terajšie podmienky o nadobudnutí vlastníckych práv vydržaním a veľmi neverím,že by sa im to podarilo takýmto spôsobom.Ak áno,tak budem strašne rada a poprosila by som aby dali vedieť ako postupovali, aj ja sa pokúsim znovu takto vybaviť pozemok.
doktor23
01.10.10,09:06
je to veľmi jednoduché. Mimochodom, podmienky sa sprísnili v roku 2000.
Potrebuješ:
1) vyhlásenie vlastníka, resp. jeho právneho nástupcu, že to čo tvrdíš je pravda a nemá námietky voči vydaniu osvedčenia o vydržaní
2) vyjadrenie obce, že nemá námietky voči vydaniu osvedčenia o vydržaní

úplne presne § 63 Notárskeho poriadku
§ 63
Osvedčenie vyhlásenia o vydržaní

Osvedčenie vyhlásenia o vydržaní vlastníckeho práva k nehnuteľnosti alebo o vydržaní práva zodpovedajúceho vecnému bremenu sa vydáva formou notárskej zápisnice. Notárska zápisnica musí obsahovať
a) vyhlásenie účastníka, že splnil podmienky vydržania podľa osobitného predpisu,6) najmä okolnosti odôvodňujúce začatie oprávnenej držby, trvanie a nepretržitosť držby. K vyhláseniu účastník dokladá
1. vyjadrenia osôb, ktorým posledný zápis v katastri nehnuteľností preukazuje vlastnícke právo k nehnuteľnosti alebo právo zodpovedajúce vecnému bremenu, alebo ich právnych nástupcov, ak sú tieto osoby známe, že nemajú k vzniku vlastníckeho práva alebo práva zodpovedajúceho vecnému bremenu výhrady,
2. vyjadrenie obce, v ktorej katastrálnom území sa nehnuteľnosť nachádza, že nemá k vzniku vlastníckeho práva alebo práva zodpovedajúceho vecnému bremenu výhrady,
3. vyjadrenie právnickej osoby, ktorá je príslušná na správu nehnuteľností podľa osobitného predpisu 6a) alebo má právo nakladať s nehnuteľnosťami podľa osobitného predpisu, 6b)
že nemá k vzniku vlastníckeho práva alebo práva zodpovedajúceho vecnému bremenu výhrady,
b) označenie dôkazov, ktoré boli notárovi predložené na potvrdenie osvedčovaných skutočností,
c) uvedenie dňa, ktorým účastník nadobudol vydržaním vlastnícke právo k nehnuteľnosti alebo právo zodpovedajúce vecnému bremenu.
ilona
04.10.10,03:41
Doktor23 píšeš ,že je to veľmi jednoduché.Mne sa to stále nezdá jednoduché.Ak type píše pravdu,že tie pozemky len objavil,tak to znamená,že ich užíva niekto celkom iný,ktorý si možno myslí,že sú jeho.Tam pôjde o to,či sa ich ľahko vzdá a či sa najde niekto na obecnom úrade,kto to potvrdenie dá.
profesional
04.10.10,04:51
Predpokladam, kedze je ten clovek bol rodina, ze niekto z rodiny bude mat jeho adresu za zivota. Nasledne treba urobit nasledovne kroky:

Na Secretary of State prislusneho statu v USA kde zil poziadat o vydanie umrtneho listu (vo vacsine pripadov je to mozne aj telefonisky, cez internet, pisomne).

Nasledne na zaklade umrtneho listu treba zistit County (nieco ako nas okres) kde umrel. Na sud prislusjeho County (okresu) treba podat ziadost o informaciu ci prebelo po tomto zomrelom dedicske konanie. Ak ano, tak treba ziadat z archivu dokument ktory to potvrdzuje. Taketo konanie v USA mohlo zbehnut len ak mal americke obcianstvo. Opatovne konanie o dedictve sice nie je mozne, avsak je mozne nasledne v USA podat urcovaciu zalobu. Tam sud rozhodne o novom majitelovi novonajdeneho majetku ako by tento zdedili povodne opravneni dedicia a ak niekto z nich tiez uz medzicasom zomrel, sud nastoli taky pravny stav aky by bol po vsetkych dedeniach.

Nasledne je mozne s osobami ktore ziskaju takyto nehnutelny majetok uzatvorit kupnu zmluvu.

Aby to cele spravne zaevidoval slovensky kataster, tak k umrtnemu listu ako aj k rozsudku sudu musia byt vydane apostilacne dolozky (vydava prislusy Secretary of State).
Ak predavajuci budu kupnu zmluvu podpisovat v USA, tak ich podpisy musia byt notarsky uverene a tiez musia byt prilozene apostilacne dolozky. Samozrejme vsetky dokumenty musia byt uradne prelozene do slovenciny.
doktor23
04.10.10,07:27
Napíšem iný postup:
1. Ak strýko mal deti
a) skontaktovať ich, vysvetliť im situáciu, či by zadávateľovi témy podpísali súhlas s vydržaním
b) ak áno, poslať im mailom toto vyhlásenie, oni ho podpíšu, pošlú na SK
c) s vyjadrením zájdu na príslušný obecný úrad, povedia, že vlastníci s tým súhlasia, obecný úrad im dá vyjadrenie
d) idú za notárom, uvedú mu, prečo sa cítia ako vlastníci (podotýkam, je to ich vyhlásenie, notár nemá právo skúmať pravdivosť a nazodpovedá za to, či sú skutočnosti vo vyhlásení pravdivé)
e) notár osvedčí ich vyhlásenia a na základe tejto notárskej zápisnice sa zapíše ich vlastnícke právo

2. Ak strýko nemal deti
a) skontaktovať právnych nástupcov (zákon nevyžaduje viacerých, stačí jeden - napr. otec zadávateľa témy), vysvetliť mu situáciu, či by zadávateľovi témy podpísal súhlas s vydržaním
b) ak áno, dať mu vyhlásenie, on ho podpíše (podpíšu)
c) s vyjadrením zájdu na príslušný obecný úrad, povedia, že vlastníci s tým súhlasia, obecný úrad im dá vyjadrenie
d) idú za notárom, uvedú mu, prečo sa cítia ako vlastníci (podotýkam, je to ich vyhlásenie, notár nemá právo skúmať pravdivosť a nazodpovedá za to, či sú skutočnosti vo vyhlásení pravdivé)
e) notár osvedčí ich vyhlásenia a na základe tejto notárskej zápisnice sa zapíše ich vlastnícke právo

3. Podajú návrh na dodatočné dedičské konanie v obvode súdu, kde sa pozemky nachádzajú, kde musia uvisesť VŠETKÝCH dedičov
profesional
04.10.10,10:32
Je tu jeden velky zasadny problem. A to ze tvoje riesenie sa klasifikuje platnym Trestnym zakonom (zakon cislo 300/2005 Z.z.) v paragrafe 221 ako PODVOD. Je celkom jednoznacne ze nie su dobromyselni v tom ze by boli vlastnikmi pozemku, nakolko im je skutocny vlastnik znamy (hoc je mrtvy). A teda ak to urobia podla takehoto postupu tak je len otazkou casu kedy ich nejaky zavistlivy sused bonzne a oni skoncia za mrezami na velmi vela rokov. Pamataj si, ze aj etika prispevkov na porada.sk jednoznacne zakazje davat niekomu navod na protipravne konanie. A to co si napisal, hoc je to mozno prakticke, je navod na spachanie trestneho cinu.
doktor23
05.10.10,09:21
Všade tvrdím, že musí byť dobromyseľný, že tam musí byť impulz (hoci aj jedna veta od strýka), že im to necháva. Bez dobromyseľnosti to nejde. Avšak v prípade pochybností - pozri § 130 OZ
§ 130

(1) Ak je držiteľ so zreteľom na všetky okolnosti dobromyseľný o tom, že mu vec alebo právo patrí, je držiteľom oprávneným. Pri pochybnostiach sa predpokladá, že držba je oprávnená.

EDIT: A úplne najčistejší spôsob je č. 3 - dodatočné dedičské konanie
type
13.09.11,16:16
Predpokladam, kedze je ten clovek bol rodina, ze niekto z rodiny bude mat jeho adresu za zivota. Nasledne treba urobit nasledovne kroky:

Na Secretary of State prislusneho statu v USA kde zil poziadat o vydanie umrtneho listu (vo vacsine pripadov je to mozne aj telefonisky, cez internet, pisomne).

Nasledne na zaklade umrtneho listu treba zistit County (nieco ako nas okres) kde umrel. Na sud prislusjeho County (okresu) treba podat ziadost o informaciu ci prebelo po tomto zomrelom dedicske konanie. Ak ano, tak treba ziadat z archivu dokument ktory to potvrdzuje. Taketo konanie v USA mohlo zbehnut len ak mal americke obcianstvo. Opatovne konanie o dedictve sice nie je mozne, avsak je mozne nasledne v USA podat urcovaciu zalobu. Tam sud rozhodne o novom majitelovi novonajdeneho majetku ako by tento zdedili povodne opravneni dedicia a ak niekto z nich tiez uz medzicasom zomrel, sud nastoli taky pravny stav aky by bol po vsetkych dedeniach.

Nasledne je mozne s osobami ktore ziskaju takyto nehnutelny majetok uzatvorit kupnu zmluvu.

Aby to cele spravne zaevidoval slovensky kataster, tak k umrtnemu listu ako aj k rozsudku sudu musia byt vydane apostilacne dolozky (vydava prislusy Secretary of State).
Ak predavajuci budu kupnu zmluvu podpisovat v USA, tak ich podpisy musia byt notarsky uverene a tiez musia byt prilozene apostilacne dolozky. Samozrejme vsetky dokumenty musia byt uradne prelozene do slovenciny.

Vraciam sa k tejto teme lebo som zistil podstatne veci, v roku 1965 prebehlo dedicske konanie s verdiktom takym ze vsetok majetok po porucitelovi zdedi ceskoslovensky stat z dovodu lebo porucitel nema ziadnych pribuznych a zomrel slobodny,bezdetny a nezanechal zavet a surodenci su mrtvy..Toto vyjadrenie mam z kopie o ktoru som poziadal na prislusnom sude kde sa pozemky nachadzaju.Zaujima ma ci sa da este nieco stym robit kedze neboli do dedenia zahrnuti pribuzny po prastrykovych surodencoch)tretia skupina dedenia zahrna synovcov a netere az po roku 1982)
rudopp
13.09.11,17:54
Objavili sme pozemky na ktorych je napisany jediny vlastnik a to otcov stryko,ktory ale žil a zomrel v Amerike koncom 50tich rokov,pozemky sa nachadzaju v SR,jedna sa o ornu podu a trvale travnate pozemky cca 9 ha.Na prislušnom katasri je jedinym vlastnikom stale on jediny( meno,priezvisko,SR) Akym sposobom sa možme dostat k tymto pozemkom?Nemame jeho umrtny list,alebo ine doklady.Poprosim Vas o radu,dakujem každemu:)

Načo máš druhú tému o tom istom.

Hádam sa len kvôlivá tomu nezmenia zákony o dedení :D:D:D.
rudopp
13.09.11,18:01
Nijaký zákon nepadol,
treba preštudovať § 63 písm. zákona č. 323/1992 Zb. o notároch a notárskej činnosti

avšak samotný fakt, že nejakú vec užívam 10 rokov mi ešte nedáva nárok na vydržanie. Tá 10ročná lehota je len jednou z podmienok a povedal by som že najmenej nepodstatnou. Dôležité je preukázať ako (legálne) som tú vec nadobudol, tj. napríklad nejaká kúpna, darovacia, zmluva ktorá nebola na katastri zapísaná. (kedže nie vždy bolo povinné zmluvy zapisovať do katastra).

(napr. ja pracujem za jedným písacím stolom a počítačom už 10 rokov a chcem si ich zobrať domov lebo si myslím že sú už moje ale kedže som ich legálne nenadobudol -zamestnávateľ mi ich nedaroval, nepredal, tak vydržaním ich nadobudnúť nemôžem, hoci 10ročná vydržacia lehota je splnená.)

- to isté platí aj v prípade toho strýka v amerike, pokiaľ tie pozemky pred odchodom do ameriky zanechal bratovi tak "dobromyselnosť držby" je potrebné nejako preukázať. (listiny, svedectvá atd...)


Na hnuteľné veci netreba 10 rokov :D