žužliatko
26.09.10,14:50
Dobrý deň,

zaujímam sa o otázku majetkových práv manželov, ale doposiaľ sa mi k tejto téme nič poriadne nepodarilo nájsť. Vedeli by ste mi prosím pomôcť, čo si pod tým mám predstavovať, resp. kde by som našla nejaké info?

ďakujem za odpoveď

s pozdravom

Zuzana
Mária27
26.09.10,13:17
Aké konkrétne majetkové práva manželov máš na mysli? Manželia nadobúdajú majetok do bezpodielového spoluvlastníctva. O ňom a o výnimkách sa dočítaš v občianskom zákonníku od § 143.
barborka291
27.09.10,17:54
mňa by to napríklad zaujímalo, keďže o pár dní sa vydávam a môj nastávajúci má bohužiaľ stále na krku spoludlžníctvo s bývalou /dostal sa do toho nevedomky/. Chcela by som ochrániť aspoň môj príjem, pretože ak bývala prestane platiť, exekútor bude naháňať nás a vezme nám aj rodný list. Viem, čo je napisane v občianskom zákonníku o zúžení bsm a podobne, no to by sa dalo riešiť len z mojej strany, keďže som podnikateľ /nezarábam však veľa/, no ja chcem dosiahnuť to, aby prípadná exekúcia nezasiahla môj príjem, a nemuseli sme ísť rovno hladovať pod most... poraďte prosím, ďakujem
Mária27
27.09.10,18:32
Nemusíš mať obavy, pohľadávka z takého dlhu nemôže byť uspokojená z vášho BSM. Ale ako podnikateľka môžeš žiadať o zrušenie a vyporiadanie BSM podľa § 148a obč. zákonníka (nemyslím zúženie BSM podľa § 143a).

Na tvoju otázku je odpoveď v § 147 ods. 1 obč. zák.:

(1) Pohľadávka veriteľa len jedného z manželov, ktorá vznikla za trvania manželstva, môže byť pri výkone rozhodnutia uspokojená i z majetku patriaceho do bezpodielového spoluvlastníctva manželov.
(2) To neplatí, ak ide o pohľadávku veriteľa jedného z manželov, ktorí sa dohodli podľa ustanovení § 143a, pokiaľ táto pohľadávka vznikla pri používaní majetku, ktorý nepatrí do bezpodielového spoluvlastníctva manželov.

Čiže, ak je manžel dlžný sám (nie ste solidárni dlžníci), zo spoločného majetku manželov (BSM) sa môže jeho pohľadávka uspokojiť za podmienok:
1. musí ísť o takú pohľadávku manžela, ktorá vznikla za trvania vášho manželstva
2. táto pohľadávka sa môže z BSM uspokojiť len pri výkone rozhodnutia (exekúcii), ak sa nedá uspokojiť z manželovho výlučného majetku.

Ak by spisovali manželov majetok, musíš byť o tom exekútorom upovedomená (§ 118 exekučného poriadku). Ak by chceli uspojiť pohľadávku z BSM, musíš byť účastníkom konania (§ 255 ods. 2 obč. súdneho poriadku). Potom sa môžeš brániť uvedeným paragrafom 147 ods. 1 obč. zákonníka.