viliam111
14.11.05,08:41
Dobry deň,
Prosím Vás o radu, kamarát je invalidný dôchodca a od 1.8.2004 aj živnostník. K uvedenému dňu sa registroval aj na zdravotnej a soc. poisťovni, ale odvody platiť nemusel.
1. Odkedy a v akej výške bude platiť odvody, má nárok na nižšie odvody, keďže je aj invalidným dôchodcom?
2. Aké podmienky musí spĺňať aby si mohol uplatniť daňový bonus na 2 deti?
3. Ak dostal dotáciu na vytvorenie chránenej dielne, zahŕňa sa aj táto dotácia do jeho príjmu?
Za odpoveď vopred dakujem.
Viliam
viliam111
14.11.05,10:27
prosím, neviete niekto poradit, dakujem
viliam111
14.11.05,12:08
Skúsim si odpovedať sám a prosím len mi potvrďte či je to skutočne tak
Dakujem

1. Odvody do Sociálnej poisťovne bude platiť vo výške 910,-Sk od 1.7.2006, bez ohľadu na to že je invalidný dôchodca ak jeho príjem prekročil výšku
12 X 6500 = 78000,-Sk.
Ak tento príjem neprekročí tak ani v druhom roku živnosti nebude platiť odvody do Sociálnej poisťovne.

2. Na daňový bonus bude mať nárok vtedy ak mu vznikne daňová povinnosť.
Nárok na bonus za rok 2005:
2 deti X 400 X 8 = 6400
2 deti x 450 X 4 = 3600
Celkom: 10000,-Sk

3. Dotácia na zriadenie chránenej dielne sa nepovažuje za jeho príjem
KatkaA
14.11.05,12:24
Skúsim si odpovedať sám a prosím len mi potvrďte či je to skutočne tak
Dakujem

1. Odvody do Sociálnej poisťovne bude platiť vo výške 910,-Sk od 1.7.2006, bez ohľadu na to že je invalidný dôchodca ak jeho príjem prekročil výšku
12 X 6500 = 78000,-Sk.
Ak tento príjem neprekročí tak ani v druhom roku živnosti nebude platiť odvody do Sociálnej poisťovne.

2. Na daňový bonus bude mať nárok vtedy ak mu vznikne daňová povinnosť.
Nárok na bonus za rok 2005:
2 deti X 400 X 8 = 6400
2 deti x 450 X 4 = 3600
Celkom: 10000,-Sk

3. Dotácia na zriadenie chránenej dielne sa nepovažuje za jeho príjem
Skúsim Ti odpovedať tak ako ja platím odvody, keďže aj ja som na invalidnom dôchodku a aj SZČO.
Do Sociálne poisťovne sa platí tak ako aj zdraví, len invalidný dôchodcovia naplatia na invalidné poistenie, t.j. z minimálneho vymeriavaceho základu (6900,- Sk) do Sociálnej poisťovne platím 1874,- Sk bez príspevku do fondu solidarity.
Do zdravotnej poisťovne platí invalidný dôchodca 7 % z vymeriavaceho základu, t.j. minimálne 483,- Sk .
Ostatné je tak ako si napísal.
Katka
viliam111
14.11.05,12:43
Dakujem Ti Katka, Ty si dobrovoľný platca? alebo je tam nejaka hranica, že po nejakej dobe musí začať platiť odvody, alebo odvody sú povinne len vtedy ked jeho príjem za zdaňovacie obdobie prekročí sumu 78.000,-Sk
KatkaA
14.11.05,14:53
Dakujem Ti Katka, Ty si dobrovoľný platca? alebo je tam nejaka hranica, že po nejakej dobe musí začať platiť odvody, alebo odvody sú povinne len vtedy ked jeho príjem za zdaňovacie obdobie prekročí sumu 78.000,-Sk
Do Sociálnej poisťovne sa povinne platí až po prekročení limitu príjmu cca 78.000,- Sk za rok. Ja som už povinný platca.
Chcela by som Ťa upozorniť na odvody do zdravotnej poisťovne. Mám taký dojem, že od 1.1.2005 platia povinne aj invalidný dôchodca bez ohľadu na minuloročný príjem, t.j. od februára do októbra 2005 po 455,- Sk a od novembra 2005 po 483,- Sk mesačne. Pre istotu by bolo dobré, keby sa Tvoj kamarát informoval na to v zdravotnej poisťovni.
Katka
malina
14.11.05,16:42
Podľa toho, čo je uvedené v úvodnej otázke, Viliamov kamarát je živnostníkom vyše roka. V marci tohto roku už teda musel podávať daňové priznanie a od júla by mal mať stanovený vymeriavací základ pre poistné. Do zdravotnej poisťovne - pokiaľ jeho daňový základ za 5 mesiacov podnikania roku 2004 nepresiahol úhrn minimálnych miezd - by mal odvádzať preddavky vo výške 7 % minimálnej mzdy, ktorá je na účely zdravotného poistenia vo výške 6500 Sk po celý rok 2005 (Katka, vrátane októbra až decembra - pozri si § 29b zákona 580/2004 o zdravotnom poistení), teda 12x 455 Sk. Od januára 2006, keď sa začnú minimálne preddavky počítať z minimálnej mzdy 6900 Sk, by mal prvý polrok mesačne odvádzať po 483 Sk, od júla podľa toho, aký bude mať daňový základ (zvýšený o zaplatené preddavky zdravotného poistenia) za rok 2005. Do sociálnej poisťovne by mal od júla 2005 odvádzať poistné, ak jeho príjem z podnikania nepresiahol roku 2004 sumu 78 000 Sk, ale pokiaľ Viliamov kamarát prijal dotáciu na vytvorenie chránenej dielne, tá je síce daňovo neutrálna, no na účely sociálneho poistenia - ako sa už na Porade neraz preberalo - pri zisťovaní 78-tisícového limitu sa, žiaľ, pripočítava. Na Viliamovu prvú otázku sa teda bude dať jednoznačne odpovedať až vtedy, keď uvedie, či daňový základ roka 2004 presiahol u jeho kamaráta úhrn minimálnych miezd a aký mal v prvom roku jeho podnikania príjmový obrat vrátane dotácie z ÚP.
Jana Motyčková
14.11.05,18:37
U invalidnej osoby (nad 70%) je minimálna mzda 50% z "normálnej minimálnej mzdy". T.j. od 1.1.2005 mal na ZP platiť preddavky minimálne 7% z 3250 Sk = 228 Sk, od 1.7. 7% zo základu dane z r.2004 deleno 24, minimálne 228 Sk. Od 1.9. pre neho neplatí minimálny VZ.
Platenie v r.2004 nedržím v hlave.

Pre SP okrem toho, čo bolo napísané, pri invalidite nad 70% tiež platia polovičné minimálne vymeriavacie základy, t.j. do 9/2005 3250 Sk, od 10/2005 3450 Sk.
ajobs
14.11.05,19:10
Skúsim Ti odpovedať tak ako ja platím odvody, keďže aj ja som na invalidnom dôchodku a aj SZČO.
Do Sociálne poisťovne sa platí tak ako aj zdraví, len invalidný dôchodcovia naplatia na invalidné poistenie, t.j. z minimálneho vymeriavaceho základu (6900,- Sk) do Sociálnej poisťovne platím 1874,- Sk bez príspevku do fondu solidarity.
Do zdravotnej poisťovne platí invalidný dôchodca 7 % z vymeriavaceho základu, t.j. minimálne 483,- Sk .
Ostatné je tak ako si napísal.
Katka
To KatkaA a Viliam111 na doplnenie:
Invalidné poistenie u nových ID sa neplatí len vtedy, ak je invalidný o viac ako 70%, v ostatných prípadoch (myslím u takých, ktorí ešte neboli prehodnotení z hľadiska invalidity) sa podľa môjho názoru neplatí invalidné poistenie, ale sú aj iné názory, tak doporučujem si to prečítať http://www.porada.sk/showthread-t_14628-page_2.html
malina
15.11.05,00:03
Pri určovaní vymeriavacieho základu invalidných SZČO nerozhoduje miera poklesu pracovnej schopnosti, ale to, či je, alebo nie je poberateľom invalidného dôchodku. Pripájam link na stránku Všeobecnej zdravotnej poisťovne, na ktorej je tabuľka o vymeriavacích základoch (v riadkoch 9-12 sú uvedené SZČO so zdravotným postihnutím):

http://www.vszp.sk/showdoc.do?docid=168
KatkaA
15.11.05,13:16
To KatkaA a Viliam111 na doplnenie:
Invalidné poistenie u nových ID sa neplatí len vtedy, ak je invalidný o viac ako 70%, v ostatných prípadoch (myslím u takých, ktorí ešte neboli prehodnotení z hľadiska invalidity) sa podľa môjho názoru neplatí invalidné poistenie, ale sú aj iné názory, tak doporučujem si to prečítať http://www.porada.sk/showthread-t_14628-page_2.html
Keď mám pravdu povedať, veľmi som nad prvou odpoveďou neuvažovala, len som chcela uviesť, že aj ja som SZČO a invalidný dôchodca a uviedla som čiastky, ktoré mi pri odovzdaní výpisov vypočítali v Sociálnej a zdravotnej poisťovni ako mesačné platby na poistenie.
Nechcela som zavádzať, len som sa nepozrela poriadne do zákona.

Takže, aby som uviedla na pravú mieru, v mojom prípade platí § 227 odst. 4 zákona o sociálnom poistení t.j. "Do preskúmania trvania invalidity podľa § 263 odst. 2 poistné na invalidné poistenie neplatí poistenec, ktorému bol priznaný invalidný dôchodok podľa predpisov účinných pred 1. 1. 2004, ak nárok na jeho výplatu trvá aj po 31. 12. 2003...."
Odvody do zdravotnej poisťovne sú uvedene na internetovej stránke VsZP ako uviedla Ľudmila. (Takže ja platím asi naviac. Veď pri ročnom zúčtovaní mi to na základe žiadosti aj tak vrátia.)
Katka
malina
15.11.05,14:59
Katka, vôbec nejde o zavádzanie, všetci sa na Porade učíme. Mýlim sa aj ja, raz za uhorský rok aj skvelá somij, no nakoniec vždy nájdeme riešenie a sme o niečo múdrejšie. Mňa tiež nachytali v zdravotnej poisťovni na nevedomosti , ako poberateľka invalidného dôchodku odvádzam mesačne 455 Sk namiesto 228 Sk. Nebyť príspevku somij, doteraz o preplatkoch neviem, lebo predtým ma ani nenapadlo pozrieť sa, ako to vlastne s výškou odvodov u invalidných SZČO vlastne je.
viliam111
16.11.05,05:43
Ďakujem všetkym za info, je to tak že keď bol na zdravotnej poistovni tak mu tam povedali že má platiť odvody 228,-Sk mesačne, aj na Socialnu poisťovňu zaniesol kópiu daňového priznania a tam mu nepovedali, že či ma platiť odvody, tak neplatil.
Zo zdravotnej poisťovne mu posielajú domov poukážku, na sumu 912,-Sk= 4x228, tak platí odvody každé 4 mesiace, neviete mi poradit že či aj Sociálna poisťovňa to má tak poriešené, alebo si to musí sledovať sám, že odkedy začne platiť odvody.
malina
16.11.05,16:23
Viliam, omylom som klikla na súhlas, aj keď sa súhlasiť nedá. Tak, ako by si prial Tvoj kamarát, to nemajú poriešené ani zdravotné poisťovne, nieto ešte sociálna, ktorá to zaňho porieši iba ak vo forme úrokov z omeškania alebo aj mastných pokút. To, že Tvoj kamarát dostal šek na 912 Sk, je len jemné pripomenutie štyroch nedoplatkov. Na to pozor, lebo okrem toho, že ho zdravotná poisťovňa musí už po troch nedoplatkoch "nabonzovať" Úradu pre dohľad nad zdravotnou starostlivosťou, podľa zákona nemá nárok na štandardné lekárske ošetrenie, takže v prípade vážnejšieho ochorenia alebo nedajbože úrazu by Tvoj kamarát musel všetky náročnejšie zákroky zaplatiť zo svojho. Ak navyše prijal dotáciu na vytvorenie chránenej dielne, pri včasnom neplnení si základných povinností sa vystavuje riziku, že po kontrole z ÚP bude musieť peniaze z Európskeho sociálneho fondu vrátiť.
Simonab
16.11.05,17:44
Chcem len pripomenúť, že dotácia z úradu práce sa zahŕňa do základu dane v tom období, v ktorom bola použitá a teda má v tomto období aj vplyv na odvody do poisťovní.
viliam111
18.11.05,10:58
Ohľadne daňového bonusu som zistil, že keď je rozdiel medzi príjmami a výdavkami vyšší ako polovica minimalnej mzdy tak mu vznikne nárok na daňový bonus, čiže:

9X6500=58500:2=29250,-Sk
3X6900=20700:2=10350,-Sk
ak rozdiel medzi príjmami a vydavkami je minimálne 39.600,-Sk, má narok na daňový bonus, je to takto správne?
Ďakujem
malina
21.11.05,22:15
Daňovník, ktorý mal v zdaňovacom období zdaniteľné príjmy podľa § 6 aspoň vo výške 6-násobku minimálnej mzdy a vykázal základ dane z príjmov podľa § 6, môže si uplatniť daňový bonus v sume 5 000 Sk za rok 2005 na každé vyživované dieťa žijúce v domácnosti s daňovníkom. O sumu daňového bonusu sa znižuje daň. Ak dieťa vyživujú v domácnosti viacerí daňovníci, môže si daňový bonus uplatniť len jeden z nich.
Daňový bonus možno uplatniť najviac do výšky dane vypočítanej za príslušné zdaňovacie obdobie podľa tohto zákona.
boitana
12.02.06,14:43
ahojte,idem poprosit o radu, mam invalidenho dochodcu-na plnom invalidnom dochodku a ma zaroven aj zivnost SZCO,od 1.6.2005 -ma narok ked bude podavat danove priznanie na celu nezdanitelnu ciastku alebo len alikotnu cast? a musim mu do prijmu zahrnut aj tento dochodok? ja osobne si myslim ze nie ,len by som si to chcela odobrit-dakujem
Zita4
12.02.06,14:51
ahojte,idem poprosit o radu, mam invalidenho dochodcu-na plnom invalidnom dochodku a ma zaroven aj zivnost SZCO,od 1.6.2005 -ma narok ked bude podavat danove priznanie na celu nezdanitelnu ciastku alebo len alikotnu cast? a musim mu do prijmu zahrnut aj tento dochodok? ja osobne si myslim ze nie ,len by som si to chcela odobrit-dakujem Invalidný dôchodca má nárok na nezdaniteľnú časť, pokiaľ sa jeho dôchodok nezmení na starobný. Alikvótna časť sa pri NČ nepočíta nikdy. Jedine rozdiel medzi vyplateným starobným alebo výsluhovým dôchodkom a sumou NČ. Do príjmu sa samozrejme dôchodok nezapočíta. Nie je to zdaniteľný príjem.
boitana
12.02.06,15:10
Invalidný dôchodca má nárok na nezdaniteľnú časť, pokiaľ sa jeho dôchodok nezmení na starobný. Alikvótna časť sa pri NČ nepočíta nikdy. Jedine rozdiel medzi vyplateným starobným alebo výsluhovým dôchodkom a sumou NČ. Do príjmu sa samozrejme dôchodok nezapočíta. Nie je to zdaniteľný príjem.
moc krat ti dakujem moc si mi pomohla
nicram
11.07.08,12:25
Dobrý deň
Potreboval,by som poradiť. Manželka je živnostník a invalidný dôchodca. Živnosť má od decembra 2007. Vymeriavací základ mala za rok 2007
78 862 SK. Potreboval,by som vedieť , či jej vznika povinnosť platiť odvody do Socialnej poisťovne.
Z pozdravom.
veronikasad
11.07.08,12:52
Dobrý deň
Potreboval,by som poradiť. Manželka je živnostník a invalidný dôchodca. Živnosť má od decembra 2007. Vymeriavací základ mala za rok 2007
78 862 SK. Potreboval,by som vedieť , či jej vznika povinnosť platiť odvody do Socialnej poisťovne.
Z pozdravom.
Povinnosť platiť odvody do SP nezávisí od výšky základu dane /zrejme pod tým myslíš vymeriavací základ/, ale od výšky príjmov. Ak presiahli 12-násobok min. mzdy /97200 sk/, stáva sa od 1.7.2008 povinným platiteľom odvodov do SP. Do 8,7. sa mala prihlásiť na reg.liste FO.
nicram
13.07.08,13:25
Ďakujem za odpoveď. Prihlásená už je. Takže odvody asi platiť bude,preto lebo v decembri2007 jej prišiel príspevok na podnikanie vo výške 134 tisíc.
veronikasad
13.07.08,18:47
Ďakujem za odpoveď. Prihlásená už je. Takže odvody asi platiť bude,preto lebo v decembri2007 jej prišiel príspevok na podnikanie vo výške 134 tisíc.
Ak viedla v r.2007 JU, príspevok zahrnie do príjmov len vo výške, ktorú skutočne "minula" podľa podnikateľského zámeru.
Ak si však uplatnila paušálne výdavky, podľa usmernenia DR SR sa zahrnie v plnej výške.