Ice dive
26.09.10,16:28
Dobrý deň poraďáci,

mám taký jeden dotaz na elektrikárov... má predlžovačku cca 30 m dlhú klasický medený trojžilový kábel s dvoma koncovkami na 220 V... jedného dňa predlžovačka prestala fungovať, a tu je kameň úrazu... prešiel som celý kábel a nikde nie je seknutý, odmontoval som obe koncovky a zistil, či jednotlivé vodiče vedú elekriku - všetko ok, vymenil som koncovky a predlžovačka nefunguje... v čom môže byť problém, že kábel elektriku vedie, ale akonáhle sa pripojija na neho koncovky tak je nefunčný?

Vďaka za odpovede:-)
stanco007
26.09.10,14:55
Ja by som to urobil takto....
Zapni predlzovacku do siete. Mala by fungovat pokial je funkcna a pokial do nej zapojis nejaky spotrebic ( kosacka, vrtacka, radio..... ).
Spotrebic nefunguje-nejde???
Takze k moznym problemom:
-v predlzovacke nie je napätie ( treba skontrolovat ci v zasuvke v ktorej je zapojena predlzovacka je napätie skusackou )
Pokial nie je v zasuvke chyba moze byt uz len v samotnej predlzovacke, takze:
-skontroluj pokial je predlzovacka zapojena v sieti zastrcky v predlzovacke ci su pod napätim ( myslim, ze tu bude chyba a nebudu pod napätim )-cize bude niektory z vodicov v predlzovacke preruseni-poskodeni. A pokial tam nie je stava-napätie, tak to bude lavy-faza.
Da sa to opravit len musis najst kde je poruseny-zlomeny vodic. Su na to skusacky ktorymi by si presiel predlzovacku a zistil by si pokial je stava v predlzovacke a kde konci, kde je zlomeny-preruseny vodic... Ale to len v pripade, ze do predlzovacky ide zo zastrcky vobec napätie :D Skontroluj aj poriadne zasuvku v predlzovacke ci su vodice zapojene ako maju byt...
faza v lavo ( cierny resp hnedy vodic ), nulak v pravo ( modry ) a ochranny vodic hore-nulak ( zltozeleny ).
A este?! Menil si tam koncovky, takze zastrcku na 2 vyvody... A zapojil si dobre vodice ako maju byt, tak ako som pisal vyssie????
marleau
26.09.10,15:00
Raz sa nám v dielni stal takýto prípad a problém bol - v zástrčke.A takto sme objavili chybu tam,kde sme o nej nevedeli.
Ice dive
26.09.10,15:01
Ja by som to urobil takto....
Zapni predlzovacku do siete. Mala by fungovat pokial je funkcna a pokial do nej zapojis nejaky spotrebic ( kosacka, vrtacka, radio..... ).
Spotrebic nefunguje-nejde???
Takze k moznym problemom:
-v predlzovacke nie je napätie ( treba skontrolovat ci v zasuvke v ktorej je zapojena predlzovacka je napätie skusackou )
Pokial nie je v zasuvke chyba moze byt uz len v samotnej predlzovacke, takze:
-skontroluj pokial je predlzovacka zapojena v sieti zastrcky v predlzovacke ci su pod napätim ( myslim, ze tu bude chyba a nebudu pod napätim )-cize bude niektory z vodicov v predlzovacke preruseni-poskodeni. A pokial tam nie je stava-napätie, tak to bude lavy-faza.
Da sa to opravit len musis najst kde je poruseny-zlomeny vodic. Su na to skusacky ktorymi by si presiel predlzovacku a zistil by si pokial je stava v predlzovacke a kde konci, kde je zlomeny-preruseny vodic... Ale to len v pripade, ze do predlzovacky ide zo zastrcky vobec napätie :D Skontroluj aj poriadne zasuvku v predlzovacke ci su vodice zapojene ako maju byt...
faza v lavo ( cierny resp hnedy vodic ), nulak v pravo ( modry ) a ochranny vodic hore-nulak ( zltozeleny ).
A este?! Menil si tam koncovky, takze zastrcku na 2 vyvody... A zapojil si dobre vodice ako maju byt, tak ako som pisal vyssie????
predlžovačku používam ku kosačke... také veci, či je v zástrčke elektrika som kontroloval ako prvé... keď som zhodil zásuvky, tak som postupne hnedý, modrý ako aj zltozelený vodič strčil natvrdo do zásuvky na na druhom konci kontroloval so skúšačkou či je elektrika a čuduj sa svete bola... ale keď som nahodil druhú koncovku a skúsil napätie na druhom konci tak hnedý vodič už elektriku nemal...(a koncovka bola ok... ) a ano mal som to zapojené správne...
Ice dive
26.09.10,15:02
Raz sa nám v dielni stal takýto prípad a problém bol - v zástrčke.A takto sme objavili chybu tam,kde sme o nej nevedeli.
no lenže skúšal som to na rôznych zástrčkách... preto sme píšem, že si už neviem rady:-(((
Tweety
26.09.10,15:04
predlžovačku používam ku kosačke... také veci, či je v zástrčke elektrika som kontroloval ako prvé... keď som zhodil zásuvky, tak som postupne hnedý, modrý ako aj zltozelený vodič strčil natvrdo do zásuvky na na druhom konci kontroloval so skúšačkou či je elektrika a čuduj sa svete bola... ale keď som nahodil druhú koncovku a skúsil napätie na druhom konci tak hnedý vodič už elektriku nemal...(a koncovka bola ok... ) a ano mal som to zapojené správne...
A nepokazila sa kosačka?
Ice dive
26.09.10,15:05
Nie, keď som vymenil predlžovačku za druhú kosil som ďalej...
fakt je problém s tým poondiatym káblom... len neviem kde...
stanco007
26.09.10,15:06
predlžovačku používam ku kosačke... také veci, či je v zástrčke elektrika som kontroloval ako prvé... keď som zhodil zásuvky, tak som postupne hnedý, modrý ako aj zltozelený vodič strčil natvrdo do zásuvky na na druhom konci kontroloval so skúšačkou či je elektrika a čuduj sa svete bola... ale keď som nahodil druhú koncovku a skúsil napätie na druhom konci tak hnedý vodič už elektriku nemal...(a koncovka bola ok... )
No, ako som pisal nemas tam stavu v zastrcke na predlzovacke... Chybna bude ako pises "druha koncovka" ktoru si nahodil... Mozno ju staci len rozobrat a poriadne skontrolovat ci v nej dosadaju dobre vodice... Inac by mala fungovat...
Tweety
26.09.10,15:06
Nie, keď som vymenil predlžovačku za druhú kosil som ďalej...
fakt je problém s tým poondiatym káblom...
Tak daj nový kábel, alebo celú novú predlžovačku.
Stefan2005
26.09.10,15:33
predlžovačku používam ku kosačke...

... tak kábel ku kosačke som musel už niekoľkokrát skracovať - v mieste najčastejšieho ohybu (kde si ho pridržiavam a usmerňujem, aby som ho nepokosil :)) - t.j. cca 1 m od kosačky, sa zvykne vnútri ulomiť (miesto zväčša začernalé). Skrátil som kábel, nahodil koncovku a kábel znova predlžoval...
Ice dive
26.09.10,17:27
No, ako som pisal nemas tam stavu v zastrcke na predlzovacke... Chybna bude ako pises "druha koncovka" ktoru si nahodil... Mozno ju staci len rozobrat a poriadne skontrolovat ci v nej dosadaju dobre vodice... Inac by mala fungovat...
no zásuvky tiež vylučujem, lebo na druhom kábli tieto fungujú... myslím, že to bude zlomeným vodičom avšak vrta mi hlavou ako môže byť zlomený, lebo keď odizolovanú časť ktorehokoľvek z vodičov strčím do zásuvky tak elektrika na druhom konci toho istého vodiča je... ako sa dá "podomácky" jednoduchým spôsobom zistiť zlomenie kábla? či pripojiť nejaký spotrebič a postupne ohýbať až sa miesto spojí???
karol.za
26.09.10,19:20
najednoduchší spôsob,kábel sa poväčšine zlomí dosť blízko ku koncovkám,potiahni trošku silnejšie za každý z drátov,ale bez zapnutia do siete
:):):):):)
Stanislav 1975
26.09.10,19:45
Budem troška mimotemy,ale fakt mi to nedá- je to bohovský nadpis-predlžovačka nepredlžuje,fakt špica názov témy...:D
marjankaj
26.09.10,20:01
Už iba zistiť čo chce predĺžiť.
ivantt
27.09.10,05:04
No, ked ti nepomoze ziadna z rad, ktore tu odzneli a ani sa nepodari opravit predlzovacku tak navine bude bosorka, ktora predlzovacku pobosorovala lebo si jej s kosackou hucal popod okna :-DD Ale urcite máš v okoli nejakeho elektrikara, daj to jemu nech sa ti na to pozrie.
Ice dive
27.09.10,17:56
No, ked ti nepomoze ziadna z rad, ktore tu odzneli a ani sa nepodari opravit predlzovacku tak navine bude bosorka, ktora predlzovacku pobosorovala lebo si jej s kosackou hucal popod okna :-DD Ale urcite máš v okoli nejakeho elektrikara, daj to jemu nech sa ti na to pozrie.


no kutil TIM si bude na niečo volať majstra:D:D:D to musím zvládnuť sám...
KoxXxo
27.09.10,19:08
Kúp si benzínovú kosačku.
PotPalo
27.09.10,19:57
Najprv z predlžovačky odmontuj koncovky. Potom každú žilu káblu potiahni kombinačkami (za medený stred) tak, že kábel chyť asi pol metra od nich. Ak je niektorá žila zlomená, vytiahne sa von. Potom podľa jej dĺžky skráť kábel. Ak všetky držia pevne, je kábel zlomený ďalej od koncov. Namontuj koncovky naspäť. Zapoj predlžovačku a do nej nejaký zapnutý prístroj. Postupne prechádzaj celý kábel a ohýbaj ho hore-dolu. V mieste zlomenia prístroj zapne/vypne.

To, že kábel nevykazoval prerušenie pri meraní môže byť buď tým, že si ním pohol a zlom sa spojil, alebo aj tým, že prepálený vodič zanechá okolo seba čiernu spáleninu, čiže uhlík, ktorý je čiastočne elektricky vodivý, takže pri meraní vyzerá byť dobrý, ale prístroj už neutiahne-má veľký prechodový odpor.
marjankaj
27.09.10,20:04
no kutil TIM si bude na niečo volať majstra:D:D:D to musím zvládnuť sám...

A skúsil si zapojiť cez tú predlžovačku lampu?

Ako si zistil, že jednotlivé vodiče vedú elektrinu?
Ice dive
28.09.10,05:42
A skúsil si zapojiť cez tú predlžovačku lampu?

Ako si zistil, že jednotlivé vodiče vedú elektrinu?
no strčil som postupne každý jeden (bez koncoviek) do zásuvky a skúšačka na druhom konci svietila ako divá...
ale vyskúšam to s tou lampou...
petmar
28.09.10,08:19
Dnešné skúšačky s vysokým vst. odporom svietia ako divé aj na naindukované napätie. Skús vyskúšať klasickou vadaskou. A ako kutil by si mal mať alebo si kúp skúšačku, ktorá indikuje napätie bezdotykovo, cez izoláciu, nie je tak drahá. Ale sa mi zdá, že vadný bude pracovný stredný vodič (modrý), takže aj tak by pípala po celej dĺžke predlžovačky. Potom by si mohol pichnúť do fázy modrý vodič a postupne prejdi tou novou skúšačkou šnúru, nájdeš bod zlomu.
Ale keď ti to tak častu prepaluje, čo je to vlastne za kábel tenký slamený. Minimálne má mať 3x 1,5 mm2 ! Pri pripájaní dutiniek sa navliekajú kovové trubičky. Nepricvikni izoláciu. atď... ale najlepšie - požiadaj elektrikára
Chobot
28.09.10,08:21
Dobrý deň poraďáci,

mám taký jeden dotaz na elektrikárov... má predlžovačku cca 30 m dlhú klasický medený trojžilový kábel s dvoma koncovkami na 220 V... jedného dňa predlžovačka prestala fungovať, a tu je kameň úrazu... prešiel som celý kábel a nikde nie je seknutý, odmontoval som obe koncovky a zistil, či jednotlivé vodiče vedú elekriku - všetko ok, vymenil som koncovky a predlžovačka nefunguje... v čom môže byť problém, že kábel elektriku vedie, ale akonáhle sa pripojija na neho koncovky tak je nefunčný?

Vďaka za odpovede:-)

Vymenil si koncovky znamená, že si tam dal nové? Lebo aj v koncovke môže byť chyba.

Zapojil si všetky žily správne?
Ice dive
28.09.10,09:44
Vymenil si koncovky znamená, že si tam dal nové? Lebo aj v koncovke môže byť chyba.

Zapojil si všetky žily správne?
jasné, kable som zapojil správne.... a koncovky boli nové...
Ice dive
28.09.10,09:49
Dnešné skúšačky s vysokým vst. odporom svietia ako divé aj na naindukované napätie. Skús vyskúšať klasickou vadaskou. A ako kutil by si mal mať alebo si kúp skúšačku, ktorá indikuje napätie bezdotykovo, cez izoláciu, nie je tak drahá. Ale sa mi zdá, že vadný bude pracovný stredný vodič (modrý), takže aj tak by pípala po celej dĺžke predlžovačky. Potom by si mohol pichnúť do fázy modrý vodič a postupne prejdi tou novou skúšačkou šnúru, nájdeš bod zlomu.
Ale keď ti to tak častu prepaluje, čo je to vlastne za kábel tenký slamený. Minimálne má mať 3x 1,5 mm2 ! Pri pripájaní dutiniek sa navliekajú kovové trubičky. Nepricvikni izoláciu. atď... ale najlepšie - požiadaj elektrikára
no hrubku ti presne nepoviem, ale je to štandardný kábel ako býva na predlžovačkách... (nič hrubšie, alebo tenšie..) a často to neprepaľuje, ten kábel sa používa už minimálne 15 rokov...
Chobot
28.09.10,10:05
jasné, kable som zapojil správne.... a koncovky boli nové...

A je na kábli nejaké miesto, kde sa kábel často ohýba? Potom by sa mohla žila v tom mieste používaním prelomiť a len občas (pri niektorej polohe) viesť prúd.
wagner
28.09.10,10:29
no zásuvky tiež vylučujem, lebo na druhom kábli tieto fungujú... myslím, že to bude zlomeným vodičom avšak vrta mi hlavou ako môže byť zlomený, lebo keď odizolovanú časť ktorehokoľvek z vodičov strčím do zásuvky tak elektrika na druhom konci toho istého vodiča je... ako sa dá "podomácky" jednoduchým spôsobom zistiť zlomenie kábla? či pripojiť nejaký spotrebič a postupne ohýbať až sa miesto spojí???

To isté sa stalo mne. Dala som predlžovák elektrikárovi a ten povedal, že jeden koniec na kábli bol opačne zapojený. A na tom predlžováku som kosila kosačkou osem rokov a nebol problém. Nikto ten kábel nemal v ruke, používal sa bežne aj na iné nie len na kosačku. Jednoducho, nevedel ako sa to mohlo stať, lebo to bol originál kábel z obchodu. Takže daj prekontrolovať, či každá strana kábla je zapojená dobre.
Stefan2005
28.09.10,11:41
... až záhadu vyriešiš, daj vedieť :).
peterkos2
29.09.10,04:17
Najprv z predlžovačky odmontuj koncovky. Potom každú žilu káblu potiahni kombinačkami (za medený stred) tak, že kábel chyť asi pol metra od nich. Ak je niektorá žila zlomená, vytiahne sa von. Potom podľa jej dĺžky skráť kábel. Ak všetky držia pevne, je kábel zlomený ďalej od koncov. Namontuj koncovky naspäť. Zapoj predlžovačku a do nej nejaký zapnutý prístroj. Postupne prechádzaj celý kábel a ohýbaj ho hore-dolu. V mieste zlomenia prístroj zapne/vypne.

To, že kábel nevykazoval prerušenie pri meraní môže byť buď tým, že si ním pohol a zlom sa spojil, alebo aj tým, že prepálený vodič zanechá okolo seba čiernu spáleninu, čiže uhlík, ktorý je čiastočne elektricky vodivý, takže pri meraní vyzerá byť dobrý, ale prístroj už neutiahne-má veľký prechodový odpor.Tak s týmto opatrne!Môže sa totiž stať,že ak je kábel viacej nalomený vo vnútri,pri ohýbaní sa spoja fáza a nulák a príde záblesk priamo úmerný veľ kosti príkonu spotrebiča
Ice dive
29.09.10,06:08
A je na kábli nejaké miesto, kde sa kábel často ohýba? Potom by sa mohla žila v tom mieste používaním prelomiť a len občas (pri niektorej polohe) viesť prúd.
no keď nie sú koncovky len kábel-elektrika prúdi, keď sa nahodí čo i len jedna koncovka tak v tej istej polohe už nefunguje...
Chobot
29.09.10,07:40
no keď nie sú koncovky len kábel-elektrika prúdi, keď sa nahodí čo i len jedna koncovka tak v tej istej polohe už nefunguje...

Vieš čo, najjednoduchšie bude asi kúpiť nový kábel. Aj tak, ako píšeš, má už 15 rokov a meter káblu stojí okolo pol eura, tak to nie je taká horibilná položka..:rolleyes:
canbo
29.09.10,16:09
Skúste postupovať podľa STN noriem a vykonať revíziu elektrického zariadenia - predlžovacej šnúry. To znamená zmerať izolačný odpor a prechodový odpor jednotlivých vodičov, merný odpor k danému prierezu... a funkčnú skúšku .
Výsledok meraní a skúšok bude smerodajný k ďalšiemu postupu.V najhoršom prípade kábel do zberu.
ivantt
29.09.10,19:20
Skúste postupovať podľa STN noriem a vykonať revíziu elektrického zariadenia - predlžovacej šnúry. To znamená zmerať izolačný odpor a prechodový odpor jednotlivých vodičov, merný odpor k danému prierezu... a funkčnú skúšku .
Výsledok meraní a skúšok bude smerodajný k ďalšiemu postupu.V najhoršom prípade kábel do zberu.

Ja by som doporucil zmerat odolnosť izolácie, únavu materiálu, priepustnosť stĺpca vody, odolnosť voči koz mnickému žiareniu a ďalej by som šiel za šamanom voodoo aby zrusil kliatbu na predžovačku ktorá vlastne predlžovačka ani nie je lebo nepredlžuje. S tým zberom by som si to rozmyslel a chvilku pockal lebo pokial viem drôty sa používaju medenné a drahé kový stúpaju na cene takže by som sledoval burzu a počkal kedy meď dosiahne maximum :-D
pcgambler
29.09.10,19:47
Najlepšie čo som tu kedy čítal. :)
Ak by si išiel cez PN, tak sa zastav, môj kolega povedal, že on to zaručene opraví a keď nie, tak ti kúpi novú.
Dobrá ponuka, nie?
Ice dive
04.10.10,18:47
Najprv z predlžovačky odmontuj koncovky. Potom každú žilu káblu potiahni kombinačkami (za medený stred) tak, že kábel chyť asi pol metra od nich. Ak je niektorá žila zlomená, vytiahne sa von. Potom podľa jej dĺžky skráť kábel. Ak všetky držia pevne, je kábel zlomený ďalej od koncov. Namontuj koncovky naspäť. Zapoj predlžovačku a do nej nejaký zapnutý prístroj. Postupne prechádzaj celý kábel a ohýbaj ho hore-dolu. V mieste zlomenia prístroj zapne/vypne.

To, že kábel nevykazoval prerušenie pri meraní môže byť buď tým, že si ním pohol a zlom sa spojil, alebo aj tým, že prepálený vodič zanechá okolo seba čiernu spáleninu, čiže uhlík, ktorý je čiastočne elektricky vodivý, takže pri meraní vyzerá byť dobrý, ale prístroj už neutiahne-má veľký prechodový odpor.
Takže vďaka skvelím radám z porady, Vám oznamujem skvelú novinu a to predlžovačka opäť predlžuje:D:D:D
závada bola zlomenom zelenom nuláku, cca 3 cm od konca... tak ako napísal PotPalo zlomený kábel elektriku viedol ale spotrebič už neutiahol... rada s povyťahovaním kombinačkami odizolovaných žíl bola v tomto prípade na nezaplatenie... (pre rýpavých: nerobil som to pod prúdom..:D:D:D)

Takže ďakujem všetkým za odborné a užitočné rady:):):)
marjankaj
04.10.10,18:54
Ešte napíš, čo všetko sa s ňou dá predĺžiť. A o koľko. Možno urobíš bomba kšeft.:---
Ice dive
05.10.10,06:34
Ešte napíš, čo všetko sa s ňou dá predĺžiť. A o koľko. Možno urobíš bomba kšeft.:---
normálne predlžiš:
- dojazd kosačky o cca 29 m a 97cm,
- dojazd vysávača o cca 29 m a 97cm,
- použiteľnosť ručného náradia ako vrtačka, karbobrúska, elektrická píla o cca 29 m a 97cm

no poprípade ak si trošku šikovná a odvážna ako MacGyver tak môžeš ju použiť na zlaňovanie, výrobu odpaľovacieho kábla k bombe a podobne, k čomu ťa vyhrotená situácia donúti...:D:D:D:D