bonboncek
26.09.10,19:37
Dobry den, ja by som potrebovala poradit, a poinformovat sa ako to je, ak moj otec byva v dome ktoreho nieje celkovym majitelom a chce mi darovat svoju ciastku tj. 1/4 domu, ktoru zdedil po svojom otcovi...

ja by som chcela vedieť, čo k tomu potrebujem, ake papiere, či sa plati potom z toho dan z darov
Ice dive
26.09.10,17:46
Dobry den, ja by som potrebovala poradit, a poinformovat sa ako to je, ak moj otec byva v dome ktoreho nieje celkovym majitelom a chce mi darovat svoju ciastku tj. 1/4 domu, ktoru zdedil po svojom otcovi...

ja by som chcela vedieť, čo k tomu potrebujem, ake papiere, či sa plati potom z toho dan z darov
Ďaň z darovania je prežitok... toto už neexistuje...
platila by si daň z vlastníctva nehnuteľnosti do výšky svojho podieľu...
potrebuješ platný list vlastníctva, navštíviť notára spísať s otcom darovaciu zmluvu a návrh na vklad do katastra nehnuteľností... zbehnúť na kataster a tam zalplatiť 66 € poplatok za vklad a je to.. prípadne ďalších 66 € poplatok ak by chcel otec právo doživotného užívania svojej 1/4...
Ďalšou vecou je, zvážiť si, či by nebolo rozumné odkúpiť zvyšných 75 % nehnuteľnosti z dôvodu, že čím viac vlastníkov je, tým viac trpí nehnuteľnosť, nakoľko málokedy sa dohodnú na opravách platení daní a pod...
doktor23
27.09.10,06:53
otázkou je, kto koľko vlastní, či má otec väčší podiel ako tých 25 %.
Doživotné právo bývania sa dá zriadiť len so súhlasom všetkých vlastníkov .
hanelie
27.09.10,07:40
súhlas ostatných spoluvlastníkov netreba - VB sa zriaďuje v tomto prípade len na vlastnícky podiel, nie na celú nehnuteľnosť
bonboncek
27.09.10,07:46
Ice dive velmi pekne dakujem za info....
Ako mas pravdu s tym odkúpenimm tych zvyšnych časti domu, lebo uz teraz su problemy s tymi spoluvlastnikmi... ale pre mna by bolo najlepsie, aby ma potom vyplatili....

a mam este jednu otazocku, ak by som potom chcela aby ma vyplatili cimskôr,to sa da nejak ako vymahat??? ak by nechceli.. a nieco vymyslali...????lebo my v tom dome sme byvali asi 15 rokov,opravili ho a starali sa o vsetko.. teraz sme kupili novy dom, tak by ma zaujimalo aj ci budem mat narok na vyssiu ciastku ak sme tu vrazili nejake peniaze...
doktor.., otec vlastni iba 25% toho domu.
Ice dive
27.09.10,11:15
Ice dive velmi pekne dakujem za info....
Ako mas pravdu s tym odkúpenimm tych zvyšnych časti domu, lebo uz teraz su problemy s tymi spoluvlastnikmi... ale pre mna by bolo najlepsie, aby ma potom vyplatili....

a mam este jednu otazocku, ak by som potom chcela aby ma vyplatili cimskôr,to sa da nejak ako vymahat??? ak by nechceli.. a nieco vymyslali...????lebo my v tom dome sme byvali asi 15 rokov,opravili ho a starali sa o vsetko.. teraz sme kupili novy dom, tak by ma zaujimalo aj ci budem mat narok na vyssiu ciastku ak sme tu vrazili nejake peniaze...
doktor.., otec vlastni iba 25% toho domu.
no ak chceš vyplácať, tak vecné bremeno otcovi na užívanie tých jeho 25 % nezriaďuj nakoľko to je ďalšia komplikácia...

čo sa týka vyplácania, v prvom rade, by bolo potrebné sa stretnúť s ostatnými vlastníkmi a ponúknuť im na predaj svoj 25 % podiel... (otázkou je, koľko tých vlastníkov vôbec je, čím viac tým zložitejšia dohoda) a dohodnúť sa na cene tvojho podielu... predpokladám, že vlastníci nebudú súhlasiť... t.j. bude potrebné obrátiť sa na súd so žiadosťou o vysporiadanie vlastníctva k nehnuteľnosti... následne súd určí jedného spravidla väčšinového vlastníka (t.j. môžeš to byť aj ty, ak ostatný vlastníci majú menej ako 25 % z domu) aby ostatných vyplatil z ich podielov a stane sa výlučným vlastníkom nehnuteľnosti..., alebo môže nariadiť aj predaj celej nehnuteľnosti s tým, že každý dostane svoj podiel z predaja, podľa výšky svojho podielu... v oboch prípadoch súd určí lehotu dokedy je potrebné takto urobiť... t.j. v prípade vyplatenia vyplatiť do xy dňa od právoplatnosti... a v prípade predaja do xy dňa od dátumu predaja...
Čo sa týka investícií tieto si treba uplatniť, spolu so žiadosťou o vysporiadanie... tieto by vám mali byť vrátené, avšak do výšky, ktorú viete preukázať...