adad
14.11.05,09:10
Zamestnankyňa bola na lekárnickom kongrese a bola ubytovaná jednu noc v hoteli. Robím jej vyúčtovanie cestovného a neviem čo s hotelovou faktúrou. Na faktúre je vyúčtované ubtovanie, parkovanie a raňajky. Môžem dať všetko do nákladov a uplatniť si aj DPH? A teraz som si všimla, že faktúra je vystavená na jej domácu adresu, to je asi problém?
renča1
14.11.05,08:19
Zamestnankyňa bola na lekárnickom kongrese a bola ubytovaná jednu noc v hoteli. Robím jej vyúčtovanie cestovného a neviem čo s hotelovou faktúrou. Na faktúre je vyúčtované ubtovanie, parkovanie a raňajky. Môžem dať všetko do nákladov a uplatniť si aj DPH? A teraz som si všimla, že faktúra je vystavená na jej domácu adresu, to je asi problém?
Fa by mala byť vystavená na firmu. Nárok na odpočet za ubytovanie, parkovné nie je. Stravné sa bude krátiť, pretože jej bolo poskytnuté stravné.
Treba žiadať nech opravia faktúru za ubytovanie na firmu, aby sa to môhlo dať k cesťáku.
beatap
14.11.05,08:21
v prípade, že sa raňajky budú účtovať ako repre, tak sa stravné krátiť nemusí
renča1
14.11.05,08:24
v prípade, že sa raňajky budú účtovať ako repre, tak sa stravné krátiť nemusí
Akurát som to chcela doplniť , ale si ma predbehla.Súhlasím s tebou.
jaja99
14.11.05,09:40
Podla mna ak bude faktura na firmu a bude splnat vsetky nalezistosti zakona 222 tak je nárok na odpocet DPH na vstupe a pre firmu je to služba, teda účtuješ na 518/321, 343/321. Ak zostane faktura na zamestnanca, preplatená čiastka je náhrada podľa 283/2002, pričom krátis stravné o ranajky - § 5 ods. 7 zákona 283/2002 - teda bud o čiastku ranajok - ak je ich hodnota vyčístená alebo o 25%. Krátis tak, aby to bolo pre zamestnanca výhodnejsie vid § 5 ods.7b. Cele uctujes 512/33.
renča1
14.11.05,10:02
Zamestnankyňa bola na lekárnickom kongrese a bola ubytovaná jednu noc v hoteli. Robím jej vyúčtovanie cestovného a neviem čo s hotelovou faktúrou. Na faktúre je vyúčtované ubtovanie, parkovanie a raňajky. Môžem dať všetko do nákladov a uplatniť si aj DPH? A teraz som si všimla, že faktúra je vystavená na jej domácu adresu, to je asi problém?
Pozri hned pod tvojou založenou otázkou je tam UBYTOVANIE-DPH z 11.11.2005 . Prečítaj si to.:)
Jana Acsová
14.11.05,10:33
Zamestnankyňa bola na lekárnickom kongrese a bola ubytovaná jednu noc v hoteli. Robím jej vyúčtovanie cestovného a neviem čo s hotelovou faktúrou. Na faktúre je vyúčtované ubtovanie, parkovanie a raňajky. Môžem dať všetko do nákladov a uplatniť si aj DPH? A teraz som si všimla, že faktúra je vystavená na jej domácu adresu, to je asi problém?V tejto podobe, ako ste doklad obdržali ho priložte k cestovnému príkazu ako súčasť vyúčtovania pracovnej cesty. Z cestovných náhrad zamestnancov nie je nárok na odpočítanie DPH. Stravné zamestnankyne by sa malo krátiť úmerne poskytnutému stravovaniu. Na kongrese, mohla byť poskytnutá aj ďalšia strava (nielen raňajky v hoteli).
Jana Acsová
14.11.05,10:34
v prípade, že sa raňajky budú účtovať ako repre, tak sa stravné krátiť nemusíRepre by v každej firme malo mať stanovené pravidlá čerpania a podlieha schváleniu zodpovedných pracovníkov. Podľa môjho názoru nie je dôvod na jeho účtovanie.
Jana Acsová
14.11.05,10:37
A ešte poznámka ... nie je repre na pracovnej ceste náhradou nad rámec Zákona o cestovných náhradách? Mám za to, že tak by sa malo pristúpiť aj k jeho zdaňovaniu, najmä ak sa týka zamestnanca, ktorý si pracovnú cestu vyúčtováva.
KEJKA
16.11.05,18:34
Podla mna ak bude faktura na firmu a bude splnat vsetky nalezistosti zakona 222 tak je nárok na odpocet DPH na vstupe a pre firmu je to služba, teda účtuješ na 518/321, 343/321. Ak zostane faktura na zamestnanca, preplatená čiastka je náhrada podľa 283/2002, pričom krátis stravné o ranajky - § 5 ods. 7 zákona 283/2002 - teda bud o čiastku ranajok - ak je ich hodnota vyčístená alebo o 25%. Krátis tak, aby to bolo pre zamestnanca výhodnejsie vid § 5 ods.7b. Cele uctujes 512/33.novšie príspevky som nenašla. Od leta je zmena v zakone o cestovnych nahradach. Ak je na fakture uvedene, ze aj ked ranajky boli poskytnute bezplatne, gratis a cena ubytovania je len ubytovanie..... treba kratit stravne. Doterajsia prax bola, ze nulova cena ranajok stacila na to aby sa stravne nekratilo.
Ale aj tak je to podla mna len upresnenie.