dadia1
14.11.05,09:27
Ahoj.

Asi sem tato otazka nepatri, ale skusim, či mi niekto neporadi aspon kde by som mohla ziskat odpoved.

Som rozvedena, mam jedno dieta a sudim sa o zvyšenie vyživneho. Moj ex uviedok na sude, že žijem s partnerom v spoločnej domacnosti. čo som poprela. mam samozrejme priatela ale on žije so svojimi rodičmi a ja sama s dcerkou. Takze sud nedokazal ani nijako nepreukazal to, že žijeme v spoločnej domacnosti. ked sa pridu pozriet ku mne, nenajdu tam jedinu mužsku vec ani oblečenie ani kozmetiku.

A teraz potrebujem poradit :
Zo súdu došlo, aby účtovníčka poslala v tejto veci na súd zárobok mojho priatela aj ked nežijeme spolu. Je toto možné? to ako keby žiadali zarobok mojho suseda. tiez ma tolko s mojou domacnostou ako On.

Kto mi poradi. Prosím, prosím
Chobot
14.11.05,09:03
Nuz neviem, ale myslím si, ze súd na to, aby mohol kvalifikovane rozhodnút, môze vyzadovat rozne podklady ako dôkazný materiál. Ak je to skutocne Tvoj priatel, môze súd zvázit svoje rozhodnutie na základe výsky jeho príjmu. Myslím, ze súd má na to nárok.
majkatarajka
14.11.05,09:22
na súdoch existuje bezplatné poradenstvo pre občanov. Musíš si zistiť kedy toto poradenstvo poskytujú prípadne si vyžiadať tel.kontakt alebo iný kontakt. Zavolaj si na súd príslušný podľa tvojho bydliska ...... inak neviem som ekonomka
dadia1
14.11.05,09:45
ale nemal by súd najskor posudit, či teda spolu žijeme alebo nie? ked by nejakym zazrakom dokazali, ze spolu žijeme a ze mi ma prispievat na domacnost, tak nech mi tam ten prijem započitaju. ale ja mu nevarim, neperiem,ani sa u mna neumyva, skratka nič. prečo by mi teda mal prispievat na domacnost?
ALDA
14.11.05,09:52
ale nemal by súd najskor posudit, či teda spolu žijeme alebo nie? ked by nejakym zazrakom dokazali, ze spolu žijeme a ze mi ma prispievat na domacnost, tak nech mi tam ten prijem započitaju. ale ja mu nevarim, neperiem,ani sa u mna neumyva, skratka nič. prečo by mi teda mal prispievat na domacnost?
Ja si myslím, že aj keby ste spolu žili, ex by mal na dieťa platiť podľa jeho príjmu. Prečo by sa mal cudzí starať o jeho dieťa. Veď ide o výživné na dieťa a nie o vyživovaciu povinnosť voči matke!
ajobs
14.11.05,19:22
Pripojil som svoj súhlas, a dodávam, že naozaj je potrebné využiť bezplatné právne poradenstvo (alebo počkať na názory niektorých právnikov z Porady), pretože ja nemám skúsenosti s rodinným právom, ale vidí sa mi to skutočne ako pritiahnuté za vlasy, aby zisťovali zárobok niekoho, kto je (zatiaľ) tvoj priateľ, s ktorým momentálne nezdieľaš spoločnú domácnosť, a teda ani neuhrádza náklady na domácnosť ( pozri Občiansky zákonník § 115, kde sa píše, že domácnosť tvoria fyzické osoby, ktoré spolu TRVALE žijú a SPOLOČNE uhrádzajú náklady na svoje potreby ).
Takéto zisťovanie je ešte pozostatok z doby komančov, kedy sa súdy aj bez právneho dôvodu špárali v rodinnom živote občanov - ale tá doba je už dávno preč.;) :cool:
Lilu1
15.11.05,13:24
Ahojte,som tu na stránke prvýkrát a chcela by som reagovať práve na túto tému.Aj ja som prešla zopár pojednávaní ohľadne zvýšenia výživného kde sa môj ex ohradil tým že mám priteľa.Sudca reagoval nasledovne/citujem/: Vôbec ma nezaujíma či má alebo nemá Vaša bývalá manželka priateľa, vy ste jeho otec a je Vašou povinnosťou sa o neho starať v rovnakej miere akou sa stará ona.

Podľa ust.§62 ods.1,2,3,4,5 zákona 36/2005 Z.z. platného od 1.4.2005:
ods.1,plnenie vyž.povinnosti rodičov k deťom je ich zákonná povinnosť
ods.2,obaja rodičia prispievajú na výživu detí podľa svojich schopností a majet.pomerov
ods.3,každý rodič je povinný plniť svoju vyživ.povinnosť v min.rozsahu 30% zo sumy živ.minima
ods.4,pri určení rozsahu vyživovacej povinnosti súd prihliada na to, ktorý z rodičov a v akej miere sa o dieťa osobne stará.
ods.5,výživné má prednosť pred inými výdavkami rodičov.
kukučka
15.11.05,14:40
Krásny vstup pravou nohou, vítam Ťa medzi nás a teším sa na Tvoje príspevky :) :) :)
sklenkova
15.11.05,14:57
ja si pamätám,že sudkyňa TOMANICOVÁ odo mňa žiadala nech jej zdokladujem za 2 roky po mesiaci,čo moja dcéra akú mala spotrebu,pretože sa jej zdalo v 17r.vysoké výživné 750,Sk a on ho chcel znížiť (pred 3rokmi).Keď som sa odvolala na § 121OSP-veci verejne známe netreba dokazovať... vyhodila ma zo súdnej siene,takže netreba si nič nechať aj keď všetko záleží od sudcu a pokial priatel nemá trvalé bydlisko u teba tak by som sa s ňou ani nebavila.Ja som si u tomanicovej prebila všetko aj keď ju skoro slak trafil!
Jevajs
15.11.05,17:41
Asi jediné čo môžeš teraz urobiť je to, že si počkáš a v prípade že sudca zoberie do úvahy pri určení výšky výživného aj príjem tvojho priateľa, odvolaj sa. Jednoznačne bude postup sudcu nesprávny!!!!
Muška
15.11.05,17:46
Viem o prípade, kde zisťovali príjem ex-manžela , aby mu mohli určiť výživné.
Mzdárka z firmy , kde uvedený pracuje sa pýtala súdu, prečo chcú od nej mzdu /keďže u nich zarobil minimum/ a on si robí daňové priznanie, z podnikania má dosť vysoký príjem.
Odpovedali jej, že to ich nezaujíma, keďže je zamestnaný......????? :eek:
Aj to je prístup :D
ajobs
15.11.05,18:34
Ahojte,som tu na stránke prvýkrát a chcela by som reagovať práve na túto tému.Aj ja som prešla zopár pojednávaní ohľadne zvýšenia výživného kde sa môj ex ohradil tým že mám priteľa.Sudca reagoval nasledovne/citujem/: Vôbec ma nezaujíma či má alebo nemá Vaša bývalá manželka priateľa, vy ste jeho otec a je Vašou povinnosťou sa o neho starať v rovnakej miere akou sa stará ona.

Podľa ust.§62 ods.1,2,3,4,5 zákona 36/2005 Z.z. platného od 1.4.2005:
ods.1,plnenie vyž.povinnosti rodičov k deťom je ich zákonná povinnosť
ods.2,obaja rodičia prispievajú na výživu detí podľa svojich schopností a majet.pomerov
ods.3,každý rodič je povinný plniť svoju vyživ.povinnosť v min.rozsahu 30% zo sumy živ.minima
ods.4,pri určení rozsahu vyživovacej povinnosti súd prihliada na to, ktorý z rodičov a v akej miere sa o dieťa osobne stará.
ods.5,výživné má prednosť pred inými výdavkami rodičov.
Súhlasil som s týmto príspevkom naozaj z duše, a dodávam, že škoda, že na Slovensku neexistuje precedensové právo, lebo podľa tohto prípadu by mali byť posudzované aj ostatné prípady s rovnakým meritom veci.:cool:
GabiZ
15.11.05,19:07
Jednoznačne táto záležitosť s tvojim priateľom nemá v tomto spore čo hľadať. Nejde tu predsa o pridelenie dieťaťa do opatery jednému z rodičov, kedy sa prihliada aj na to, v akých pomeroch ten ktorý rodič žije, s kým a pod. Tu ide o výživné a platiť musí pokrvný otec bez pardónu. Už koľko, to je na inú diskusiu. Evidentne ex-manžel robí všetko preto, aby sa tejto povinnosti vyhol. Dúfam, že to ten sudca prehodnotí, lebo ak bude trvať na svojom, jednoznačne sa môžeš odvolať, pretože určite nepostupuje správne. Držím palce a radím, netreba sa báť protestu, ak si v práve. Ale každopádne súhlasím s tým, že bezplatné poradenstvo ti môže iba pomôcť k tomu, ako sa aj brániť. Lebo dnes skoro všade potrebuješ argumenty a tie si treba pripraviť, overiť a potom aj použiť. Prajem veľa šťastia, dúfam, že to dobre dopadne.
anitram
16.11.05,08:12
Este ti poradim www stranku www.vyzivne.sk (http://www.vyzivne.sk/) , vela veci co som tam nasla ma zarazilo.
Ja som ten opacny pripad, zijem s priatelom, ktory je rozvedeny a plati vyzivne na dieta. Neviem ci je 2.000,- korun na 12 rocne dieta primerane, pretoze kazdy druhy tyzden travi vikendy u nas, kupujeme darceky a oblecenie a jeho ex-manzelka si kupuje kozene kabaty a mala nosi veci po sesterniciach.
Na uvedenej www stranke som sa docitala, ze keby sme sa vzali, tak by jeho ex mohla podat na sud ziadost o zmenu vyzivneho, pretoze by sa zaratavali nase obidva platy na vypocet. Z mojho pohladu je to dost tvrde, pretoze co ja mam s jeho dietatom?? Je to jeho prehresok z mladosti a nie moj. On sa musel zenit, lebo bola tehotna, po par rokoch ho zacala podvadzat a rozviedli sa, dieta prisudili jej, aj ked sa on dovtedy nestarala. Jemu bolo luto dietata, tak si z bytu zobral len svoje veci a cely byt nechal jej. Ake je jednoduche prist k bytu cez dieta a to nehovorim o sucasnom sposobe vydierania jeho ex prostrednictvom dietata.
Ale zial s tym nic nenarobime, len budeme platit vyzivne nadalej a cakat, kym dieta zacne byt zarobkovo cinne a potom sa budeme moct zobrat.
Takze kazda minca ma dve strany
otázka
16.11.05,09:15
Tiež som mala peripetie s výživným. Pred 2 rokmi som si podala na zvýšenie /platil 500,- Sk/ a dcéra mala vtedy 15 rokov a išla na strednú školu, kam dochádza denne autobusom do iného mesta. Nedosiahla som nič, aj keď som mala overené a zaručené informácie, že pracuje a má slušný príjem. Ex mal totiž potvrdenie zo mzdového o minimálnej mzde, čo bola samozrejme kamufláž. Sama sudkyňa priznala, že nie je možné, aby ju mal keď chodí na týždňovky do Čiech. Proste priznala, že je bezradná /alebo neskúsená?/. Takže dcéra má teraz 15 rokov a o tých ťahaniciach už radšej ani neuvažujem. Sama povedala, že je to jeho hanba.