gemer
14.11.05,09:55
Ako inak..mám problém,
snažila som sa prečítať celú poradu o inv.dôchodcoch ale to čo momentálne potrebujem vedieť som tam nenašla preto Vás prosím o radu. Dnes sme dostali od soc.poisťovne oznámenie že "v rámci konania o nároku na dôchodk.dávku posúdili pokles schopnosti vykonávať zárobkovú činnosť u nášho zamestnanca a uznali ho invalidným od 9.11.2005". Po telef.kontakte
so zamestnancom som sa dozvedela, že ani on ešte nemá žiadne rozhodnutie
čiže nevie v akom rozsahu bude uznaný inv./pravdepodobne plný inv./ ale že jeho zdravotný stav mu vôbec neumožňuje ďalej pracovať a on si myslel, že jemu automatický týmto dňom končí pracovný pomer. Ja si myslím, že o skončenie pracovného pomeru musí požiadať, resp. zamestnávateľ po predložení rozhodnutia od lekára mu skončí prac. pomer pokiaľ nemá prácu primeranú jeho zdravotnému stavu. Potrebovala vedieť, ako postupovať.
Ďakujem a prepáčte že je to také dlhé.
ajobs
14.11.05,13:27
Pracovný pomer môžeš ukončiť 3 spôsobmi:

1. dohoda o rozviazaní pracovného pomer ( § 60 ZP ),

2. výpoveď daná zamestnávateľom v zmysle § 63, ods.1, písm. c), kedy zamestnanec stratí vzhľadom na svoj zdravotný stav spôsobilosť vykonávať doterajšiu prácu,

3. okamžité rozviazanie pracovného pomeru zamestnancom podľa § 69, ods. 1, písm. a ) alebo c ) - z rovnakého dôvodu, ako v bode 2.
gemer
15.11.05,09:09
Ďakujem,
len ešte uvažujem, či v čase keď budeme sním končiť
pracovný pomer, a on bude mať už" nejaké rozhodnutie" lekára o
zmenenej prac.schopnosti, či nebude treba aj súhlas úradu práce.
Teraz to rozhodnutie ešte nemá len má ukončenú PN a tým je
naďalej v pracovnom pomere. Tá dohoda by bola asi najprijatelnejšia.
ajobs
15.11.05,09:13
Ďakujem,
len ešte uvažujem, či v čase keď budeme sním končiť
pracovný pomer, a on bude mať už" nejaké rozhodnutie" lekára o
zmenenej prac.schopnosti, či nebude treba aj súhlas úradu práce.
Teraz to rozhodnutie ešte nemá len má ukončenú PN a tým je
naďalej v pracovnom pomere. Tá dohoda by bola asi najprijatelnejšia.
Súhlas ÚP je potrebný iba pri výpovedi, ak odchádza na základe dohody, vtedy nie.