habibiatko
27.09.10,07:59
Prosím o radu, čo urobiť s guzmánou, keď farebný kvet, ktorý rastie v strede mi úplne uschol, najprv bol krásne červený a potom úplne uschol ja som ho odstrihla ale vôbec neviem či som urobila správne.

Prosím poraďte mi ako sa oň starať pretože mám ešte ďalšie 3 guzmánie a nerada by som o ne prišla.

Ďakujem
arizona
27.09.10,06:23
UMÍSTĚNÍ:Bromélii se dobře daří na jasném rozptýleném světle a v teplém prostředí.
TEPLOTA:Běžná pokojová teplota, v létě 22 - 25°C, v zimě chladnější, asi 20 - 22°C, minimálně však 18°C.
OSVĚTLENÍ:Lehký polostín, nezbytná je ochrana před přímými slunečními paprsky. V zimě je nutná světlá místnost. Nejlepší stanoviště je v bezprostřední blízkosti západního okna.
ZALÉVÁNÍ:Guzmánii, tak jako všechny Bromélie, zaléváme do listové růžice. Růžice se plní vodou do dvou třetin. Voda musí být dobře odstátá a mít pokojovou teplotu. Na jaře a v létě musí být růžice stále naplněná vodou, kterou alespoň jednou měsíčně vyměňujeme za čerstvou. V zimě Guzmánii zaléváme velmi opatrně (jednou týdně do půdy).
HNOJENÍ:Od května do srpna přihnojujeme jednou měsíčně hnojivem rozpuštěným ve vodě na zálivku, kterou lijeme do růžice. Používáme speciální hnojivo pro bromélie nebo pro obyčejné pokojové rostliny ve čtyřikrát menší dávce než pro jiné rostliny.
VLHKOST VZDUCHU:Guzmánie má ráda pravidelné rosení, které je nutností, pokud je rostlina umístěna v příliš teplé místnosti (v zimě s ústředním topení).
PŘESAZOVÁNÍ:Obvykle přesazujeme po dvou letech do zeminy složené z jednoho dílu lehké drnovky, 1 dílu rašeliny, 1 dílu listovky a 1 dílu humusu, s příměsí písku. Je možné použít koupenou půdní směs pro orchideje. Nádoba pro sadbu nemusí být příliš hluboká, nejlepší je použít misky.
ROZMNOŽOVÁNÍ:Vedlejšími výhony, které se oddělují, když si vytvoří vlastní kořeny. Také se množí semeny, které se vysévají do kypré půdy (směs tvořená z poloviny pískem a z poloviny listovkou).
http://www.google.sk/search?q=guzm%C3%A1nia&oe=utf-8&rls=org.mozilla:sk:official&client=firefox-a&um=1&hl=sk&biw=1280&bih=605&ie=UTF-8&sa=N&tab=iw
tinasab
16.01.12,15:54
Ahojte,

mam rovnaky problem, pred dvoma tyzdnami som kupila Guzmaniu a cervene listy v strede mi uplne vysychaju. Kedze je zima, miestost by mala mat nizsiu teplotu. U nas je tak 22-25 stupnov, myslite, ze to moze byt pricina alebo to bude niecim inym?
jankub
23.01.12,14:16
bude to tym ze ste ju kupili tesne pred odkvitnutim .Nic jej nieje pokial ma krasne zdrave listy proste vam odkvitla.Materska rastina vacsinou odumrie ale skor nez sa to stane vypusta nove vyhody a tie treba rozsadit.