Elena Navrátilová
27.09.10,09:03
Prosím o pomoc v orientovaní sa. Mám pred sebou protokol o kontrole zo strany ŠEI. Je v ňom stanovené že sa ukladá sankcia vlastníkovi bytu lebo nemal vymenený podružný merač na vodu. Merač nebol vymenený z dôvodu nevedomosti že sa v dome predmetné TZ menia. Samozrejme že akonáhle sa to vlastníci bytu dozvedeli dali si predmetné meradlo vymeniť certifikovanou firmou. Ale ja si nie istá či má právomoc ŠEI uložiť sankciu vlastníkovi bytu? Veď predsa legislatíva ukladá možnosť ísť až do trojnásobku priemernej spotreby ale má to byť prejednané zhromaždením vlastníkov a má to byť uložené uznesením na základe rozhodnutia vlastníkov ale ŠEI??? Hmm... vlastníkovi ostali oči pre plač??? Smutná realita SVB.. najlepšia forma správy majetku ale na čele s predsedom ktorý má v záujme len niekomu ublížiť, uškodiť je to katastrofa pre všetkých vlastníkov. Smutná realita. Prosím o vyjadrenie sa. Ďakujem.
P.S. Koeficient fakturačného meradla k podružný meradlám nedosiahol hodnotu 1,00 ... to mňa osobne irituje lebo vlastne vlastník zaplatí bez opodstatnenia nárokovania a peniaze pôjdu "správcovi" na mandátnu zmluvu!!!
Halli
27.09.10,07:14
Eli a aký vodomer na SV alebo TÚV, predpokladám TÚV...ešte mi napíš, či tam bolo presne napísané že sankcia ukladá vlastníkovi?? Nie správcovi /SVB/ ?

zatiaľ som našla toto, ale zaujíma ma tvoja téma ;) Ja si myslím, že nemajú právo...

* Do akej hĺbky vykonáva ŠEI kontroly, čo môže kontrolovať?

Inšpektori krajských inšpektorátov ŠEI pri kontrole postupujú podľa § 65 zákona č. 656/2004 Z. z. o energetike. Pri kontrole sa kontrolujú povinnosti dodávateľov a odberateľov tepla, ktoré im ukladá zákon, či bol dodržaný postup pri rozúčtovaní nákladov za dodávku tepla na ústredné kúrenie a prípravu teplej úžitkovej vody, či doklad zaslaný konečnému spotrebiteľovi o rozúčtovaní nákladov obsahuje všetky náležitosti vyhlášky č. 630/2005 Z. z. a či údaje - doklady, ktoré sú podkladom k vystavenému vyúčtovaniu, zodpovedajú ustanoveniam zákona. Štátna energetická inšpekcia nevykonáva matematickú kontrolu vypočítaných nákladov na dodávku tepla, ani sa nezaoberá dodávkou studenej vody. Na túto skutočnosť upozorňujeme, pretože koneční spotrebitelia sa domáhajú aj správnosti matematickej kontroly vyúčtovania.
Deganova
27.09.10,07:52
Rada by som vedela, ako sa dozvedeli o nevymenenom vodomere?
Elena Navrátilová
27.09.10,08:08
Eli a aký vodomer na SV alebo TÚV, predpokladám TÚV...ešte mi napíš, či tam bolo presne napísané že sankcia ukladá vlastníkovi?? Nie správcovi /SVB/ ?

zatiaľ som našla toto, ale zaujíma ma tvoja téma ;) Ja si myslím, že nemajú právo...

* Do akej hĺbky vykonáva ŠEI kontroly, čo môže kontrolovať?

Inšpektori krajských inšpektorátov ŠEI pri kontrole postupujú podľa § 65 zákona č. 656/2004 Z. z. o energetike. Pri kontrole sa kontrolujú povinnosti dodávateľov a odberateľov tepla, ktoré im ukladá zákon, či bol dodržaný postup pri rozúčtovaní nákladov za dodávku tepla na ústredné kúrenie a prípravu teplej úžitkovej vody, či doklad zaslaný konečnému spotrebiteľovi o rozúčtovaní nákladov obsahuje všetky náležitosti vyhlášky č. 630/2005 Z. z. a či údaje - doklady, ktoré sú podkladom k vystavenému vyúčtovaniu, zodpovedajú ustanoveniam zákona. Štátna energetická inšpekcia nevykonáva matematickú kontrolu vypočítaných nákladov na dodávku tepla, ani sa nezaoberá dodávkou studenej vody. Na túto skutočnosť upozorňujeme, pretože koneční spotrebitelia sa domáhajú aj správnosti matematickej kontroly vyúčtovania.


Slávka ďakujem. Aj mňa to zaujíma veľmi lebo už mám dojem že kým sa niekto neodvolá, nesťažuje a nebehá po súdoch tak si tu ľudia poverení, dosadení a obohacujúci so "správnou" pečiatkou v ruke robia s ľuďmi čo platia za ich "služby" urobia ako uznajú bez čo i len minimálnej znalosti legislatívy. Toto sme tu potrebovali. :D
verkaz
27.09.10,08:58
Podľa všetkého to nahlásil správca. Ale myslím si, že mal v prvom rade upozorniť vlastníka bytu. Načo máme potom odsúhlasené v spoločenstvách smernice ako postupovať pri odpisovaní spotreby vody? Veď v tejto smernici máme zahrnuté aj to ako vypočítavať spotrebu v prípadoch, keď je merač narušený alebo po dobe správnosti merania a aj výšku sankcií. Ešte som o takomto prípade nepočula. Najlepšie by bolo napísať odvolanie a uviesť ako bola spotreba vody vykonávaná.
Toto je dobrý príklad pre tých, ktorí robia ťažkosti pri výmenách meračov (našťastie to nie je môj prípad, lebo merače vymieňame spoločne vo všetkých bytoch).
Máte nejakého veľmi aktívneho správcu.
Elena Navrátilová
27.09.10,12:20
Ja potrebujem konštruktívnu odpoveď prosím. Nepotrebujem vedieť kto to nahlásil na ŠEI. To môžem s istotou na 99,99% ukázať na predsedu SVB. Pre mňa o to ťažšie nakoľko som vždy tvrdila že niet lepšej správy bytových domov ako je SVB. Aj tak to tvrdím stále ale nesmie sa podceniť podstata problému správy bytových domov a tou je PREDSEDA a VLASTNÍCI. Aj tu sa našlo veľa dobrovoľníkov na funkciu predsedu... ale nikto ma nepresvedčil o tom že ak bol predseda na správnom mieste tak či to už bol správca na základe mandátnej zmluvy alebo vlastníci... vždy to je o tom aby predseda vedel o čom sa bude na zhromaždení hlasovať a vedel ktoré riešenie je pre dom a chod SVB najlepší. Ale teraz prosím o vyjadrenie sa k podstate tejto témy... kompetencie ŠEI. Ďakujem. Dávam svoj názor že ŠEI nie je kompetentná na základe vykonanej kontroly rozhodnúť o sankcii pre vlastníka alebo sa mýlim a je to v jej kompetencii? A to ani nie len symbolickej sankcii ale rovno vo výške trojnásobku priemernej spotreby (ale ani prepočet nesúhlasí) čiže maximálnej výšky v zmysle legislatívy aj keď vlastník bytu zabezpečil výmenu a montáž aj riadnym ciachovaním podružného meradla. Ďakujem.
Mária27
27.09.10,16:15
Myslím, že sa pýtaš na toto:

Inšpektoráty plnia tieto úlohy:
- ukladajú pokuty podľa § 66 zákona č. 656/2004 Z. z. o energetike a § 35 zákona č.657/2004 Z. z. o tepelnej energetike,

§ 35 zákona č.657/2004
(1) Inšpekcia uloží pokutu
b) od 50 000 Sk do 500 000 Sk za porušenie povinností vyplývajúcich z § 10 ods. 2, § 11 ods. 1, § 12 ods. 6, § 15 ods. 1 a 2, § 16 ods. 1, § 17 ods. 1, 2 a 3, § 18 ods. 1, 2 a 3, § 19 ods. 2 a 3, § 21, § 24 ods. 3, § 25 ods. 2 a ods. 3 písm. a), § 26 ods. 3, § 33 ods. 4 a 5 a § 36 ods. 7 a 9,
c) od 10 000 Sk do 100 000 Sk za porušenie ustanovení § 17 ods. 4, § 18 ods. 4 a 5, § 25 ods. 3 písm. b), § 26 ods. 2 a § 33 ods. 3,
d) od 500 Sk do 5 000 Sk za porušenie ustanovení § 17 ods. 5 a § 18 ods. 6.

Najdôležitejšie sú asi tieto ustanovenia:
§ 2
e) odberateľom fyzická osoba alebo právnická osoba, ktorá dodané teplo využíva na vlastnú spotrebu alebo na rozvod tepla alebo množstvo dodaného tepla rozpočítava konečnému spotrebiteľovi,
f) konečným spotrebiteľom fyzická osoba alebo právnická osoba, ktorej dodávateľ dodáva teplo priamo alebo ktorej dodávateľ alebo odberateľ množstvo dodaného tepla rozpočítava a ktorý dodané teplo využíva výlučne na vlastnú spotrebu,

§ 17
(3) Dodávateľ, ktorý rozpočítava množstvo tepla dodaného v teplej úžitkovej vode konečnému spotrebiteľovi alebo odberateľ, ktorý rozpočítava množstvo tepla dodaného v teplej úžitkovej vode konečnému spotrebiteľovi, je povinný
b) zabezpečiť obstaranie, zapojenie, udržiavanie a overovanie určených meradiel na meranie množstva teplej úžitkovej vody spotrebovanej konečným spotrebiteľom v súlade s osobitným predpisom, 2)

(4) Konečný spotrebiteľ je povinný umožniť dodávateľovi, ktorý rozpočítava množstvo tepla dodaného v teplej úžitkovej vode alebo odberateľovi, ktorý rozpočítava množstvo tepla dodaného v teplej úžitkovej vode
a) vykonávanie jeho povinností uvedených v odseku 3 písm. a) a b) a § 25 ods. 3,
b) odčítanie údajov z určených meradiel množstva teplej úžitkovej vody v čase oznámeného termínu,
c) chrániť určené meradlo množstva teplej úžitkovej vody pred neoprávneným zásahom, d) prístup k určenému meradlu množstva teplej úžitkovej vody s cieľom jeho kontroly na nevyhnutnú dobu v termíne dohodnutom s dodávateľom alebo s odberateľom.
Elena Navrátilová
27.09.10,16:36
Majka ďakujem. Ja som totiž toho názoru že v prípade ak vlastník bytu neurobil výmenu podružného merača mal správca pre vyúčtovanie urobiť úradný odhad spotreby vody v predmetnom byte a bolo by sa predišlo celej afére a nemôžem si pomôcť napísať do protokolu že sa má predmetnému vlastníkovi uložiť sankcia vo výške trojnásobku indikovaného údaju .. jednoducho toto už patrí do právomoci zhromaždenia vlastníkov. Aspoň ja tak chápem predmetné ustanovenie legislatívy. Na tejto kontrole nebola uložená žiadna pokuta tak SVB ako ani správcovi na základe mandátnej zmluvy. Čo ja osobne považujem za chybu lebo správca mal použiť pre vyúčtovanie za služby spojené s bývaním v položke suroviny k príprave TUV osobomesiace keďže vodomery neboli platné. Ale samozrejme .. je to len v úrovni mojich vedomostí a priznávam... nestretla som sa s takýmto postupom ŠEI.
anonym222
27.09.10,17:13
Treba sa odvolať proti pokute. Inšpektori ŠEI sú obyčajní úradníci, ktorí majú naplánované, koľko pokút majú vybrať.
Mária27
27.09.10,17:58
Štátna energetická inšpekcia je orgánom štátnej správy, podriadená MH SR a člení sa na Štátnu energetickú inšpekciu Trenčín a krajské inšpektoráty Štátnej energetickej inšpekcie. Píš teda do Trenčína, prípadne na ministerstvo - už tuším nie hospodárstva?

Ale prečítaj si ten zákon celý. Myslím, že som vybrala správne ustanovenia, ale ja neviem čo sú to za merače ... :)
Elena Navrátilová
27.09.10,18:39
Určite... odporučím Ďakujem veľmi pekne.
sito
27.09.10,19:37
Prosím o pomoc v orientovaní sa. Mám pred sebou protokol o kontrole zo strany ŠEI. Je v ňom stanovené že sa ukladá sankcia vlastníkovi bytu lebo nemal vymenený podružný merač na vodu. Merač nebol vymenený z dôvodu nevedomosti že sa v dome predmetné TZ menia. Samozrejme že akonáhle sa to vlastníci bytu dozvedeli dali si predmetné meradlo vymeniť certifikovanou firmou. Ale ja si nie istá či má právomoc ŠEI uložiť sankciu vlastníkovi bytu? Veď predsa legislatíva ukladá možnosť ísť až do trojnásobku priemernej spotreby ale má to byť prejednané zhromaždením vlastníkov a má to byť uložené uznesením na základe rozhodnutia vlastníkov ale ŠEI??? Hmm... vlastníkovi ostali oči pre plač??? Smutná realita SVB.. najlepšia forma správy majetku ale na čele s predsedom ktorý má v záujme len niekomu ublížiť, uškodiť je to katastrofa pre všetkých vlastníkov. Smutná realita. Prosím o vyjadrenie sa. Ďakujem.
P.S. Koeficient fakturačného meradla k podružný meradlám nedosiahol hodnotu 1,00 ... to mňa osobne irituje lebo vlastne vlastník zaplatí bez opodstatnenia nárokovania a peniaze pôjdu "správcovi" na mandátnu zmluvu!!!

Pani Navrátilová, opýtam sa? Ktoré hovado v dome sa obrátilo na ŠEI??? Ak Predseda, to bol, tak je to korunovaný vol!!! Kde je najbližší bytúnok pri bytovom dome, ktorý spomínate??? Všetci tam patria, s toho domu???
marjankaj
27.09.10,19:41
Ak dali pokutu, tak by tam malo byť uvedené aký paragraf akého zákona bol porušený.
Prípadne aká zmluva bola porušená a v ktorom bode.
sito
27.09.10,20:00
Ak dali pokutu, tak by tam malo byť uvedené aký paragraf akého zákona bol porušený.
Prípadne aká zmluva bola porušená a v ktorom bode.

Pani Navrátilová píše, že z dôvodu nevedomosti. Je preukázateľné, že bol vlastník riadne informovaný? Môže isť aj o to, že je to čisto zaujatosť predsedu, využil to, že nebol vymenený vodomer. Moc takým veciam neverila,že môžu byť aj taký predsedovia, keď som prišiel na poradu.

Peniaze slúžia, ale aj ničia!!! Ale hlavne chýbajú, tým ktorí majú!!!
marjankaj
27.09.10,20:34
Pani Navrátilová píše, že z dôvodu nevedomosti. Je preukázateľné, že bol vlastník riadne informovaný? Môže isť aj o to, že je to čisto zaujatosť predsedu, využil to, že nebol vymenený vodomer. Moc takým veciam neverila,že môžu byť aj taký predsedovia, keď som prišiel na poradu.

Peniaze slúžia, ale aj ničia!!! Ale hlavne chýbajú, tým ktorí majú!!!

No o to ide. Ako jej dali vedieť, že budú meniť vodomery? Veď sama si ich meniť nemôže. A ak bola dlhodobo mimo domu? Dovolenka?

PS: Teda predpokladám, že nešlo o rodinný dom.
sito
27.09.10,21:26
No o to ide. Ako jej dali vedieť, že budú meniť vodomery? Veď sama si ich meniť nemôže. A ak bola dlhodobo mimo domu? Dovolenka?

PS: Teda predpokladám, že nešlo o rodinný dom.

Akýkoľvek predseda môže bývať v rodinnom dome. Ale Predseda SVB je štatutár bytového domu, ktorý vlastne on spravuje so súhlasom vlastníkov bytov v konkrétnom bytovom dome.
marjankaj
27.09.10,21:38
Máš pravdu, je to v úvodnom príspevku.
Sú to divné praktiky. Rád by som videl ten protokol o kontrole.
marjankaj
27.09.10,21:44
Pani Navrátilová píše, že z dôvodu nevedomosti. Je preukázateľné, že bol vlastník riadne informovaný? Môže isť aj o to, že je to čisto zaujatosť predsedu, využil to, že nebol vymenený vodomer. Moc takým veciam neverila,že môžu byť aj taký predsedovia, keď som prišiel na poradu.

Peniaze slúžia, ale aj ničia!!! Ale hlavne chýbajú, tým ktorí majú!!!

Predsa nevedomosť nemôže byť dôvodom pokuty. A vlastník si nemá sám robiť výmeny vodomerov. To by malo byť jednotné v celom dome, aby bolo zabezpečené objektívne rozpočítavanie spotreby.
sito
27.09.10,21:48
Sú to veru divné praktiky v tých bytových domoch. Ja tiež, ale podobných hlúposti bolo, je a aj bude v našom bytovom dome. To je ľuďmi, vlastne každým jedným vlastníkom, ktorý tvorí kolektív domu.
sito
27.09.10,22:02
Predsa nevedomosť nemôže byť dôvodom pokuty. A vlastník si nemá sám robiť výmeny vodomerov. To by malo byť jednotné v celom dome, aby bolo zabezpečené objektívne rozpočítavanie spotreby.

Ale môže!!! Za hlúposť sa vždy platilo, platí a platiť bude!

Správne!!!

Ak si povedal, že si dá vodomer sám a aj by to spravil, nikto mu ho nebude brať do úvahy. Nemá zmluvu s dodávateľom vody, nie je to fakturačný vodomer. Ak sa vlastníci bytov v dome rozhodnú pre pomerové vodomery, mali by sa hradiť z FOaÚ, pretože všetky byty sa podieľajú na spotrebe fakturačného merača, teda spoločného a všetci by mali vedieť ako sa ktorý byt podieľal na spotrebe domu a nie to skrývať za osobné údaje.

V prípade, že niektorý vlastník začne špekulovať, ostatní si povedia, je to naše, nie tvoje. My to platíme. Ale skôr sa to chápe inak, ja si v mojom byte môžem robiť čo chcem. Ale ten jeho byt je v dome! V spoločnom dome.
Elena Navrátilová
28.09.10,05:43
Ďakujem za názory, rady... ja by som nebola asi tak prekvapená postupom ŠEI ale hneď trojnásobok... atď. Jednoducho človek človeku človekom platí a asi aj platiť bude... vždy za volenou dosadenou funkciou a ešte k tomu vybavenou pečiatkou... ;)
Julian
29.09.10,17:05
Mne sa to celé nepozdáva.
Najlepšie by bolo ak by si ten protokol ŠEI oskenovala a pripojila ho k tejto téme.

V zákone podľa ktorého sa riadi ŠEI som našiel pre konečného spotrebiteľa iba túto povinnosť. Zák. 657/2004 Z.z. § 17 ods. 4 znie:

(4) Konečný spotrebiteľ je povinný umožniť dodávateľovi, ktorý rozpočítava množstvo tepla dodaného v teplej úžitkovej vode alebo odberateľovi, ktorý rozpočítava množstvo tepla dodaného v teplej úžitkovej vode
a) vykonávanie jeho povinností uvedených v odseku 3 písm. a) a b) a § 25 ods. 3,

b) odčítanie údajov z určených meradiel množstva teplej úžitkovej vody v čase oznámeného termínu,

c) chrániť určené meradlo množstva teplej úžitkovej vody pred neoprávneným zásahom,

d) prístup k určenému meradlu množstva teplej úžitkovej vody s cieľom jeho kontroly na nevyhnutnú dobu v termíne dohodnutom s dodávateľom alebo s odberateľom.

Nevylučujem, že som niečo prehliadol, ale ak bol problém s overeným meradlom mal to riešiť iný orgán štátnej správy

Odsek 3 znie:

(3) Dodávateľ, ktorý rozpočítava množstvo tepla dodaného v teplej úžitkovej vode konečnému spotrebiteľovi alebo odberateľ, ktorý rozpočítava množstvo tepla dodaného v teplej úžitkovej vode konečnému spotrebiteľovi, je povinný
a) dodržiavať určenú teplotu teplej úžitkovej vody u konečného spotrebiteľa,

b) zabezpečiť obstaranie, zapojenie, udržiavanie a overovanie určených meradiel na meranie množstva teplej úžitkovej vody spotrebovanej konečným spotrebiteľom v súlade s osobitným predpisom, 2) - zák. 142/2000

§ 25 ods.3 znie:

(3) Dodávateľ, ktorý rozpočítava množstvo dodaného tepla konečnému spotrebiteľovi, a odberateľ, ktorý rozpočítava množstvo dodaného tepla konečnému spotrebiteľovi, sú povinní
a) trvale zabezpečovať určenú kvalitu dodávky tepla pre konečného spotrebiteľa podľa § 16 ods. 2,

b) zabezpečiť jedenkrát za rok pred začiatkom vykurovacieho obdobia technickú prehliadku tepelných zariadení za odberným miestom na účel zistenia prevádzkyschopnosti a funkčnosti týchto zariadení.

a § 16 ods. 2 znie:

(2) Určený čas a určenú kvalitu dodávky tepla pre konečného spotrebiteľa ustanoví všeobecne záväzný právny predpis, ktorý vydá ministerstvo.

V zákone 656/2004 termín "konečný spotrebiteľ" sa nenachádza.
najag
01.10.10,12:44
Predovsetkym je potrebne podla mojho nazoru vychadzat z uvodnej preambule zakona 657/2004 Z.z., teda z §1, kde je vymedzena posobnost zakona ako takeho a samozrejme z ustanovenia §65 zakona 656/2004 Z.z., kde je vymedzena posobnost statneho dozoru. Z dikcii ustanovenii je zrejme, ze vlastnik bytu vo vztahu k meracu teplej uzitkovej vody nespada pod posobnost statneho dozoru - statnej energetickej inspekcie. Za nesplnenie povinnosti vo vztahu k meracu TUV, je stanovena vlastnikovi bytu sankcia v zakone 182/1993 Z.z. Na margo statnej energetickej inspekcie mozem konstatovat, na zaklade nedavnej skusenosti po vykonanej kontrole zo strany SEI a ich protokolu z kontroly, ze pravne vedomie inspektorov a ich riadiacich organov je na velmi nizkej urovni, ich vyklad pravnych noriem nie je v sulade s pravnym poriadkom SR a je priamo bigotny, takze som musel konstatovat riaditelovi SEI, ze v pripade, ze budu aplikovane ich zavery, podam na nich podnet na Generalnu prokuraturu SR pre porusenie zakona. Je priamo sokujuce precitanie stanoviska riaditela a clovek musi premyslat, preco sa politicky rozdavaju trafiky neschopnym. Potom sa nedivme, pretoze aky pan, taky kram. Samozrejme, konkretne mozem reagovat, az budem mat k dispozicii protokol z kontroly, aby bolo vylucene, ze jedna babka povedala.......
najag
01.10.10,12:57
V zákone 656/2004 termín "konečný spotrebiteľ" sa nenachádza.

Ten je v zákone 657/2004 Z.z.,..............
Dodávateľ alebo odberateľ je povinný zabezpečiť obstaranie, zapojenie, udržiavanie a overovanie určených meradiel a pomerových rozdeľovačov nákladov na výrobu tepla na vykurovanie u do 3 rokov od nadobudnutia účinnosti tohto zákona na náklady vlastníka nehnuteľnosti. Táto povinnosť je však podmienená dohodou viac ako nadpolovičnej väčšiny konečných spotrebiteľov odoberajúcich teplo za odberným miestom. Ak sa nadpolovičná väčšina konečných spotrebiteľov tepla dohodne na inom spôsobe rozpočítavania množstva dodaného tepla, dodávateľovi alebo odberateľovi takáto povinnosť zo zákona nevyplýva.
sito
02.10.10,01:49
Ten je v zákone 657/2004 Z.z.,..............
Dodávateľ alebo odberateľ je povinný zabezpečiť obstaranie, zapojenie, udržiavanie a overovanie určených meradiel a pomerových rozdeľovačov nákladov na výrobu tepla na vykurovanie u do 3 rokov od nadobudnutia účinnosti tohto zákona na náklady vlastníka nehnuteľnosti. Táto povinnosť je však podmienená dohodou viac ako nadpolovičnej väčšiny konečných spotrebiteľov odoberajúcich teplo za odberným miestom. Ak sa nadpolovičná väčšina konečných spotrebiteľov tepla dohodne na inom spôsobe rozpočítavania množstva dodaného tepla, dodávateľovi alebo odberateľovi takáto povinnosť zo zákona nevyplýva.

Týmto zákonom bolo povedané, My chceme a bude tak! Vy to zaplatíte! Ale ak chcete, o....., teda oooooo, teda točí sa toooooo ako v Mrázikovi, ta divoká chalúpka. A dupeme, dupeme. V sude s kapustou je to o zdraví. Máme čo natlačiť do suda? Alebo získať zo suda?
anonym222
02.10.10,09:03
Štátna energetická inšpekcia je orgánom štátnej správy, podriadená MH SR a člení sa na Štátnu energetickú inšpekciu Trenčín a krajské inšpektoráty Štátnej energetickej inšpekcie. Píš teda do Trenčína, prípadne na ministerstvo - už tuším nie hospodárstva?

Ale prečítaj si ten zákon celý. Myslím, že som vybrala správne ustanovenia, ale ja neviem čo sú to za merače ... :)
Netreba písať na ministerstvo, ani do Trenčína. Treba napísať oficiálne odvolanie, ktoré sa zasiela na krajský inšpektorát, ktorý pokutu udelil. Ten to postúpi do Trenčína a riešiť to bude Štátna inšpekcia v Trenčíne. Dosť veľa rozhodnutí o pokute udelených KI totiž ŠEI v Trenčíne zruší.
Treba však dodržať zákonnú lehotu na podávanie odvolania (musí byť uvedené v rozhodnutí), ináč bude neskoro a rozhodnutie bude právoplatné a asi nezrušiteľné.
sito
02.10.10,09:15
Kde byli, debili? Aj doma, debili, rozbili!
Elena Navrátilová
02.10.10,09:38
Rod je detail.. v tomto prípade a od Teba to je vopred prepáčené
sito
02.10.10,10:45
Rod je detail.. v tomto prípade a od Teba to je vopred prepáčené

Vopred sa platí záloha. Ale prepáčiť niečo? Vopred? Že by jasnovidka?
najag
04.10.10,09:50
Netreba písať na ministerstvo, ani do Trenčína. Treba napísať oficiálne odvolanie, ktoré sa zasiela na krajský inšpektorát, ktorý pokutu udelil. Ten to postúpi do Trenčína a riešiť to bude Štátna inšpekcia v Trenčíne. Dosť veľa rozhodnutí o pokute udelených KI totiž ŠEI v Trenčíne zruší.
Treba však dodržať zákonnú lehotu na podávanie odvolania (musí byť uvedené v rozhodnutí), ináč bude neskoro a rozhodnutie bude právoplatné a asi nezrušiteľné.

Statne organy sa riadia zakonom o spravnom konani, v zmysle ktoreho je potrebne vzdy postupovat, vratane stanovenych lehot.
Julian
09.10.10,21:37
Vrátim sa ešte k téme:
Rozmýšľal som o tom či ŠEI môže uložiť sankciu konečnému spotrebiteľovi. Podľa mňa nie.
Konečný spotrebiteľ je v „ reťazci“ v ktorom sú pravidla správania určené zákonom pre účastníkov tohto reťazca.

Zákon 142/2000 stanovuje pravidla pre používanie meradiel:

§ 8 Určené meradlá
(1) Určené meradlá sú meradlá určené na povinnú metrologickú kontrolu alebo posúdenie zhody. 3)- § 12 zákona č. 264/1999 Z.z. o technických požiadavkách na výrobky a o posudzovaní zhody a o zmene a doplnení niektorých zákonov.
(2) O zaradení meradla do skupiny určených meradiel rozhoduje účel jeho použitia a používanie
a) pri meraniach súvisiacich s platbami,
b) pri ochrane zdravia, bezpečnosti, majetku a životného prostredia,
c) pri príprave spotrebiteľsky balených výrobkov,
d) v iných oblastiach verejného života, kde môžu vzniknúť konfliktné záujmy na výsledku merania alebo kde nesprávne výsledky merania môžu poškodiť záujmy fyzických osôb, právnických osôb alebo spoločnosti,
e) pri meraniach, ak tak ustanovuje osobitný predpis. 4)

(3) Meranie súvisiace s platbami je najmä meranie v obchodných vzťahoch, meranie na určovanie ceny pri priamom predaji verejnosti a meranie na účely výpočtu cla, taríf, daní, zvýhodnení, pokút, odškodnenia a poistenia.

§ 19 určuje pravidla pri používani určených meradiel:

§19 Používanie určených meradiel
(1) Určené meradlá možno používať na daný účel, len ak majú platné overenie, ak sa toto vyžaduje.
(2) Podnikateľ alebo iná právnická osoba je povinná
a) používať určené meradlá v prípadoch, v ktorých je ich používanie ustanovené (§ 8), a na daný účel existuje druh meradla ustanovený všeobecne záväzným právnym predpisom, ak osobitný predpis 7) neustanovuje inak alebo ak úrad neudelil výnimku,
b) udržiavať používané určené meradlá v náležitom technickom stave,
c) predkladať používané určené meradlá na metrologickú kontrolu podľa tohto zákona,
d) používať určené meradlá toho druhu, ktorý je na daný účel použitia určený,
e) viesť evidenciu používaných určených meradiel s uvedením dátumov ich overenia.

(3) Poškodzovanie, pozmeňovanie alebo odstraňovanie platných overovacích značiek, zabezpečovacích značiek alebo značiek montážnika je zakázané.

7) Napríklad zákon Slovenskej národnej rady č. 369/1990 Zb. o obecnom zriadení v znení neskorších predpisov, zákon č. 634/1992 Zb. o ochrane spotrebiteľa v znení neskorších predpisov, zákon Národnej rady Slovenskej republiky č. 272/1994 Z.z. o ochrane zdravia ľudí v znení neskorších predpisov, zákon č. 178/1998 Z.z. o podmienkach predaja výrobkov a poskytovania služieb na trhových miestach a o zmene a doplnení zákona č. 455/1991 Zb. o živnostenskom podnikaní (živnostenský zákon) v znení neskorších predpisov.

Z toho je zrejmé, že zákon ukladá povinnosti pre tých, ktorí používajú určené meradlá. Ten kto používa meradlo má sa oň aj starať a teda SVB, alebo správca má zabezpečovať ich metrologickú kontrolu.
Ten kto neumožní SVB, alebo správcovi vykonať túto činnosť je potrestaný tým trojnásobkom priemernej spotreby pri TÚV podľa
§ 9 , vyhlášky 630 ods.7
Rozpočítavanie množstva dodaného tepla na prípravu teplej úžitkovej vody v objekte rozpočítavania

(7) Ak sa preukáže, že konečný spotrebiteľ ovplyvnil určené meradlo na meranie množstva teplej úžitkovej vody alebo určené meradlo na meranie množstva teplej úžitkovej vody nespĺňa podmienky určeného meradla, alebo odmietol umožniť vykonať jeho odčítanie, určí sa tomuto konečnému spotrebiteľovi náhradný indikovaný údaj vo výške trojnásobku priemernej hodnoty indikovaných údajov určených meradiel na meranie teplej úžitkovej vody na byt a nebytový priestor v objekte rozpočítavania. Spotrebná zložka sa určí podľa odseku 3.

A tiež
§17, ods. 3 písm. b) zák. 657/2004 (pôsobnosť ŠEI) znie

(3) Dodávateľ, ktorý rozpočítava množstvo tepla dodaného v teplej úžitkovej vode konečnému spotrebiteľovi alebo odberateľ, ktorý rozpočítava množstvo tepla dodaného v teplej úžitkovej vode konečnému spotrebiteľovi, je povinný

b) zabezpečiť obstaranie, zapojenie, udržiavanie a overovanie určených meradiel na meranie množstva teplej úžitkovej vody spotrebovanej konečným spotrebiteľom v súlade s osobitným predpisom, 2)
2)(zák. 142/2000 o metrológii

Takže ak sa previní konečný spotrebiteľ, tak je „sankcionovaný“ trojnásobkom ale nie ŠEI , ale tým kto rozpočítava celkové náklady.

Pri rozpočítaní nákladov na vykurovanie je to 1,5 násobok podľa §7, ods.4 vyhlášky 358/2009

(4) Konečnému spotrebiteľovi, ktorý nemá zapojené pomerové rozdeľovače tepla alebo určené meradlo1) tepla, alebo odmietol umožniť vykonať ich odčítanie, alebo neoprávnene do nich zasahoval, čím spôsobil ich nesprávnu funkciu, alebo ich poškodil, sa určí spotrebná zložka ako súčin 1,5 násobku priemeru spotrebnej zložky na meter štvorcový vypočítaný ........

Túto sankciu tiež uplatňuje ten, kto robí rozúčtovanie a nikto iný.
sito
10.10.10,05:57
Vrátim sa ešte k téme:
Rozmýšľal som o tom či ŠEI môže uložiť sankciu konečnému spotrebiteľovi. Podľa mňa nie.
Konečný spotrebiteľ je v „ reťazci“ v ktorom sú pravidla správania určené zákonom pre účastníkov tohto reťazca.

Zákon 142/2000 stanovuje pravidla pre používanie meradiel:

§ 8 Určené meradlá
(1) Určené meradlá sú meradlá určené na povinnú metrologickú kontrolu alebo posúdenie zhody. 3)- § 12 zákona č. 264/1999 Z.z. o technických požiadavkách na výrobky a o posudzovaní zhody a o zmene a doplnení niektorých zákonov.
(2) O zaradení meradla do skupiny určených meradiel rozhoduje účel jeho použitia a používanie
a) pri meraniach súvisiacich s platbami,
b) pri ochrane zdravia, bezpečnosti, majetku a životného prostredia,
c) pri príprave spotrebiteľsky balených výrobkov,
d) v iných oblastiach verejného života, kde môžu vzniknúť konfliktné záujmy na výsledku merania alebo kde nesprávne výsledky merania môžu poškodiť záujmy fyzických osôb, právnických osôb alebo spoločnosti,
e) pri meraniach, ak tak ustanovuje osobitný predpis. 4)

(3) Meranie súvisiace s platbami je najmä meranie v obchodných vzťahoch, meranie na určovanie ceny pri priamom predaji verejnosti a meranie na účely výpočtu cla, taríf, daní, zvýhodnení, pokút, odškodnenia a poistenia.

§ 19 určuje pravidla pri používani určených meradiel:

§19 Používanie určených meradiel
(1) Určené meradlá možno používať na daný účel, len ak majú platné overenie, ak sa toto vyžaduje.
(2) Podnikateľ alebo iná právnická osoba je povinná
a) používať určené meradlá v prípadoch, v ktorých je ich používanie ustanovené (§ 8), a na daný účel existuje druh meradla ustanovený všeobecne záväzným právnym predpisom, ak osobitný predpis 7) neustanovuje inak alebo ak úrad neudelil výnimku,
b) udržiavať používané určené meradlá v náležitom technickom stave,
c) predkladať používané určené meradlá na metrologickú kontrolu podľa tohto zákona,
d) používať určené meradlá toho druhu, ktorý je na daný účel použitia určený,
e) viesť evidenciu používaných určených meradiel s uvedením dátumov ich overenia.

(3) Poškodzovanie, pozmeňovanie alebo odstraňovanie platných overovacích značiek, zabezpečovacích značiek alebo značiek montážnika je zakázané.

7) Napríklad zákon Slovenskej národnej rady č. 369/1990 Zb. o obecnom zriadení v znení neskorších predpisov, zákon č. 634/1992 Zb. o ochrane spotrebiteľa v znení neskorších predpisov, zákon Národnej rady Slovenskej republiky č. 272/1994 Z.z. o ochrane zdravia ľudí v znení neskorších predpisov, zákon č. 178/1998 Z.z. o podmienkach predaja výrobkov a poskytovania služieb na trhových miestach a o zmene a doplnení zákona č. 455/1991 Zb. o živnostenskom podnikaní (živnostenský zákon) v znení neskorších predpisov.

Z toho je zrejmé, že zákon ukladá povinnosti pre tých, ktorí používajú určené meradlá. Ten kto používa meradlo má sa oň aj starať a teda SVB, alebo správca má zabezpečovať ich metrologickú kontrolu.
Ten kto neumožní SVB, alebo správcovi vykonať túto činnosť je potrestaný tým trojnásobkom priemernej spotreby pri TÚV podľa
§ 9 , vyhlášky 630 ods.7
Rozpočítavanie množstva dodaného tepla na prípravu teplej úžitkovej vody v objekte rozpočítavania

(7) Ak sa preukáže, že konečný spotrebiteľ ovplyvnil určené meradlo na meranie množstva teplej úžitkovej vody alebo určené meradlo na meranie množstva teplej úžitkovej vody nespĺňa podmienky určeného meradla, alebo odmietol umožniť vykonať jeho odčítanie, určí sa tomuto konečnému spotrebiteľovi náhradný indikovaný údaj vo výške trojnásobku priemernej hodnoty indikovaných údajov určených meradiel na meranie teplej úžitkovej vody na byt a nebytový priestor v objekte rozpočítavania. Spotrebná zložka sa určí podľa odseku 3.

A tiež
§17, ods. 3 písm. b) zák. 657/2004 (pôsobnosť ŠEI) znie

(3) Dodávateľ, ktorý rozpočítava množstvo tepla dodaného v teplej úžitkovej vode konečnému spotrebiteľovi alebo odberateľ, ktorý rozpočítava množstvo tepla dodaného v teplej úžitkovej vode konečnému spotrebiteľovi, je povinný

b) zabezpečiť obstaranie, zapojenie, udržiavanie a overovanie určených meradiel na meranie množstva teplej úžitkovej vody spotrebovanej konečným spotrebiteľom v súlade s osobitným predpisom, 2)
2)(zák. 142/2000 o metrológii

Takže ak sa previní konečný spotrebiteľ, tak je „sankcionovaný“ trojnásobkom ale nie ŠEI , ale tým kto rozpočítava celkové náklady.

Pri rozpočítaní nákladov na vykurovanie je to 1,5 násobok podľa §7, ods.4 vyhlášky 358/2009

(4) Konečnému spotrebiteľovi, ktorý nemá zapojené pomerové rozdeľovače tepla alebo určené meradlo1)tepla, alebo odmietol umožniť vykonať ich odčítanie, alebo neoprávnene do nich zasahoval, čím spôsobil ich nesprávnu funkciu, alebo ich poškodil, sa určí spotrebná zložka ako súčin 1,5 násobku priemeru spotrebnej zložky na meter štvorcový vypočítaný ........

Túto sankciu tiež uplatňuje ten, kto robí rozúčtovanie a nikto iný.

Julian súhlasím, priklincujem ten príspevok, aby si ho nevymazal!!! Som rád, že si si dal tú robotu a vysvetlil:

Rozmýšľal som o tom či ŠEI môže uložiť sankciu konečnému spotrebiteľovi. Podľa mňa nie.

Z toho je zrejmé, že zákon ukladá povinnosti pre tých, ktorí používajú určené meradlá. Ten kto používa meradlo má sa oň aj starať a teda SVB, alebo správca má zabezpečovať ich metrologickú kontrolu.
Ten kto neumožní SVB, alebo správcovi vykonať túto činnosť je potrestaný tým trojnásobkom priemernej spotreby pri TÚV podľa

Takže ak sa previní konečný spotrebiteľ, tak je „sankcionovaný“ trojnásobkom ale nie ŠEI , ale tým kto rozpočítava celkové náklady.

Pri rozpočítaní nákladov na vykurovanie je to 1,5 násobok podľa §7, ods.4 vyhlášky 358/2009

Vieš, všeličo sa dá kázať, prikázať, aj zakázať, čo sa týka hmoty. Rozmýšľanie, myslenie, myšlienka nie je hmota, ale dá sa zhmotniť! Preto ľudia aj rozmýšľajú, niektorí, niektorí až potom, hromžia.

Túto sankciu tiež uplatňuje ten, kto robí rozúčtovanie a nikto iný.

Jedine v tomto Ti nedám za pravdu. Hovorí sa: Posledný prepadne peklu. Ale aj ten posledný v demokratickom štáte má právo rozhodovať o svojom! Svojom živote, práve, majetku, podiele na majetku. A skutočnosť je taká, že v tomto prípade je to tak!!!

Dve veci boli povinné zo zákona: Pomerové meranie teplej vody a pomerové meranie tepla. Pomerové meranie studenej vody nebolo nikdy povinné. Dnes žiadný zákon neuvádza, že pomerové meranie tepla je povinné. A nečítal som žiaden zákon, ktorý by zrušil povinnosť pomerového merania teplej vody.

V dnešnej dobe sú v bytovom dome najdrahšie služby, dodávka tepla, teplej vody a studenej vody. Na spôsobe využívania tých to služieb v bytovom dome a úhrady nákladov za tieto služby by sa mali dohodnúť vlastníci, podielnici domu, vlastníci bytov v dome.

Čo hovorí zákon, akú im dáva možnosť?


358
V Y H L Á Š K A
Úradu pre reguláciu sieťových odvetví
z 20. augusta 2009,
ktorou sa mení a dopĺňa vyhláška Úradu pre reguláciu sieťových odvetví č. 630/2005 Z. z.,
ktorou sa ustanovuje teplota teplej úžitkovej vody na odbernom mieste, pravidlá
rozpočítavania množstva tepla dodaného na prípravu teplej úžitkovej vody
a rozpočítavania množstva dodaného tepla



㤠7
Rozpočítavanie množstva dodaného tepla na
vykurovanie podľa pomerových rozdeľovačov tepla
alebo určených meradiel tepla


(1) Ak sú v objekte rozpočítavania zapojené pomerové
rozdeľovače tepla rovnakého typu alebo určené
meradlá1) tepla rovnakej triedy presnosti na meranie
množstva tepla u konečných spotrebiteľov, náklady na
množstvo dodaného tepla na vykurovanie sa rozdelia
na základnú zložku a spotrebnú zložku. Základná zložka
tvorí 60 % a spotrebná zložka 40 % z celkových nákladov
na dodané teplo na vykurovanie.

(10) Ak sa vlastníci bytov a nebytových priestorov dohodnú
podľa osobitného predpisu7) inak,
rozpočítavanie množstva dodaného tepla na vykurovanie
podľa odsekov 1 až 9 sa neuplatňuje.“.



630
V Y H L Á Š K A
Úradu pre reguláciu sieťových odvetví
z 20. decembra 2005,
ktorou sa ustanovuje teplota teplej úžitkovej vody na odbernom mieste, pravidlá
rozpočítavania množstva tepla dodaného na prípravu teplej úžitkovej vody a rozpočítavania
množstva dodaného tepla



§ 9
Rozpočítavanie množstva dodaného tepla
na prípravu teplej úžitkovej vody
v objekte rozpočítavania


(1) Náklady na prípravu teplej úžitkovej vody na ob
jekt rozpočítavania určené podľa § 8 sa rozdelia na základnú
zložku a spotrebnú zložku. Základná zložka
tvorí 10 % a spotrebná zložka 90 % nákladov na prípravu
teplej úžitkovej vody v objekte rozpočítavania.

(2) Základná zložka sa rozpočítava medzi konečných
spotrebiteľov rovnakým dielom na každý byt a nebytový
priestor v objekte rozpočítavania, ak je v byte alebo nebytovom
priestore zabezpečená dodávka teplej úžitkovej
vody.

(3) Spotrebná zložka sa rozpočítavamedzi konečných
spotrebiteľov v pomere indikovaného údaja určeného
meradla na meranie množstva teplej úžitkovej vody inštalovaného
u konečného spotrebiteľa k súčtu indikovaných
údajov určených meradiel na meranie množstva
teplej úžitkovej vody u konečných spotrebiteľov
v objekte rozpočítavania podľa vzorca
SZ SZ
I
I jsz sz
j
i
= ⋅Σ ,
kde
SZjsz – spotrebná zložka na prípravu teplej
úžitkovej vody pre j-teho konečného
spotrebiteľa [Sk],
SZsz – spotrebná zložka na prípravu teplej
úžitkovej vody podľa odseku 1 [Sk],
Ij – indikovaný údaj určeného meradla
teplej úžitkovej vody u j-teho konečného
spotrebiteľa (spotreba za zúčtovacie
obdobie) [m3],
I i Σ – súčet všetkých indikovaných údajov
určených meradiel teplej úžitkovej vody
v objekte rozpočítavania (spotreba za
zúčtovacie obdobie) vrátane určených
náhradných indikovaných údajov [m3].

(4) Odpočty indikovaných údajov určených meradiel
na meranie množstva teplej úžitkovej vody u konečných
spotrebiteľov vykonáva dodávateľ alebo odberateľ,
ktorý rozpočítava dodané teplo a množstvo tepla na
prípravu teplej úžitkovej vody, najmenej raz ročne ku
koncu zúčtovacieho obdobia.

(5) Konečnému spotrebiteľovi, ktorý neumožní odpočet
určeného meradla na meranie množstva teplej úžitkovej
vody, sa určí náhradný indikovaný údaj vo výške
1,5-násobku priemernej hodnoty indikovaných údajov
na byt a nebytový priestor v objekte rozpočítavania.
Spotrebná zložka sa určí podľa odseku 3. V nasledujúcom
zúčtovacom období sa indikovaný údaj pre výpočet
spotrebnej zložky určí ako aritmetický priemer indikovaných
údajov určeného meradla odčítaných v danom
roku a v poslednom roku, v ktorom bol indikovaný údaj
určeného meradla odčítaný, podľa vzorca
I
I I
n SZ
= t− tn− ,
kde
Isz – indikovaný údaj na určenie spotrebnej
zložky v zúčtovacom období [m3],
It – stav určeného meradla odčítaný
v danom roku [m3],
It–n – stav určeného meradla odčítaný v roku,
v ktorom sa odčítanie určeného
meradla vykonalo posledný raz [m3],
n – počet rokov, za ktoré je vykonaný
odpočet určeného meradla [ – ].

(6) Náhradný indikovaný údaj pre konečného spotrebiteľa
sa môže určiť aj odborným odhadom, ak odpočet
určeného meradla na meranie množstva teplej úžitkovej
vody sa vykoná dodatočne najneskôr do 31. januára
nasledujúceho roka alebo na základe predchádzajúcich
pravidelných odpočtov určeného meradla na meranie
množstva teplej úžitkovej vody u konečného spotrebiteľa
aspoň dvakrát za rok. Takýto postup sa
použije aj v prípade poruchy určeného meradla na meranie
množstva teplej úžitkovej vody.

(7) Ak sa preukáže, že konečný spotrebiteľ ovplyvnil
určené meradlo na meranie množstva teplej úžitkovej
vody alebo určené meradlo na meranie množstva teplej
úžitkovej vody nespĺňa podmienky určeného meradla,
alebo odmietol umožniť vykonať jeho odčítanie, určí sa
tomuto konečnému spotrebiteľovi náhradný indikovaný
údaj vo výške trojnásobku priemernej hodnoty indikovaných
údajov určených meradiel na meranie teplej
úžitkovej vody na byt a nebytový priestor v objekte rozpočítavania.
Spotrebná zložka sa určí podľa odseku 3.

Vyhláška 630/2005 nebola zrušená, len upravená vyhláškou 358/2009!!!




358
V Y H L Á Š K A
Úradu pre reguláciu sieťových odvetví
z 20. augusta 2009,
ktorou sa mení a dopĺňa vyhláška Úradu pre reguláciu sieťových odvetví č. 630/2005 Z. z.,
ktorou sa ustanovuje teplota teplej úžitkovej vody na odbernom mieste, pravidlá
rozpočítavania množstva tepla dodaného na prípravu teplej úžitkovej vody
a rozpočítavania množstva dodaného tepla



7. V § 9 odseky 1 až 3 znejú:

„(1) Náklady na prípravu teplej úžitkovej vody na objekt
rozpočítavania určené podľa § 4 ods. 3 a § 8 sa rozdelia
na základnú zložku a spotrebnú zložku. Základná
zložka tvorí 10 % a spotrebná zložka 90 % nákladov na
prípravu teplej úžitkovej vody v objekte rozpočítavania.

(2) Základná zložka sa rozpočítava medzi konečných
spotrebiteľov rovnakým dielom na každý byt a nebytový
priestor v objekte rozpočítavania, ak sú zabezpečené
technické podmienky na odber teplej úžitkovej vody
z centrálneho rozvodu u konečného spotrebiteľa.

(3) Spotrebná zložka sa rozpočítavamedzi konečných
spotrebiteľov v pomere indikovaného údaja určeného
meradla1) na meranie množstva teplej úžitkovej vody
inštalovaného u konečného spotrebiteľa k súčtu indikovaných
údajov určených meradiel na meranie množstva
teplej úžitkovej vody u konečných spotrebiteľov
v objekte rozpočítavania podľa vzorca
SZ SZ
I
I
jsz sz
j
i
 

,
kde predstavuje
SZjsz – spotrebnú zložku tepla v teplej úžitkovej vode
pre j-teho konečného spotrebiteľa [euro],
SZsz – spotrebnú zložku tepla v teplej úžitkovej vode
podľa odseku 1 [euro],
Ij – indikovaný údaj určeného meradla1) teplej úžitkovej
vody u j-teho konečného spotrebiteľa
(spotreba za zúčtovacie obdobie) [m3],
Ii – súčet všetkých indikovaných údajov určených
meradiel teplej úžitkovej vody v objekte rozpočítavania
(spotreba za zúčtovacie obdobie) vrátane
určených náhradných indikovaných údajov
[m3].“.

8. § 9 sa dopĺňa novým odsekom 8, ktorý znie:
„(8) Ak sa vlastníci bytov a nebytových priestorov dohodnú
podľa osobitného predpisu7) inak, rozpočítavanie
množstva dodaného tepla v teplej úžitkovej vode
podľa odsekov 2 až 7 sa neuplatňuje.“.


Takže ak sa previní konečný spotrebiteľ, tak je „sankcionovaný“ trojnásobkom ale nie ŠEI , ale tým kto rozpočítava celkové náklady.

Túto sankciu tiež uplatňuje ten, kto robí rozúčtovanie a nikto iný.

Je pravdou, tie sankcie, prípadne inak dohodnuté sankcie robí ten, kto robí rozúčtovanie nákladov za teplo, teplu vodu a studenú vodu!

Ale musí mať na to súhlas, zelenú od vlastníkov bytov v súlade s Vyhláškou 630/2005, 358/2009 a Zákonom 182/1993, §14!!!
Elena Navrátilová
10.10.10,07:25
Ja súhlasím z jednoduchého princípu... keby toto riešil ten kto má tak by k tomu vôbec nedošlo lebo predseda dostal od správcu oznámenie ktoré má dátum 29.12. V mesiaci január toto oznámil vlastníkovi bytu písomne, že majú neplatný vodomer na teplú vodu a vlastník bytu k 2.2. predmetného roku aj predmetný vodomer vymenil. Nato prišla ŠEI a ona uložila pokutu. Len taká perlička na protokole je dátum vykonávania kontroly tri (číslom 3) týždne. :D Neskutočne sa dá využiť čas fondu pracovného času na zabíjanie času. ;) Pri všetkej mojej úcte ktorú prechovávam k predmetné orgánu je toto ukážka ako sa to robiť jednoducho nemá... Tu podľa môjho názoru urobil najväčšiu chybu správca. Presne toto sú tie dôvody že ľudia menia správcu. Nekompetentnosť... našťastie máme internet. Neskutočný zdroj informácii a náš zákazník náš pán sa stáva "prežitkom"... smutná realita bežných dní. Naučí sa naša spoločnosť vážiť si keď niekto za služby platí načas a vždy? Hmm ... a nech je v tejto oblasti výraz "utajené informácie" zabudnutý pojem. Bohužiaľ v realite stále aktuálny u CDT a TUV.
sito
10.10.10,08:11
Ja súhlasím z jednoduchého princípu... keby toto riešil ten kto má tak by k tomu vôbec nedošlo lebo predseda dostal od správcu oznámenie ktoré má dátum 29.12. V mesiaci január toto oznámil vlastníkovi bytu písomne, že majú neplatný vodomer na teplú vodu a vlastník bytu k 2.2. predmetného roku aj predmetný vodomer vymenil. Nato prišla ŠEI a ona uložila pokutu. Len taká perlička na protokole je dátum vykonávania kontroly tri (číslom 3) týždne. :D Neskutočne sa dá využiť čas fondu pracovného času na zabíjanie času. ;) Pri všetkej mojej úcte ktorú prechovávam k predmetné orgánu je toto ukážka ako sa to robiť jednoducho nemá... Tu podľa môjho názoru urobil najväčšiu chybu správca. Presne toto sú tie dôvody že ľudia menia správcu. Nekompetentnosť... našťastie máme internet. Neskutočný zdroj informácii a náš zákazník náš pán sa stáva "prežitkom"... smutná realita bežných dní. Naučí sa naša spoločnosť vážiť si keď niekto za služby platí načas a vždy? Hmm ... a nech je v tejto oblasti výraz "utajené informácie" zabudnutý pojem. Bohužiaľ v realite stále aktuálny u CDT a TUV.

Pani Navrátilová, som toho názoru, že ak správca nevymení pomerové vodomery vlastným zavinením ŠEI mu môže dať pokutu za nesplnenie si svojch povinnosti. V takom prípade nemá právo požadovať, aby mu škodu preplatili vlastníci, vlastník. Ak si splní všetky povinnosti a niektorom byte nie je vymenený vodomer vinou vlastníka, rieši sa to doma v dome.

Tým, že ŠEI dala pokutu konečnému spotrebiteľovi, prekročila svoju právomoc. Nie je oprávnená pokutovať konečného spotrebiteľa. Julian to vysvetlil.

Zákonom je daná táto možnosť vlastníkom bytov. Ak si niekto nedá v bytovom dome namontovať akýkoľvek pomerový merač, môžu vlastníci povedať: Nemá merač, nebude platiť, zaplatíme MY. Ak správca spraví rozdelenie podľa vyhlášky, dodatočne budú vlastníci s ním súhlsiť, ale to už je vlastne v rozpore so zákonom. Mali by biť v dome jasné pravidlá, čo a ako. A od kedy!!!
najag
10.10.10,08:50
Kazda pravna norma ma casovu, miestnu a osobnu posobnost. Osobna posobnost je posobnost na urcity okruh osob, organov, alebo pravnickych a fyzickych osob. Pri aplikacii pravnej normy preto nemozeme prehliadnut ani skumanie osobnej posobnosti.Skutocnost, ze pravna norma plati iba pre urcity okruh osob, organov alebo pravnickych a fyzickych osob, je zvycajne uvedena hned v prvom, alebo v niektorom z prvych ustanoveni danej pravnej normy. Potom nemusime cestovat z Trnavy do Blavy cez Margecany, nemusime popisat nekonecne strany o niecom, aby sme dospeli tam, kde dospejeme najkratsou cestou. V prispevku 23 som to napisal myslim dost zrozumitelne. Aspon som si to myslel, ale na druhej strane, aj o nesmrtelnosti chrusta sa napisalo hodne stran......
sito
10.10.10,09:18
Kazda pravna norma ma casovu, miestnu a osobnu posobnost. Osobna posobnost je posobnost na urcity okruh osob, organov, alebo pravnickych a fyzickych osob. Pri aplikacii pravnej normy preto nemozeme prehliadnut ani skumanie osobnej posobnosti.Skutocnost, ze pravna norma plati iba pre urcity okruh osob, organov alebo pravnickych a fyzickych osob, je zvycajne uvedena hned v prvom, alebo v niektorom z prvych ustanoveni danej pravnej normy. Potom nemusime cestovat z Trnavy do Blavy cez Margecany, nemusime popisat nekonecne strany o niecom, aby sme dospeli tam, kde dospejeme najkratsou cestou. V prispevku 23 som to napisal myslim dost zrozumitelne. Aspon som si to myslel, ale na druhej strane, aj o nesmrtelnosti chrusta sa napisalo hodne stran......

O tom myslení si myslí každý svoje. Na začiatku je každá cesta priama a krátka, aspoň tak to vypadá. Ako to dopadá? Treba prísť do cieľa cesty. Kadiaľ vedie cesta k cielu, môže povedať ten, kto došiel, dospel k cieľu.
najag
10.10.10,11:44
O tom myslení si myslí každý svoje. Na začiatku je každá cesta priama a krátka, aspoň tak to vypadá. Ako to dopadá? Treba prísť do cieľa cesty. Kadiaľ vedie cesta k cielu, môže povedať ten, kto došiel, dospel k cieľu.

Vela ludi chodi na huby do lesa a vela ludi chodi z lesa von s prazdnymi kosami, pretoze sa tocia okolo nich, chodia okolo nich, ale nevidia ich, mozno aj preto, ze hladaju sice huby, ale nevedia ani, ako vypadaju......ini zase nazbieraju plne kose, ale plne balastu a jedovatych, pretoze hladat dubaky a nazbierat ich, znamena aj poznat to, co hladame........ale uznavam, ze su aj ludia, pre ktorych je velkym potesenim priniest plne kose hub, z ktorych nic nie je, lebo su vsetky nepozivatelne, ale staci im iba ta radost, ze nazbierali plne kose a to ich uspokojuje......kazdy sme predsa ini.......:D
sito
10.10.10,12:12
Jasné, nie každý je mykológ. ;)
najag
11.10.10,06:08
Jasné, nie každý je mykológ. ;)

Pravda a nie kazdy pise traktaty......:confused:
Julian
11.10.10,18:43
V mojom príspevku som použil termín "sankcia" - trojnásobok resp. jeden a pol násobok. Nedá sa však povedať, že je to absolútna sankcia-pokuta pretože od toho treba odrátať skutočnú spotrebu "vinníka".

Myslím si, že výšky týchto "sankcii" sú logické.

-Ak by bol pri spotrebe TÚV napr. jeden a pol násobok tak by nebol žiaden problém spotrebovať aj dvojnásobok TÚV v byte oproti priemernej spotrebe v dome. A mohlo by sa to oplatiť nedovoliť odpočet stavu meradiel.

- Pri spotrebe tepla- ÚK, pokiaľ sa dodržiava vykurovacia krívka a rozpočítanie nákladov bude akceptovať isté odporúčania, je to obdobne.
najag
12.10.10,13:22
V pripade TUV je to myslim dostatocna sankcia, pretoze napriklad zatial sa v nasom bytovom dome nepodarilo mat nikomu taku vysoku spotrebu teplej vody, ako je sankcia. U tepla je to inak, ak niekto pochopi princip sankcie 1, 5 nasobku, tak si dovoli teplotny luxus v byte a zaplati vzdy menej, ako je najvyssia legalna spotreba tepla. Je to naprosty nezmysel a nie sankcia. Pri merani spotreby tepla v kWh je to bijuce do oci.
sito
12.10.10,20:56
V mojom príspevku som použil termín "sankcia" - trojnásobok resp. jeden a pol násobok. Nedá sa však povedať, že je to absolútna sankcia-pokuta pretože od toho treba odrátať skutočnú spotrebu "vinníka".

Bol tu jeden prípad, že byt bol neobývaný, spotreba TUV minimálna. Nebol odpísaný vodomer, ani nahlásený. Takže jeho neabsolútna sankcia, pokuta, trest bol riadne vysoký. Ale ak v byte býva viac osôb, prípadne sú v byte kúpele, ten trest je minimálny a možno odmena. Ak si vie vypočítať priemer a zistí, že jeho spotreba presahuje trojnásobok, Načo nahlasovať stav TUV?

Myslím si, že výšky týchto "sankcii" sú logické.

Poviem, že logický vychádzajú s nejakého Slovenského globálu. Ale každý dom má svoje spotreby a svojich vlastníkov, ktorí rozhodujú.

-Ak by bol pri spotrebe TÚV napr. jeden a pol násobok tak by nebol žiaden problém spotrebovať aj dvojnásobok TÚV v byte oproti priemernej spotrebe v dome. A mohlo by sa to oplatiť nedovoliť odpočet stavu meradiel.

A máš to tu! Ak vidíš spotrebu celého domu a aj podiely jednotlivých bytov, vieš. Ak to vidia všetci, tiež vedia. Zvyčajne sa povie, že sú to osobné údaje a všetci nevedia nič. Komusi to je v prospech, isto nie domu ako celku.

- Pri spotrebe tepla- ÚK, pokiaľ sa dodržiava vykurovacia krívka a rozpočítanie nákladov bude akceptovať isté odporúčania, je to obdobne.

Čo sa týka teplej vody, vidíš ju ako odteká do odpadu. A koľko jej pretieklo na vodomery.

Čo sa týka tepla, tú vodu nevidíš pretekať, vykurovací systém sú spojené, tlakové a uzavreté nádoby. Teplo tiež nevidíš, ale cítiš. Tak sa merá na povrchu radiátora, bez vodomeru. A potom treba počítať podľa dohodnutých pravidiel. Ten 1,5 násobok priemeru je výsmech, tím, ktorí odoberajú teplo efektívne.
sito
12.10.10,21:05
V pripade TUV je to myslim dostatocna sankcia, pretoze napriklad zatial sa v nasom bytovom dome nepodarilo mat nikomu taku vysoku spotrebu teplej vody, ako je sankcia. U tepla je to inak, ak niekto pochopi princip sankcie 1, 5 nasobku, tak si dovoli teplotny luxus v byte a zaplati vzdy menej, ako je najvyssia legalna spotreba tepla. Je to naprosty nezmysel a nie sankcia. Pri merani spotreby tepla v kWh je to bijuce do oci.

Najag, k tomuto netreba traktát. Treba mať údaje, štatistiku spotrieb, analýzu a výsledok je naprostý nezmysel, 1,5 násobok nie je sankcia, ale výhoda pre toho kto s teplom plytvá. Je výhodnejšie preňho nedať odpísať stavy prístrojov pomerového merania. Neprerobí!
Orim
12.10.10,23:11
Mňa by zaujímalo ako by ŠEI chcela toto riešiť, keby nebola pustená do bytu.
Podľa mňa by to mal zaplatiť správca, (aj ostatné škody ktoré vzniknú týmto spôsobom) pretože ho má SVB na to aby mu všetko riešil, aspoň predpokladám takúto dohodu.


Tu je niešo o ŠEI http://webcache.googleusercontent.com/search?q=cache:-BIMNGEaA3gJ:www.sei.sk/+kompetencie+%C5%A1ei&cd=4&hl=sk&ct=clnk&gl=sk
sito
13.10.10,05:58
V pripade TUV je to myslim dostatocna sankcia, pretoze napriklad zatial sa v nasom bytovom dome nepodarilo mat nikomu taku vysoku spotrebu teplej vody, ako je sankcia. U tepla je to inak, ak niekto pochopi princip sankcie 1, 5 nasobku, tak si dovoli teplotny luxus v byte a zaplati vzdy menej, ako je najvyssia legalna spotreba tepla. Je to naprosty nezmysel a nie sankcia. Pri merani spotreby tepla v kWh je to bijuce do oci.

Pri pomerovom meraní a konečnom vyjadrení v euro je to tiež.

Trochu faktov za rok 2009:

Rozdelením nákladov podľa m2 by mal byt uhradiť 358 €.

Pri pomerovom meraní nameral 7 059 jednotiek. Priemer na jeho byt je 3 790 jednotiek.

Podľa takéhoto stavu jednotiek by mal uhradiť 718 €.

Po prepočítaní koeficientom výkonu radiátorov je jeho počet jednotiek 9 046. Priemer na jeho byt je 2 884 jednotiek.

Podľa takéhoto stavu jednotiek by mal uhradiť 1 208 €.

Po prepočítaní koeficientom nevýhodnej polohy miestnosti je jeho počet jednotiek 7 856. Priemer na jeho byt je 2 729 jednotiek.

Podľa takéhoto stavu jednotiek a rozdelením 30 % nákladov podľa m2 by mal uhradiť 892 €.

Ak by si nedal odpísať pomerové merače dostane sankciu, pokutu, bude potrestaný 1,5 násobkom priemeru na jeho byt, to je 358 x 1,5 = 537 €.

Keď si ich odpočíta od 892 -537 = 355 €.

Je pravdou, že zaplatil by pokutu 179 €. Ale je pravdou, že by 355 € na tom získal.

Ak sa k svojej potrebe tepla bude stavať aj v budúcich rokoch, má dôvod si dávať odpisovať pomerové meranie? Nie!!! Čím viac ostatní budú šetriť, tým viac tepla on získa zadarmo a so súhlasom ostatných. No nemusí to tak byť, rozhodujú ostatní, nie on.

V tom sú tie vyhlášky 630/2005 a 358/2009 spravodlivé, dávajú možnosť vlastníkom rozhodnúť sa. No ich rozhodnutie nemusí byť spravodlivé. Ani nebude! Teplo, energia a náklady za teplo sa v bytovom dome nedajú spravodlivo rozdeliť, len objektívne.

Vieš, sú veci v ktorých sme za jedno, či chceme, alebo nechceme, Nie je to závisle od nás.
najag
13.10.10,11:12
Najag, k tomuto netreba traktát. Treba mať údaje, štatistiku spotrieb, analýzu a výsledok je naprostý nezmysel, 1,5 násobok nie je sankcia, ale výhoda pre toho kto s teplom plytvá. Je výhodnejšie preňho nedať odpísať stavy prístrojov pomerového merania. Neprerobí!

Som rad, ze tvrdis to, co tvrdim ja sam. Samozrejme na zaklade analyzy udajov. Len jedna malickost, v mojich udajoch spotreby tepla v bytoch, nie su straty tepla na rozvode vykurovania a spotreba tepla v spolocnych priestoroch, ktora sa u PRVN neda oddelit. Cim sa stava u PRVN vysledok nakladov na teplo neprehladny a dost neobjektivny.
najag
13.10.10,11:14
[QUOTE=Orim;1533049]Mňa by zaujímalo ako by ŠEI chcela toto riešiť, keby nebola pustená do bytu. Podľa mňa by to mal zaplatiť správca, (aj ostatné škody ktoré vzniknú týmto spôsobom) pretože ho má SVB na to aby mu všetko riešil, aspoň predpokladám takúto dohodu./QUOTE]

ŠEI nema pravo vstupit do bytu. Zakon im to neumoznuje a nie je ani diovod vstupu.
sito
13.10.10,20:54
Som rad, ze tvrdis to, co tvrdim ja sam. Samozrejme na zaklade analyzy udajov. Len jedna malickost, v mojich udajoch spotreby tepla v bytoch, nie su straty tepla na rozvode vykurovania a spotreba tepla v spolocnych priestoroch, ktora sa u PRVN neda oddelit. Cim sa stava u PRVN vysledok nakladov na teplo neprehladny a dost neobjektivny.

Vieš, ona vždy rozhodne o veľkých veciach maličkosť. Ale, každý svoje perie chváli. Záleží na druhej strane, aké, čo si vyberie. Vy ste si vybrali svoj spôsob merania, my svoj. Hovoriť o objektivite? Ťažko. V dome je nepravdepodobne mať dva druhy merania tepla v bytoch a porovnať ich. Porovnávať rovnaké meranie v rovnakých domoch? To by sa zdalo možné. Ale bude rovnaký výsledok? Nie! Nie sú v nich rovnakí vlastníci.

Čo nám je najsamnajlepšie, presnejšie meranie, keď nám niekto nariadi, že 60 % nákladov sa rozdelí podľa m2, nezávisle na nameraných hodnotách. U teba kWh u nás kusov. Je to hlúposť, verím, že ty nepovieš nie.
najag
14.10.10,10:57
Čo nám je najsamnajlepšie, presnejšie meranie, keď nám niekto nariadi, že 60 % nákladov sa rozdelí podľa m2, nezávisle na nameraných hodnotách. U teba kWh u nás kusov. Je to hlúposť, verím, že ty nepovieš nie.

V ziadnom pripade. Pomer pre rozdelenie nakladov na teplo 10/90. Najspravodlivejsi sposob pre nas. Su to nase peniaze a nasa vola. A objektivnost ? Uz z principu merania tepla je samozrejme najobjektivnejsie meranie fyzikalnej veliciny vo fyzikalnej jednotke. Ak hovorime o merani, ako merani. A nie o pomerovom rozdelovani vykurovacich nakladov.