brinza
27.09.10,09:41
Dobry den, poprosil by som Vas o vysvetlenie nasledujuceho problemu. Potreboval som si najst zakon o verejnom obstaravani a na zbierke.sk som nasiel:

263
Z Á K O N

zo 14. septembra 1999
o verejnom obstarávaní a o zmene a doplnení niektorých zákonov

a na jaspi.justice.gov.sk som nasiel:

25/2006 Z.z.
ZÁKON
zo 14. decembra 2005
o verejnom obstarávaní a o zmene a doplnení niektorých zákonov

ako ma clovek postupovat, ked chce nejaky zakon a najde 2 zakony s rovnakym popisom ale cisla zakonov a ani obsahovo to nesedi (nahovoriac o roku vydania).... (zbierka eviduje aj ten novsi zakon).
dakujem
doktor23
27.09.10,09:10
skús si pozrieť, či ten novší neruší ten starší ...
ak si pozrieš ten prvý:

1. 263/1999 Z.z. Rek zákony

Váha: 100%
Autor predpisu: NRSR
Dátum platnosti: 26.10.1999 Dátum účinnosti: 01.01.2003 do: 01.01.2004
Názov predpisu: o verejnom obstarávaní a o zmene a doplnení niektorých zákonov
brinza
27.09.10,09:32
skús si pozrieť, či ten novší neruší ten starší ...
ak si pozrieš ten prvý:

1. 263/1999 Z.z. Rek zákony

Váha: 100%
Autor predpisu: NRSR
Dátum platnosti: 26.10.1999 Dátum účinnosti: 01.01.2003 do: 01.01.2004
Názov predpisu: o verejnom obstarávaní a o zmene a doplnení niektorých zákonov
nasiel som zeby ten novsi rusil stary.
zarazilo ma vsak ze nazov zakona je ten isty ale cislo zakona nesedi (toto ma zaujima). preco je to tak? myslim ze to zbytocne komplikuje vyhladavanie zakonov podla nazvu.
Mgr.Shrek
27.09.10,09:54
nasiel som zeby ten novsi rusil stary.
zarazilo ma vsak ze nazov zakona je ten isty ale cislo zakona nesedi (toto ma zaujima). preco je to tak? myslim ze to zbytocne komplikuje vyhladavanie zakonov podla nazvu.

Číslo zákona určuje v ktorom roku bol prijatý a koľký v poradí bol. Názov zákona hovorí o tom, čo je obsahom zákona.
Tento systém vôbec nekomplikuje vyhľadávanie podľa názvu. Je len potrebné si všímať, ktorý zákon je aktuálny, vedľa čísla predpisu je zeleným Rek zákony, a ktorá neaktuálny, resp. prvá verzia zákona.
Ak by sa mali meniť názvy zákonov, tak to by bolo oveľa ťažšie, lebo, ako som už povedal, názov hovorí o tom, čo je obsahom zákona. Napr. pred 2001 bol u nás zákonník práce a po roku 2001 je prijatý nový. Ako by si riešil túto situáciu.
Obsah je rovnaký, úprava vzťahov medzi zamestnancom a zamestnávateľom, ale ide o 2 rôzne predpisy.
Pri vyhľadávaní používaj aj google nie len jaspi.
Verím, že som vysvetlil.
brinza
27.09.10,10:13
Číslo zákona určuje v ktorom roku bol prijatý a koľký v poradí bol. Názov zákona hovorí o tom, čo je obsahom zákona.
Tento systém vôbec nekomplikuje vyhľadávanie podľa názvu. Je len potrebné si všímať, ktorý zákon je aktuálny, vedľa čísla predpisu je zeleným Rek zákony, a ktorá neaktuálny, resp. prvá verzia zákona.
Ak by sa mali meniť názvy zákonov, tak to by bolo oveľa ťažšie, lebo, ako som už povedal, názov hovorí o tom, čo je obsahom zákona. Napr. pred 2001 bol u nás zákonník práce a po roku 2001 je prijatý nový. Ako by si riešil túto situáciu.
Obsah je rovnaký, úprava vzťahov medzi zamestnancom a zamestnávateľom, ale ide o 2 rôzne predpisy.
Pri vyhľadávaní používaj aj google nie len jaspi.
Verím, že som vysvetlil.
takze vzdy si vsimat toto: 25/2006Z.z. (http://jaspi.justice.gov.sk/jaspiw1/htm_zak/jaspiw_mini_zak_zobraz_clanok1.asp?kotva=k1&skupina=1)Rek zákony

ale ak si na jaspi kuknes tak vahu ma aj zeleny a aj ten cerveny 100%. a taktiez u oboch plati: Dátum platnosti: 25.01.2006 Dátum účinnosti: 02.04.2010 do: (ucinne su asi teda obidva). a ako si vravel Rek zákony su aktualne tak naco tam nechaju aj ten neaktualny???
co sa tyka tvojej otazky k zakonniku prace: ja by som ten neaktualny zrusil. t.z. ze po roku 2001 je novy zakonik prace a ten stary by uz neplatil.
marjankaj
27.09.10,10:19
takze vzdy si vsimat toto: 25/2006Z.z. (http://jaspi.justice.gov.sk/jaspiw1/htm_zak/jaspiw_mini_zak_zobraz_clanok1.asp?kotva=k1&skupina=1)Rek zákony

ale ak si na jaspi kuknes tak vahu ma aj zeleny a aj ten cerveny 100%. a taktiez u oboch plati: Dátum platnosti: 25.01.2006 Dátum účinnosti: 02.04.2010 do: (ucinne su asi teda obidva). a ako si vravel Rek zákony su aktualne tak naco tam nechaju aj ten neaktualny???
co sa tyka tvojej otazky k zakonniku prace: ja by som ten neaktualny zrusil. t.z. ze po roku 2001 je novy zakonik prace a ten stary by uz neplatil.

Niekto potrebuje pozrieť aj staré znenie zákona. Ako by som sa potom dopátral, čo platilo pred rokom?:eek: Niekedy treba riešiť aj staré veci.:cool:
veronikasad
27.09.10,10:49
Aktuálne znenie zákona o verejnom obstarávaní nájdeš tu

http://www.vyvlastnenie.sk/predpisy/zakon-o-verejnom-obstaravani/
Mgr.Shrek
27.09.10,17:02
takze vzdy si vsimat toto: 25/2006Z.z. (http://jaspi.justice.gov.sk/jaspiw1/htm_zak/jaspiw_mini_zak_zobraz_clanok1.asp?kotva=k1&skupina=1)Rek zákony

ale ak si na jaspi kuknes tak vahu ma aj zeleny a aj ten cerveny 100%. a taktiez u oboch plati: Dátum platnosti: 25.01.2006 Dátum účinnosti: 02.04.2010 do: (ucinne su asi teda obidva). a ako si vravel Rek zákony su aktualne tak naco tam nechaju aj ten neaktualny???
co sa tyka tvojej otazky k zakonniku prace: ja by som ten neaktualny zrusil. t.z. ze po roku 2001 je novy zakonik prace a ten stary by uz neplatil.

Váha pri zákone znamená jeho platnosť. Teda aj pôvodný zákon je platný a preto má 100% ako aj novelizovaný.
Čo sa týka toho zrušenia. Ako už bolo povedané, súdy riešia aj spory ktoré vznikli počas platnosti a účinnosti staršieho zákona, resp. zákona, ktorý už neplatí. A v záujme právnej istoty sa súd vyporiadava so vzniknutou situáciou v zmysle zákona, ktorý bol účinný v čase vzniku toho, čo je predmet sporu.
Preto nie je možné zákony mazať.
Na pochopenie nepravej retroaktivity je potrebné mať aspoň základy práva, alebo si daj do google "nepravá retroaktivita" a pochopíš :)