Bublifuuk
27.09.10,09:42
Ahojte, vedeli by ste mi prosim niekto poradit ohladom prenajmu?
Kupili sme byt, ktory chceme hned dat do prenajmu.
Doteraz tam byvali 2 ludia, ktori tam mali trvale bydlisko.
Prenajat byt chceme 3 ludom (ale trvale bydlisko na tomto byte budeme mat my s manzelom, cize 2 osoby).

Nevieme ale stanovit cenu energii. Doteraz ti 2 ludia platili 160 EUR. Neviete kde to mozem zistit, ako vyrazat teplo, elektriku a vodu na 3 osoby?
Dakujem!
verkaz
27.09.10,09:51
Je to len vecou dohody. Čo sa týka spotreby elektriny, tak si to porovnaj so svojou domácnosťou, kde sa perie, pečie, internet, televízor, žehlenie a pod. To sa nedá porovnať podľa osôb. Spotreba vody sa dá vypočítať priemerom (asi 2 m3 mesačne na 1 osobu spolu SV a TÚV). Najlepšie, keď sa v zmluve dohodneš na tom, že prípadný nedoplatok ti nájomník zaplatí a preplatok mu zase vrátiš ty.
lubko6394
27.09.10,11:11
Ahojte, vedeli by ste mi prosim niekto poradit ohladom prenajmu?
Kupili sme byt, ktory chceme hned dat do prenajmu.
Doteraz tam byvali 2 ludia, ktori tam mali trvale bydlisko.
Prenajat byt chceme 3 ludom (ale trvale bydlisko na tomto byte budeme mat my s manzelom, cize 2 osoby).

Nevieme ale stanovit cenu energii. Doteraz ti 2 ludia platili 160 EUR. Neviete kde to mozem zistit, ako vyrazat teplo, elektriku a vodu na 3 osoby?
Dakujem!

Ja som to spravil tak, že v zmluve je stanovené 200 Eur ako nájom, ktorý neobsahuje platby spojené s užívaním bytu. Tie sa menia podľa nákladov. Takže mi elektrárne predpísali 30 Eur, plynári 7, + zálohové platby od správcu sčítané k dátumu začiatku nájmu tuším 167,30 Eur. Ak sa čokoľvek vyúčtuje nasleduje vzájomné vyrovnanie, rovnako sa táto suma zmení ak zmenia zálohy elektrárne, byťák... A byťák mi zálohy vypočítava podľa osôb, ktoré tam v skutočnosti budú bývať, zmena z 2 na 3 osoby im vychádza cca 20 Eur.
sito
27.09.10,18:26
Ako si si mohol kúpiť byt aj s ľuďmi? :confused: Žeby otroci??? Ale to už údajne padlo, otrokov niet.
sito
27.09.10,21:19
Ako si si mohol kúpiť byt aj s ľuďmi? :confused: Žeby otroci??? Ale to už údajne padlo, otrokov niet.

Peton, za toto a neužitočné? Nevidím tvoju užitočnú radu!?

Zálohové platby sa napočítavajú podľa skutočných nákladov minulého roku. Ak tam bývalí dve osoby a mali trvalé bydlisko, to nie je podstatné, podstatný je skutočné nahlásený počet bývajúcich osôb v priebehu roka pre ročné vyúčtovanie. Z uhradených nákladov za predošlý rok by mal mať byť predpis 1/12 mesačne.

Príklad. Náklady 120 €, dve osoby. Mesačný predpis 10 €. Ak tí dvaja sú traja, tak by si od tých troch mali pýtať v zmluve o prenájme 180 €. Pretože, ak od nich bude SVB, prípadne správca pýtať zálohu len 120 €, bude na konci roku na byte nedoplatok 60 €. Kto ho uhradí? Peton?

Keď niekto nerobil a mal zisk, ktorý vyprodukovali iní, na Floride, pri bavlne, boli to otroci.

Nájomník je vlastne otrok, ktorý platí za vlastníka. Musí zarobiť, získať peniaze na nájom. Keď to robí nájomník, nemusí to robiť vlastník zabezpečiť peniaze na chod svojho majetku. V tom to prípade bytu.

Jeden čas sa tomu hovorilo aj vykorisťovanie.
lubko6394
29.09.10,06:13
Peton, za toto a neužitočné? Nevidím tvoju užitočnú radu!?





Nájomník je vlastne otrok, ktorý platí za vlastníka. Musí zarobiť, získať peniaze na nájom. Keď to robí nájomník, nemusí to robiť vlastník zabezpečiť peniaze na chod svojho majetku. V tom to prípade bytu.

Jeden čas sa tomu hovorilo aj vykorisťovanie.

Hovoríš o normálnych prenajímateľoch alebo o čom ?
Nájom by mi mal vrátiť moju investíciu do kúpy bytu.
Náklady na tento byt ked tam nebývam sú pravdepodobne len Kúrenie, lebo elektrinu a plyn môžem odpojiť, meráky TUV a SV ukážu 0, počet osôb v byte bude 0...
sito
29.09.10,06:22
Hovoríš o normálnych prenajímateľoch alebo o čom ?
Nájom by mi mal vrátiť moju investíciu do kúpy bytu.
Náklady na tento byt ked tam nebývam sú pravdepodobne len Kúrenie, lebo elektrinu a plyn môžem odpojiť, meráky TUV a SV ukážu 0, počet osôb v byte bude 0...

Ak bývaš v bytovom dome možno si počul aj o poplatku za správu a FOaÚ.

Pokiaľ tam nebýva, tak ten byt nepotrebuje, môže ho predať. Ale ak ho nepredá, je to jeho majetok a musí sa starať oň, on.

Len mŕtvi nemusia, nepotrebujú dýchať.
lubko6394
29.09.10,08:33
Ak bývaš v bytovom dome možno si počul aj o poplatku za správu a FOaÚ.

Pokiaľ tam nebýva, tak ten byt nepotrebuje, môže ho predať. Ale ak ho nepredá, je to jeho majetok a musí sa starať oň, on.

Len mŕtvi nemusia, nepotrebujú dýchať.

Tie dve položky sú u mňa menej ako 30 Eur. A oproti 72 Eur za kúrenie to nie je strašné.
sito
29.09.10,09:00
Tie dve položky sú u mňa menej ako 30 Eur. A oproti 72 Eur za kúrenie to nie je strašné.

Ako je to možné, 72 € ??? Ja len 16 €. pri teplote 22 °C. to vy máte 99 °C ???
Bublifuuk
29.09.10,11:26
No my sme to chceli vyriesit tak, ze za samotny prenajom, teda fixnu polozku popytame menej, cize 500 EUR a za vedlajsie naklady uzivania pre 3 ludi 200 (pre 2 osoby boli poplatky 160).
Dokopy to teda vide 700 EUR,co je celkom lacne a pritom na tych vedlajsich poplatkoch neprerobim.
Tiez zdielam skor ten nazor, ze podnajomnik by mal platit nielen najom ale preplacat aj vsetky poplatky spojene s byvanim, nie len vodu, kurenie a plyn. Ved preco ja ako majitel by som mala platit na svoje naklady fond oprav, upratovanie ci osvetlenie vchodu, ked z toho nemam ziaden uzitok?
Ine by bolo keby sa splaca nejake zateplovaci uver a pod.
Matias.S
29.09.10,11:37
No my sme to chceli vyriesit tak, ze za samotny prenajom, teda fixnu polozku popytame menej, cize 500 EUR a za vedlajsie naklady uzivania pre 3 ludi 200 (pre 2 osoby boli poplatky 160).
Dokopy to teda vide 700 EUR,co je celkom lacne a pritom na tych vedlajsich poplatkoch neprerobim.
Tiez zdielam skor ten nazor, ze podnajomnik by mal platit nielen najom ale preplacat aj vsetky poplatky spojene s byvanim, nie len vodu, kurenie a plyn. Ved preco ja ako majitel by som mala platit na svoje naklady fond oprav, upratovanie ci osvetlenie vchodu, ked z toho nemam ziaden uzitok?
Ine by bolo keby sa splaca nejake zateplovaci uver a pod.

Pravdepodobne si bývala alebo bývaš v dome .... pozri si zákon a sama píšeš, že na poplatkoch neprerobíš ... no to čo boli poplatky 160 € pre dve osoby predpokladám, že boli náklady na bývanie .... (vtom asi neboli ďalšie položky ako FO ...) neviem kde sa tvoja nehnuteľnosť nachádza no 500 € je dosť (ak je to holobyt ...) ... a nájomcovia budú platiť tebe a ty musíš rátať so všetkými nákladmi spojenými s bývaním aj s FO ... tvoj úžitok je že to prenajímaš ďalšej osobe (máš zisk) ale starať sa musíš tiež ty (zarátaj si to do nájmu)...
lubko6394
29.09.10,12:59
Ako je to možné, 72 € ??? Ja len 16 €. pri teplote 22 °C. to vy máte 99 °C ???

Takžeuvediem pre 2 osoby 3 izbový byt 72m2 v TN mesačné zálohy:
Ústredné kúrenie 72,46
TÚV ohrev 21,58
TUV surovina m3 5,32
Vodnostočné 8,30
Výťah 1,96
Osvetlenie spoločných priestorov 0,66
Zrážková voda 0,53
Fond opráv 26,68
Správa 3,98

Spolu: 143,50 Eur mesačne
Nájomník neplatí posledné 2 položky - to je podľa mna to, čo sa týka mna ako majiteľa bytu.
Tých 16 Eur sa mi zdá prijateľné pre Island, ak pod domom vyviera 110° C gejzír.
Bublifuuk
29.09.10,13:00
pises ze si mam pozriet zakon, pls ktory zakon o tom prosim pojednava? a tiez nerozumiem skratke FO v tomto kontexte.

Nehnutelnost je v centre BA, zariadeny 3 izbovy byt podla mna za 500 EUR nie je vela.

BTW takze si myslis ze je rozumnejsie vyratat si cisto Energie ako zalohove platby ktore sa platili doteraz na 2 osoby, extrapolovat to na 3 osoby ktore tam budu byvat a radsej potom navysit cenu samotneho najmu?
Nevidim v tom ziadne vyhody, kedze efekt je taky, ze cena zostane pre najomcu ta ista....
Matias.S
29.09.10,13:22
pises ze si mam pozriet zakon, pls ktory zakon o tom prosim pojednava? a tiez nerozumiem skratke FO v tomto kontexte.

Nehnutelnost je v centre BA, zariadeny 3 izbovy byt podla mna za 500 EUR nie je vela.

BTW takze si myslis ze je rozumnejsie vyratat si cisto Energie ako zalohove platby ktore sa platili doteraz na 2 osoby, extrapolovat to na 3 osoby ktore tam budu byvat a radsej potom navysit cenu samotneho najmu?
Nevidim v tom ziadne vyhody, kedze efekt je taky, ze cena zostane pre najomcu ta ista....

FO - fond údržby a opráv
zákon:
http://www.porada.sk/t79228-zakon-o-vlastnictve-bytov-a-nebytovych-priestorov-aktualne-znenie.html

Na prvom mieste je potrebné uviesť, že v zmysle ustanovenia § 686 ods. 1 Občianskeho zákonníka (OZ) musí nájomná zmluva obsahovať označenie predmetu a rozsahu užívania, výšku nájomného a výšku úhrady za plnenia spojené s užívaním bytu alebo spôsob ich výpočtu. Mala by tiež obsahovať aj opis príslušenstva a opis stavu bytu.
sito
30.09.10,06:24
Takžeuvediem pre 2 osoby 3 izbový byt 72m2 v TN mesačné zálohy:
Ústredné kúrenie 72,46
TÚV ohrev 21,58
TUV surovina m3 5,32
Vodnostočné 8,30
Výťah 1,96
Osvetlenie spoločných priestorov 0,66
Zrážková voda 0,53
Fond opráv 26,68
Správa 3,98

Spolu: 143,50 Eur mesačne
Nájomník neplatí posledné 2 položky - to je podľa mna to, čo sa týka mna ako majiteľa bytu.
Tých 16 Eur sa mi zdá prijateľné pre Island, ak pod domom vyviera 110° C gejzír.

1. Byt je majetok vlastníka. Vlastník musí platiť predpísané mesačné úhrady.

2. Ak v byte nebýva, môže ho prenajať za mesačné úhrady.

3. Prípadne za mesačné úhrady, plus nájom.

4. Podmienky nájmu by mali byť spísané v nájomnej zmluve, tiež vyrovnanie ročného vyúčtovania, zrušenia, ukončenia nájmu.

Ak tam nebýva úhrada za služby je minimálna, pri ročnom vyúčtovaní. Ale poplatok a príspevok do FOaÚ musí uhradiť.

Ak si vlastník myslí, že poplatok za správu a príspevok do FOaÚ nemusí nájomca platiť a zaplatí ho on, nájomník mu bude za to povďačný.

K tomu predpisu:

Pevná časť, opravy 20,80.

Pohyblivá, zálohová časť:

Poplatok na správu 4,67 + DPH 0,89 = 5,56,
poplatok na zástupcu vlastníkov 0,66,
poistné 0,50,
Teplo 17,49,
rozúčtovanie tepla 0,66,
teplá voda 13,51,
studená voda 7,58,
odpočet vodomerov 0,07,
osvetlenie 0,17,
deratizácia 0,10,
napršaná voda na strechu 0,67.
Pohyblivá spolu 46,97.

Spolu za byt 67,77 €, 2041,64 Sk.

Predpokladám, že tiež máte teplotu 22 °C, ty máš zálohu 72,46 : 17,49 = 4,14 krát vyššiu ako ja. Teda aj teplotu máš vyššiu, 91 °C. Hlúposť.

Vieš, jeden mi tu vysvetľoval, že náklady na teplo treba rozdeľovať podľa teploty v byte, tiež hlúposť, teplo na dom dostávame v Gj. alebo po novom v kWh. Asi treba brať do úvahy aj iné skutočnosti ako len teplotu. No on, oni to neplatia, tak načo si robiť starosti.

Ale 67,77 - 72,46 = -4,69.

A 67,77 -143,50 = -75,73.

:eek::mad::mee::confused:

Island? Štyridsať kilometrov od TN???:eek: :) :D:D:D ;)
Bublifuuk
30.09.10,07:08
1. Byt je majetok vlastníka. Vlastník musí platiť predpísané mesačné úhrady.

2. Ak v byte nebýva, môže ho prenajať za mesačné úhrady.

3. Prípadne za mesačné úhrady, plus nájom.

4. Podmienky nájmu by mali byť spísané v nájomnej zmluve, tiež vyrovnanie ročného vyúčtovania, zrušenia, ukončenia nájmu.

Ak tam nebýva úhrada za služby je minimálna, pri ročnom vyúčtovaní. Ale poplatok a príspevok do FOaÚ musí uhradiť.

Ak si vlastník myslí, že poplatok za správu a príspevok do FOaÚ nemusí nájomca platiť a zaplatí ho on, nájomník mu bude za to povďačný.

K tomu predpisu:

Pevná časť, opravy 20,80.

Pohyblivá, zálohová časť:

Poplatok na správu 4,67 + DPH 0,89 = 5,56,
poplatok na zástupcu vlastníkov 0,66,
poistné 0,50,
Teplo 17,49,
rozúčtovanie tepla 0,66,
teplá voda 13,51,
studená voda 7,58,
odpočet vodomerov 0,07,
osvetlenie 0,17,
deratizácia 0,10,
napršaná voda na strechu 0,67.
Pohyblivá spolu 46,97.

Spolu za byt 67,77 €, 2041,64 Sk.

Predpokladám, že tiež máte teplotu 22 °C, ty máš zálohu 72,46 : 17,49 = 4,14 krát vyššiu ako ja. Teda aj teplotu máš vyššiu, 91 °C. Hlúposť.

Vieš, jeden mi tu vysvetľoval, že náklady na teplo treba rozdeľovať podľa teploty v byte, tiež hlúposť, teplo na dom dostávame v Gj. alebo po novom v kWh. Asi treba brať do úvahy aj iné skutočnosti ako len teplotu. No on, oni to neplatia, tak načo si robiť starosti.

Ale 67,77 - 72,46 = -4,69.

A 67,77 -143,50 = -75,73.

:eek::mad::mee::confused:

Island? Štyridsať kilometrov od TN???:eek: :) :D:D:D ;)
no co sa tyka tych vyssich platieb za teplo u jedneho a druheho nemyslim ze to je taky obrovsky rozdiel v teplote ;-)
ak nema byt samostatny kotol, tak sa spotreba celeho vchodu rozpocitava na byty. Cize neviem ci to chapem spravne, ak moj sused kuri na 30 stupnov a pri tom v zime stale vetra (utopia hej, ale len pre predstavivost), tak istym podielom na to doplacam aj ja. ak to spravi polka cinziaku, tak to moze byt celkom velke cislo, nie?
lubko6394
30.09.10,07:14
1. Byt je majetok vlastníka. Vlastník musí platiť predpísané mesačné úhrady.

2. Ak v byte nebýva, môže ho prenajať za mesačné úhrady.

3. Prípadne za mesačné úhrady, plus nájom.

4. Podmienky nájmu by mali byť spísané v nájomnej zmluve, tiež vyrovnanie ročného vyúčtovania, zrušenia, ukončenia nájmu.

Ak tam nebýva úhrada za služby je minimálna, pri ročnom vyúčtovaní. Ale poplatok a príspevok do FOaÚ musí uhradiť.

Ak si vlastník myslí, že poplatok za správu a príspevok do FOaÚ nemusí nájomca platiť a zaplatí ho on, nájomník mu bude za to povďačný.

K tomu predpisu:

Pevná časť, opravy 20,80.

Pohyblivá, zálohová časť:

Poplatok na správu 4,67 + DPH 0,89 = 5,56,
poplatok na zástupcu vlastníkov 0,66,
poistné 0,50,
Teplo 17,49,
rozúčtovanie tepla 0,66,
teplá voda 13,51,
studená voda 7,58,
odpočet vodomerov 0,07,
osvetlenie 0,17,
deratizácia 0,10,
napršaná voda na strechu 0,67.
Pohyblivá spolu 46,97.

Spolu za byt 67,77 €, 2041,64 Sk.

Predpokladám, že tiež máte teplotu 22 °C, ty máš zálohu 72,46 : 17,49 = 4,14 krát vyššiu ako ja. Teda aj teplotu máš vyššiu, 91 °C. Hlúposť.

Vieš, jeden mi tu vysvetľoval, že náklady na teplo treba rozdeľovať podľa teploty v byte, tiež hlúposť, teplo na dom dostávame v Gj. alebo po novom v kWh. Asi treba brať do úvahy aj iné skutočnosti ako len teplotu. No on, oni to neplatia, tak načo si robiť starosti.

Ale 67,77 - 72,46 = -4,69.

A 67,77 -143,50 = -75,73.

:eek::mad::mee::confused:

Island? Štyridsať kilometrov od TN???:eek: :) :D:D:D ;)


No samozrejme, že úhrady platím ja, len v nájomnej zmluve mám uvedené 2 čiastky:
1.nájom
2.súvisiace poplatky= správca-FO-poplatok za správu, + ZSE+SPP

Ale zaujalo ma to teplo. Tých 17,49 je neuveriteľných.
Podobný byt ako mám ja v Novom Meste nad Váhom má za teplo 61,94 Eur a plyn čo platím v dome 92m2 je za 73 Eur mesačne, ale v tom je aj sporák a prietokáč.
Nemáte to teplo dotované? Že by Bohunice ???
lubko6394
30.09.10,07:21
no co sa tyka tych vyssich platieb za teplo u jedneho a druheho nemyslim ze to je taky obrovsky rozdiel v teplote ;-)
ak nema byt samostatny kotol, tak sa spotreba celeho vchodu rozpocitava na byty. Cize neviem ci to chapem spravne, ak moj sused kuri na 30 stupnov a pri tom v zime stale vetra (utopia hej, ale len pre predstavivost), tak istym podielom na to doplacam aj ja. ak to spravi polka cinziaku, tak to moze byt celkom velke cislo, nie?

Mne sa tak nízke náklady na teplo nezdajú reálne, aj ked by sa mi veľmi páčili. Ved aj náklady na plyn,uhlie,drevo a elektriku sa v novinách uvádzajú cca od 20 000 Sk ročne u dreva k 60 000 Sk ročne u elektrovykurovania. Takže celoročný účet za menej ako 6 500 Sk sa mi zdá nereálny.
sito
30.09.10,07:25
no co sa tyka tych vyssich platieb za teplo u jedneho a druheho nemyslim ze to je taky obrovsky rozdiel v teplote ;-)
ak nema byt samostatny kotol, tak sa spotreba celeho vchodu rozpocitava na byty. Cize neviem ci to chapem spravne, ak moj sused kuri na 30 stupnov a pri tom v zime stale vetra (utopia hej, ale len pre predstavivost), tak istym podielom na to doplacam aj ja. ak to spravi polka cinziaku, tak to moze byt celkom velke cislo, nie?

V bytovom dome je vždy niekto, kto dopláca, ale to nie je vidieť len s pohľadu jedného, treba sa pozrieť na všetko ako jeden celok a podiely jednotlivých bytov. Potom je vidieť všeličo aj to doplácanie. Čo je za kulisou, to nikoho nezaujíma. To je tam, to sa ma obrazne netýka, len ten obraz na kulise.
sito
30.09.10,07:30
Mne sa tak nízke náklady na teplo nezdajú reálne, aj ked by sa mi veľmi páčili. Ved aj náklady na plyn,uhlie,drevo a elektriku sa v novinách uvádzajú cca od 20 000 Sk ročne u dreva k 60 000 Sk ročne u elektrovykurovania. Takže celoročný účet za menej ako 6 500 Sk sa mi zdá nereálny.

Keď neveríš, never ...

Prešlo to cez sito. A bývali náklady aj len 4 100 Sk. Ale Pomer 30 : 70 to zdvihol okolo 2 000 Sk.
lubko6394
30.09.10,07:58
Keď neveríš, never ...

Prešlo to cez sito. A bývali náklady aj len 4 100 Sk. Ale Pomer 30 : 70 to zdvihol okolo 2 000 Sk.

Aha. Už viem načo sú dobré tie pomerové merače tepla a všetky tie zákony okolo. Takže pár bytov platí 18 Eur mesačne a ostatní po 100 Eur ak nie viac.
sito
30.09.10,08:15
Aha. Už viem načo sú dobré tie pomerové merače tepla a všetky tie zákony okolo. Takže pár bytov platí 18 Eur mesačne a ostatní po 100 Eur ak nie viac.

Aj tak sa dá na vec pozrieť, len jedným okom. Teoretický vidíš to iste ako so sto očami. Oči len vidia, chápanie je v niečom inom. Pochopil si?
lubko6394
30.09.10,08:22
Aj tak sa dá na vec pozrieť, len jedným okom. Teoretický vidíš to iste ako so sto očami. Oči len vidia, chápanie je v niečom inom. Pochopil si?

NEPOCHOPIL.
sito
30.09.10,09:15
NEPOCHOPIL.

V tom prípade sa vykašli na predpis a zober si vyúčtovanie za rok 2009. Dá sa to, vypočítaj si percentuálny podiel tvojho bytu z nákladov domu. A potom otázka, prečo??? Ak ťa to bude zaujímať, dáš si aj odpoveď. Iní ti budú tvrdiť len svoje.


Aha. Už viem načo sú dobré tie pomerové merače tepla a všetky tie zákony okolo. Takže pár bytov platí 18 Eur mesačne a ostatní po 100 Eur ak nie viac.

Tie pomerové merače tepla sú na to, aby dali rozdeleniu nákladov za teplo iný rozmer.

Ale dajú sa využiť aj inak. To čo hovorí zákon, vyhláška na rozpočítanie dodaného tepla do domu čo najrovnomernejše na miestnosti v bytoch. Pokiaľ je rovnomerný počet jednotiek, je rovnomerne rozložené aj dodané teplo v dome, je rovnomerná aj teplota a v konečnom dôsledku je rovnomerná aj úhrada nákladov jednotlivých bytov.

Ale aj tak to nie je spravodlivé, minimálne v každom dome je jeden taký, ktorý sa díva na vec sto očami. A má s toho myš - maš. A vie ho spraviť aj v dome, ostatným, v hlavách. Niekomu vyhovuje, keď sú vlastníci ako teliatká.