Luckasari
12.08.04,10:43
Viem, ze sme sa uz preprave vela venovali, aj som si citala starsie prispevky, no ale neprisla som na spravnu odpoved.
Prosim vas, ked si cesky platitel DPH u slovenskeho platitela DPH objedna prepravu z CR do SR, fakturujem s DPH, bez DPH? nevznika mi povinnost registracie v CR?
podla mna to je totiz podla §16 ods. 1 - cize preprava medzi dvomi clenskymi statmi, v takom pripade je miestom dodania stat, kde sa preprava zacina, cize CR. Citam dalej, ak si prepravu objednavatel objedna pod svojim IC DPH, je miestom dodania stat, ktory pridelil IC DPH (v tomto pripade je to CR), ale toto plati len v pripade, ze stat, v ktorom sa preprava zacina je INY ako stat, ktory pridelili IC DPH. V tomto pripade to tak nie je, takze mne to vychadza tak, ze miestom dodania je CR, a ak by som chcela takuto prepravu uskutocnit a vyfakturovat, musela by som byt registrovana v CR.
Prosim, vyjadrite sa mi k tomuto, neviem, ci uvazujem spravne, alebo nie.
Dakujem.
alexaneta
12.08.04,10:22
luckasari podľa mňa ak je objednávateľ z EÚ a jedná sa o prepravu medzi členskými štátmi tak by som postupovala podľa §16 ods.1 /prvá veta/ - miesto zdanenia kde sa preprava tovaru začína, nemyslím žeby si mala uvažovať nad registráciou v ČR.
iné názory?
Luckasari
12.08.04,10:30
alexaneta, ano takto rozmyslam, len ma metie to, ze miestom dodania je CR, preto rozmyslam o registracii
ak nie registracia, vystavim fa bez DPH, a pytam sa, na zaklade ktoreho § posuvam DPH na objednavatela?
alexaneta
12.08.04,10:42
veď §73 ti dáva možnosť fakturovať bez DPH a dať tam odvolávku na § 16
Luckasari
12.08.04,10:47
§73 hovori o vystaveni faktury, ale na zaklade ktoreho § dochadza k presunu danovej povinnosti na objednavatela takejto prepravy? neviem, ale stale vidim len §16, ktory mi v tomto pripade hovori, ze miestom dodania je CR - asi uz vela o tom rozmyslam, lebo to neviem pochopit
vladan
12.08.04,11:42
Lucka, budete vy faktúrovať prepravu ako posledný článok? Lebo to by malo byť bez DPH. Ja mám rovnaké prípady, keď si u mňa objednáva Holanďan a ide tovar z SR do Holandska. Tak mu fakturujem bez DPH. Je to ten § 16 ods. 1.
alexaneta
12.08.04,11:51
vladan ty máš iný prípad tebe začína preprava v SR kde nemá objednávateľ sídlo .
luckasari ve´d miesto dodania je vlastne miesto kde vzniká daŃOVá POVINNOSť
vladan
12.08.04,12:03
joj, Lucka, prepáč, zle som si prečítala otázku. :-)
Luckasari
12.08.04,12:05
no hej, ale aka je odpoved? uz som si myslela, ze to nove DPH v pohode zvladam, ale z tohoto sa mi nedari vymotat sa
alexaneta
12.08.04,12:07
ja nevidím inú možnosť ako vystaviť fa bez DPH s odvolávkou na § 16 a nech si zdaňuje kto chce /ČR/
pekný deň
vladan
12.08.04,12:36
Lucka, mám tu taký príklad:
Firma A (identifikovaná pre daň na Slovensku) vykonala pre českú firmu B (identifikovanú pre daň v ČR) prepravu tovaru z Prahy do Viedne. V uvedenom prípade miestom dodania prepravnej služby tovaru medzi členskými štátmi je zahraničie (ČR - miesto kde sa preprava tovaru začína) a preto dodanie uvedenej služby nie je predmetom dane. Slovenská firma A bude vykonanú prepravu tovaru fakturovať bez dane.
Toľko zo školenia Ing. Minárskeho.
Možno by si to mohlo platiť pre teba :-)
Skús porozmýšľať.
Pekný deň
Luckasari
18.08.04,09:04
no takze, aby sme uzatvorili tuto problematiku, je to takto:

miesto dodania tejto prepravy je CR
prepravu vyfakturujem bez DPH podla §16, pozrela som si cesky zakon, maju tam §108 ods. g), co je obdoba nasho §69 ods.4 - takze povinnost odviest dan je na ceskom objednavatelovi

dakujem vsetkym za vase nazory
Gabi03
03.07.07,07:04
Obnovujem tému, trochu som ostala v pomykove z dodania služby - prepravy v rámci EÚ.
Nakupovali sme tovar z EÚ, kde vzniká samozrejme samozdanenie. Teraz nám vyfakturovali prepravu. Konkrétne: Španielsky dodávateľ fakturuje prepravu bez DPH (preprava sa uskutočnila Poľsko-Slovensko, ale to asi nie je dôležité). My sme registrovaný iba na SR. Podľa druhej vety § 16 ods. 1 je miestom dodania služby štát, ktorý pridelil odberateľovi IČ DPH. Teda Slovensko. Teda musíme zdaniť túto prepravu a následne si môžeme odpočítať, teda urobiť samozdanenie. Ako pri nadobudnutí tovaru z EÚ. Uvažujem správne?
Vďaka za odpovede.
Vladimír Ozimý
03.07.07,07:56
ano uvažujete správne...samozdanite to podľa par. 69 ods 4
dendoz
28.10.08,08:17
Ano, samozdanime tu prepravu, mna ale zaujima ci datumom danovej povinnosti bude den vystavenia fa ako pri dodani tovaru z EU alebo datum uskutocnenia sluzby?
mandula
28.10.08,09:11
Ano, samozdanime tu prepravu, mna ale zaujima ci datumom danovej povinnosti bude den vystavenia fa ako pri dodani tovaru z EU alebo datum uskutocnenia sluzby?

Keďže preprava je služba, riadiš sa paragrafom 19 ods. 2 zákona 222/2004:

2) Daňová povinnosť vzniká dňom dodania služby. Ak je služba dodaná zahraničnou osobou z iného členského štátu alebo z tretieho štátu a osobou povinnou platiť daň v tuzemsku je príjemca služby podľa § 69 ods. 2 až 4, daňová povinnosť vzniká dňom vyhotovenia faktúry; ak faktúra nie je vyhotovená do konca tretieho kalendárneho mesiaca nasledujúceho po kalendárnom mesiaci, v ktorom bola služba dodaná, daňová povinnosť vzniká posledným dňom tretieho kalendárneho mesiaca nasledujúceho po kalendárnom mesiaci, v ktorom bola služba dodaná.
apo
24.04.12,10:49
Preprava v EÚ je motanica.

Teraz účtujem faktúru za prepravu osôb zo Slovenska do Poľska.
Prepravca a prepravovaný sú slovenské firmy registrované na DPH.
Fakturovaná je preprava na športové stretnutie tam a späť.
Je to nepravidelná preprava osôb.
Faktúra je vystavená bez DPH.

Moje vedomosti sú také, že DPH ide proporcionálne podľa prejdených kilometrov v jednotlivých krajinách EU. Očakával by som, že za slovenské kilometre by mala byť faktúra so slovenskou DPH.

Poľské kilometre sa zdania podľa dokumentu zo zdrojov DRSR na tomto linku
http://www.drsr.sk/drsr/slovak/danovy_subjekt/ostatne/data/nz05_zahrdoprosob.pdf

Povedzme bez DPH.

Čo mám urobiť ja.
Slovenská DPH tam nie je.
Za poľskú DPH predpokladám, že nič, lebo daň je vysporiadaná v Poľsku.

Mám zato, že faktúru vrátim na prepracovanie, aby tam uviedli aspoň slovenskú DPH-čku.

Je to správny postup?

:cool:Otázka, možno čudná.
Robiť samozdanenie ak je dodávateľom slovenský platiteľ DPH je predpokladám nezmysel, lebo na súhrnnom výkaze nášho dodávateľa by sme boli uvedení so slovenským dičom a to tam zrejme nepatrí.

Ďakujem.

apo