Pavlik7
27.09.10,11:57
V jedálni kam chodím na obed zaviedli systém lístkov, ktoré si môžete označiť na nasledujúci deň. Avšak cena lístku je rôzna pri platbe v hotovosti (3,6 €) a pri platbe stravnými lístkami (3,8 €). Predajca to zdôvodňuje tým, že pri platbe stravným lístkom príde o 20 centov, preto je cena vyššia.

Môže alebo nemôže predajca upraviť cenu podľa spôsobu platby (hotovosť, stravné lístky, platobná karta ...).
katarina.j
27.09.10,10:19
Predajca ba mal mať jednoznačne v cene odzrkadlené svoje náklady, takže konečná cena by mala byť jednotná. Veď ak napr.platíte v inom obchode platobnou kartou tiež nemáte iné ceny za tovar(len preto, že predajcovi nejaký ten poplatok strhnú)???
Chobot
28.09.10,08:29
V jedálni kam chodím na obed zaviedli systém lístkov, ktoré si môžete označiť na nasledujúci deň. Avšak cena lístku je rôzna pri platbe v hotovosti (3,6 €) a pri platbe stravnými lístkami (3,8 €). Predajca to zdôvodňuje tým, že pri platbe stravným lístkom príde o 20 centov, preto je cena vyššia.

Môže alebo nemôže predajca upraviť cenu podľa spôsobu platby (hotovosť, stravné lístky, platobná karta ...).

Myslím, že takýto postup nemá právnu oporu.

Chápem teda dobre, že vlastne za obed zaplatíš, ak platíš v hotovosti, 3,60, ale ak platíš gastrolístkom, tak 3,80? S takým niečím som sa ešte nestretol. Potom nech neprijímajú gastro lístky, ak nechcú znášať náklady na ich vyúčtovanie.
Pavlik7
29.09.10,07:00
Ak si priamo kupujem obed, tak je cena stale rovnaka a je jedno ako platim. Ale ak si kupujem ich listky, ktore sa daju oznacit na dalsi den, tak je cena rozna (pri platbe gastrolistkom je o 20 centov vyssia). Tiez som sa s tym nestretol, ale nenasiel som zatial ziadny zakon, ktory by im to zakazoval ...
Mária27
29.09.10,07:14
Zákon to nezakazuje, naopak, podporuje. Cena sa určuje dohodou. Predávajúci oznámil podmienky, na rôzne prípady rôzne, a ty buď na ne pristúpiš, alebo pôjdeš o dom dál.
Pavlik7
29.09.10,08:10
Zákon to nezakazuje, naopak, podporuje. Cena sa určuje dohodou. Predávajúci oznámil podmienky, na rôzne prípady rôzne, a ty buď na ne pristúpiš, alebo pôjdeš o dom dál.
Tym by som si nebol isty. Dohoda sa totiz vztahuje na dany tovar alebo sluzbu (konkretne listok na obed). Nevztahuje sa na sposob platby (predajca umoznuje aj platbu v hotovosti a aj platbu stravnym listkom).
Mária27
29.09.10,09:28
Tym by som si nebol isty. Dohoda sa totiz vztahuje na dany tovar alebo sluzbu (konkretne listok na obed). Nevztahuje sa na sposob platby (predajca umoznuje aj platbu v hotovosti a aj platbu stravnym listkom).
To si kde vyčítal? Nikto by nemohol dať zľavu napr. za to, že mu uhradíš tovar vopred, že nakúpiš určité množstvo ... ? Taký zákon skutočne neexistuje.
Pavlik7
29.09.10,10:13
To si kde vyčítal? Nikto by nemohol dať zľavu napr. za to, že mu uhradíš tovar vopred, že nakúpiš určité množstvo ... ? Taký zákon skutočne neexistuje.
Pisal som o mojom konkretnom zazitku, kde sposob platby nebol sucastou dohody. Platim za rovnaku vec, v rovnakom mnozstve (napr.: 10 listkov na obed), v rovnakom case (priamo pri pokladni, kde si listky preberiem). Ak platim v hotovosti, stoji ma 1 listok 3,6 € (na doklade je 10x3,6 €). Ak platim gastrolistkom stoji ma TEN ISTY listok 3,8 € (na doklade je 10x3,8 €). V prvom pripade som teda nedostal zlavu. V druhom pripade som formalne neplatil ziadny poplatok (nie je na doklade uvedeny), ale poplatok mi bol aj tak zaratany vo vyssej cene.

Prva otazka teda znie, ci mi moze predajca zaratat do ceny aj poplatok za platbu stravnymi listkami (nikdy som sa s tym nestretol).
Druha otazka znie, ci musi tento poplatok uvadzat na pokladnicnom doklade osobitne. Ak by tam bol uvedeny, tak suhlasim s tym, ze je to sucast dohody, ktora urcuje cenu. Okrem toho predajca nema v cenniku uvedenu ani cenu listka, ani poplatok za platbu stravnymi listkami.