ormika
14.11.05,12:04
Príjemné popoludnie, prosím Vás o radu, kam by ste v PÚ zaúčtovali aktiváciu SIM karty do mobilu? 501 alebo 518? Ďakujem.
kikoza
14.11.05,11:54
Ja to účtujem na 518 s príslušnou analytikou /telefón/.
ormika
14.11.05,12:00
Ďakujem za radu.
Jana Acsová
14.11.05,12:01
Príjemné popoludnie, prosím Vás o radu, kam by ste v PÚ zaúčtovali aktiváciu SIM karty do mobilu? 501 alebo 518? Ďakujem.Prvú aktiváciu zvyknem účtovať ako súčasť vstupnej ceny telefónu.
Janca
14.11.05,12:07
Súhlasím a ďalšiu ako 518.
ormika
14.11.05,12:07
Hmmm.... čiže ak mám telefón za 1 Sk a aktivácia je 200 Sk tak to dám všetko na 501/AE? (účtujem B spôsobom, na krátkodobý majetok mám samostatnú AE a samozrejme operatívnu evidenciu). Vďaka za ďalší názor.
Janca
14.11.05,12:12
Ja keď k tomu kúpim hneď aj puzdro, tak cenu telefonu upravim ešte aj o toto puzdro a zaevidujem do svojej operativnej evidencie takehoto drob. majetku.
Málo kedy sa totiť stane, že sa kupuje následne taký istý druh telefonu - rozmer.
ormika
14.11.05,12:17
Ak budem vyraďovať telefón, tak ho vyradím len v cene 1 Sk, lebo SIM-ka pôjde o dva roky zase do nového telefónu. Áno? http://www.porada.sk/images/icons/icon7.gif
Jana Acsová
15.11.05,07:37
Ak budem vyraďovať telefón, tak ho vyradím len v cene 1 Sk, lebo SIM-ka pôjde o dva roky zase do nového telefónu. Áno? http://www.porada.sk/images/icons/icon7.gifTúto situáciu by ste riešili až keď nastane. V praxi sa často stáva, že s novým mobilom sa poskytuje aj nová karta. V prípade drobného majetku však nemusíte pristupovať k nemu ako k súboru. Zahrnuli ste mobil do nákladov (výdavkov) a z operatívnej evidencie ho vyradíte iba zápisom o vyradení, t.j. už o tejto skutočnosti nerobíte viac účtovných zápisov.
Jana Acsová
15.11.05,07:40
Ja keď k tomu kúpim hneď aj puzdro, tak cenu telefonu upravim ešte aj o toto puzdro a zaevidujem do svojej operativnej evidencie takehoto drob. majetku.
Tak v tomto prípade puzdro nepovažujem za súčasť vstupnej ceny telefónu, ale za bežný režijný materiál. Puzdro mi nijako nezvyšuje ani nerozširuje funkcie mobilu. Tak k tomu pristupujem.
Ani tašku k notebooku neuvažujeme zahrnúť do jeho vstupnej ceny a pod.
ormika
15.11.05,07:53
Túto situáciu by ste riešili až keď nastane. V praxi sa často stáva, že s novým mobilom sa poskytuje aj nová karta. V prípade drobného majetku však nemusíte pristupovať k nemu ako k súboru. Zahrnuli ste mobil do nákladov (výdavkov) a z operatívnej evidencie ho vyradíte iba zápisom o vyradení, t.j. už o tejto skutočnosti nerobíte viac účtovných zápisov.
A v praxi sa dosť často stáva, že po dvoch rokoch ak si vymeníte telefón, tak vám SIM karta zostane a kúpite si nový telefón. Takže ja to asi zaúčtujem na 501/AE a v operatívnej evidencii zapíšem zvlášť telefón, zvlášť kartu a ak telefón vyradím, tak s tým nebudem mať problém čo so SIM kartou. ALe to je to myslím už len detajl http://www.porada.sk/images/icons/icon7.gif. Ďakujem
fizzy
13.09.07,11:39
Takze prva aktivacia SIM karty a mobil za 1sk uctujem na ucte 501 v cene spolu a v oper. evidencii vediem telefon 1sk?
mozem to tak robit?
fizzy
14.09.07,07:28
posuvam