sofivul
27.09.10,12:07
Dobrý deň,prosím ako máme postupovať-manžel je SHR,odvádza služby(práca v lese) pro daľšieho SHR,s ním má uzavretú zmluvu na túto prácu,v ktorej nieje uvedená žiadna penalizácia za omeškanie platby ,ten pre ktorého robí,má zmluvu s Lesmi ,peniaze posielajú Lesy nemu a on potom nám,ale čakáme aj 2mesiace,než sa uráčí zaplatiť.Ako máme postupovať,faktúru mu osobne manžel odovzdá,ale bez toho,aby ju ten druhý podpísal,ako sa vystavuje upomienková faktúra(vzor) a tú treba poslať poštou doporučene a dá sa do nej zarátať aj úrok z omeškania platieb?Ďakujem
alicacka
27.09.10,10:28
Keďže máte problémy s úhradami, lepšie by bolo, keby ste mu posielali doporučene /budete mať doklad o odoslaní/. V prípade, ak vám neuhrádza faktúru a už je po splatnosti napíšte výzvu na úhradu faktúry, v ktorej mu dáte ešte jeden termín napr. odo 15 dní od písania výzvy. Do výzvy nezabudnite uviesť, že v prípade, ak v náhradnej lehote neuhradí dlžnú sumu, tak budete nútení pristúpiť k jej súdnemu vymáhaniu, prípadne pristúpite následne aj k exekúcii. My to robíme takto a zatiaľ sa nám to osvedčilo, buď na výzvu zaplatia, alebo ich dáme na súd - návrh na vydanie platobného rozkazu - čo po právoplatnosti je exekučným titulom. Potom si už s nimi exekútor dá rady.
sofivul
27.09.10,11:08
Ďakujem,ako mám prosím sformulovať výzvu na zaplatenie faktúry,to je niečo ako upomienková faktúra a koľko takých faktúr alebo upomienok treba poslať,než sa to dá k súdu na vydanie platobného rozkazu?Urgovanie zaplatenia po telefone už bolo viackrát,ale vždy sa len vyhovára.
ccokoladecka
24.01.11,14:11
dobry den, potrebujem si overit jednu vec. Nasa firma objednavala v decembri reklamne predmety, prisli nam,prevzali sme ich. avsak po prevzati sme zistili,ze su zavadne. Bol zaslany list ako reklamacia dodavky, kde sa uvadza, ze zakazka tykajuca sa faktury nebude uhradena, pokial nerpide k rieseniu reklamacie z ich strany.
Chcem sa spytat, ci sme tymto kryty v pripade, ze by nam chceli nauctovat úroky z omeskania alebo by bolo lepsie fakturu vratit? Potrebovala by som surne odpoved, aby som vedela, ci si fa mam dat do DPH za 12/2010 alebo ju mam vratit.
Dakujem
rdb
24.01.11,14:20
Ja by som ju urcite vratil. Ak dodavatel nie je zahranicna osoba uplatnis si DPH jkedykolvek ked ju znova dostanes.
ccokoladecka
24.01.11,14:24
Dodavatel je zahranicna osoba. Co mam teda urobit?
rdb
25.01.11,09:45
No aj tak by som ju vratil ako neopravnene vyfakturovanu, kedze sluzba nebola dodana v potrebnej kvalite. Oznamil by som mu, ze ju vraciam. Aj telefonom kedze dnes je uz 25. Potom ked sa to vyriesi a fakturu prijmes podas dodatocne danove je to + - takze to nebude mat dopad na zaplatenu dan.