zuza 74
27.09.10,12:39
Dobrý deň, chcela by som sa opýtať. Chceme dať zc výpoved podľa § 63. Ide mi o náležitosti ako odstupné /má nań nárok aj ked bude pracovat počas výp. doby?/ Ak mu začne plynúť VD može prerusit prac. pomer a potom už nebude mať nárok na odstupné. Napr. Keby mu plynula VD a dali by sme dohodu o ukoncení/na jeho ziadost/ bez uvedenia § už by nemal nárok? Prosím zhrnte mi to niekto zrozumitelne. Dakujem.
Stina
27.09.10,10:51
Výpoveď podľa § 63 ods.1 písm. a až c je 2 (3) mesačná výpovedná doba + odstupné (podľa § 76 ZP) :
Zamestnancovi, s ktorým zamestnávateľ skončí pracovný pomer výpoveďou z dôvodov uvedených v § 63 ods. l písm. a) alebo b) alebo z dôvodu, že zamestnanec stratil vzhľadom na svoj zdravotný stav podľa lekárskeho posudku dlhodobo spôsobilosť vykonávať doterajšiu prácu alebo dohodou z tých istých dôvodov, patrí pri skončení pracovného pomeru odstupné v sume najmenej dvojnásobku jeho priemerného mesačného zárobku. Ak pracovný pomer zamestnanca trval u zamestnávateľa najmenej päť rokov, patrí mu odstupné v sume najmenej trojnásobku jeho priemerného mesačného zárobku.
V prípade, že zamestnanec súhlasí so skončením PP skôr pred uplynutím výpovednej doby a odchádza z dôvodov uvedených v § 63 ods.1 a-c = aj tak mu náleží odstupné.
rodina1
27.09.10,10:55
Dobrý deň, chcela by som sa opýtať. Chceme dať zc výpoved podľa § 63. Ide mi o náležitosti ako odstupné /má nań nárok aj ked bude pracovat počas výp. doby?/ Ak mu začne plynúť VD može prerusit prac. pomer a potom už nebude mať nárok na odstupné. Napr. Keby mu plynula VD a dali by sme dohodu o ukoncení/na jeho ziadost/ bez uvedenia § už by nemal nárok? Prosím zhrnte mi to niekto zrozumitelne. Dakujem.
Odpovede na všetky tvoje otázky nájdeš v ZP.
Nepíšeš, akého dôvodu idete dať zamestnancovi výpoveď, vychádzajme teda, že v zmysle § 63 (ako si uviedla) ods. 1 písm. a) až c).
V tomto prípade má nárok na odstupné v zmysle
§ 76
Odstupné a odchodné

(1) Zamestnancovi, s ktorým zamestnávateľ skončí pracovný pomer výpoveďou z dôvodov uvedených v § 63 ods. l písm. a) alebo b) alebo z dôvodu, že zamestnanec stratil vzhľadom na svoj zdravotný stav podľa lekárskeho posudku dlhodobo spôsobilosť vykonávať doterajšiu prácu alebo dohodou z tých istých dôvodov, patrí pri skončení pracovného pomeru odstupné v sume najmenej dvojnásobku jeho priemerného mesačného zárobku. Ak pracovný pomer zamestnanca trval u zamestnávateľa najmenej päť rokov, patrí mu odstupné v sume najmenej trojnásobku jeho priemerného mesačného zárobku.

(2) Zamestnancovi, s ktorým zamestnávateľ skončí pracovný pomer výpoveďou alebo dohodou z dôvodov, že zamestnanec nesmie vykonávať prácu pre pracovný úraz, chorobu z povolania alebo pre ohrozenie touto chorobou, alebo ak na pracovisku dosiahol najvyššiu prípustnú expozíciu určenú rozhodnutím príslušného orgánu verejného zdravotníctva, patrí pri skončení pracovného pomeru odstupné v sume najmenej desaťnásobku jeho priemerného mesačného zárobku.

Na odstupné má nárok aj v tom prípade, ak by počas VD pracoval u vás.

Ak mu začne plynúť VD a zamestnanec nezostane počas výpovednej doby u zamesnávateľa, v zmysle ZP má zamestnávateľ právo

§ 62
Výpovedná doba
(3) Ak zamestnanec nezotrvá počas plynutia výpovednej doby u zamestnávateľa, zamestnávateľ má právo na peňažnú náhradu v sume priemerného zárobku tohto zamestnanca za jeden mesiac, ak sa na tejto peňažnej náhrade dohodli v pracovnej zmluve; dohoda o peňažnej náhrade musí byť písomná, inak je neplatná.

Pritom platí podmienka, že v pracovnej zmluve musí táto dohoda byť zakotvená.

Ak sa však zamestnávateľ so zamestnancom dohodne, že PP bude ukončený dohodou v zmysle § 60, a v tejto dohode bude súčasne uvedený dôvod ukončenia PP v zmysle § 63 ods. 1 písm. a) až c), zamestnanec nestráca nárok na odstupné.

Ak však zamestanec požiada zamestnávateľa o ukončenie PP v zmysle § 60 ZP bez uvedenia dôvodu, nemá nárok na odstupné.
tinka111
01.10.10,05:18
Prijemny den,
prosim Vas chcem sa uistit: ak je zamestnancovi dana vypoved podla §63 ods. 1 d) (na zaklade dvoch upozorneni za poslednych 6 mesiacov pre neplnenie uloz podla PZ). PP konci uplynutim vypovednej doby a zamestnancovi neprinalezi narok na odstupne.
Spravne? Dakujem!
katka50
01.10.10,05:35
par. 76 ods. 1 - odstupné
odstupné mu patrí, ak mu dávate výpoveď podľa paragrafu, ktorý uvádzaš..
Nie-nepatrí odstupné. PP sa končí na základe § 63 ods.1 písm. d. A odstupné patrí nasledovne:

§ 76
Odstupné a odchodné
(1) Zamestnancovi, s ktorým zamestnávateľ skončí pracovný pomer výpoveďou z dôvodov uvedených v § 63 ods. 1 písm. a) alebo b) alebo z dôvodu, že zamestnanec stratil vzhľadom na svoj zdravotný stav podľa lekárskeho posudku dlhodobo spôsobilosť vykonávať doterajšiu prácu alebo dohodou z tých istých dôvodov, patrí pri skončení pracovného pomeru odstupné v sume najmenej dvojnásobku jeho priemerného mesačného zárobku. Ak pracovný pomer zamestnanca trval u zamestnávateľa najmenej päť rokov, patrí mu odstupné v sume najmenej trojnásobku jeho priemerného mesačného zárobku.
ewita888
01.10.10,05:41
samozrejme nepatrí, vymazala som svoj príspevok, zle som prečítala odseky..
rodina1
01.10.10,07:07
... my sa snažíme a zadávateľka (zuza 74) nikde :(
Dvojičky
07.10.10,18:12
Dobrý deň. Chcem Vás poprosiť o radu. Sesternicina dcéra pracuje v jednom reštauračnom podniku ako barmanka. V decembri 2010 to budú 3 roky, kedy nastúpila na PP s dobou neurčitou. Dnes prišiel za ňou vedúci s návrhom , nakoľko im to nejako nevychádza, že jej dá výpoveď, má sa ísť na pol roka nahlásiť na ÚP, naďalej však môže u neho pracovať na dohodu a po pol roku , že ju opäť zoberie do PP. Vôbec nevie čo má urobiť, má si to do zajtra premyslieť či by s tým súhlasila a povedal jej, že je to pre ňu len výhodnejšie , nakoľko môže poberať podporu atď... Čo jej poradíte má výpoveď podpísať a ísť sa zaevidovať na ÚP? Ďakujem
drobeceva
07.10.10,18:18
Dobrý deň. Chcem Vás poprosiť o radu. Sesternicina dcéra pracuje v jednom reštauračnom podniku ako barmanka. V decembri 2010 to budú 3 roky, kedy nastúpila na PP s dobou neurčitou. Dnes prišiel za ňou vedúci s návrhom , nakoľko im to nejako nevychádza, že jej dá výpoveď, má sa ísť na pol roka nahlásiť na ÚP, naďalej však môže u neho pracovať na dohodu a po pol roku , že ju opäť zoberie do PP. Vôbec nevie čo má urobiť, má si to do zajtra premyslieť či by s tým súhlasila a povedal jej, že je to pre ňu len výhodnejšie , nakoľko môže poberať podporu atď... Čo jej poradíte má výpoveď podpísať a ísť sa zaevidovať na ÚP? Ďakujem
Má aj inú možnosť? Či jej dáva na výber?
Neznamená, že ak nesúhlasí, z-ľ jej nemôže dať výpoveď.
Ak bude evidovaná na ÚP - dohodu musí oznámiť deň pred nástupom a musí si uvedomiť, že nesmie prekročiť 136,38 € mesačne.
A či ju zoberie po pol roku-tak to je otázne. To asi ani sám dnes nie je o tom presvedčený.
Dvojičky
07.10.10,18:51
Má aj inú možnosť? Či jej dáva na výber?
Neznamená, že ak nesúhlasí, z-ľ jej nemôže dať výpoveď.
Ak bude evidovaná na ÚP - dohodu musí oznámiť deň pred nástupom a musí si uvedomiť, že nesmie prekročiť 136,38 € mesačne.
A či ju zoberie po pol roku-tak to je otázne. To asi ani sám dnes nie je o tom presvedčený.
On má len 2 zamestnankyne. Obidvom to dnes ponúkol kvôli zlej finančnej situácii. Či sa mu s takýmto riešením situácia zlepší to asi ani on sám nevie. Možno bude musieť podnik aj zavrieť. Jej ide len o to, že aké povinnosti bude mať ona pri výpovedi, či má nárok na odstupné / aj tak by jej asi nemal z čoho vyplatiť / a akú dlhú dobu môže poberať podporu, keď neodrobila celé 3 roky. (136,38 € je v hrubom ? )
drobeceva
07.10.10,18:56
On má len 2 zamestnankyne. Obidvom to dnes ponúkol kvôli zlej finančnej situácii. Či sa mu s takýmto riešením situácia zlepší to asi ani on sám nevie. Možno bude musieť podnik aj zavrieť. Jej ide len o to, že aké povinnosti bude mať ona pri výpovedi, či má nárok na odstupné / aj tak by jej asi nemal z čoho vyplatiť / a akú dlhú dobu môže poberať podporu, keď neodrobila celé 3 roky. (136,38 € je v hrubom ? )
Pri výpovedi má nárok na odstupné. Vyplýva to zo zákona.
Podpora je 6 mesiacov, ak má v posledných 3 rokoch odrobené 2 roky-bude mať nárok na podporu.
Príjem na dohodu sa sleduje v hrubom.
Dvojičky
07.10.10,19:04
Pri výpovedi má nárok na odstupné. Vyplýva to zo zákona.
Podpora je 6 mesiacov, ak má v posledných 3 rokoch odrobené 2 roky-bude mať nárok na podporu.
Príjem na dohodu sa sleduje v hrubom.
Ešte jednu otázočku. keď je evidovaná na ÚP má ona nejaké povinnosti voči soc. zdrav. poisťovni ? A na koľko mesačné odstupné má nárok ?
drobeceva
07.10.10,19:07
Ešte jednu otázočku. keď je evidovaná na ÚP má ona nejaké povinnosti voči soc. zdrav. poisťovni ? A na koľko mesačné odstupné má nárok ?
Ak sa zaeviduje na ÚP, s rozhodnutím sa prihlási na ZP - platiteľom je štát.
Má nárok na 2 mesačné odstupné.
Dvojičky
07.10.10,19:40
Ak sa zaeviduje na ÚP, s rozhodnutím sa prihlási na ZP - platiteľom je štát.
Má nárok na 2 mesačné odstupné.
Ďakujem veľmi pekne. Ešte ma teraz napadlo, že či pri výpovedi je potrebné vedieť aký by mala mať § , aby mala nárok na odstupné, lebo určite nie je nárok pri všetkých §.
terezamaria
07.10.10,19:58
Ďakujem veľmi pekne. Ešte ma teraz napadlo, že či pri výpovedi je potrebné vedieť aký by mala mať § , aby mala nárok na odstupné, lebo určite nie je nárok pri všetkých §.

§ 63, ods.1, písm. b/ ZP - organizačné zmeny - nadbytočnosť. To je aj s výpovednou 2 mesačnou dobou.
Pokiaľ by podpísala § 60 ZP , t.j. Dohodu o skončení pracovného pomeru, s výpovedným dôvodom § 63, ods.1, písm.b/ ZP - odíde hneď, ale s 2 mesačným odstupným.
Santal11
19.10.10,14:01
dobry den prajem, neviem ci to napisem do spravnej temy, ale dufam, ze mi s tym bude vediet niekto pomoct.

nasa zamestnankyna ja od roku 2006 na rodicovskom prispevku s postihnutym dietatom. Rodickovsky prispevok jej konci teraz v oktobri. Nakolko sa struktura firny davno zmenila, zamestnanec nema pre nu vhodne pracovne miesto a tak sa chce s nou dohodnut na skonceni pracovneho pomeru (odstupne, zrusenie miesta).
Moja otazka je z coho sa bude ratat jej priemer pre nahrady? Bude to jej predosly priemer, ktory mala pred odchodom na matersku?
Este pred nastupom na rodicovsku mala vela nevycerpanej dovolenky, co je pre nu lepsie nechat si dovolenku preplatit, alebo si ju teraz vo vypovednej dobe vycerpat?
V pripade ak by poberala podporu v nezamestnanosti, uvazujem spravne, ak si myslim, ze sa jej bude ratat z toho prijmu, ktory dosiahla teraz po nastupe do pracovneho pomeru z materskej?

Dufam, ze som to napisala aspon trocha zrozumitelne,
Dakujem za vsetky podnety a odpovede.
mzdarka renca
20.10.10,00:39
dobry den prajem, neviem ci to napisem do spravnej temy, ale dufam, ze mi s tym bude vediet niekto pomoct.

nasa zamestnankyna ja od roku 2006 na rodicovskom prispevku s postihnutym dietatom. Rodickovsky prispevok jej konci teraz v oktobri. Nakolko sa struktura firny davno zmenila, zamestnanec nema pre nu vhodne pracovne miesto a tak sa chce s nou dohodnut na skonceni pracovneho pomeru (odstupne, zrusenie miesta). áno, ale v dohode o skončení PP musia by taxatívne uvedené dôvody, napr. z organizačných dôvodov v zmysle § 63 odst.1 písm. b) ZP
Moja otazka je z coho sa bude ratat jej priemer pre nahrady? Bude to jej predosly priemer, ktory mala pred odchodom na matersku?
Priemerný zárobok sa zisťuje v súlade s §134 Zákonníka práce zo mzdy zúčtovanej zamestnancovi na výplatu za kalendárny štvrťrok predchádzajúci štvrťroku, v ktorom sa zisťuje priemerný zárobok. Ak zamestnanec v takomto období nepracoval, použije sa pravdepodobný zárobok vypočítaný zo mzdy, ktorú by zamestnanec zrejme dosiahol.
Este pred nastupom na rodicovsku mala vela nevycerpanej dovolenky, co je pre nu lepsie nechat si dovolenku preplatit, alebo si ju teraz vo vypovednej dobe vycerpat? teraz čítam, že s ňou nechcete rozviazať PP dohodou, ale zamestnávateľ dá zamestnancovi výpoveď, kde mu bude plynúť výpovedná doba, pre ňu je určite lepšie si nechať preplatiť dovolenku a počas výpovednej doby pracovať, ale ak nemá pre ňu zamestnávateľ prácu, tak je schodnejšie, aby si počas výpovednej doby dovolenku vyčerpala.
V pripade ak by poberala podporu v nezamestnanosti, uvazujem spravne, ak si myslim, ze sa jej bude ratat z toho prijmu, ktory dosiahla teraz po nastupe do pracovneho pomeru z materskej? máš na mysli rodičovskú dovolenku, však?
Takže na účely splnenia podmienok pre vznik nároku na dávku v nezamestnanosti do obdobia poistenia v nezamestnanosti sa od 1.2.2010 započítava obdobie prerušenia povinného poistenia v nezamestnanosti zamestnanca z dôvodu čerpania rodičovskej dovolenky od 1. februára 2006 do 31. januára 2010, počas ktorého bolo prerušené povinné poistenie v nezamestnanosti z dôvodu čerpania rodičovskej dovolenky.
čo sa týka výpočtu, mám za to, že dávka sa bude počítať z VZ, ktorý zamestnanec dosiahne počas výpovednej doby.

tu ti dávam aj vyjadrenie sa k podobnému prípadu zo stránky soc. poisťovne
http://www.socpoist.sk/489/1212s?prm2=32640

Dufam, ze som to napisala aspon trocha zrozumitelne,
Dakujem za vsetky podnety a odpovede.
odpoveď v texte